KÜLTÜR SANAT
08 Aralık 2023 Cuma - 18:10 “Filistin, Daima” sergisi Beyoğlu’nda sanatseverlerle buluştu Dünyaca ünlü Filistinli sanatçılar ve Türk sanatçı Hüseyin Ünlü’nün eserlerinden oluşan “Filistin, Daima” sergisi, Beyoğlu’nda sanatseverlere buluştu. Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız, “Herkesi buraya Filistin’e ve Gazze’ye destek olmaya, oradaki çocukların sesi olmak adına bekliyoruz” dedi. Dünyaca ünlü 5 Filistinli sanatçı Alaa Allagta, Osama Hajjaj, Amjad Rasmi, Mohammad Sabaaneh, Naser Jafari ve Türk sanatçı Hüseyin Ünlü’nün katılımıyla 70 eserden oluşan “Filistin, Daima” karma sergisi Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi’nde ziyarete açıldı. Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen sergiye Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız’ın yanı sıra Cezayir İstanbul Başkonsolosu Mohammed Meraimi ve sanatçılar katıldı. “İstiklal Caddesi’nde sanatçılarımızın sergisiyle bütün dünyaya sesleniyoruz” Sergi açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız, “Gazze ve Filistin, insanlığın onurudur. İnsanlığın onuru, haysiyeti ve şerefi, zalim İsrail devleti tarafından saldırıya uğramış vaziyettedir. İsrail tarafından Filistin ve Gazze’de bir soykırım uygulanıyor. Bizler Beyoğlu Belediyesi ve Türkiye olarak Filistin’in sesini tüm dünyaya duyurabilmek, oradaki soykırıma dikkat çekmek ve o sesi yükseltmek üzere Beyoğlu’nun simgesi olan İstiklal Caddesi’nde sanatçılarımızın sergisiyle bütün dünyaya sesleniyoruz. Bu bakımdan tüm İstanbulluları bu sergiye davet ediyorum. Açılışımızı gerçekleştirdik. Herkesi buraya Filistin’e ve Gazze’ye destek olmaya, oradaki çocukların sesi olmak adına bekliyoruz” dedi.
08 Aralık 2023 Cuma - 18:04 Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nden “İşgal Altındaki Ukrayna’da Kırım Tatarları” toplantısı 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nde “İşgal Altındaki Ukrayna’da İnsan Hakları ve Kırım Tatarları” konulu toplantı düzenlendi. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan olaylara nedeniyle insani şartlardan uzak yaşayan Kırım Türkleri’ne dikkati çekmek için “İşgal Altındaki Ukrayna’da İnsan Hakları ve Kırım Tatarları” toplantısı düzenlendi. Toplantıda bölgede yaşayan insanların sorunları ele alındı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, insan haklarının önemini vurgulayarak, “Bu siyasetle alakalı olan bir hak değil. İnsan olmanın getirdiği bir hak. Kırım Tatar milli hareketi aynı zamanda bir insan hakları hareketiydi. Sovyetler birliği zamanında kırım tatar milli hareketi, milli hareket olarak nam kazandı ama aynı zamanda dünyada insan hakları olarak danam kazandı, itibar kazandı saygı gördü. Rusya Ukrayna’yı işgal etti, burada savaş suçu işliyor ve soykırım uyguluyor. Ukrayna halkı burada kendi topraklarını koruyor” diye konuştu. Toplantının devamında Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna’da yaşanan olaylara değindi. Yüzlerce çocuğun anne ve babasız kaldığını belirten Kırımoğlu, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’da yaşananlarla alakalı yaptığı açıklamalara, Dışişleri Bakanlığı’nın her bir tutuklamaya karşı gösterdiği tepkilerine rağmen işkenceler ve yakalamalar devam etmekte. Yüzlerce çocuk anne, babasız kaldı. O çaresiz çocuklara yardım eden insanlara da baskı yapılıyor ve hapse atılıyor. Barış hakkında çok sözler gördüm. Aracılar ateşkes olsun masaya oturalım diyorlar. Neden masaya oturalım? Masaya oturmak için önce bu işgalci devlet, işgal ettiği topraklardan gitmeli” dedi. Ayrıca toplantıya Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Ukrayna -Türkiye Parlamentolar Arası İlişkiler Grubu Eş Başkanı Ahmet Çiygöz katıldı. Öte yandan Ukrayna İnsan Hakları Ombudsmanı Dymytro Lubinets video mesaj gönderdi.
