ÇEVRE
28 Mayıs 2024 Salı - 18:24 Dolu ile birlikte yağan cismin gizemi çözüldü Muş’ta dolu ile birlikte yağan ve erimeyen cisimler üzerinde yapılan ilk incelemede, cismin hava akımıyla birlikte atmosfere karışan plastik olduğu belirlendi. Muş’ta yoğun dolu yağışı sırasında yere düşen ve erimeyen cisimler, birçok vatandaşın dikkatini çekmişti. Dolu taneleri arasında bulunan ve sıradan dolu tanelerinden farklı olan bu cisimler, toplandıktan sonra incelenmek üzere laboratuvarlara gönderilmişti. Laboratuvarda yapılan ilk analizler sonucunda, bu cisimlerin kimyasal bileşimleri ve yapıları belirlendi. Cisimlerin doğal bir meteorolojik olayla ilişkili olmadığı tespit edildi. Uzmanlar, bu durumun atmosferik şartlarla taşınan endüstriyel atıkların dolu yağışı sırasında yere inmiş olabileceğini belirtti. MAUN Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, yapılan incelemeler sonucunda bu maddenin poliüretan olduğunu belirterek, “Muş’ta 3 gün önce dolu yağışıyla birlikte yeryüzüne ulaşan, cadde ve sokakları kapatan, niteliği, içeriği bilinmeyen beyaz madde halkta endişeye neden olmuştu. MAUN laboratuvarlarında yapılan inceleme ile malzemenin kökenin poliuretan bir malzeme olduğu anlaşıldı. Plastik ham maddesi olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Muhtemelen bölgede veya bölgenin yakınında bulunan, madde kuruyup da hava akımları ile birlikte atmosfere karıştı. Hava akımları da birlikte bulunduğu yerden kilometrelerce uzağa taşındı. Geçmişte de benzer bulunduğu yerden kilometrelerce uzağa taşınan malzemeler, hatta halk arasında ‘toprak yağdı, çamur yağdı veya gökyüzünden kurbağa yağdı’ gibi ifade edilen olaylarda benzer bir nitelik gösterir. En azından endişe edecek bir durum olmadığını ifade etmek mümkün” dedi. Laboratuvarda yaptığı ilk çalışmaları açıklayan Doç. Dr. Adem Korkmaz ise, “Geçtiğimiz günlerde dolu yağışı ile beraber bir takım cisimlerin düşmesi üzerine yapmış olduğumuz ilk incelemelerde bunların plastik olduğu görülmektedir. Daha ileriki teknik analizlerle bunların daha detaylı araştırılmasıyla tam olarak tespit edilebilir” ifadelerini kullandı.
Başkan Usta: "İznik Gölü çevresinde, vahşi sulama ve ilaçlama çalışmalarında çok dikkatli olunmalı"
28 Mayıs 2024 Salı - 17:14 Başkan Usta: "İznik Gölü çevresinde, vahşi sulama ve ilaçlama çalışmalarında çok dikkatli olunmalı" İznik Gölünü Koruma Birliği meclisinde konuşan İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, "Göl çevresi tarım bölgesi olduğu unutulmamalıdır. Vahşi sulama ve ilaçlama çalışmalarında çok dikkatli olunmalı" dedi. İznik Gölünü Koruma Birliği başkanlık seçiminde, gizli oylamada birlik birinci başkan vekilliğine İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, birlik ikinci Başkan Vekilliğine Ahmet Alperen Aydın, asil Kâtip üyeliğine Fatma Zehra Höcük Sürücü ve Hayati Peker, yedek Kâtip üyeliğine Zeliha Peşte ve Mustafa Koçlu, birlik encümen üyeliğine Adnan Atilla ve Fevzi Yılmaz getirilirken, plan ve bütçe komisyonu üyeliğine Abdürrahim Akçay, Süleyman Turan, Kemal Erdağı, Saim Yeşil ve Savaş Kazanasmaz’ın getirilmesi kararlaştırıldı. İkinci birleşimde 2023 mali yılı kesin hesabı, plan ve bütçe komisyonunda görüşülerek meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Son gündem maddesi olarak 2023 yılı faaliyet raporu ele alındı. Bu madde de 1. Meclis Başkan Vekili, İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta Başkanlığında görüşülüp, meclis üyelerinin oy birliği ile onaylandı. Hem İznik, hem de Orhangazi için önemli olan İznik Gölü’nün korunması gerektiğini belirten İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, "Göl çevresinin tarım bölgesi olduğunu unutmamak gerekiyor. Vahşi sulama ve ilaçlama çalışmalarında çok dikkatli olunmalı" şeklinde konuştu. İznik Gölünü Koruma Birliği Meclis toplantısı, gölün korunması ve sürdürülebilir kullanımına yönelik önemli kararların alındığı bir platform olarak öne çıktı. Toplantıda alınan kararlar, gölün ekolojik dengesinin korunması ve bölgedeki tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilir şekilde yürütülmesi açısından büyük önem taşıyor.
