GÜNDEM
Yolcu taşıdığı otobüsü gelin arabası oldu 10 Aralık 2023 Pazar - 01:35:37 İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde şoför olarak görev yapan ve hayatlarını birleştirme kararı alan Yeliz Önemli ile Burak Bademli, unutulmaz bir nikah töreni yaşadı. Yeliz Önemli’nin yolcu taşıdığı otobüsü süsleyerek gelin arabasına dönüştüren çift, nikaha da bu araçla geldi. Çiftin nikahını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kıydı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde şoför olarak görev yapan Yeliz Önemli (40) ile Burak Bademli (38), hayatlarını birleştirme kararı aldı. Bornova bölgesinde çalışan çift, nikahlarına da yolcu otobüsü ile geldi. Yeliz Önemli, yolcu taşırken kullandığı 249 numaralı otobüsü gelin aracına dönüştürüp, direksiyona da kendi geçti. Önce meslektaşı sonra da eşi olan Bademli’yi de yanına alan gelin, kendi nikahına gitmek için direksiyonu bu kez Bornova Nikah Dairesi’ne kırdı. Nikahı Başkan Soyer kıydı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey de bu mutlu anlarında Yeliz Önemli ile Burak Bademli çiftini yalnız bırakmadı. Nikahı Başkan Soyer kıyarken, şahitler ise Erhan Bey, DİSK Genel İş İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Serap Yılmaz, Kamil Propol ve Nursel Azalma oldu. Soyer, çifte mutluluklar dileyerek, “Aile içi bir buluşma bu. Çok heyecanlıyım. Aile içi büyük bir mutluluk. Birbirine çok yakışan çiftimizin bu en güzel anlarına şahitlik etmek hepimiz için gurur verici. Diliyorum ki ömür boyu sevdiklerinizle huzur içerisinde, sonsuza dek sürecek mutluluğunuz olsun” dedi. Erhan Bey de nikah cüzdanını geline verirken, “Her ne kadar Türk toplumunda aile reisi erkek gibi görünse de aslında kadınlarımız baş tacı. Ben defteri sevgili kızımıza veriyorum” diye konuştu. “Aşkla ESHOT aşkla evet” Yeliz Önemli de bu mutlu günlerinde kendilerine destek veren Başkan Tunç Soyer ile Erhan Bey’e teşekkür ederek, şunları söyledi: “Kendi kullandığım aracı gelin arabası yaparak kullanmak ayrı bir güzellik. Ayrıca bir onur. Yolcu taşıdığım otobüsü kendi nikahıma gelin arabası yaparak geldim. Aşkla ESHOT, aşkla evet, aşkla İzmir.” 6 yıldır ESHOT’ta çalışan Burak Bademli ise “Çok mutluyum. Her şey gönlümüzce olsun. Bu otobüsün artık hayatımızda farklı, çok daha önemli bir yeri var. Çalıştığım kurumu çok seviyorum” ifadelerini kullandı.
Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosuna 634 polis
09 Aralık 2023 Cumartesi - 20:08 Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosuna 634 polis Balıkesir Polis Meslek Eğitim Merkezi 29 uncu dönem öğrencileri, düzenlenen törenle polisliğe adım attı. Yapılan yemin töreni sonrası Emniyet Genel Müdürlüğün de 634 polis göreve başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan mezuniyet töreninde okulu birincilikle bitiren Yılmaz Kara yaş kütüğüne plaket çaktı. Vali İsmail Ustaoğlu, Balıkesir Polis Meslek Eğitim Merkezi eğitim videolarının sinevizyon gösterimi yapılan törende dereceye giren öğrencileri tebrik etti, meslek hayatlarında başarılar diledi. Evlatlarının polis olduğunu gören ailelerin duygu dolu anlar yaşadığı törende konuşan Vali Ustaoğlu, "Türk Polis Teşkilatına personel yetiştiren güzide eğitim kurumumuzun mezuniyet töreninde sizlerle birlikte olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyorum. 