08 Aralık 2023 Cuma - 17:59 Giresun 4. Kitap Fuarı kapılarını açtı Giresun Belediyesi tarafından bu yıl 4. ’sü düzenlenen Giresun Kitap Fuarı, kapılarını kitapseverlere açtı. Liman sahasındaki Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen kitap fuarı, 8-17 Aralık günlerinde 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Edebiyat ve düşünce dünyasından 85 ayrı yazarı ve Türkiye’nin önde gelen 80 yayınevini ziyaretçileriyle buluşturacak olan fuarda Feridun Emecan, Nazım Elmas, Nurullah Genç, Bahar Eriş, Hulki Cevizoğlu, Mustafa Şen, Selçuk Küpçük, Mehmet Fatsa, Haldun Domaç, Erhan Afyoncu, İbrahim Sadri ve daha birçok önemli isim, söyleşi ve imza günleriyle kitapseverlerle buluşacak. Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, “Bu yıl 4. ’sünü düzenlediğimiz kitap fuarımız, bulunduğu mekanla, yazarlarıyla, katılan yayınevleriyle artık Giresun’da ve Karadeniz’de geleneksel hale geldi. Kitabın bizim bölgemizde ve Giresun’da bu dönemde bence çok önemli bir aktör haline dönüşmesi gerekiyor. Çünkü bilhassa gençlerimizin dijital ortamdan, internet ortamından, kontrolsüz ortamlardan biraz daha uzaklaşarak kitapla buluşmasını sağlamak gerekir diye düşünüyoruz. Tabii bunun için okullarla, Milli Eğitim’le, sivil toplum örgütleriyle böyle ortaklaşa hareketler yapmaya çalışıyoruz ki şehrimizdeki bu kitap fuarında, kitaplarla gençlerimizi, insanımızı daha yoğun bir şekilde buluşturalım” ifadelerini kullandı. Şenlikoğlu, fuara gösterilen ilgiden dolayı da memnuniyetini dile getirdi.
Zeki Müren büyük ödülüne layık görüldü
08 Aralık 2023 Cuma - 16:41 Zeki Müren büyük ödülüne layık görüldü Düzce Belediyesi bünyesinde kurulan sanat akademisi öğreticisi, Sanatçı Ayşe Taş, 6 Aralık Türk Sanat Müziği Günü dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde bu yıl ilk kez verilen “Zeki Müren Büyük Ödülü’nün sahibi oldu. Sanat Güneşi Zeki Müren’in 92. doğum günü olan 6 Aralık’ta bu yıl 12. kez Türk Sanat Müziği Günü anıldı ve ödül töreni düzenlendi. İlk kez 2012 yılında TRT Müzik kanalı ekranlarından sanatçı ve yazar Onur Akay’ın çağrısı ile kutlanan “Türk Sanat Müziği Günü” dolayısıyla bu yıl 12’ncisi düzenlenen yarışmada yeni bir kategori oluşturuldu. Zeki Müren Büyük Ödülü sanatçı, güçlü ses Ayşe Taş’a verildi. Akay’ın İmtiyaz Sahibi olduğu Onur Akay Medya ve ünlü isimlerin jüri koltuğunda oturduğu törende Türk Sanat Müziği Günü’nün 12. kez kutlanması nedeni ile ilk kez verilen Zeki Müren Büyük Ödülü’nü, Türk sanat müziğinin usta sanatçısı Ayşe Taş’a layık gördü. Ödül aldığını radyodan öğrenen Ayşe Taş ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Doğum günü olan 6 Aralık’ın TSM Günü kabul edilmesi ile Zeki Müren Büyük Ödülü’nün tarafıma verildiğini radyolardan öğrendim. Layık görüldüğüm bu özel ödül için Onur Akay Medya ve TSM’nin kıymetli sanatçılarından oluşan jüri üyelerine en kalbi şükranlarımı sunuyorum.” Sanat akademisinde sanatseverlerle buluşuyor Düzce Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü bünyesinde açılan Sanat Akademisi Öğreticisi olan Ayşe Taş, Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezi’nde her Çarşamba günü düzenlenen derslerde Düzceli sanatseverler ile bir araya geliyor. Altın Plak’la ödüllendirilen Taş, TRT Ankara Radyosu Türk sanat müziği ses sanatçısı olarak görev yapmış ve emekli olmuştur. Sanatçı, Türk sanat müziğinin en güçlü kadın sesleri arasında gösterilmektedir.
