ÇEVRE
Kastamonu’nun doğa harikası tabiat parkında çalışma başlatıldı
08 Aralık 2023 Cuma - 16:27 Kastamonu’nun doğa harikası tabiat parkında çalışma başlatıldı Kastamonu’nun Küre ilçesinde bulunan Ersizlerdere Tabiat Parkına, başlatılan çalışmalar çerçevesinde seyir terası ve giriş takları yerleştirildi. Kastamonu’nun Küre ilçesinde bulunan Ersizlerdere Tabiat Parkında Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı. Yürütülen çalışmalar çerçevesinde ilk etapta bölgeye seyir terası ve giriş takları yerleştirildi. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Küre Ersizlerdere Kalkınma Eğitim ve Ekoturizm Derneği Başkanı Mustafa Çağır, bunun 13 yıllık mücadelenin ilk meyvesi olduğunu belirterek, çalışmaların Küre Ersizlerdere Tabiat Parkı’na olan ilgiyi gelecek süreçte daha da arttıracağını söyledi. Emeği geçen herkese teşekkür eden Çağır, “Küre Dağlarına ismini veren ilçemize Türkiye’nin 252. tabiat parkına, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ilk çivi çakıldı. Bölgemizde turizm açısından gelişmesine önemli katkı sağlayacak projeler bizler için umut vericidir. 13 yıllık mücadelenin ilk meyveleri olan ahşap seyir terası ve giriş takları Ersizlerdere Tabiat Parkına olan ilgiyi arttıracak. Bugüne kadar emek veren bu çalışmanın başlatılmasına vesile olan dönemin DKMP Sinop Bölge Müdürü Hasan Başyiğit’e, Kastamonu Şube Müdürümüz Yalçın Uyanık’a ve Milli Parklar Küre Şube Şefimiz İlker Yılmaz’a ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüz ekibine, Küre Kaymakamlığımıza, İl Genel Meclis Üyemiz Mustafa Canbaz’a, muhtarlarımız Nihat Kaya ve Bülent Ertürk’e önceki dönem Muhtarımız Ahmet Yılmaz’a, bu proje imzasıyla katkı sunan memleketine sahip çıkan Küreli hemşerilerimize Ersizler ve Ersizlerdere halkına, Kastamonu Üniversitemize, Turizm Fakültemize, Orman Fakültemize, Ormancılık ve İhtisaslaşma Koordinatörlüğüne ve öğretim üyelerimize, emeğini katkısını desteğini esirgemeyen tüm siyasilerimize Kastamonu halkına, Anka Arama Kurtarma Derneğine, Turged Kastamonu Turizm Geliştirme Derneğine, yerel ve ulusal basımıza, Ersizlerdere Kalkınma Eğitim ve Ekoturizm Derneği olarak sonsuz teşekkür ederiz” dedi.
Edirne’de bir köyün üzerini sığırcık kuşları kapladı
08 Aralık 2023 Cuma - 15:47 Edirne’de bir köyün üzerini sığırcık kuşları kapladı Edirne’de sürü halinde sıcak ülkelere göç eden sığırcık kuşlarının gökyüzündeki görsel şöleninin ardından bir köyde dinlenmek için konaklaması görenleri hayrete düşürdü. Edirne’de sürü halinde görsel şölen oluşturan sığırcık kuşları dinlenmek için tercih ettikleri Değirmenyeni köyünde vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Ayrıca, Edirne’de birçok noktada sürü halinde sesler çıkararak uçuşan sığırcık kuşları vatandaşların dikkatini çekiyor. Köy üzerini kaplayarak bekleyişlerini sürdüren sığırcık kuşlarının sürü halinde genel yaşam alanı olan Asya ile Avrupa’nın sıcak bölgelerine göç ettikleri biliniyor. "Her yer kuş dolmuş" Sabah saatlerinden itibaren sığırcıkların gökyüzünde oluşturduğu muazzam görsel şöleni izlediklerini belirten Tamer Eren Bağdatlı, "Ben sabah 8’de camı açtığımda yukarıda yüzlerce sığırcık kuşlarının uçtuğunu gördüm. Ben de dışarı çıkıp bakınca her yerin kuşlarla kaplandığını görünce şaşırdım. Kuşlar gerçekten çok güzel görüntüler oluşturdu. Her yer kuş dolmuş. Sabahtan beridir arkadaşlarımla ve kardeşlerimle birlikte sığırcıkların gösterisini izliyoruz. Gerçekten de çok muazzam ve etkileyici bir görüntü oldu” dedi. "Kapladılar üstümüzü, çok güzeller" Hayatında ilk defa bu kadar kuşu bir arada gördüğünü ifade eden Yiğit Duğa, “Çok kalabalık ve çok güzel görünüyorlar. Kapladılar üstümüzü, çok güzeller. Köyümüzde daha önce bu kadar kuşu bir arada görmemiştim. Ben ilk başta şaşırdım bu kadar kuşu bir arada görünce ama daha sonra büyüklerime sorduğumda bana söylediler kuşların göç ettiğini” diye konuştu.