37 yıl önce açılan Balıkesir Polis Meslek Eğitim Merkezi, ilimizin seçkin bir eğitim kurumu olarak milletimizin gözünde her zaman özel bir yere sahip olmuştur. Polis Meslek Eğitim Merkezimizde eğitimlerini başarıyla tamamlayan 634 Polis Memurumuz bu tören ile Emniyet Teşkilatı saflarına katılacaklar. Bugün görev yerlerine uğurlayacağımız genç polislerimiz mazisi şan ve şerefle dolu ülkemize ve teşkilatımıza büyük güç katacaktır" dedi. Konuşmasının devamında polisliğe adım atan öğrencilere seslenen Ustaoğlu, "Bugün sizler şerefli bir mesleğe ilk adımlarınızı atıyorsunuz. Emniyet Teşkilatımızın köklü kurumsal kültürü doğrultusunda gerekli eğitimlerinizi aldınız. Polis olmaya hak kazandınız. Devletimizin varlığı, milletimizin birliği, huzuru ve güvenliği için her zaman mesleğinizle gurur duyacaksınız. Bu memleket sizler sayesinde ayakta duracak, sizler sayesinde geleceğe taşınacaktır. Aldığınız eğitimler doğrultusunda ve bugün burada yapacağınız yemine sadık kalarak görevinizi en iyi şekilde yapacağınıza yürekten inanıyorum, yolunuz açık olsun" diye konuştu. Evlatlarının heyecanına ortak olan ailelerine de hitap eden Vali Ustaoğlu, "Onları okuttunuz, yetiştirdiniz şimdi devlet yapımız içerisinde çok üst düzey başarılı görevler yapan Emniyet Teşkilatı’na teslim ediyorsunuz. Gözünüz arkada kalmasın. Emniyetimizin kıymetli personelleri olarak sizleri de en iyi şekilde temsil edecekler ve millete hizmet yolunda arkadaşlarıyla birlikte çok başarılı hizmetler ortaya koyacaklar." ifadelerini kullandı. Mezun olan polislere başarılarla dolu meslek hayatı dileyen Vali Ustaoğlu, "Ülkemizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin birlik ve beraberliği için her an, her yerde ve her şartta hazır olan kahramanlarımız kararlılık ve azimle her görevin üstesinden hakkıyla gelecektir. Her bir mezun polisimizi kutluyor, onlara üstün başarılar temenni ediyorum. Kıymetli ailelerine ve Polis Teşkilatımıza hayırlı olmasını diliyor, Eğitim Merkezi kadrosundaki değerli personelimizi tebrik ediyorum" şekilde konuştu. Dereceye giren üç öğrenciye başarı belgelerinin verildiği törende, mezun olan 634 öğrenci yemin etti.
Kütahya’da sağlık çalışanlarından Filistin için "sessiz yürüyüş"
09 Aralık 2023 Cumartesi - 19:35 Kütahya’da sağlık çalışanlarından Filistin için "sessiz yürüyüş" Kütahya’da sağlık çalışanları, İsrail’in Filistin halkına yaptığı zulmü protesto etmek için ‘sessiz yürüyüş’ gerçekleştirdi. Kütahya Belediyesi önünde başlayan yürüyüş Zafer Meydanında yapılan basın açıklamasıyla son buldu. Hekimler ve sağlık çalışanları, yürüyüş boyunca ellerinde, Türkiye ve Filistin bayrakları ile İsrail karşıtı yazıların bulunduğu dövizler taşıdı. Yürüyüşün sonunda basın açıklaması yapan Dr. Nurullah Türe, "Gazze’de sivil, hasta, hekim, çocuk, kadın fark etmeksizin büyük bir katliam, bütün dünyanın gözü önünde devam etmektedir. İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal edilerek binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katledilmiştir. Ayrıca tıbbi malzemelerin temini ve sağlık hizmetlerinin sunumu da engellenerek kuvözdeki bebeklerin dahi ölümüne neden olunmuştur. Hekimler olarak İsrail’in saldırılarına karşı tepki göstermeye, Gazze’deki sivillerin, çocukların, kadınların meslektaşlarımızın ve hastaların hayatlarının korunması adına hekimlik mesleğine yakışır bir duruş ortaya koymaya kararlıyız. Bu hafta sessiz yürüyüşümüz İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Kütahya’da dahil 20 ilde eşzamanlı olarak düzenlenmektedir. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere dünyadaki tüm hekim, sağlık çalışanı ve vicdanlı insanları harekete geçmeye çağırıyoruz. Tüm meslektaşlarımızı sessiz yürüyüşümüze davet ediyoruz” diye konuştu.