400 fotoğraf tutkunun katıldığı yarışmada kazanan belli oldu
08 Aralık 2023 Cuma - 15:46 400 fotoğraf tutkunun katıldığı yarışmada kazanan belli oldu Başiskele’nin doğal, tarihi, kültürel ve sosyal zenginliklerini yansıtacak fotoğrafların değerlendirileceği "4 Mevsim Güzel Başiskele" konulu fotoğraf yarışmasında kazananlar belli oldu. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) desteğiyle ulusal bazda düzenlenen "4 Mevsim Güzel Başiskele" temalı Başiskele 7. Geleneksel Fotoğraf Yarışması’na ülke genelinden amatör ve profesyonel fotoğrafçılar yoğun ilgi gösterdi. Başiskele’nin doğal güzelliklerini, kent yaşamını, tarihi dokusunu kendi bakış açılarından objektiflerine yansıtan 117 fotoğraf tutkunu, kıyasıya yarıştı. Yaklaşık bir yıl süren fotoğraf yarışmasına 400 fotoğraf gönderildi. İlk turda şartnameye uyan 396 fotoğraf çevrimiçi olarak jürinin değerlendirilmesine sunuldu. Finale kalan 40 eserden oy birliğiyle ayrılan 11 eser arasından puanlama neticesinde ilk 3 ödülü ve mansiyon ödülleri puanlanarak seçildi. Kalan diğer 34 eser sergileme ödülü almaya hak kazandı. Dereceye girenlere ödül verildi Birincilik ödülünü Başiskele’nin ilk halk kütüphanesi Kitaphane fotoğrafı oldu. "Kütüphane31" adlı fotoğrafı ile Gürsel Egemen Ergin yarışmanın birincisi olurken, "Köprü" fotoğrafı ile Şerife Keser Halıcı ikinci, "Servetiye Köprüsü" fotoğrafı ile İsmail Balcı üçüncü oldu. Yarışmada birinci seçilen fotoğraf sahibine 10 bin TL, ikinciye 6 bin TL, üçüncüye ise 4 bin TL verildi. Yarışmada Ahmet Öner "Sahil" fotoğrafı, Hasan Zer "Balıkçı" fotoğrafı ve Taner Ragıpoğlu "Sisler Vadisi" fotoğrafı ile bin 500 TL değerinde mansiyon ödülü almaya hak kazandı. Yarışmada seçici kurul, 34 güzel fotoğrafı da sergilemek için seçti. Sergileme için seçilen her bir eser için 300 TL verecek olan Başiskele Belediyesi, ödül töreni ve sergi tarihini yakın zamanda eser sahiplerine ve kamuoyuna duyuracak.
‘Zorunlu kişisel gelişimi’ kitabında okuyucularına sunuyor
08 Aralık 2023 Cuma - 14:53 ‘Zorunlu kişisel gelişimi’ kitabında okuyucularına sunuyor Oyuncu, sunucu ve yazar Ayça Kuru, çıkardığı ikinci kitabı olan ‘Konuş Benimle’de zorunlu kişisel gelişimle ilgili bilgileri okuyucularıyla paylaşıyor. Kitabı hem eğitimlerde kullanılması hem de her kesime dokunması için yazdığını söyleyen Yazar Ayça Kuru, “Şu an ikinci kitabımı olan Konuş Benimle’yi çıkarttım. İlk kitabım Zerafet Değil Zarafet adı altında dikkat çeken bir kitaptı. Onda da 6 baskı yapıldı ve başarılı bir kitaptı. Yayın evlerimiz de ikinci kitabı talep ettiler. İkinci kitapta da yine kişisel gelişim, imaj, iletişim, zarafet, beden dili, algı ve ikna bulunmakta. Biraz daha kendimden ayrıntılı konuşacak olursam New York ve İskoçya’da okudum. New York’da moda ve imaj teknolojileri üzerine ve İskoçya’da da zarafet yani adab-ı muaşeret üzerine okudum. Türkiye’de de İstanbul ve İzmir’de de yine iletişim ve sağlık bölümlerini bitirdikten sonra birçok üniversitede de eğitim görevlisi olmaya devam ediyorum. Hem eğitim görevliliğim devam ediyor hem kendime ait bir akademim, medya okulum bulunmakta. Onun yanında da bir materyal olması