KÜLTÜR SANAT
Unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı saray mutfağı lezzetleri kitaplaştırıldı 27 Mayıs 2024 Pazartesi - 20:44:55 Edirne’de Türk Mutfağı Haftası vesilesiyle hazırlanan "Edirne Sarayı Mutfağı ve "Osmanlı Helvaları" adlı kitaplar, saray lezzetlerinin ikram edildiği etkinlikle tanıtıldı. Edirne’de Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri çerçevesinde Olgunlaşma Enstitüsü öğretmen usta öğreticileri tarafından hazırlanan "Edirne Sarayı Mutfağı" ve "Osmanlı Helvaları" adlı kitaplar ve kitaplarda yer alan lezzetler katılımcılardan tam not aldı. Edirne Sarayı Mutfağı kitabında Orta Asya ve Selçuklularda Yemek Kültürü, Osmanlı Saray Mutfağı, Edirne Saray Mutfağı şeklinde üç ana başlık altında yemek kültürü, yemek kültürüne etki eden unsurlar, yemeklerde kullanılan malzemeler, sofra adabı ele alındı. Hazırlanan kitaplarda çorbalar, etli yemekler, pilavlar ve dolmalar, unlu gıdalar, turşular, içecekler ve tatlılar yer alıyor. Etkinliğin açılışında konuşan Edirne Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü İlknur Çelik, "Edirne Sarayı Mutfağı" temasının çıktısı olarak meydana gelen, gastronomi tarihi açısından çok önemli bu iki kitabı sunmanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. "Bu tarifleri mutfak atölyemizde uygulayarak tanıttık" Tarihi ve kültürel değerleri gün yüzüne çıkartmak, günümüzde ve gelecekte yaşatmak amacıyla ortaya çıkan proje çerçevesinde Osmanlı mutfağını, özelinde de Edirne Sarayı mutfağını araştırarak tariflere ulaştıklarını belirten Çelik, "Bu tarifleri mutfak atölyemizde uygulayarak tanıttık. Literatür taraması ve akademik araştırmalarla çoğu unutulmuş, bazıları günümüzde de bilinen reçeteleri bir araya getirerek anlamlı bir çalışmaya imza attık. Yazılı kaynakların çok kısıtlı olması nedeniyle zorlu geçen bu süreçte Osmanlı saray mutfağının ne kadar özel, zengin ve çeşitlilik barındıran bir mutfak olduğuna tanık olduk. Böylelikle yürüttüğümüz projenin önemini bir kez daha anlamış bulunduk" ifadelerine yer verdi. Açılış konuşmasının ardından kitaplarda yer alan lezzetlerin tadına bakıldı. Etkinlikte Osmanlı saray mutfağında yer alan dane-i yeşil, ballı mahmudiye, fodula ekmeği, Helva-i Hakani, sultani helvası ve gül şerbeti gibi lezzetler ikram edildi. "Hazırlanan lezzetlerle geçmişe gittik" Lezzetlerin tadına bakmak için arkadaşlarıyla birlikte etkinliğe katılan Dilek Ozan, Osmanlı mutfağında yer alan lezzetlerin tadına bakınca geçmişe gittiklerini ve lezzetleri çok beğendiklerini söyledi. Çok anlamlı bir etkinlik olduğunu belirten Ozan, birisi ballı, diğeri irmikli olmak üzere iki çeşit tatlının tadına baktıklarını ifade etti.
