SAĞLIK
Acil servis hemşireleri sertifikalarını aldı 09 Aralık 2023 Cumartesi - 16:41:11 Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Acil Bakım Hemşireliği Sertifika programını tamamlayan 16 hemşire sertifikalarını aldı. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) tarafından Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği çerçevesinde Acil Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı düzenlendi. 30 Ekimde başlayarak 8 Aralık’ta son bulan eğitim programını tamamlayan 16 hemşire için SEAH’ta sertifika töreni düzenlendi. Programa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fatih Güneysu, SEAH Başhekimi Prof. Dr. Fikret Halis, SEAH Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Yavuz Bingöl, hastane yöneticileri ve kursiyer hemşireler katıldı. Eğitim programıyla ilgili bilgi veren SEAH Sağlık Hizmetleri Müdürü Yavuz Bingöl, “Vizyonlarımızdan biride Hastanemizin bir eğitim kampüsü olmasıydı. Bununla ilgili sertifika programlarında önemli bir yol aldık. Acil Bakım Hemşireliği, Yenidoğan Bakım Hemşireliği, Yoğun Bakım Hemşireliği, Ameliyat Hemşireliği gibi 6-7 branşta sertifika programları yapıyoruz. Bu güne kadar 500’e yakın il içi ve il dışı sağlık personelimize eğitim verdik. Eğitimlerde Hocalarımızın karşılık beklemeden eğitim anlamında katkıda bulunarak bize yardımcı oldular. Onlara bir kez daha çok teşekkür ediyoruz. Çocuk Acil Bakım ve Palyatif Bakım hemşireliği branşlarında da hazırlıklarımız var” dedi. SEAH Başhekimi Prof. Dr. Fikret Halis ise birçok sertifika eğitim programına yönelik çalışmaları artırarak sürdürmeyi planladıklarını dile getirirken, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fatih Güneysu’da programlara katkı sağlayan hekimlere teşekkür etti. Programda konuşan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, acil servis alanının dinamik ve değişken bir alan olduğunu belirterek, “Bu alan gerçekten günü gününe benzemeyen bir alan. Ger gün yeni değişiklikler oluyor. Kullandığımız teknolojik aletlerden, genelge ve yönetmeliklere kadar birçok durumda da gelişmeler ve değişiklikler oluyor. Bu alanda yetişmiş sağlık personelinin de kendini yenilemesi ve güncellemesi önemli. Acil servislerde hizmet verecek hemşirelerimizin de aldığı eğitim bu anlamda öneli. Başarıyla bu eğitimi tamamladınız, hepinizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.
09 Aralık 2023 Cumartesi - 15:59 22 sağlık personeli UMKE’ye katıldı SAKARYA (İHA) – Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından düzenlenen ve 22 sağlık personelinin katıldığı dört günlük UMKE Temel Eğitimi tamamlandı. Teorik eğitim ve kamp olmak üzere iki aşamadan oluşan eğitimi başarıyla tamamlayan personel için sertifika töreni düzenlendi. Programın son günü düzenlenen sertifika törenine İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Serdar Değirmenci, Acil Sağlık Hizmetleri Uzmanı Erkan Yamaç, İl Ambulans Servisi Başhekimi Uzm. Dr. Necip Gökhan Güner, UMKE eğitmenleri ve kursiyerler katıldı. Hasta taşıma teknikleri, deprem, patlama, trafik kazası gibi durumlarda kurtarma teknikleri, arama tarama yöntemleri ve stratejik oyunlarla kriz anında stratejik çözümler bulmaya yönelik simüle edilen faaliyetleri tamamlayarak UMKE ekibine katılan 22 sağlık personeli sertifikalarını aldı. Sertifika töreninde konuşan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, UMKE’nin afet ve olağan üstü durumlarda arama kurtarmanın yanı sıra kurtardığı kişilere yerinde acil sağlık hizmeti sağlayan özel bir birim olduğunu dile getirerek, gönüllü olarak bu hizmeti vermek için zorlu eğitim programını tamamlayarak UMKE’ye katılan sağlık personeline teşekkür etti. Sakarya UMKE’nin Ülke çapında yakaladığı başarıya değinen Öğütlü, “Bu iş bambaşka bir iş. Sizler gönüllü olarak afetlerde ve sıra dışı olaylarda ülkemizde ve ülke sınırları dışında görev yapıyorsunuz. Bu görevleri başarıyla yerine getiriyor, hiç bir zorluk ve güçlükte pes etmeden insanların yardımına koşuyorsunuz. Hakkınız asla ödenmez. Hepinizi bu onurlu görevi yerine getirmek için gönüllü olmanızdan dolayı kutluyorum. UMKE birimimizin her zaman yanındayız” diye konuştu.
