MAGAZİN
Türkiye ve Hollanda’nın yüzyıllık dostluğu Hierapolis’te kutlandı 27 Mayıs 2024 Pazartesi - 11:14:32 Türkiye Cumhuriyeti ile Hollanda Krallığı arasındaki dostluğun 100. Yılı, Hierapolis Antik Kenti Tiyatrosu’nda iki ülkenin oda orkestralarının birlikte verdiği konser ile kutlandı. Yağmura rağmen sanatseverler tarihin gölgesinde eşsiz eserleri dinlemeyi sürdürdü. Dünyanın en önemli klasik müzik orkestralarından Hollanda’daki dünyaca ünlü Kraliyet Concertgebouw Orkestrası üyelerinden oluşan Concertgebouw Oda Orkestrası ve Başkent Üniversitesi Orkestra Akademik Başkent’in seçkin üyeleri Denizli’de birlikte konser verdi. Pamukkale Filarmoni Derneği’nin Hollanda Krallığı Ankara Büyükelçiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Denizli Valiliği katkıları ile sanatseverler Hierapolis Antik Kenti Tiyatrosunda bir araya gelerek eşsiz eserleri tarihin gölgesinde dinledi. İki ülke arasında güzel ilişkiler kurulduğunu ifade eden Hollanda Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands, “Bu yıl da Hollanda ve Türkiye arasında 1924 yılında imzalanan Dostluk Antlaşmasını kutluyoruz. Hollanda ve Türkiye NATO müttefikidir. İki ülke arasında çok güzel bir dostluk vardır. Ayrıca iki ülke arasında aile bağları da vardır. Concertgebouw Orkestrası aynı zamanda Kraliçe Mxima’nın himayesi altındadır. Bu güzel dostluğumuz sonsuza kadar sürsün” dedi. Başkemancı Michael Waterman liderliğinde, kemanda Niek Baar ve soprano Fenna Ograjensek solistliğinde ve Orhun Orhon’un şefliğinde gerçekleşen konserde, J.S Bach’ın Re Majör 3. Orkestra Süiti’nden Air, F. Schubert’in Liedleri, E. Elgar’ın Op.20 mi minör Yaylı Çalgılar Serenadı, J.S Bach’ın BWV 1042 Keman Konçertosu, Anton Bruckner’in Locus Istesi, M, Ravel’in M.76’sı seslendirildi. Sanatseverler yoğun ilgi gösterdiği konser, Hierapolis gece aydınlatması ile farklı bir ambiyans içinde gerçekleşti. Yağmur yağışına da aldırış etmeyen sanatseverlerin bir kısmı, konseri şemsiye altında veya yağmurlukları ile dinlemeyi sürdürdü.
27 Mayıs 2024 Pazartesi - 11:09 Hisarcık MYO’da müzik gecesi Hisarcık Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirilen müzik gecesi etkinliği beğeni topladı. Meslek Yüksekokulu Mehmet Ali Tahtalı Amfisinde gerçekleştirilen etkinliğe Kaymakam Muhammet Samet Bahar, Belediye Başkanı Mustafa Demirtaş, Hisarcık Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Yılmaz Uçar, Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Burak Kavaslar, Meslek Yüksekokulu akademik ve idari personelleri ile öğrenciler katıldı. MYO Müdürü Öğr. Gör. Burak Kavaslar etkinliğin açılış konuşmasında, “Öncelikle yaklaşık 2 aydır bu gece için hazırlanan ve derslerden kalan vakitlerini bize güzel bir müzik programı sunmak için harcayan değerli öğrenci arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu gecenin hazırlık sürecinde bize Gençlik Merkezimizin imkanlarını sağlayan Hisarcık Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğümüze, provalarda bizleri yalnız bırakmayan değerli hoca arkadaşlarıma, Teknik destekleri ile katkıda bulunan değerli idari personelimize, Hisarcık Belediyesine ve Hisarcık Kaymakamlığına teşekkürlerimi sunuyorum. Final sınavları öncesi öğrencilerimize moral ve motivasyon sağlayacağına inandığımız bu gecede herkese keyifli dinlemeler diliyorum” dedi. Şarkı ve türkülerin seslendirildiği programda Meslek Yüksekokulu öğrencileri sahne aldı. Etkinliğin ardından müzik grubundaki öğrencilere teşekkür belgeleri Kaymakam Muhammet Samet Bahar ve Belediye Başkanı Mustafa Demirtaş tarafından verildi.