Manisa’nın yüksek kesimlerinde kar yağışı bekleniyor
08 Aralık 2023 Cuma - 15:33 Manisa’nın yüksek kesimlerinde kar yağışı bekleniyor Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından 9 Aralık Cumartesi günü için Manisa’nın yüksek kesimlerine kar yağışı, buzlanma ve don uyarısında bulunuldu. Yüksek kesimlerde kar kalınlığının 3-10 santimetre olması beklendiği öğrenildi. Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yerildi: "Yapılan son değerlendirmelere göre bugün akşam saatlerinden itibaren kuzeyden gelen soğuk hava ile birlikte halen yağmur şeklinde devam eden yağışların karla karışık yağmur ve kar yağışı şekline dönüşeceği tahmin edilmektedir. Çanakkale’nin kuzey ve iç kesimlerinde, Balıkesir’in yüksek kesimlerinde ve Manisa’nın yüksek kesimlerinde beklenen orta kuvvette (3-10 santimetre kalınlığında) kar yağışlarının yarın (09 Aralık 2023 Cumartesi) Balıkesir’in doğu kesimlerinde (Susurluk, Bigadiç, Sındırgı ve Dursunbey) kuvvetli kar yağışı şeklinde olması beklenmektedir. Çanakkale, Balıkesir ve Manisa’nın yüksek kesimlerinde (rakımı 400 metre ve üzerinde) bu gece ve yarın (09 Aralık 2023 Cumartesi) gece sıcaklıkların sıfırın altında olması tahmin edildiğinden buzlanma ve don olayı beklenmektedir. Kar yağışı ve yüksek kesimlerde sıfırın altında beklenen sıcaklık sebebi ile kara yolunda ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin, sürücülerimizin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Kar yağışı ve buzlanmanın bugün saat 18.00 sıralarında başlaması ve 10 Aralık Pazar günü 09.00’a kadar sürmesi beklenmektedir."
310 Geçici konutun çalışmalarına başlandı
08 Aralık 2023 Cuma - 14:59 310 Geçici konutun çalışmalarına başlandı Malatya’nın yeniden ayağa kalkması çağdaş ve modern bir şehir hüviyetiyle geleceğe umutla bakması noktasında her türlü fedakârlıkta bulunan Malatya Büyükşehir Belediyesi esnafların kalıcı işyerlerine, vatandaşların ise kalıcı konutlarına bir an evvel kavuşması ve hayatın normale dönmesi için çalışmalarını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi bir taraftan Malatya’nın yeniden inşası noktasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte hareket ederek 220 dönümlük alanda gerçekleştirilecek olan çarşı merkezi için yoğun mesai harcarken bir taraftan da konut projelerinin bir an önce hayat bulması için yoğun bir çalışma içerisinde faaliyetlerine devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın girişimleriyle İsviçre Merkezli Finans Kuruluşu ile yapılan görüşmeler neticesinde Malatya’ya 310 adet kalıcı nitelikte geçici konutun çalışmalarına başlandı. Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Çamurlu Mahallesi sınırları içerisinde ilgili firmaya tahsis edilen 55 dönümlük alan üzerine yapılacak olan 31 metrekare büyüklüğündeki 310 adet geçici konut kısa süre içerisinde tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilecek. 310 geçici konut alanında incelemelerde bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan, Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden olan MESTON şirketinin Çamurlu Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve 310 geçici konutun yapılacağı 55 dönümlük alanda altyapı çalışmalarının hızla sürdürüldüğünü belirtti. Başkan Gürkan, “2,5 ay gibi bir zaman içerisinde 310 tane 1+1 ev yapılarak, vatandaşlarımıza dağıtımı gerçekleştirilecek” dedi. 310 konutun yapımı için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Başkan Gürkan, “Çamurlu Mahalle’mizdeki bu alan belediyemize ve hazineye ait yaklaşık 55 dönümlük bir alan. İsveç firması ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde 1+1, 310 konutun yapımı için çalışmalar devam ediyor. Bu konutlar her ne kadar geçici konut şeklinde yapılsa da kalıcı nitelik taşıyor. MESTON şirketimiz tarafından konutların inşası için altyapı çalışmalarını hızlı bir şekilde yapılıyor. Firmanın bizlere söylemiş olduğu süreye göre burası 2,5 ay gibi bir zaman içerisinde 310 tane 1+1 ev yapılarak, vatandaşlarımıza dağıtımı gerçekleştirilecek. Bu çalışmaların Malatya’mıza hayırlı uğurlu olasını temenni ediyorum” diye konuştu.