27 Mayıs 2024 Pazartesi - 20:18 Unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı Saray Mutfağı lezzetleri kitaplaştırıldı Edirne’de Türk Mutfağı Haftası vesilesiyle hazırlanan "Edirne Sarayı Mutfağı ve "Osmanlı Helvaları" adlı kitaplar ve kitaplarda yer alan lezzetler düzenlenen etkinlikle tanıtıldı. Edirne’de Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri çerçevesinde Olgunlaşma Enstitüsü öğretmen usta öğreticileri tarafından hazırlanan Edirne Sarayı Mutfağı ve Osmanlı Helvaları adlı kitaplar ve kitaplarda yer alan lezzetler katılımcılardan tam not aldı. Osmanlı Saray Mutfağının tüm zenginliğini yansıtan Edirne Sarayı Mutfağını detaylı bilgilerle ve çok özel tariflerle ortaya koyan kitabın girişinde Orta Asya ve Selçuklularda Yemek Kültürü Osmanlı Saray Mutfağı, Edirne Saray Mutfağı, şeklinde yer alan üç ana başlık altında yemek kültürü, yemek kültürüne etki eden unsurlar, yemeklerde kullanılan malzemeler, sofra adabı gibi hususlar ele alındı. Hazırlanan kitaplarda çorbalar, etli yemekler, pilavlar ve dolmalar, unlu gıdalar, turşular, içecekler ve tatlılar yer alıyor. Etkinlikte Osmanlı saray mutfağında yer alan dane-i yeşil, ballı mahmudiye, fodula ekmeği, Helva-i Hakani, Sultani Helvası ve Gül Şerbeti gibi lezzetler de ikram edildi. Etkinliğin açılışında konuşan Edirne Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü İlknur Çelik, "Edirne Sarayı Mutfağı" temasının çıktısı olarak meydana gelen, gastronomi tarihi açısından çok önemli bu iki kitabı sunmanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. "Bu tarifleri mutfak atölyemizde uygulayarak tanıttık" Tarihi ve kültürel değerleri gün yüzüne çıkartmak, günümüzde ve gelecekte yaşatmak amacıyla ortaya çıkan proje çerçevesinde Osmanlı Mutfağını, özelinde de Edirne Sarayı Mutfağını araştırarak tariflere ulaştıklarını belirten Çelik, "Bu tarifleri mutfak atölyemizde uygulayarak tanıttık. Literatür taraması ve akademik araştırmalarla; çoğu unutulmuş, bazıları günümüzde de bilinen reçeteleri bir araya getirerek anlamlı bir çalışmaya imza attık. Yazılı kaynakların çok kısıtlı olması nedeniyle zorlu geçen bu süreçte Osmanlı Saray Mutfağının ne kadar özel, zengin ve çeşitlilik barındıran bir mutfak olduğuna tanık olduk, böylelikle yürüttüğümüz projenin önemini bir kez daha anlamış bulunduk" ifadelerine yer verdi. Açılış konuşmasının ardından kitaplarda yer alan lezzetlerin tadına bakıldı. "Hazırlanan lezzetlerle geçmişe gittik" Lezzetlerin tadına bakmak için arkadaşlarıyla birlikte etkinliğe gelen Dilek Ozan, Osmanlı Mutfağında yer alan lezzetlerin tadına bakınca geçmişe gittiklerini ve lezzetleri çok beğendiklerini söyledi. Çok anlamlı bir etkinlik olduğunu belirten Ozan, birisi ballı diğeri irmikli olmak üzere 2 çeşit tatlının tadına baktıklarını ifade etti.
27 Mayıs 2024 Pazartesi - 18:14 Türk Mutfağı Haftası’nda Düzce’de coğrafi işaretli ürünler görücüye çıktı Türk Mutfağı Haftası dolayısıyla düzenlenen yöresel lezzet şöleninde Düzce’nin coğrafi işaretli ürünleri ve mutfak kültürü tanıtıldı. Etkinlikte coğrafi işaretli ürünlerin yanı sıra kadınların yaptığı lezzetli yiyecekler ikram edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Türk mutfağının ve gastronomi kültürünün tanıtılması amacıyla düzenlenen Türk Mutfağı Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Hafta çerçevesinde Düzce Valiliği tarafından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün koordinesinde "Sürdürülebilir Türk Mutfağı; Sağlıklı, Geleneksel, Atıksız" sloganıyla yöresel lezzet şöleni düzenlendi. Etkinlikte Düzce’nin coğrafi işaretli ürünleri ve kadınların hazırladığı yöresel lezzetler programa katılanların beğenisine sunuldu. Şölende yemeklerden içeceklere, tatlılardan kuru gıdalara, konserve ürünlere kadar onlarca çeşit şehre özgü yöresel lezzetin tanıtımı yapılarak, katılımcılara ikram edildi. Etkinlikte konuşan Vali Selçuk Aslan, sağlıklı, katkısız ve atıksız mutfak anlayışı ile Düzce mutfağının hazırlandığını belirterek, "Aynı zamanda 15’i bulan coğrafi işaretli ürünümüz, Türk mutfağına sunduğu imkanlarla ciddi katkılar yapmakta. Düzce’miz son birkaç yüz yıldır göçle büyüyen bir kent. Farklı coğrafyalardan göç alan bir kent. Bu da gastronomimize yani mutfağımıza zenginlik olarak yansıyor. Her bir bölge Balkanlar’ı, Kafkaslar’ı, Kırım’ı, Anadolu’nun dört bir diyarı kendi kültürüyle beraber Düzce’ye gelmiş ve bu kültür birbirini etkileyerek Düzce kültürünü ortaya çıkarmış" dedi. Kültür ve Turizm İl Müdürü Esra Alemdaroğlu da Türk Mutfağı Haftası etkinikleriyle kentin yöresel lezzetleri ve coğrafi işaretli ürünlerinin tanıtımının yapılmasını ve gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçladıklarını kaydetti. Konuşmaların ardından Vali Selçuk Aslan ve davetliler, yöresel lezzetlerin sergilendiği stantları gezdi.