gerektiğini düşününce 2. kitabım olan Konuş Benimle’yi yazdım. Hem eğitimlerde kullanalım hem de herkese dokunalım diye. Bir taraftan oyunculuk bir taraftan sunuculuk derken de yazarlığı icra etmeye devam ediyorum” dedi. Ayça Kuru, kitap içerisinde zarafetten diksiyona kadar birçok konunun işlendiğini söyleyerek, “Türkiye ve toplum olarak aslında çok iyi bir yerdeyiz ama daha iyi bir yerde olmamız gerekiyor. Bu kitabımdaki bilgiler yurt dışında zorunlu kişisel gelişim eğitimleri ama bizim okullarımızda zorunlu kişisel gelişim diye bir eğitim yok. Bunu dışarıdan almamız gerekiyor. Aslında bu kitap Türkiye’deki bütün kişisel gelişim kitaplarının derlemesi aslında. Bunun içinde etkili konuşma ve diksiyon da var. Sesinizi kullanmayı, beden dilinizi, imajınızı, saçınızı, makyajınızı, giyiminizi nasıl kullanacağınızı, zarafeti, görgü kurallarını, hayatımızı nasıl daha harika hale sokabileceğimizle alakalı bir kitap. Bu kitabın şöyle bir sosyal sorumluluğu da var; birinci kitabımızda da yapmıştık bağışçılarımız vardı. Siz eğer bir kitap değil 10, 100, 200 kitap alırsanız bu kitapları biz doğuda ya da okuma zorluğu çeken, okula gidemeyen kız ve erkek çocuklarına hediye olarak gönderiyoruz. Okullarında boş zamanlarında okusunlar diye gönderilen bir kitap haline geldi. İlk kitabım Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da güzel bir dağıtım desteği almıştı. Şimdi bu kitapla ilgili de bağışçılarımızı bekliyoruz, toplu alımları bekliyoruz ki herkes kitap okusun. Çünkü dijitalizm diye bir dönemdeyiz, 2023 senesi ve dijitalizm ne oldu herkes sosyal medya kullanmaya başladı. Oradaki kedi videolarından aslında lakayit kötü videolara kadar birçok şey izliyorlar ve yozlaşıyoruz. Bu kitap yozlaşmanın önüne geçebilecek bir kişisel gelişim, etkili konuşma, diksiyon kitabı” ifadelerini kullandı. Kitabın ben diliyle yazıldığını ve okuyucuyu daha da içine çektiğini söyleyen Ayça Kuru, sözlerine şu şekilde devam etti: “Kitabın bir özelliği daha var. Bu kitap tek başına yazılmış bir kitap değil, benim üstadım Aydın Serdar Kuru, algı yönetimi ve ikna taktikleri uzmanı bu kişi. Onun desteği ile bu kitabı yazdım. Onun da Zihin Tetikçileri, Algı Yönetimi ve Propaganda adında kitapları var. Bu kitabı kimler alabilir kısmına gelirsek de liseye de uygun bir kitap bu ve üniversitede kendisini geliştirmek isteyen öğrencilere de uygun. Şu anda iş adamları ve iş kadınlarına da uygun çünkü her zaman bir manipülasyon, her zaman bir algı ve iknanın ve devamında imaj ve iletişimin diksiyonun içindeyiz. Yediden yetmişe herkese hitap eden bir kitap yazdık. Kitabı da özellikle ‘ben’ diliyle yazdık ki kitap daha da içe alsın okuyucuyu, daha arkadaşça olsun diye. Burada da tabi dilleri de öğreniyoruz nasıl konuşmamız gerektiğini, ne yapmamız gerektiğini öğreniyoruz. Biz de sosyal medyaya bir şekilde girdik ve bayağı da takipçimiz var. Amacımız orada komik videolar paylaşmak yerine biraz daha insanlara dokunalım, kadın ve erkek nasıl konuşur, nasıl iletişime geçer, bir kadını ya da erkeği nasıl etkilersiniz, iş hayatında birisini nasıl etkilersiniz bunlardan da bahseden muhteşem bir başucu kitabı.”
