GÜNDEM - 15 Haziran 2024 Cumartesi 11:28

Depremde oğlunu kaybeden anne, mezarı başında gözyaşlarına boğuldu

A
A
A
Depremde oğlunu kaybeden anne, mezarı başında gözyaşlarına boğuldu

Asrın felaketinde Hatay’ın İskenderun ilçesinde oğlunu kaybeden Ayşe Cebe, Arefe gününde oğlunun mezarının başında gözyaşına boğuldu.


6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerde, Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan Onur Can Türk (31) yaşamını yitirdi. Makine mühendisi ve Adanalı olan Onur Can Türk (31), Hatay’ın İskenderun ilçesinde çalıştığı için oraya yerleşti. İlk depremde oturduğu apartmanın enkazında kalan Onur Can Türk’ün cansız bedenine 3 gün sonra ulaşıldı. Onur Can, Adana’da Kabasakal mezarlığında toprağa verildi.


“Onu bırakıp bir yere gidemiyorum”


Arefe gününde oğlunu mezarını ziyaret eden 63 yaşındaki anne Ayşe Cebe, ”Evladımı kaybettim, nişanlıydı düğün hazırlığı yapıyorduk. Damatlığı evin içinde kaldı, hepsi dolabımda duruyor. İskenderun’da makine mühendisiydi yeni işe girmişti. O hiçbirimizi incitmedi, Allah’ımda onu incitmesin. Bayram arifesinde oğlumun yanına geldim. Zaten her gün geliyorum, onu bırakıp bir yere de gidemiyorum. Oğlumun yanına gelmediğim zaman sanki nefesim kesiliyor. İskenderun’da 3. günü enkaz altından çıkarttık ve Adana’ya getirdik" diyerek gözyaşlarına boğuldu. Anne oğlunun mezarı başında uzun süre dua okudu.Depremde oğlunu kaybeden anne, mezarı başında gözyaşlarına boğuldu

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Bitlis BEÜ’de 15 Temmuz konferansı BİTLİS (İHA) – Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) ve Bitlis Valiliği tarafından ’Türkiye’de Darbeler Tarihi Çerçevesinde 15 Temmuz Destanı’nı Anlamak’ konulu konferans düzenlendi. BEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, 15 Temmuz’un sadece bir darbe girişimi değil, aynı zamanda milletin demokrasiye olan bağlılığını, birlik ve beraberlik ruhunu tüm dünyaya gösterdiği bir dönemeç olduğunu ifade ederek, "Bugün, milletimizin birlik ve beraberlik ruhunu en güçlü şekilde hissettiğimiz anlardan birini yaşıyoruz. 15 Temmuz Milli Birlik Günü dolayısıyla bir araya gelmek, ülkemizin birlik ve dirliği adına çok önemli bir adımdır. Bu vesileyle, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 15 Temmuz, sadece bir darbe girişimi değil, aynı zamanda milletimizin demokrasiye olan bağlılığını ve birlik beraberlik ruhunu tüm dünyaya gösterdiği bir dönemeçtir. Bu günü, demokrasimize ve milli iradeye sahip çıkmamızın simgesi olarak kabul etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutluyor, şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, gazilerimize sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum" dedi. Siirt Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasin Coşkun’un ‘Türkiye’de Darbeler Tarihi Çerçevesinde 15 Temmuz Destanı’nı Anlamak’ konulu konferansın ardından katılımcılar Bitlis İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "15 Temmuz Milletin Zaferi" adlı sergiyi gezdi. 15 Temmuz darbe girişimini anlatan sergi, katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Programa Bitlis Vali Yardımcısı Alay Yazıcı, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Eyüp Subaşı, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları ve üniversite personeli katıldı.