09 Aralık 2023 Cumartesi - 15:40 Aydın Şehir Hastanesi’nin son durumu masaya yatırıldı Aydın’ın sağlık yapısını güçlendirecek olan Şehir Hastanesi’nde sona yaklaşılırken, Vali Yardımcısı Dr. Halil İbrahim Ertekin başkanlığında düzenlenen değerlendirme toplantısında güncel durum ve ulaşım güzergahları masaya yatırıldı. Sağlık hizmetlerinin daha nitelikli sunulması amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın 2020 yatırım programına alınarak 2021 yılı Kasım ayında merkez ilçe Efeler’de inşaatına başlanan ve Aydın’ı sevk eden değil sevk alan bir il konumuna taşıması hedeflenen Aydın Şehir Hastanesi’nin yapımında sona gelindi. Aydın ve Ege Bölgesi’nin uluslararası kalitede bir sağlık kampüsü haline gelmesi beklenen hastanenin güncel durumu Aydın Vali Yardımcısı Dr. Halil İbrahim Ertekin başkanlığında düzenlenen değerlendirme toplantısında görüşüldü. Aydın Şehir Hastanesi’ne ulaşımı sağlayacak yol ve alt yapı çalışmaları ile yürütülen çalışmaların son durumunun değerlendirildiği toplantıda, Aydın Şehir Hastanesi ile ilgili ilk genel sunum da yapıldı. Ayrıca toplantıda imar planları, yapımına başlanan yol ve sanat yapı inşaatı, temiz ve atık su ve kanalizasyon şebeke hatlarının yapımı, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından mevcut yol güzergahı dışında planlanan alternatif yol yapım işlemleri ve toplu taşıma hizmetlerine yönelik planlamalar, mevcuttaki sulama kanallarının durumu, elektrik enerji nakil hatları, internet ve telefon şebeke hatları, doğalgaz arzına ilişkin konular hakkında istişarelerde bulunuldu. Toplantı ile ilgili Aydın İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Yapımı hızla devam eden Aydın Şehir Hastanesi inşaatında bugüne kadar yapılan çalışmaların değerlendirildiği toplantı Aydın Vali Yardımcısı Dr. Halil İbrahim Ertekin başkanlığında gerçekleştirildi. Aydın Şehir Hastanesi ile ilgili ilk genel sunumun da yapıldığı toplantıda Aydın Şehir Hastanesi’ne ulaşımı sağlayacak yol ve alt yapı çalışmaları ile yürütülen çalışmaların son durumu değerlendirildi” ifadeleri yer aldı. Vali Yardımcısı Dr. Halil İbrahim Ertekin başkanlığında düzenlenen değerlendirme toplantısına Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Eser Şenkul başta olmak üzere birçok kurumun temsilcileri ve Aydın Büyükşehir Belediyesi daire başkanları katıldı.