Vatandaşlar Buca Belediyesinin gezileriyle moral depoladı
08 Aralık 2023 Cuma - 14:43 Vatandaşlar Buca Belediyesinin gezileriyle moral depoladı Buca Belediyesinin bu yıl içerisinde kentin tarihi ve turistik noktalarına ücretsiz olarak düzenlediği gezilerde yetişkinler moral depolarken, ilçenin minikleri deniz ve güneşle buluştu. Yaklaşık beş yıllık süreçte farklı noktalara düzenlenen gezilere toplamda 12 bin 486 Bucalı katıldı. Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın “Yarının Buca’sı” hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Buca Belediyesi, ilçede hizmet çeşitliliğini artırarak vatandaşların moral depolamalarını sağlamak amacı ile kent gezileri düzenledi. Buca’da yaşayan binlerce kişinin katıldığı turlar 50 yaş üstü vatandaşlar için kentin tarihi turistik beldeleri Şirince, Nazarköy, Birgi’ye düzenlenirken; çocuklar ve ebeveynlerinin sıcak yaz günlerinde serinlemeleri için Gümüldür Tabiat Parkı’na gerçekleştirildi. Şirince, Birgi ve Nazarköy’e düzenlenen turlara 6947 Bucalı katılırken; Gümüldür Tabiat Parkı gezisine 5539 çocuk ve ebeveyni katıldı. Etkinliklere ilgi yoğun olurken, vatandaşlar bugüne kadar gitme fırsatı bulamadıkları İzmir’in şahane kasaba ve köylerini gezme fırsatı elde ettiler. Gümüldür Tabiat Parkı’na düzenlenen geziye katılan Bucalı minikler ise ebeveynleri ile beraber gün boyu denize girme ve eğlenme fırsatı buldu. 50 yaş üstü vatandaşlar faydalandı Ekim ayı boyunca pazartesi, çarşamba ve cuma günleri olmak üzere haftanın üç günü düzenlenen geziler kentin turizm merkezlerine gerçekleştirildi. Buca Belediyesi önünden hareket eden araçlarla ücretsiz olarak düzenlenen turistik geziler kapsamında, pazartesi günleri ünlü turizm merkezlerinden Şirince’ye, çarşamba günleri Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın en iyi 32 köyünden biri olarak tescillenen Ödemiş Birgi’ye ve cuma günleri nazar boncuğu yapımı ile dünyanın dikkatini çeken Kemalpaşa Nazarköy’e gidildi. Turistik gezilere Buca’da ikamet eden ve 50 yaş üzeri vatandaşlar katıldı. Çocuklar denizle buluştu Buca Belediyesi, yazın sıcak günlerinde dar gelirli yurttaşların serinlemesi için Gümüldür Tabiat Parkı’na günübirlik gezi düzenledi. Çocukların deniz kültürüyle iç içe olmalarını sağlamak ve ailelerine de unutulmaz bir gün yaşatmak isteyen Buca Belediyesi, salı ve perşembe günleri iki otobüsle ulaşım hizmeti gerçekleştirdi. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın mahalle gezileri ve çocukların taleplerini dinlemesi sonucunda şekillenen proje Bucalı hemşehrilerden yoğun teşekkür aldı.