Hekimlerden Filistin için "sessiz yürüyüş"
09 Aralık 2023 Cumartesi - 19:26 Hekimlerden Filistin için "sessiz yürüyüş" Malatya’da İsrail’in Filistinli sivillere uyguladığı insanlık dışı zulüm protesto edildi. “Hekimler ve Engellilerden Sessiz Yürüyüş” etkinliğine yüzlerce vatandaş ellerinde pankartlarla destek verdi. Malatya ile birlikte 20 ilde eş zamanlı olarak sessiz yürüyüş yaparak açtıkları pankartlarla İsrail’in Filistin’de sivil halka uyguladığı soykırımı protesto eden hekimler, Hürriyet Parkı önünde toplanıp Kernek Meydanı’na kadar yürüdü. Burada yapılan açıklamada, “İşgalci İsrail’in, Filistin’de on yıllardır devam ettirdiği sistematik işgal ve zulüm, 7 Ekim’den bu yana, soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak boyutlara ulaşmakta ve Gazze’de sivil, hasta, hekim, çocuk, kadın fark etmeksizin büyük bir katliam bütün dünyanın gözü önünde devam etmektedir. İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal edilerek binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katledilmiştir. Ayrıca tıbbi malzemelerin temini ve sağlık hizmetlerinin sunumu da engellenerek küvözdeki bebeklerin dahi ölümüne neden olunmuştur. Hekimler olarak İsrail’in saldırılarına karşı tepki göstermeye, Gazze’deki sivillerin, çocukların, kadınların, meslektaşlarımızın ve hastaların hayatlarının korunması adına hekimlik mesleğine yakışır bir duruş ortaya koymaya kararlıyız. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere dünyadaki tüm hekim, sağlık çalışanı ve vicdanlı insanları harekete geçmeye çağırıyoruz. Ayrıca tüm meslektaşlarımızı yapılan zulme açıktan desteğini bildiren ilaç firmalarını boykot etmeye davet ediyoruz" ifadelerine yer verdi.
Sessiz yürüyüş ile Filistin’in sesi oldular
09 Aralık 2023 Cumartesi - 18:37 Sessiz yürüyüş ile Filistin’in sesi oldular Sivas’ta bir araya gelen avukatlar ve doktorlar İsrail’in Gazze’de uyguladığı zulme karşı tepki göstermek için "sesiz yürüyüş" düzenledi. Türkiye’nin bir çok yerinde avukatlar, doktorlar ve öğrenciler tarafından Gazze’de ki katliama ve insan dışı hareketlere yönelik sessiz yürüyüş başlatıldı. Sivas kent merkezi İnönü bulvarında bulunan Devlet Hastanesi’nin önünden başlayan yürüyüş, kent meydanın da son buldu. Hukukçu Kadınlar Derneği’nin İsrail’in Filistin’e yönelik işlemiş olduğu soykırım suçuna yönelik farkındalık oluşturmak için başlattığı çalışmaya Sivaslı avukatlar da stant kurarak destek oldu. İsrail’de yaşanan soykırımdan sorumlu olan kişilerin ve iştirakçilerinin Türk Mahkemelerinde yargılanması için oluşturulan dilekçe suç duyurusunda bulunmak isteyen vatandaşlara dağıtıldı. Yürüyüşün kent meydanında son bulmasıyla basın açıklaması yapıldı. Öte yandan doktorların giydiği önlüklerde bulunan kanlar dikkat çekti. "Tüm meslektaşlarımızı zulme açıktan desteğini bildiren ilaç firmalarını boykot etmeye davet ediyoruz" Basın açıklamasında bulunan Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi Mustafa Kılıç, İsrail savaş suçlusu olduğunu söyleyerek, "İşgalci İsrail’in Filistin’de yıllardır devam ettirdiği sistematik işgal ve zulüm 7 Ekim’den buyana soykırımdan başka ifadeyle anlatılamayacak boyuta ulaşmakta ve Gazze’de sivil; hasta, hekim, çocuk ve kadın fark etmeksizin büyük katliam bütün dünyanın gözü önünde devam etmektedir. İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal edilerek binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katledilmiştir. Ayrıca tıbbi malzemelerin temini ve sağlık hizmetlerinin sunumu da engellenerek küvezdeki bebeklerin dahi ölümüne neden olmuştur. Hekimler olarak İsrail’in saldırılarına karşı tepki göstermeye, Gazze’de ki sivillerin, kadınların, çocukların ve meslektaşlarımızın ve hastaların hayatlarının korunması adına hekimlik mesleğine yakışır bir durum ortaya koymakta kararlıyız. Bu hafta sessiz yürüyüşümüz İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Sivas başta olmak üzere 20 il de eşzamanlı olarak düzenlenmektedir. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere dünyada ki tüm hekim, sağlık çalışanları ve vicdanlı insanları harekete geçmeye çağırıyoruz. Ayrıca tüm meslektaşlarımızı yapılan zulme açıktan desteğini bildiren ilaç firmalarını boykot etmeye davet ediyoruz. Normalleştirmeyeceğiz. Asla sindirmeyeceğiz. Sabırla ve azimle hekimler olarak zulme karşı duranlar olacağız. Bu onurlu yürüyüşte yer alıp zulme karşı durmak adına her birinizi sessiz yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz. Tüm dünyaya İsrail savaş suçlusu olarak ilan ediyoruz" ifadelerine yer verdi. “Sessizlik, çığlık şekline dönüşüyor” Yürüyüşe katılan ve her hafta düzenli olarak yürüyüşü gerçekleştireceklerinden bahseden doktor adayı, "Türkiye’deki hekim, hekim adayları ve sağlık çalışanları olarak İstanbul merkezli başlatılan sessiz yürüyüşümüz de milyonlar olarak sessiz çığlık şekline dönüşüyor elhamdülillah. Bu hafta Türkiye geneli, İstanbul’da dördüncüsü gerçekleştirilen sessiz yürüyüşün Sivas’ta ikinci haftasını tamamladık. Bundan sonraki zamanlarda da sesimizi, sessiz sesimizi, sessiz çoğunluk olarak sesimizi duyurmak için her hafta düzenli olarak sessiz yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz. Hekimler olarak zulme karşı dur diyenler olacağız” ifadelerini kullandı.
Merzifon POMEM’de polis adayları yemin etti, zorlu eğitimlerinin görüntüleri paylaşıldı
09 Aralık 2023 Cumartesi - 18:32 Merzifon POMEM’de polis adayları yemin etti, zorlu eğitimlerinin görüntüleri paylaşıldı Merzifon Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde (POMEM) eğitimlerini tamamlayan 236 polis adayı için yemin töreni düzenlendi. Türk Polis Teşkilatı’nın gücüne güç katacak polis adaylarının başarıyla geçtikleri 9 ay süren zorlu eğitimlerinin görüntüleri törende paylaşıldı. Meskun mahal operasyonları, temel atış ve uygulamalı mesleki bilgilerle donanıp eğitim sürecinin ardından 15 şehre atamaları yapılan 236 polisin yemin içme töreni, Merzifon Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirildi. Merkezin 29. dönem eğitimini birincilikle tamamlayan Emre Duvan, “Bizler ülkemize hizmet etmek amacıyla Türk milletinin gururu olan emniyet teşkilatına katılmış bulunmaktayız. Öncelikle hedefimiz halkımıza hizmet etmektir. Ülkemizin her karış toprağında yaşayan insanların asayiş ve huzurunu temin etmek için varız” dedi. Mezun ettikleri meslektaşlarına başarılar dileyen Merzifon POMEM Müdürü Süleyman Gül, “Görevinizde hiç kimsenin adamı olmayacaksınız. Hiç kimse sizin adamınız olmayacak. Hiçbir kişiye, gruba, yapılanmaya tabi olmayacaksınız, biat etmeyeceksiniz. Milletimizin bölünmez bütünlüğünü, devletimizin bekasını, milletimizin huzurunu hedef alan organize suç örgütleri, şer odakları, hain yapılanmalarla mücadele edeceksiniz” diye konuştu. Törende eğitimleri ilk 3 sırada tamamlayan polis adaylarına belgelerini veren Amasya Valisi Yılmaz Doruk, Türk Polis Teşkilatı’nın çağın gerektirdiği son teknoloji yerli, milli ekipman ve teçhizatla donatıldığını vurguladı. Vali Doruk, “Polisimiz asayişten düzensiz göçle mücadeleye, terörden uyuşturucuya, trafikten kaçakçılığa kadar çok geniş bir yelpazede suçluya karşıya kararlı ve dirayetli, mağdura karşı ise şefkatli ve merhametli şekilde, özveriyle görev yapmaktadır” şeklinde konuştu. Törenin sonunda şapkalarını havaya fırlatan polis adayları birbirlerine sarılıp oynayarak mezuniyetlerinin keyfini yaşadı. Aileleri ise o anları gururla izledi. Törene Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Merzifon Kaymakamı Ali Güldoğan ve Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Mete Kuş ile diğer yetkililer katıldı.