27 Mayıs 2024 Pazartesi - 17:23 Damak çatlatan lezzetler Osmaniye’de görücüye çıktı Osmaniye’de "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" etkinliğinde kentin yöresel lezzetleri ile ürünleri sergilenerek tanıtıldı. Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Türk Mutfağı Haftası" etkinlikleri çerçevesinde Cebelibereket Kültür Merkezi’nde program düzenlendi. Etkinlikte vatandaşlar dövme pilavı, sarma, dolma, etli kömbe, içli köfte, toyga çorbası, Zorkun tava gibi yöresel ürünlerin ikramı yapıldı. Ayrıca tescilli ürünlerin sergisi ve yöresel yemeklerin tanıtımı da büyük beğeni topladı. Bu tür etkinliklerin mutfak kültürünün gelecek nesillere aktarılması için önemli olduğunu söyleyen Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun, "21-27 Mayıs tarihleri Türk Mutfağı haftası olarak ilan edildi. Osmaniye’nin coğrafi konumu, tarihi süreç içerisindeki bölgede kurulan uygarlıklar, göçte gelen toplulukların getirdiği yeni açılımlar, ilimizin mutfak kültüründeki çeşitliliği ve zenginliği arttırmıştır. Osmaniye’mizin bulunduğu coğrafi konum nedeniyle Çukurova’nın mutfağının genel karakteristik özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Osmaniye mutfağı içerisinde aynı zamanda Akdeniz mutfağının özelliklerini yansıtabilecek düzeyde bir beslenme şeklinin de var olduğu bir gerçektir. Osmaniye tarihi dokusu, zengin, yöresel lezzetleriyle ülkemizdeki önemli gastronomi şehirlerarasında yer almaktadır. Toyga çorbası aynı zamanda kültürel miras listesi içerisine de girmiş bulunmaktadır. Osmaniye mutfak kültürü ve yöresel ürünlerimizin gerek ilimizde gerekse yurtiçinde kutlanılması yerel ve ulusal arenada ses getirecektir" dedi.
Damak çatlatan lezzetler Osmaniye’de görücüye çıktı
27 Mayıs 2024 Pazartesi - 17:21 Damak çatlatan lezzetler Osmaniye’de görücüye çıktı Osmaniye’de "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" etkinliğinde kentin yöresel lezzetleri ile ürünleri sergilenerek tanıtıldı. Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Türk Mutfağı Haftası" etkinlikleri çerçevesinde Cebelibereket Kültür Merkezi’nde program düzenlendi. Etkinlikte vatandaşlar dövme pilavı, sarma, dolma, etli kömbe, içli köfte, toyga çorbası, Zorkun tava gibi yöresel ürünlerin ikramı yapıldı. Ayrıca tescilli ürünlerin sergisi ve yöresel yemeklerin tanıtımı da büyük beğeni topladı. Bu tür etkinliklerin mutfak kültürünün gelecek nesillere aktarılması için önemli olduğunu söyleyen Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun, "21-27 Mayıs tarihleri Türk Mutfağı haftası olarak ilan edildi. Osmaniye’nin coğrafi konumu, tarihi süreç içerisindeki bölgede kurulan uygarlıklar, göçte gelen toplulukların getirdiği yeni açılımlar, ilimizin mutfak kültüründeki çeşitliliği ve zenginliği arttırmıştır. Osmaniye’mizin bulunduğu coğrafi konum nedeniyle Çukurova’nın mutfağının genel karakteristik özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Osmaniye mutfağı içerisinde aynı zamanda Akdeniz mutfağının özelliklerini yansıtabilecek düzeyde bir beslenme şeklinin de var olduğu bir gerçektir. Osmaniye tarihi dokusu, zengin, yöresel lezzetleriyle ülkemizdeki önemli gastronomi şehirlerarasında yer almaktadır. Toyga çorbası aynı zamanda kültürel miras listesi içerisine de girmiş bulunmaktadır. Osmaniye mutfak kültürü ve yöresel ürünlerimizin gerek ilimizde gerekse yurtiçinde kutlanılması yerel ve ulusal arenada ses getirecektir" dedi.