Çalı süpürgesi teknolojiye direniyor
08 Aralık 2023 Cuma - 14:15 Çalı süpürgesi teknolojiye direniyor SAMSUN (İHA) – Teknolojinin ilerlemesi ile gözden düşen çalı süpürgeleri az da olsa bazı vatandaşlar tarafından talep görmeye devam ediyor. Zamandan ve emekten tasarruf etmek isteyen vatandaşlar akıllı robot süpürgelere ve elektronik el süpürgelerine rağbet gösteriyor. Özellikle yeni evli çiftlerin çeyizlerinin de olmazsa olmazı arasında bulunan robot süpürgeler bir döneme damgasını vuran çalı süpürgelerinin yerini aldı. Samsun’da Çarşamba ve Vezirköprü ilçelerinde üretilen çalı süpürgeleri ise 100 TL ile 300 TL arasında satışa sunuluyor. Gelişen teknoloji ile birlikte geleneksel ve doğal ürünlere olan ilginin giderek azaldığını ifade eden ahşap ve doğal ürünler yapıp satan esnaf Abdullah Torun, “Mutfak eşyaları başta olmak üzere ot süpürgesi, baston, sepet ve ahşaptan yapılan tüm malzemelerin satışını yapıyoruz. Elektronik el süpürgeleri ve robot süpürgeler çıktığından beri çalı süpürgelerine olan ilgi azaldı. Yine de eski alışkanlıklara bağlı kalanlar ve çocukluğunu hatırlamak isteyenler tarafından çalı süpürgelerine ilgi oluyor. Bazı müşterilerimiz çalış süpürgelerinin elektronik süpürgelerden daha iyi süpürdüğünü de iddia ediyorlar. Kırsalda da şehir de talep görse de elektronik süpürgeler ile yarışamıyoruz. İnsanlar robot süpürgelerle hiç uğraşmadan evini süpürebiliyorlar. Az da olsa çalı süpürgelerini tercih edenler oluyor” dedi. “Kaliteli bir çalı süpürgesinin 3 yıla kadar ömrü var” Birçok amaçla kullanılan çalı süpürgelerinin 3 yıla kadar kullanım ömrü olduğuna da değinen Torun, şunları söyledi: “Çalı süpürgeleri doğal malzemeden süpürge otundan elde ediliyor. El işçiliği ile yapılan süpürgeler Çarşamba ve Vezirköprü’de ustalar tarafından üretiliyor. Çalı süpürgesinin pide altı süpürmek için üretilen pide süpürgesi, tavanlardaki örümcekleri almak için üretilen örümcek süpürgesi, yer ve bahçe süpürgesi çeşitleri var. Bunlar da ot kalitesi olarak kendi arasında değişkenlik gösteriyor. Fiyatları da 100 TL’den başlayıp, 300 TL’ye kadar çıkabiliyor. Kaliteli bir çalı süpürgesinin 1 yıldan 3 yıla kadar ömrü var.”
Akasya yılbaşı programını açıkladı
08 Aralık 2023 Cuma - 14:14 Akasya yılbaşı programını açıkladı Akasya’da ay boyunca yılbaşı pazarı, özel konserler, müzik performansları, kortej gösterileri ve keyifli atölyeler gerçekleştirilecek. Yıl boyunca düzenlediği etkinlik ve konserlerle misafirlerine keyifli anlar yaşatan Akiş GYO yatırımı Akasya, zengin programı ile 2024 yılını; yılbaşı pazarı, özel konserler, müzik performansları, kortej gösterileri, söyleşi ve keyifli atölyeler ile coşkuyla karşılamaya hazırlanıyor. Kendinize ve sevdiklerinize özel hediyeler Yeni yıla özel tasarım ürünlerinin bir arada sunulduğu Akasya Yılbaşı Pazarı, 15-31 Aralık tarihleri arasında kendini ve sevdiklerini hediyelerle mutlu etmek isteyenleri ağırlayacak. En Uzun Gece’ye özel Yol Project konseri Kariyerlerine 1988 yılında başlayan Yol Project, popüler yabancı ve Türkçe şarkıların yanı sıra kendi bestelerinden oluşan repertuvarları ile misafirleri eğlenceli bir müzik yolculuğuna çıkaracak. Sevilen grup, yeni yıl heyecanın yaşandığı AVM’de en uzun gece olan 21 Aralık’ta etkinlik alanında sahne alacak. Astrolog Almina Ebru Gençay ile ‘2024 Gökyüzünün Mesajları’ söyleşisi Başarılı Astrolog Almina Ebru Gençay, ‘2024 Gökyüzünün Mesajları’ söyleşisi ile 23 Aralık Cumartesi saat 14.00’te AVM misafirleriyle buluşacak. Ebru Şen ile “Yeni Yıl Yeni Sen” atölyesinde keyifli motivasyon çalışmaları yapma fırsatı bulacak Akasya misafirleri, Kaan Arslan Co. ve String Berries’in keyifli müzik dinletileri eşliğinde yeni nesil müziğin eğlencesine kapılırken; Tea Party Korteji ile yılın en eğlenceli zamanının keyfini çıkartacaklar. Akasya misafirleri, yeni yılda