09 Aralık 2023 Cumartesi - 15:21 Aydın’da Acil Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı yapıldı Aydın’da acil sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar devam ederken bu kapsamda Sağlık Hizmetleri Başkanlığı İl Ambulans Servisi Başhekimliği tarafından Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Eser Şenkul’un başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Aydın genelinde vatandaşlara sunulan acil sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması amacıyla karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantı ile ilgili Aydın İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Müdürlüğümüz Sağlık Hizmetleri Başkanlığı İl Ambulans Servisi Başhekimliği Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları Değerlendirme Toplantısı, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Eser Şenkul’un başkanlığında, ilimizde görev yapan tüm istasyonlarımızın sorumlularının katılımları ile gerçekleştirildi. Toplantıda acil sağlık hizmetleri sunumundaki problemler ve yenilikler konuşularak, hizmet kalitesini arttırmak üzere gerekli kararlar alındı. İl Sağlık Müdürümüz, Acil Sağlık Hizmetlerinin kaliteli bir şekilde halkımıza sunulmasındaki azim ve özverili çalışmaları nedeniyle istasyon sorumluları nezdinde tüm acil sağlık hizmetleri personellerimize teşekkür ederek, Acil Sağlık Hizmetleri Haftalarını kutladı” ifadeleri yer aldı. Toplantı sonunda Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla günün anısına pasta kesimi yapıldı.
Eruh’ta 55 yıl sonra ilk ameliyat
09 Aralık 2023 Cumartesi - 15:03 Eruh’ta 55 yıl sonra ilk ameliyat Siirt’in Eruh ilçesinde 55 yıl sonra ilk defa bir ameliyat yapıldı. Eruh ilçesinde en son 1968 yılında yapılan ameliyatın ardından, yaklaşık 55 sene sonra Eruh Devlet Hastanesinde ki ameliyathane aktif hale getirilerek sezaryen doğumla bir erkek bebek dünyaya geldi. İlçenin her yönden gelişmekte olduğunu, özellikle sağlık sisteminin yenilendiğini ve dahada modern hale geleceğini belirten Siirt İl Sağlık Müdürü Erol Emre Ömür; vatandaşların mağduriyetini giderileceğini ve ameliyatların kesintisiz devam edeceğini belirtti. Ömür; "Şirin ilçemiz Eruh, il merkezine 52 kilometre uzaklıkta olup 17 bin 938 vatandaşımız ilçe sınırları içerisinde yaşamaktadır. Yeni kurulan hastanemiz 2018 yılında faaliyete geçti. Yaklaşık elli yıllık bir hastanemiz vardı. Hastanemiz yenilendi ve tekrar ameliyathane hizmetlerine başlamış olduk. İlk ameliyatımızı 5 Aralık 2023 tarihinde Kadın Doğum Uzmanımız tarafından, son derece sağlıklı bir sezaryen doğumu ile gerçekleştirdik. Bütün emeği geçenlere minnettarız’’ dedi. "Eruh ilçemizin terörle anılması bizleri rahatsız ediyordu" Eruh’un sürekli internet sayfalarında terörle anılmasından rahatsızlık duyduklarını belirten Ömür, "Bizler Sağlık Bakanlığı olarak elimizden geldiğince vatandaşlarımızın mağduriyetini önlemek için sağlık tesislerimizi ve ameliyathanelerimizi yeniledik. Vatandaşlarımıza, tamamı nitelikli olan 30 yataklı bir hastaneyle hizmet vermeye devam etmekteyiz. Vatandaşlarımızın şöyle bir çekincesi vardı. Uzun süredir ameliyathane kapalı, ameliyatlar yapılmıyor, ameliyat olursak sıkıntı olur mu? Sağ olsun doktor arkadaşlarımız, başhekimlerimiz bu konuda da özverili çalışarak, vatandaşlarımızı ikna ettiler ve sezaryen ameliyatımızı gerçekleştirdik. Bundan sonra da ameliyatların kesintisiz olması için çaba göstereceğiz. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza minnettarım" diye konuştu. Eruh Devlet Hastanesi Personeli Savaş Özer ise; "Eruh ilçemiz terörle değil de hizmetlerle anılacaktır. Eruh Devlet Hastanemiz 05 Aralık 2023 tarihi itibari ile ilk ameliyatını gerçekleştirdi. Eruh için hayırlı ve uğurlu olsun’’ şeklinde konuştu.