Dünya bebekleri Şanlıurfa’da sergileniyor
27 Mayıs 2024 Pazartesi - 17:03 Dünya bebekleri Şanlıurfa’da sergileniyor Şanlıurfa’da, dünya gezgini bir kadın, Türkiye Kültür Yolu Festivali çerçevesinde dünyanın birçok ülkesinden topladığı geleneksel kıyafetli bebeklerden oluşan koleksiyonunu sergiledi. Sergiyi gezenler, birbirinden renkli bebeklere hayran kaldı. Dünya gezgini Meltem Dağaşan, Karaköprü ilçesinde bulunan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde ’Geleneksel Kıyafetli Oyuncak Bebekler’ sergisini açtı. Sergide, Dağaşan’ın Türkiye, Hindistan, Amerika, Çin, Japonya, Uganda, İsveç, Norveç, Endonezya, İtalya, Bulgaristan, Almanya, Yunanistan, Makedonya, Özbekistan, Moğolistan, Meksika gibi ülkelerden koleksiyonuna kattığı geleneksel kıyafetli yaklaşık bin 500 bebek yer alıyor. Dağaşan, koleksiyonunun geleneksel kıyafetli dünya bebeklerinden oluştuğunu söyledi. Dünyanın neredeyse her ülkesi, adası, etnik grubunu burada sergilediğini anlatan Dağaşan, dünya barışı için çalışmalarını sürdüreceğini belirtti. 15 yaşlarındayken arkadaşının Rusya’dan bir bebek getirmesiyle bu hikayenin başladığını aktaran Dağaşan, daha sonra kendisinin gezdiği ülkelerden bebekleri topladığını kaydetti. Dağaşan, "Aslında amacım bu bebekleri evimin küçük bir bölümünde sergilemekti ama artık bu bir tutku ve yaşam biçimine dönüştü. O kadar büyüdü ki bunu insanlarla paylaşmak istiyorum. Bebek deyip geçmemek lazım. Bebek bir ülkenin kültürünü, sosyal yapısını, dini inancını, ekonomik durumunu pek çok şeyini yansıtmakta. Bunları bir araya getirme amacım ırk, dil, din herhangi bir ayrım olmadan bütün insanların bir arada yaşayabileceğini göstermek. Benim bebeklerim çok huzurlu, çok mutlu yaşıyorlar. Aslında çok güzeliz. Bütün bu farklılıklarımızla ve çeşitliliklerimizle güzeliz dünyada. Bu kadar farklı kültür, bu kadar farklı insan grubu olmasa dünya bu kadar güzel olmazdı. İsteğim odur ki işte savaşlar var, savaşlar devam ediyor. Bunların sona ermesi. Hep beraber buradaki gibi huzurla yaşayabilmek, bir arada olmamızın keyfini çıkartarak yaşayabilmek. Çeşitliliğimizin farkına vararak, bunun zevkine ererek bir arada yaşayabilmek ve özellikle çocuklar için bu farkındalığı oluşturmak istiyorum” ifadelerini kullandı. Yoğun ilgi gören sergi, 2 Haziran’a kadar gezilebilecek. Sergiyi gezen çocuklar, bebeklere hayran kaldıklarını belirtti.
ZonŞef yarışmasında hünerlerini sergilediler
27 Mayıs 2024 Pazartesi - 16:32 ZonŞef yarışmasında hünerlerini sergilediler Zonguldak Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen ZonŞef yarışmasında yarışmacılar; hazırladıkları şehrin yöresel lezzetlerini jüri üyelerine tattırdı. Zonguldak Gençlik ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, Zonguldak’ın il oluşunun 100. yılı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Gençlik Haftası kutlamaları çerçevesinde bir yöresel yemek yarışması düzenlendiğini açıkladı. Yüksel, yarışmanın amacının Zonguldak’ın yöresel yemeklerini ve tatlarını genç nesillere tanıtmak ve onların bu yemekleri yapmasını sağlamak olduğunu belirtti. Yarışmanın 7 ilçe ve merkezde ön elemelerinin yapıldığını ifade eden Yüksel, “Zonguldak’ın il oluşunun 100. Yılı kutlamaları kapsamında ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Gençlik Haftası kutlamaları çerçevesinde düzenlemiş olduğumuz Zonguldak’ın yöresel yemekleri, yöresel tatlarını, gençlerimize de tanıtmak onların yapmasını sağlamak amacıyla böyle bir yarışma düzenledik. 7 ilçe ve merkezde ön elemeleri gerçekleştirdik. Akabinde bugün finallerimizi yapıyoruz. İnşallah başarılı olmuşuzdur. Bundan sonra da geleneksel hale getirerek bu yarışmaları devam ettireceğiz” dedi. Yarışmada zılbıt, oğmaç ve tirit yemeği hazırlayan yarışmacılar Bülent Ecevit Üniversitesi ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nden oluşan jüri karşısında hünerlerini sergiledi.
