ASAYİŞ
19 Temmuz 2024 Cuma - 18:58 Sarıyer Belediyesinin su tankeri eve girdi, ev sakinleri yaşadıkları dehşeti anlattı İstanbul Sarıyer Belediyesine ait su tankeri, Yeniköy’de manevra yaparken bir gecekonduya girdi. Tankerin su dolu olması nedeniyle şoför direksiyon hakimiyetini kaybederek eve çarptı, ev sakinleri kaza sırasında yaşadıkları dehşet anlarını anlattı. Olay, saat 12.30 sıralarında Yeniköy Bağlar Mahallesi Kalender Üstü Sokak’ta meydana gelmişti. Edinilen bilgiye göre, sürücü ismi öğrenilemeyen 61 K 10652 plakalı Sarıyer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne ait su tankeri, manevra yaparken tankerin su dolu olması sebebiyle kontrolünü kaybederek gecekonduya çarptı. Kaza esnasında gecekondunun bir kısmı çökerken, ev sakinleri komşuları tarafından kurtarıldı. Kaza nedeniyle ölen ya da yaralanan olmazken evde büyük maddi hasar meydana geldi. Gecekonduya giren tanker ise vinç yardımıyla kurtarıldı. "Ben deprem oluyor zannettim" Su tankerinin eve girdiği esnada evde olduğunu söyleyen Gülzade Taşpınar, “Ben o esnada çocuğun yemeğini yediriyordum. Tanker eve girdiğinde evin içerisindeydik. Birden çatırtı sesi geldi. Deprem oluyor zannettim çünkü duvarlar çatladı. Bir abi geldi bizi evden çıkardı. Çünkü kapılar kilitlenmişti. O esnada 3 çocuğum ve ben vardık. Evden çıkamayınca benim sinirlerim boşaldı. Ama birileri bizi çıkardı. Evin tadilatı 5 gün sürer dediler. Biz ailecek halamda kalacağız. Belediye ilgilendi evi yapacaklar. Büyük büyük tankerler sürekli bu yokuştan geçiyor. Geçen de kamyon gelmişti. Burası için bir çareyi bulsalar iyi olur” diye konuştu. “Evin tadilatına yarın başlayacaklarını söylediler” Eve tanker girdiğini kızının haber verdiğini söyleyen Yüksel Başpınar, "Eve tanker girdiğinde ben işteydim. Beni kızım aradı. Ben geldiğimde tanker, banyo tarafına vurmuştu. Tankerin suyunu boşaltıyorlardı. Ardından kendi imkanlarıyla çıktı galiba. Evin tadilatına yarın başlayacaklarını söylediler. Başkan yardımcısı geldi sağ olsun. Birkaç gün içinde teslim edeceklerini söylediler. Belediye başkanı gelmedi yardımcısı geldi” dedi.
19 Temmuz 2024 Cuma - 18:55 Sandalye fabrikasındaki yangının boyutu dron ile görüntülendi Bursa’nın İnegöl ilçesinde faaliyet gösteren sandalye fabrikasında çıkan yangın 2 saat süren çalışma sonucu kontrol altına alındı. Fabrika yangını dron ile havadan görüntülendi. Yangına helikopter de sürekli sorti yaparak havadan müdahale etti. Yangın saat 16.30 sıralarında Yeniceköy mahallesi İhtisas Organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren sandalye fabrikasında henüz belirlenemeyen bir nedenle meydana geldi. Yangın kısa sürede büyüdü. Alevleri gören işçiler zorlukla fabrikadan çıktılar. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Bursa merkez ve ilçelerden takviye ekipler sevk edildi. İtfaiye ekiplerinin yanısıra havadan da helikopterli söndürme çalışması yapıldı. Yangın sonucu fabrika kullanılamaz hale geldi. İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ile birlikte İncelemenin ardından açıklama yapan Kaymakam Eren Arslan, "Ekiplerin müdahalesi ile kontrol atına aldık. Etrafa sirayet etme riskini ortaadan kaldırdık . Büyükşehirden itfaiye desteği , çevre itfayeler, bizim itfayemiz, jandarmamızın helikopteriyle anında müdahale ediyoruz . Can kaybı olmaması bizim için sevindirici. Allah daha beterinden korusun arkadaşlarımız canla başla çalışıyorlar. Şuan için bundan başka birşey söyleyemeyiz" ifadelerini kullandı Alper Taban da yangının söndürüldüğünü belirterek, tüm İnegöllülere geçmiş olsun dileklerinde bulundu