Japon deprem uzmanı Moriwaki: "Kuzey ve Güney Anadolu fay hattında deprem olabilir"
28 Mayıs 2024 Salı - 16:39 Japon deprem uzmanı Moriwaki: "Kuzey ve Güney Anadolu fay hattında deprem olabilir" Siirt Üniversitesi’nde “Siirt Uluslararası Yeni Nesil Gençlik Söyleşileri ve Deprem Sempozyumu"na katılan Japon yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, "Hatay depreminden sonra Kuzey ve Güney Anadolu fay hattında deprem olabilir’’ dedi. Üniversitenin İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Siirt Uluslararası Yeni Nesil Gençlik Söyleşileri ve Deprem Sempozyumu"na konuşan Yoshinori Moriwaki, Siirt’in birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını fakat kentte 7’den büyük bir depremin yaşanmayacağını belirterek bundan sonra da kentte büyük bir deprem beklenmediğini söyledi. Batı Anadolu üzerinde uzun zamandır deprem olmadığına değinen Moriwaki, burada deprem olmayacak anlamına gelmediğini ifade etti. "Türkiye’de nerede deprem bekliyoruz diye soracak olursanız, Hatay depreminden sonra Kuzey ve Güney Anadolu fay hattında deprem olabilir" diyen Moriwaki, "Siirt hem 1. hem de 2. deprem bölgesi kuşağındadır. 1800lü yıllarda Siirt’te 6 şiddetinde deprem oldu. 2021 ve 2023 yılında da deprem oldu. Fakat 7 şiddetinde deprem olmadı, olacağını beklemiyoruz. Hatay’da yaşanan depremden sonra fay hattı rahatlamış görünüyor. Sizler deprem esnasında dua ediyorsunuz. Fakat önceden depreme dayanıklı ve düzgün yapılar inşa etmelisiniz. Çünkü dürüst ve düzgün yapılar olsa binalar çökmeyecek. Türkiye’de olan fay hattı Japonya ile aynı. Türkiye’de bizler gibi sağlam ve düzgün yapılar yapması lazım" dedi. Deprem eğitimlerine değinen Moriwaki, Japonya’da en az ayda bir kere deprem tatbikatı yapıldığını, Türkiye’de bunun senede bir yapılmasının doğru olmadığını, sürekli tekrarlayıcı olması gerektiğini vurguladı. Siirt kültürünü beğendiğini belirten Moriwaki, "Fıstık ve balı Japonya’ya götürmek istiyorum. Fıstığı çok severim her zaman yerim. Sabah kahvaltıda mutlaka bal yerim. Dün dolma yedim ve çok beğendim. Yumurta kabuğunun içinde ki dolmada çok lezzetliydi" ifadelerinde bulundu. Program, Moriwaki ile çekilen hatıra fotoğrafları ile sonra erdi.
Çorum’u rengarenk güllerle donatıyorlar
28 Mayıs 2024 Salı - 16:02 Çorum’u rengarenk güllerle donatıyorlar Çorum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, bahar mevsiminde şehir genelindeki park ve yeşil alanlarda çalışmalarını yoğunlaştırdı. Orta refüjler, kavşak ve yol kenarları da adeta gül bahçesine dönüyor. Çorum Belediyesi ekipleri daha yeşil bir Çorum için çalışıyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların rahatça vakit geçirebileceği alanlar oluşturmak amacıyla çalışmalarını artırdı. Ekipler, öncelikle park ve yeşil alanlarda budama, çiçek ekimi, çapa ve sulama işlemlerini gerçekleştiriyor. Bunun yanı sıra, parklarda yer alan bank, kamelya, oyun grupları gibi donanımların da bakım ve onarım işlemleri yapılıyor. Belediye ekipleri park ve yeşil alanların yanı sıra şehir merkezindeki refüjlerde çiçek dikimi, ağaçlandırma, çim ekimi ve sulama gibi çalışmalar yaparak, şehrin daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlıyorlar. Ayrıca, şehirdeki yeşil alanların arttırılması için de çalışmalar sürüyor. Ekipler, orta refüjler, kavşaklar ve yol kenarlarını adeta birer gül bahçesine dönüştürmek için hummalı bir çalışma yürütüyor. Çalışmalar kapsamında, farklı türlerdeki güller titizlikle dikilerek şehre estetik bir görünüm kazandırılıyor. Vatandaşlar, şehrin dört bir yanını süsleyen rengârenk güllerin keyfini çıkarırken, fotoğraf tutkunları için de çok güzel kareler çıkıyor.