Başkan Atila Aydıner’den müjde: "Bayrampaşa halkının en önemli sorununu çözüyor, devlet hastanesinin temelini atıyoruz"
09 Aralık 2023 Cumartesi - 18:07 Başkan Atila Aydıner’den müjde: "Bayrampaşa halkının en önemli sorununu çözüyor, devlet hastanesinin temelini atıyoruz" Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, ilçede 25 bin metrekare alan üzerine, 300 yataklı modern bir devlet hastanesi inşa edeceklerini belirterek, “Bayrampaşa halkının en önemli sorununu çözüyoruz. Artık Bayrampaşa’da yaşayan halkımız herhangi bir rahatsızlıkta ilçe dışına çıkmasına gerek kalmadan kendi ilçesindeki hastanesine gidip, tedavi olabilecek. İhalesini yaptık, temelini atıyoruz, birlikte hizmete açacağız” dedi. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Cezaevi Kentsel Dönüşüm Alanında 25 dönümlük arazide inşa edilecek 300 yataklı devlet hastanesi hakkında açıklamalarda bulundu. Bayrampaşa’da sağlık hizmetlerini genişletmek için özel bir çaba sarf ettiklerini vurgulayan Atila Aydıner, “Bayrampaşa halkımız için hayati derecede önemli olan sağlık hizmetlerini ulaştırmaya gayret gösteriyoruz. Komşularımızın farklı sağlık ihtiyaçları ve beklentileri çerçevesinde kapsayıcı bir sistem sağlamaya çalışıyoruz” dedi. “Bayrampaşa halkımızın sağlığı için” Halk sağlığına öncelik verme konusunda kararlı olduklarının altını çizen Başkan Atila Aydıner, “Bayrampaşa halkının en önemli sorununu çözüyoruz” diyerek, şu bilgileri paylaştı; “Uzun yıllardır bekleyen devlet hastanesinin ihalesi bitti. Yakın zamanda inşallah temelini atıyoruz. 25 bin metrekare alan üzerine, 300 yataklı, modern bir devlet hastanesi inşa ediyoruz. Artık Bayrampaşa’da yaşayan halkımız herhangi bir rahatsızlıkta ilçe dışına çıkmasına gerek kalmadan kendi ilçesindeki hastanesine gidip, tedavi olabilecek” “İhalesini yaptık, temelini atıyoruz” Hastanede 100 poliklinik bulunacağını vurgulayan Atila Aydıner, “Hastanede yataklı 40 acil müşahede odası olacak. Ayrıca, 34 yoğun bakım ünitesi, 10 ameliyathane, 6 doğumhane ve 5 diyaliz merkezi ile hizmet verecek. Tam teşekküllü bir hastaneyi inşallah yakın zamanda Bayrampaşa halkının hizmetine sunacağız. İhalesini yaptık, temelini atıyoruz, birlikte hizmete açacağız” sözlerini kaydetti.
Sağlık çalışanlarından Filistin için “sessiz yürüyüş”
09 Aralık 2023 Cumartesi - 17:37 Sağlık çalışanlarından Filistin için “sessiz yürüyüş” Çorum’da sağlık çalışanları Filistin’e destek olmak amacıyla sessiz yürüyüş düzenledi. Hürriyet Meydanı’ndan başlayan yürüyüşe doktorlar, sağlık çalışanları, üniversite öğrencileri, akademisyenler ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Kadeş Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından grup adına bir açıklama yapan Mehmet Sait Değer, işgalci İsrail’in Filistin’de on yıllardır devam ettirdiği sistematik işgal ve zulmün 7 Ekim’den bu yana soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak boyutlara ulaştığını ve Gazze’de sivil, hasta, hekim, çocuk, kadın fark etmeksizin büyük bir katliam bütün dünyanın gözü önünde devam ettiğini söyledi. İnsan hakları ve uluslar arası hukuk kuralları açıkça ihlal edilerek binlerce sivil, kadın ve çocuğun acımasızca katledildiğine dikkat çeken Değer, ayrıca tıbbi malzeme temini ve sağlık hizmetlerinin sunumunun da engellenerek küvözdeki bebeklerin dahi ölümüne neden olunduğunu vurguladı. Hekimler olarak İsrail’in saldırılarına karşı tepki göstermeye, Gazze’deki sivillerin, çocukların kadınların, hekimlerin ve hastaların hayatlarının korunması adına hekimlik mesleğine yakışır bir duruş ortaya koymaya kararlı olduklarının altını çizen Değer, “Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere tüm hekim, sağlık çalışanı ve vicdanlı insanları harekete geçmeye çağırıyoruz. Ayrıca meslektaşlarımızı yapılan zulme açıktan desteğini bildiren ilaç firmalarını boykot etmeye davet ediyoruz” dedi.