hem sevdikleri hem de kendileri için ‘Keçeden Yılbaşı Çorabı Yapma Atölyesi’ ve ‘Kar Küresi Atölyesi’nde el emeği hediye yapma fırsatı bulacaklar. Program şöyle açıklandı: 15-31 Aralık - Akasya Yılbaşı Pazarı 15 Aralık Cuma - Ebru Şen ile ”Yeni Yıl Yeni Sen” Atölyesi / 15.00 16 Aralık Cumartesi - String Berries Müzik Dinletisi / 16.00-17.00-18.00 17 Aralık Pazar - Kaan Arslan Co. Trio Müzik Dinletisi / 16.00-17.00-18.00 21 Aralık Perşembe - Tea Party Kortej Gösterisi / 14.00-16.00-18.00 21 Aralık Perşembe - Yol Project Konseri/ 18.30 23 Aralık Cumartesi - Astrolog Almina Ebru Gençay ile “2024 Gökyüzünün Mesajları” Söyleşisi / 14.00 23 Aralık Cumartesi - Keçeden Yılbaşı Çorabı Atölyesi / 13.00-15.00-16.00-17.00 24 Aralık Pazar - Kar Küresi Atölyesi / 13.00-15.00-16.00-17.00
Uluslararası Antalya Piyano Festivali konserle başlıyor
08 Aralık 2023 Cuma - 14:03 Uluslararası Antalya Piyano Festivali konserle başlıyor Antalya Büyükşehir Belediyesinin en önemli sanat etkinliklerinden biri olan 23. Antalya Piyano Festivali, Cam Piramit’te Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Fahir Atakoğlu & Selda Bağcan konseri ile başlıyor. Yoğun ilgi gören şehir etkinlikleri ve dopdolu programıyla müzikseverlere 22 Aralık’a kadar tam anlamıyla piyano ve müzik şöleni yaşatacak olan 23. Antalya Piyano Festivali, bu yıl da birbirinden değerli isimleri Antalyalılarla buluşturacak. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 23’üncü kez müzikseverlere ‘merhaba’ diyor. Piyano tutkunlarının her yıl sabırsızlıkla beklediği ve her etkinliği yoğun ilgi gören Uluslararası Antalya Piyano Festivali bu yıl 9-22 Aralık 2023 tarihleri arasında yapılacak. Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 23’üncüsü gerçekleşecek olan festival, Fahir Atakoğlu - Selda Bağcan ikilisinin Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde 9 Aralık’ta Cam Piramit’te vereceği açılış konseriyle başlayıp, 22 Aralık’a kadar dopdolu programıyla devam edecek. Başkan Böcek’ten davet Türkiye ve dünyadan birçok sanatçıyı müzikseverlerle buluşturacak festivalin açılış konseri çok daha fazla müzikseverle kucaklaşmak için Cam Piramit’te gerçekleştirilecek. 20.30’da başlayacak konserde ‘Dünya Müziğinde Yaşayan Efsane Şarkıcılar Listesi’nde yer alan Selda Bağcan ile dünyaca ünlü müzisyenimiz Fahir Atakoğlu sahne alacak. Bu ikiliye konserde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 23. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde birbirinden değerli sanatçılar sahne alacak. Tüm müzik tutkunlarını iki hafta sürecek olan bu büyük buluşmaya davet eden Başkan Muhittin Böcek, “Antalya’mızın en önemli kültür-sanat etkinliklerinden biri olan Piyano Festivali’mizi her yıl daha güçlü bir şekilde gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz, gururluyuz. Bu yıl da festivalimizde dünyaca ünlü sanatçıları ağırlayacağız. Tüm sanatseverleri festival etkinliklerimize bekliyoruz" dedi. "Dopdolu program" Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde 9 Aralık’taki açılış konserinin ardından 11 Aralık’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) Anjelika Akbar, 13 Aralık’ta AKM’de Queenz of Piano, 15 Aralık’ta AKM’de ve 16 Aralık’ta Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde Dorantes sahne alacak. Yine 16 Aralık’ta Cam Piramit’te Candan Erçetin ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ‘Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar’la müzikseverlerle buluşacak. Selin Şekeranber ve Yudum Çetiner, Duo Blanc&Noir konseri 17 Aralık’ta AKM’de gerçekleşecek. Havasi 19 Aralık’ta Cam Piramit’te, Can Saraç 20 Aralık’ta AKM’de, Igudesman&Joo 21 Aralık’ta AKM’de sahne alacak. 21 Aralık’ta Aksu Fen Lisesi’nde resital ve söyleşi gerçekleştirecek Gülsin Onay 22 Aralık’ta AKM’de kapanış konserinde sahne alacak.