10. Bilimsel Yıl Sonu Toplantısı: "Nörolojik Hastalıklarda Akılcı İlaç Kullanımı ve Eczacının Rolü"
09 Aralık 2023 Cumartesi - 14:21 10. Bilimsel Yıl Sonu Toplantısı: "Nörolojik Hastalıklarda Akılcı İlaç Kullanımı ve Eczacının Rolü" ANTALYA (İHA) – Etkin Eczacılık Derneği’nin ‘’Nörolojik Hastalıklarda Akılcı İlaç Kullanımı ve Eczacının Rolü’’ konulu 10. Bilimsel Yıl Sonu Toplantısı Titanic Deluxe Belek Otel’ de başladı. Toplantı, alanında uzman akademisyenler, eczacılar ve sektörün önde gelen firmalarını bir araya getiriyor. Telgraf Turizm tarafından organize edilen kongre hakkında bilgiler veren Etkin Eczacılık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hümeyra Laçin, derneğin 14.yılında toplantının 300 eczacının katılımıyla gerçekleşeceğini belirtti. Etkin Eczacılık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hümeyra Laçin, eczacıların 3 gün boyunca ‘’Nörolojik Hastalıklar ve Akılcı İlaç Kullanımında Eczacı Danışmanlığı’’nı konuşacağının altını çizerek, "Koruyucu sağlıkta eczacının rolünü konuşacağız. Artık dünyada eczacılık mesleği sadece ilaç uzmanlığıyla sınırlı değil. Koruyucu sağlık hizmeti bireyin yaşamı başlamadan önce anne adayı eczaneye başvurduğu anda eczacı danışmanlığıyla başlıyor" diye konuştu. Bu sürecin işleyişi hakkında açıklama yapan Laçin, “Biz gebelik döneminde anne adayına sağlıklı beslenme, doğru egzersiz, ağız diş sağlığı danışmanlığı verdiğimizde, mikrobiyotanın önemini anlattığımızda hayata gelecek olan bireyin yaşamına daha doğmadan dokunmuş, koruyucu eczacı hizmetini başlatmış oluyoruz. Yine gebelik sırasında anneye emzirme danışmanlığı ve doğru besin takviyeleri seçimi danışmanlığı verdiğimizde, biz aslında gelecek nesillerin yaşama en iyi başlangıcı yapmasını ve birçok kronik hastalıktan korunmasını sağlıyoruz’’ ifadelerine yer verdi. Laçin, "Nörolojik hastalıklar, insan yaşamının çeşitli evrelerinde karşılaşılan ve yaşam kalitesini etkileyen, ilaç kullanımında hastanın uyumu, ilaç etkileşimleri, tedavinin monitorizasyonu gibi konularda eczacı danışmanlığının olmazsa olmaz olduğu hastalıklardır. Tüm bu konuların çok değerli akademisyen hocaların güncel bilgi paylaşımları ile tartışıldığı yüksek etkileşimli bir toplantı gerçekleştiriyor olacağız" dedi.