İki ünlü isim mezun oldukları okulun öğrencilerine kariyer yolculuklarını anlattı
26 Mayıs 2024 Pazar - 18:07 İki ünlü isim mezun oldukları okulun öğrencilerine kariyer yolculuklarını anlattı Oyuncu Cengiz Bozkurt ve opera sanatçısı Hüseyin Likos, mezun oldukları Sakarya’nın Karasu ilçesindeki lisede düzenlenen programa katıldı. Okulun mezunları ve öğrencilerle bir araya gelen sanatçılar, kariyer yolculuklarını anlattı. Karasu Lisesinin 1954-2023 mezunlarına yönelik programına katılan Hüseyin Likos ve Cengiz Bozkurt, öğrencilere kariyerlerine giden süreci anlatarak, soruları yanıtladı. Program sonrası konuşan oyuncu Cengiz Bozkurt, "Eski sınıf arkadaşlarımı görmekten, öğretmenlerimi görmekten ve gözleri ışıl ışıl olan Karasu Lisesi’nin şimdiki öğrencileriyle birlikte olmaktan büyük mutluluk duydum. Karasu’dan ve bu sıralardan çıktığım için de ayrı bir gurur duyuyorum" dedi. Devlet Opera ve Bale sanatçısı Hüseyin Likos ise yıllar sonra aynı topraklarda aynı heyecanla arkadaşlarıyla buluştuğunu ifade ederek, "İsimler hafızalardan gitmiş ama yeniden birbirimizi görmek bizi çok mutlu etti. Gençlerle beraber olmak ve birikimlerimizden onlara bir şeyler anlatmak da bize heyecan verdi. Organizasyonu düzenleyen herkese teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı. Kariyer programının ardından iki ünlü isim, mezun ve öğrencilerden oluşan yaklaşık bin kişinin yer aldığı geleneksel pilav günü etkinliğine de katıldı. Likos ve Bozkurt, öğrencilerle bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.
Şırnaklılar ’Gençlik Festivali’nde Ferhat Göçer ile coştu
26 Mayıs 2024 Pazar - 10:10 Şırnaklılar ’Gençlik Festivali’nde Ferhat Göçer ile coştu Şırnak Belediyesi, Gençlik Haftası kapsamında düzenlediği Ferhat Göçer konseri ile on binlerce vatandaş, keyifli anlar yaşadı. Ünlü sanatçı Şırnak’ta verdiği konserin unutulmaz konserleri arasında yer alacağını söyledi. Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda Ferhat Göçer konserine binlerce kişi bir araya gelerek müziğin coşkusunu doyasıya yaşadı. Meydanı dolduran kalabalık, Göçer’in sahneye çıkmasıyla birlikte coşku dolu anlar yaşadı. Ünlü sanatçı Ferhat Göçer, sevilen şarkılarını seslendirerek gençleri ve tüm katılımcıları mest etti. Hareketli parçalarıyla sahnede enerjik bir performans sergileyen Göçer, aynı zamanda desibel rekor denemesi yaptı. Şırnaklılar 107 desibel ses çıkarak rekor kırdı. Şırnak’ta verdiği konserin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Göçer, “Açık söylemek gerekirse unutulmayacak gecelerden biri oldu benim için. Dünyanın dört bir yanını dolaşıyorum, büyük sürpriz oldu. Müthiş bir kalabalık vardı. Enerjisi çok iyiydi. Videolarda çektik, bunları sosyal medyada paylaşacağım. Türkiye’de, Şırnak’ta bu gece neler yaşadığımızı göstermemiz lazım. Coşku, enerji, şarkıları birlikte söyledik, halaylar çektik, şarkılar söyledik. Bilemiyorum, daha önce konserler olmuştur belki Şırnak’ta ama tahmin ediyorum ki bu gece onların da unutamayacağı gecelerden biri olmuştur diye düşünüyorum" dedi. Bu konserlerin, festivallerin buralarda daha çok yapılması gerektiğini düşündüğünü belirten Göçer, "Havaalanından gelirken özellikle Cizre’de indim. Buraya gelirken gökyüzünden, kanyonları gördüm. Buranın muhteşem bir doğal güzelliği var. Ümit ediyorum ki, çok kısa bir süre içerisinde buradaki hayat, dünyanın hiçbir yerinde olmayan doğal güzelliklerini de görmek için can atan insanlar ile dolup taşacaktır” şeklinde konuştu. Etkinliğe, Şırnak Belediye Başkan Vekili Ayten Akgül, Vali Yardımcıları Talha Altundaş ve Ahmet Kavanoz başta olmak üzere binlerce vatandaş katıldı.