Kıratlı: "Pamukluk Barajı İsale Hattı Projesi 2026 yılında tamamlanacak”
28 Mayıs 2024 Salı - 15:40 Kıratlı: "Pamukluk Barajı İsale Hattı Projesi 2026 yılında tamamlanacak” AK Parti Mersin Milletvekili ve TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi Ali Kıratlı, Pamukluk Barajı İsale Hattı Projesi’nin 2026 yılında tamamlanacağını belirtti. Tarsus’ta yapımı tamamlanan Pamukluk Barajı’nın İçme suyu İsale Hattı Projesi sözleşmesinin imzalanarak çalışmalara başlandığını duyuran Kıratlı, projenin tamamlanmasıyla Mersin’in merkez ilçeleri ile Tarsus ilçesinin içme suyu ve sulama sorununun çözüleceğini ifade etti. "Ekonomiye yıllık yaklaşık 2 milyar TL katkı sunacak" Tarım ve Orman Bakanlığı ile yüklenici firma arasında sözleşmenin imzalandığını belirten Kıratlı, "Projenin tamamlanmasıyla Mersin’in uzun vadeli içme suyu ihtiyacının karşılanması ve yıllık 182 bin dekar arazinin suyla buluşturulması hedeflenmektedir. İsale hattı projesi tamamlandığında ekonomiye yıllık yaklaşık 2 milyar TL katkı sunacak. İmzalanan sözleşmeyle birlikte tamamlanacak olan 33 km isale hattı ile Mersin’in içme suyu sorunu çözüme kavuşacak. Projenin yaklaşık maliyeti 4 milyar TL’dir. Projede emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" dedi. "Sadece Mersin’in değil, çevre illerin de su ihtiyacına katkı sağlayacak kapasitede" Pamukluk Barajı ve İsale Hattı Projesi’nin Mersin’in en önemli projelerinden biri olduğunu vurgulayan Kıratlı, "Proje, 2026 yılında tamamlandığında, Mersin’in hem içme suyu hem de tarımsal su ihtiyaçlarını karşılayarak bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına önemli bir katkı sağlayacak. Bu büyük yatırım, Mersin’in su altyapısını güçlendirecek ve bölgenin ekonomik kalkınmasına destek olacaktır. Proje, aynı zamanda bölgedeki su kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılmasını sağlayarak, su yönetimi konusundaki sorunları da çözecektir. Pamukluk Barajı, sadece Mersin’in değil, çevre illerin de su ihtiyacına katkı sağlayacak kapasitede bir projedir. Bu nedenle, projenin tamamlanması ile birlikte bölgesel kalkınmaya önemli bir hız kazandırılacak ve tarımsal üretimin artmasıyla birlikte yerel ekonomiye canlılık getirecektir" diye konuştu.
Gediz Elektrikten 10 bin kızılçam fidanı
28 Mayıs 2024 Salı - 14:54 Gediz Elektrikten 10 bin kızılçam fidanı Gediz Elektrik Perakende Hizmetleri Direktörü Sinan Eralp, Gediz Elektrik Bölge Müdürü Hüseyin Ak ve Gediz Elektrik Perakende Bölge Müdürü Muammer Yılmaz’dan oluşan heyet, Manisa Valisi Enver Ünlü’ye ziyaret etti. Ziyarette Gediz Orman Projesi kapsamında 2013 yılında yanan Karakoca Mevkiinde dikimi yapılan 10 bin kızılçam fidanının bakımının da Gediz Elektrik Perakende tarafından yapıldığı açıklandı. Heyet ziyarette Gediz Elektrik Perakende olarak yapmış oldukları Gediz Orman Projesi hakkında Vali Ünlü’ye bilgi verdi. Ziyarette, 2013 yılında İzmir - Manisa Karayolu arasında bulunan Karakoca Köyü yakınlarında geniş bir alanda çıkan yangının verdiği hasarı telafi etmek için Gediz Orman Projesi ile bu alana genç fidanlar dikildiği, proje kapsamında 60 bin metrekarelik alanda 10 bin kızılçam fidanının toprakla buluşturulduğu ve dikilen fidanların bakımının Gediz Elektrik Perakende tarafından yapıldığı belirtildi. Heyet, Manisa Valiliği’nin Gediz Orman Projesine verdiği destek nedeniyle Vali Ünlü’ye ‘Doğa dostu’ sertifikası takdim etti. Dikilen fidanların sadece doğamızı korumakla kalmayıp aynı zamanda gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünya bırakmamıza yardımcı olacağını belirten Vali Ünlü, “Ağaçlar, sadece çevremizi güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda topraklarımızı korur ve biyoçeşitliliği artırır. Bu projenin bir parçası olmak, toplum olarak doğaya olan sorumluluğumuzu yerine getirmek demektir. Gediz Orman Projesi’nde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Doğa, bizim en büyük mirasımız ve onu korumak hepimizin görevidir.” dedi.