Sağlıklı yaşamın anahtarı hareket
09 Aralık 2023 Cumartesi - 11:04 Sağlıklı yaşamın anahtarı hareket DÜZCE(İHA) – Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından düzenlenen “1. Sağlıklı Yaşamın Anahtarları Sempozyumu” gerçekleştirildi. Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyumunun açılış konuşmasını yapan Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, Sağlıklı Yaşamın Anahtarları Sempozyumu serisini başlatmanın gururunu yaşadıklarını belirterek sözlerine başladı. Sağlıklı yaşamın; mutluluğu, üretkenliği ve yaşam kalitesini artırdığını söyleyen Çalışkan, sağlık alanının hem bireysel hem de toplumsal sorumluluk gerektirdiğini ifade etti. “Kanser önlenebilir bir hastalıktır” Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nüket Paksoy Erbaydar, “Kanser Taramaları” başlıklı sunumunda, kanseri modern çağın en önemli halk sağlığı sorunu olarak nitelendirdi. Dünyada ve Türkiye’de en önemli ikinci ölüm sebebinin kanser olduğunu dile getiren Erbaydar, taramanın etkili ve her ülkenin hemfikir olduğu kanser türlerinin; meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kalın barsak kanseri olduğunu ifade etti. Bu kanser türlerinin risk faktörleri ve tarama programlarından söz eden Erbaydar, “Kanser önlenebilir hastalıktır. Erken tanı ve tarama hayat kurtarır” sözleriyle konuşmasını noktaladı. “Karaciğer hayati bir organ” Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Balaban, “Karaciğer Sağlığı Neden Önemli?” konulu sunumunda, karaciğerin vücut metabolizmasını düzenleyen hayati bir organ olduğunu belirtti. Vücudun en büyük organlarından karaciğerin 500’den fazla görevi olduğunu ve kendini yenileyebildiğini dile getiren Balaban, karaciğer hastalıklarının sınıflandırılması ve karaciğer sağlığını koruma yöntemleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. “Çağın en büyük salgını Obezite” Hacettepe Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Görevlisi İnci Türkoğlu, “Obezitenin Önlenmesinde Sağlıklı Diyetin Rolü” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Obeziteyi, sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi şeklinde tanımlayan Türkoğlu, obezitenin çok faktörlü bir hastalık olduğunu sözlerine ekledi. Obezitenin çağın en önemli salgınlarından biri olduğunu söyleyen Türkoğlu, nedenleri, sağlık üzerine etkileri ve sağlıklı beslenme konularında bilgi ve deneyimlerini paylaştı. “İnsan hareket üzerine formatlanmış” Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Çalışkan ise, “Kendine İyi Bak” adlı sunumuyla programa katkı sağladı. İnsanın hareket üzerine formatlandığını ifade eden Çalışkan; hareketin estetik görünüm kadar, fiziksel, sosyal ve ekonomik anlamda büyük katkıları olduğunu vurguladı. Çalışkan, konuşmasının son bölümünde bireyselleştirilmiş spor eğitiminden bahsederek konuşmasını noktaladı.
Bacak pıhtısına dikkat, ölüme götürebilir
09 Aralık 2023 Cumartesi - 10:56 Bacak pıhtısına dikkat, ölüme götürebilir Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Dilek Erer, bacak toplardamarlarında oluşan pıhtının akciğere atmasının ölüme neden olabildiğini kaydederek, "Yapılan çalışmalar gösteriyor ki bacak toplardamarlarında derin ven trombozu olan hastaların yüzde 40 ile 70’inin akciğere bir şekilde pıhtı atabiliyor, iyi tedavi edilmezse 3 kişiden 1’i hayatını kaybedebiliyor" dedi. Asya Vasküler Cerrahi Derneği, Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği, Asya Venöz Forumu ve Türk Fleboloji Derneği işbirliğiyle Kemer ilçesindeki bir otelde ASVS 2023 Kongresi gerçekleştirildi. Kongre