Oğuzhan Koç ve Mustafa Taş, Mut hayranlarına unutulmaz bir akşam yaşattı
25 Mayıs 2024 Cumartesi - 09:06 Oğuzhan Koç ve Mustafa Taş, Mut hayranlarına unutulmaz bir akşam yaşattı Ünlü sanatçı Oğuzhan Koç ve Mustafa Taş, Mersin’in Mut ilçesinde düzenlenen Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali’nde verdikleri konserde hayranlarını coşturdular. 62.’nci Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali çerçevesinde Mut Şehir Stadında Ünlü sanatçı Oğuzhan Koç ve Mustafa Taş konser verdi. Konsere, ilçe halkı başta olmak üzere civar il ve ilçelerden de vatandaşlar akın etti. Festivalin akşam etkinliklerinde sahne alan Mustafa Taş’ın seslendirdiği eserler hep bir ağızdan coşkuyla söylendi. Arkasından sahne alan oyuncu ve pop müziğinin sevilen sesi Oğuzhan Koç ise, sevilen şarkılarını seslendirdi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konserde Mustafa Taş ve Oğuzhan Koç, sempatik tavırları, hareketleri ve şarkılarıyla büyük beğeni topladı. Konserde konuşan Mustafa Taş, “Mut şivesini öğrendim artık bende Mutlu sayılırım. Mut’a ilk kez geldim. Kayısı cenneti olduğunu öğrendim. Birçok yere gittim sizler gibi sıcakkanlı görmedim” dedi. Ardından sahne alan Oğuzhan Koç ise hayranlarına şarkılarıyla unutulmaz bir akşam yaşattı. Koç, “Mut’u bilmezdim ama öğrendim gerçekten ilçenin adı gibi çok Mut’lu oldum” dedi. Mut Şehir stadında romantizm rüzgarları estiren Koç, renkli repertuarıyla konsere gelenleri kendisine hayran bıraktı. Konser sonunda Mut Belediye Başkanı Murat Orhan tarafından sanatçı Mustafa Taş ve Oğuzhan Koç’a plaket ve kayısı takdim edildi. Plaketin anlamını soran Oğuzhan Koç’a cevap veren Başkan Orhan, “Alahan Manastırımız var, Yer Köprü şelalemiz var. Yani Mut’un bütün kültürü, bütün tabiatı güzellikleri var. Oğuzhan kardeşimiz gittiği yerde Mut’ta mutlu olduğunu söyleyecek inşallah. Biz bekliyoruz çok teşekkür ediyoruz kendisine tekrar saygılar sunuyoruz” dedi.
Festival coşkusu Atça’ya taşındı
23 Mayıs 2024 Perşembe - 19:19 Festival coşkusu Atça’ya taşındı Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde bu yıl 52.’si düzenlenen Uluslararası Sultanhisar-Atça Nysa, Çilek, Tarım, Kültür ve Sanat Festivali’nin Sultanhisar bölümünün sona ermesinin ardından coşku bu kez Atça Mahallesi’ne taşındı. Tarımsal ürünleri ve kültürünü tanıtma amacıyla 1940’lı yıllarda başlatılan aralıklarla bu yıl 52.’si düzenlenen Sultanhisar Uluslararası Sultanhisar-Atça, Nysa, Çilek Tarım Kültür ve Sanat Festivali’nin ilçe merkezindeki bölümü geçtiğimiz Pazar günü sona ermesinin ardından festival coşkusu bu kez Atça Mahallesi’ne taşındı. Çileğin başkenti olarak bilinen ve Türkiye’nin en kaliteli çileklerinin yetiştirildiği Atça’nın tanıtımı için dün akşam saatlerinde kortej yürüyüşü ile başlayan festival Pazar gecesi Çilek Güzeli yarışması ve halk konseri ile son bulacak. Kortej yürüyüşü ile başladı Atçalı Kel Mehmet Heykeli önünden Aydın Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde Karakol Caddesi üzerinde etkinliklerin yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen korteje vatandaşlar alkışlarla destek verdi. Atça mahalle halkının merakla beklediği festivalin ilk bölümü top atışları ile başlatılırken hemen ardından yerli ve yabancı halk oyunları gösterileri, çilek tanıtımı ve Efe Dumancı ile Selcan Temel’in halk konseri ile ilk gün etkinlikleri son buldu. Bilal Sonses halk konseri ile festival sonlanacak Geçtiğimiz Çarşamba günü kapılarını açan ve Türkiye’de yapılan en uzun festival olma özelliği ile rekor sayılabilecek ve 10 gün sürecek festivalin 7. günü olan Atça bölümünde Perşembe günü yerli ve yabancı halk oyunları gösterileri, defile gösterimi ve Komedi Dans Üçlüsü ve Jonglör gösterileri ile tamamlanacak. 8. günde yerli ve yabancı halk oyunları gösterileri, Gökhan Ay halk konseri, 9. günde yerli ve yabancı halk oyunları gösterileri, Özge Biroğlu halk konseri, 10. ve son gününde ise yerli ve yabancı halk oyunları gösterileri, festivalin merakla beklenen en renkli bölümü Çilek Güzeli Yarışması ve gecenin sonunda da Bilal Sonses halk konseri ile festivalin kapanışı yapılacak. Uluslararası düzeyde gerçekleştirilen ve Gürcistan, Acaristan, Hindistan, KKTC, Atça Bayan Zeybek Grubu, Nazilli Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu, Ankara Kuzeyin Uşakları Grubu ve Sultanhisar Gocabeşli Spor Kulübü Halk Oyunları Topluluğu’nun katılımı ile festival renkli anlara sahne olmaya devam ediyor.
PAÜ’de Bahar Şenlikleri başladı
23 Mayıs 2024 Perşembe - 15:41 PAÜ’de Bahar Şenlikleri başladı Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından öğrenciler için düzenlenen ‘PAÜ Bahar Şenlikleri’ Hasan Kasapoğlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Türk Halk Müziği Açılış Konseri ile başladı. 22-24 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek PAÜ Bahar Şenlikleri PAÜ Yönetimi, idari ve akademik personelin ve öğrenci topluluklarının katılımıyla Kınıklı Merkez Yerleşkesi içinde yapılan kortej yürüyüşü ve ardından Rektörlük önünde oluşturulan şenlik alanında düzenlenen açılış töreni ile başladı. Düzenlenen kortej yürüyüşünün ardından Rektörlük önünde oluşturulan şenlik alanında yapılan açılış töreni ile devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Akalın tarafından gerçekleştirilen açılış konuşması yapıldı. Açılış konuşmalarının ardından program PAÜ Halk Oyunları Topluluğu tarafından sahnelenen zeybek gösterisi, PAÜ Dans Topluluğu’nun sahnelediği dans gösterisi ile devam etti. İlk gün programı kapsamında Pangea, Blackwine, Wrathful Twilight ve Rotaband konserleri ile çeşitli oyun ve spor aktiviteleri gerçekleştirildi. Şenlikler kapsamında PAÜ Havacılık Topluluğunun gerçekleştireceği uçuş gösterileri ile dj performansları, ünlü gruplar ve sanatçıların konserleri, çeşitli spor ve oyun etkinlikleri üç gün boyunca öğrencilerle buluşturulacak.