Zonguldak’ta 8 işçinin öldüğü maden kazasında 6 sanığa beraat, 3 sanığa 11 yıl 1 ay 10 gün hapis
19 Temmuz 2024 Cuma - 18:28 Zonguldak’ta 8 işçinin öldüğü maden kazasında 6 sanığa beraat, 3 sanığa 11 yıl 1 ay 10 gün hapis Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde 2013 yılında meydana gelen maden faciasında 8 işçinin hayatını kaybetmesine ilişkin dosyaları birleştirilen dönemin TTK yöneticisi 6 sanık hakkında beraat kararı verildi. Biri dönemin TTK şube müdürü olmak üzere 3 sanık ise 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. 7 Ocak 2013 günü kurumun Kozlu Müessesesinde yüklenici firma Star A.Ş.’nin galeri açma çalışmaları sırasında metan gazı püskürmesi sonucu 8 şirket çalışanı madenci hayatını kaybederken 8’i de yaralandı. Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bu gün görülen duruşmaya tutuksuz sanıklardan dönemin TTK Yönetim Kurulu üyesi Mehmet A. ile diğer tutuksuz sanıkların avukatları, ölen işçilerin yakınları ve avukatları katıldı. Olayın ardından yargılanan 3 sanık ile aralarında eski TTK yöneticilerinin de bulunduğu 6 sanığın dosyalarının birleştirildiği davada mahkeme heyeti kararını açıkladı. Duruşmada dönemin kurum yöneticisi Mehmet A. beraatini talep etti. Sanık Şafak Sırrı D.’nin avukatı ise TTK yöneticilerinin kusursuz sayıldığını dolayısıyla müvekkiline de kusur aktarılamayacağını öne sürerek, "İş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu kaza meydana geldikten 7 ay sonra yürürlüğe girmiştir. Raporu düzenleyen bilirkişiler bu düzenlemelere vakıf olmadan rapor düzenlemişlerdir" ifadelerini kullandı. Ölen ve yaralanan işçilerin yakınları ise sanıkların cezalandırılmalarını talep etti. Mahkeme ise tutuksuz sanıklardan proje sorumlusu Ersin K, dönemin yüklenici firması olan Star İnşaat Genel Müdürü Şafak Sırrı D. ve dönemin TTK Kozlu Şube Müdürü Ahmet A’ya "taksirle öldürme suçu"ndan 10’ar yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti; sanıklar hakkında "bilinçli taksir" hükümleri uygulayarak cezalarını 3 yıl 4’er ay daha arttırdı. Ancak takdiri indirim uygulayarak 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına karar verdi. Mahkeme heyeti; eski TTK genel müdürü Rıfat D., olay tarihinde TTK Genel Müdürü olan Burhan İ. ile kurum yöneticileri Mustafa Ş., Mahmut Y., Mehmet A. ve Çetin O. hakkında herhangi bir kusurları bulunmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi. "11 yıl üzerine verilen kötü bir karar" Duruşma sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan ailelerin avukatı Murat Kemal Gündüz, "Ne yazık ki mahkeme Star İnşaat yetkilisi iki sanık ile TTK yetkilisi sözleşmeli sahalar sorumlusu A.A’yı mahkum etti. Bilinçli taksir hükümlerini uyguladı ama diğer TTK yöneticisi 6 kişiyi herhangi bir kusurları bulunmadığı gerekçesiyle beraat etti. 11 yıl geçti, 11 yıl üzerine verilen karar kötü bir karar. Kabul etmiyoruz. Elbette temyize götüreceğiz" ifadelerini kullandı.