çerçevesinde Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Dilek Erer, bacak toplardamarında gelişen damar içi pıhtılaşmanın akciğerde pıhtıya yol açmasıyla ilgili bilgiler verdi. Bu konuda toplumsal farkındalık çok arttırılması gerektiğinin altını çizen Erer, “Ulusalvasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği hem yönetim kurulu hem bin 600’ün üzerindeki üyesiyle beraber biz bu alanda çok ciddi bir emek sarf ediyoruz. Toplumsal farkındalığı arttırmak üzerine çok ciddi çabalarımız var. Önemli 1000 kişide 1 kişiyi etkiliyor. Günümüz insanları ayaktayız, uzun uçuşlar yapıyoruz, sürekli bilgisayarın başındayız. Yaşam tarzı bu olayların ne kadar üzerinde etkili olduğunu görüyoruz. Çünkü çok fazla karşımıza çıkan bir tablo haline geldi. Farkındalığını arttırdığınız zaman hem koruyorsunuz hem de eğer hastada böyle bir hastalık varsa erken başvurduğu zaman tedavisini yapıp, hem hastamızın hayatını kurtarıyoruz, hem de bir daha az pıhtıyla karşımıza çıkmasına engel oluyoruz. O nedenle bacaklarda oluşan pıhtı çok önemli bir konu” diye konuştu. "Yüzde 40 ile 70’inde akciğere pıhtı atabiliyor" Yerçekiminin en çok insanları ve onlarda da bacakları etkilediğine değinen Erer, “Bacak toplardamarı etkiler, kanı sürekli aşağı doğru çeker. O nedenden dolayı bacakla ilgili bir sıkıntı bizim için önemli. Kalp damar cerrahlarının en önemli konularından birisi ekstremite dediğimiz sistemin dolaşımını sağlamak. Ve bu konuda toplardamarlarımızda son derece önemlidir. Hastalar çok tedirgin bir şekilde bir şey olduğu zaman bacak damarlarında, ‘ölecek miyim’ diye geliyor. Neden önemli? Çünkü artık şunu biliyorlar. Bacak toplardamarlarında olan pıhtı akciğere atarsa ölüme neden oluyor. Ve yapılan çalışmalar göstermiş ki bacaklarında toplardamarlarında derinden trombozu olan hastaların yüzde 40 ile 70’inde akciğere bir şekilde pıhtı atabiliyor. Bunların bir kısmı sessiz geçiriyor hastalığı, bir kısmı da gürültülü geçiriyor. Gürültülü geçirenler çok şiddetli nefes darlığıyla, öksürükle ve sırtında ağrıyla direkt acile başvuruyorlar. Çünkü akciğere giden azaldığı için oksijenlenme azalıyor ve hastada panik başlıyor” diye konuştu. "Tedavisi mümkün" Erer, ne aşamada olursa olsun günümüzde hem ilaç tedavisi hem de gelişen aletler medikal sektörü sayesinde bu hastaları rahatlıkla tedavi edebildiklerini kaydetti. pıhtısının yaşlılarda daha fazla görüldüğüne değinen Erer, “ Hareketsizlik risk faktörü, yaş bir risk faktörü. Kadınlarda daha çok olabilir. Nedeni gebeliklerimiz çok önemli. Hormon tedavileri çok önemli. O yüzden risk altında kadınlar. Fakat yaş, cinsiyet, ırkı gözetmeden hepimiz risk altındayız. Bunu unutmamamız gerekiyor. Yüzde 30 ölüme götürüyor. İyi tedavi edilmezse 3 kişiden 1’i hayatını kaybedebiliyor. Tedavi edebildiğimiz hastalıklar. Önemli olan zamanında müdahale etmek. Hem ilaç tedavisiyle hem de böyle küçük deliklerden girerek geliştirilmiş teknolojilerle cihazlar kullanılaraktan o pıhtıyı alabiliyoruz” ifadelerine yer verdi. "Hareketsiz yaşamda olanlara uyarı" Günümüz modern insanının risk altında olduğunun altını çizen Erer, “Sürekli oturan, hareketsiz kalanlar dikkat etmeli. Hepimiz hareket edeceğiz. O yüzden Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneğinin en önemli bu konudaki sloganlarından birisi, ‘pıhtıya karşı hareket’ ettir. Yani hep hareket edelim, suyumuzu bol içelim o önemli. Masa başındaki kişi en geç 45 dakikada bir yürümelidir. Kalkamıyorsa bacaklarını hareket ettirmelidir. Baldır kaslarımızı çalıştırmalıyız. Bacaklarımızın kalbi baldır kaslarımızdır. