İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Ataşehir Kitap Şenliği başladı

Ataşehir Kitap Şenliği başladı
Ataşehir Kitap Şenliği başladı

Anadolu Yakası’nın en büyük kitap şenliklerinden Ataşehir Kitap Şenliği’nin bu yıl 2’ncisi gerçekleşiyor. Gerçekleşen şenliğe katılan başta öğrenciler olmak üzere katılımcılar; onlarca yazar, yayınevi ve binlerce kitapla buluştu.

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün öncülüğünde düzenlenen, organizasyonunu Eğitimevi'nin üstlendiği bu sene 2'ncisi gerçekleşen Ataşehir Kitap Şenliği başladı. Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, şenlikle ilgili, “Yaklaşık 200 bin eser, 200'e yakın yayınevi, onlarca yazar ve sanatçımız, çok sayıda katılımcılar bizim için çok heyecan verici bir etkinlik. Ama sizinle asıl paylaşmak istediğim bizim için heyecan verici olan çalışmamız ise 'Çınarın Gölgesinde' projemiz' diyerek Ataşehir eğitim ailesi olarak bizim hayalimiz. Gerçekleştirmeyi niyet ederek adım adım gerçekleştirdiğimiz bir proje. Nedir bu projenin özü? Okuma ve değerler eğitimi odaklı bir proje. Bu proje kapsamında biz öğrencilerimizle kitap okuyoruz. Öğrencilerimiz her gün bir saat kitap okuyor. Öğretmen eğitimlerimiz var. Öğretmenlerimiz başta olmak üzere okul müdürlerimiz de kitap okuyor. Ama tüm bu okumalar değer odaklı. Tüm bu çalışmalarımız değer odaklı çalışmalar. İnanıyoruz ki değer odaklı olmayan hiçbir çalışmanın katkısı ve anlamı yok. Biz ancak çalışmalarımızı değer odaklı yürütürsek bir anlam ifade eder. Bundan hareketle ‘Çınarın Gölgesinde' üst ismi ile 2016-2017 de projemizi başlattık. Neden çınarın gölgesi? Çınar bizim medeniyetimiz, tarihimiz, kültürümüz. Bunların gölgesinde çalışacağız” şeklinde konuştu.

Eğitimevi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ali Ortadeveci, eğitime gönül vermiş birisi olarak, Türkiye'nin her yerinde kitaplarla, kitap severleri buluşturacaklarının sözünü verdi.

"Mumlarımızı yakmaya başladık"

"Okumaya yönelik bir çalışma yapıyorsak çocuklarımız kitapla, sanatçıyla, yazarla yüz yüze getirelim" diyen Bilican, yazarların öğrencilerin ruhuna dokunabilmesi gerektiğini söyledi. Çocukların kitaplarla buluşmaları için diye kitap şenliğini yaptıklarının altını çizen Bilican, "İlk başladığımızda acaba nasıl yapabiliriz diye düşünüyorduk. Gerçekten başarılı olduğumuzu gördük. Bu yıl bir adım ileri gittik. Şimdi meydandayız. Daha hazır ve daha organizeli bir şekilde çalışma yapıyoruz. Dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var. Bu kitap şenliğini belediye düzenlemiyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü düzenliyor. Sıfır bütçe ile sponsor destekleriyle ve kitaba okumaya gönül veren yazarlarımız, sanatçılarımızın destekleri ile düzenliyoruz. Ne yaparsak yapalım çocuklarımıza değer odaklı bilgi vermekle kendimizi yükümlü görüyoruz. Kendi adımıza üzerimize düşeni yapıyoruz. Şikayet edenlerden değil çözüm üretenlerden olalım. Karanlıkta mumlar yakalım diyerek mumlarımızı yakmaya başladık. Bize bu süreçte katkı sunan herkese çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Polisler çocuklara hikaye kitabı okudu

Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı polisler, ilköğretim çocuklarına hikaye kitabı okudu. Çocuklar, polis abla ve ağabeylerinin kitap okumalarını çok sevdiklerini belirtip, büyüdükleri zaman polis olacaklarını söylediler. 

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.