Yükümlülerin el emeği eserleri sergilendi
27 Mayıs 2024 Pazartesi - 15:16 Yükümlülerin el emeği eserleri sergilendi Denizli’de yükümlülerin Sanat Atölyem projesi kapsamında aldıkları filografi ve ebru kurslar sonucunda ürettikleri eserler sergilendi. Adalet Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında Denizli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Denizli Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Pamukkale Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ortaklığıyla “Sanat Atölyem” projesi hayata geçirildi. Eğitim ve iyileştirme çalışmaları kapsamında yükümlülere Ocak ayında Filografi ve Ebru Kursları verildi. Ocak ve Mayıs aylarında filografi kurslarında 40 yükümlünün 50, ebru kursunda ise 30 yükümlünün 300 eser ürettiğini ifade eden Denetimli Serbestlik Müdürü Serkan Güler, ebru ve filografi çalışmalarına 542 yükümlünün katıldığını söyledi. Yükümlülerin el emeği eserler sergide bir araya geldi. Serginin açılışına Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Denizli İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Hıdır Ayçiçek, Denizli İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, Merkezefendi Kaymakamı Abdullah Demir, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Atıcı Bakcan, Adalet Baş Müfettişi Faruk Çelik ve il prokolünün yoğun katılımıyla gerçekleşti. Yapılan çalışmaları takdire şayan bulduğunu söyleyen Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, emeği geçen kurumlar ve denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan yükümlülere teşekkür etti. Denizli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yükümlülerin mesleki becerilerini ön plana çıkaran kursların açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, yükümlülerin toplumla bütünleşmesi ve üretmesini çok değerli olduğunu, bu vesileyle projede emeği geçen tüm kurumlara ve kursiyerlere teşekkür etti. Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman tarafından Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun’a hükümlüler tarafından filografi sanatı ile üretilen Türk Bayrağını takdim etti.
‘Uluslararası Film Festivali’ Sivas’ta başladı
27 Mayıs 2024 Pazartesi - 14:20 ‘Uluslararası Film Festivali’ Sivas’ta başladı Sinema tutkunlarını heyecanlandıran Sivas’ta ilk olan ‘Uluslararası Film Festivali’ bugün başladı. Sivas Valiliği himayelerinde ve İletişim Fakültesi öncülüğünde gerçekleştirilen ve Sivas’ta ilk olan Uluslararası film festivali, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür merkezindeki açılış programıyla başladı. Düzenlenen açılış programına Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Dr. Çiğdem Olgun Şimşek, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Gülmez, öğretim üyeleri, öğrenciler, oyuncu ve yönetmenler katılım gösterdi. “Bu festival şehrimizde kültür sanat rüzgârı estirecek” Sivas’ın kültürel zenginliğiyle birçok filme, diziye ve belgesellere konu olduğunu belirten Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, “Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Sivas, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra eşsiz doğası, geleneksel el sanatları ve yöresel mutfağıyla da ön plana çıkmıştır. Sivas’ın bu eşsiz birikimini dünyaya duyurmak tüm zenginliklerini tanıtmak ve herkese anlatmak için film yapımcılarına fırsat verilmesi çok önemlidir. Bu amaç doğrultusunda Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi öncülüğünde şehrimiz ilk defa film festivaline öncülük ediyor. Bunun heyecanını şehir olarak hep birlikte yaşıyoruz. İnanıyorum ki bu festival şehrimizde kültür sanat rüzgârı estirecek. Sinemaya ilgi duyan herkes şehrimizi daha yakından tanıyabilecek” şeklinde konuştu. “Biz festivali yaparken kente bir renk katmak istedik” Anadolu’da film festivali yapmak büyük bir motivasyondu diyen İletişim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Muhammed Safa Karataş; Biz festivali yaparken kente bir renk katmak istedik. Umarım bu renk herkese geçer. Dilerim ki herkes bu festivalden heyecan duyar. Önümüzdeki festivallerde her zaman daha iyisi için gayret göstereceğiz” dedi.