8 kilometrelik gizemli kanal merak konusu oldu
28 Mayıs 2024 Salı - 14:34 8 kilometrelik gizemli kanal merak konusu oldu Kayseri’de 8 kilometre uzunluğunda, bazı bölgelerde 3 metre derinliğe ve 7 metre genişliğe ulaşan su kanalı, mahalle sakinlerinde merak oluşturdu. Ne için yapıldığından haberleri olmayan mahalle sakinleri sel korkusu yaşarken; Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin; “Bu kanalı açanın kim olduğu ve amacının ne olduğu aranıyor” dedi. Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı Sarımsaklı Mahallesi’nin sınırında sona eren 8 kilometre uzunluğunda, 3 metre derinliğinde ve 7 metre genişliğindeki su kanalı, mahalle sakinlerinde merak oluşturdu. Hangi amaçla yapıldığı belli olmayan su kanalı, otlayan hayvanları tehlikeye düşürürken; mahalle sakinleri de sel ihtimalinden korkuyor. “Bu kanalı açanın kim olduğu ve amacının ne olduğu aranıyor” Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, mahalleyi ziyaret ederek, muhtar ile görüştü. Kanalın mantığını çözemediklerini dile getiren Şahin, “Sarımsaklı Mahallesi Kayseri’nin hemen kenarında olan bir mahallemiz ve gerçekten çok enteresan bir durumla karşı karşıyayız. 8 kilometre uzunluğunda bir kanal açılmış. Fakat bu kanalın mantığı ve amacı nedir, bu kanal niye gelip bir yerde bitmiş. 7 metre genişliğinde, 4 metre derinliğinde 8 kilometre uzunluğunda bir kanal açıyorsunuz ve buradan binlerce kamyon toprak çıkıyor. Ortada topraklarda yok. Sarımsaklı’nın dibine gelir gelmez kanal bitiyor. Burayı kim ne maksatlı eşti, onu da bilmiyoruz. Burayı kim eştiyse o aranıyor. Bu kanalı açanın kim olduğu ve amacının ne olduğu aranıyor. Bizde bunun peşine düştük. Bakalım karşımıza ne çıkacak. Mahalle sakinleri de kanalın orada kaldığını görünce şok oluyorlar. Çünkü daha sonrası mahalle. Bir sel gelse orayı tamamen basar ve bir felaketle karşı karşıya kalabiliriz. Bunu kim yaptı? Muhtemelen bu kanal kapatılacak ve başka yerden toprak getirilecek. Sonra o açılan yerdeki kanalda başka bir yerden getirilen kum ile kapatılacak. Orayı da kapatacaklar. Bu şekilde deneme yanılma yöntemiyle gidecek gibi. Hiçbir hazırlık ve alt yapısı oluşturulmadan yapılmış bir kanal çalışması. Hiçbir faydası yok. Hatta buradaki mera arazisini kuraklaştıracak bir kanal. İnşallah bu yanlıştan dönülür ama bu kadar emeği ve harcamayı kim karşılayacak. Yine milletin cebinden çıkacak” ifadelerini kullandı. “Burada kanal açılmış, niye açılmış, niye burada bitmiş, kimse bilmiyor” Sarımsaklı Mahalle Muhtarı Can Öcal da, “Buraya 8 kilometrelik bir dere yatağı açılmış ama sonu yok. Bizim hayvanlarımızın geçtiği köprüye kadar geliyor ve bitiyor. Buradan sel geldiği zaman bize zarar verecek. Biz istiyoruz ki mahallemizde çiftçilik kalkınsın, göçü durduralım ama bu durumlar daha fazla zarar veriyor. Burada kanal açılmış, niye açılmış, niye burada bitmiş, kimse bilmiyor. Meramızı tam ortasından bölmüş. Hayvanlarımız ne sağa geçebiliyor ne sola. Kimin yaptığını bilmiyoruz. Soruyoruz ama kimse bunu üstlenmiyor. DSİ’ye de bu konuyla ilgili dilekçe verdim. Gelip bakıldı ama kimse karar veremedi. Hayvanlarımız da zor durumda. Bu kanala bir hayvanımız düşse ölecek. Artık hayvanları göndermeye de korkuyorlar” diye konuştu.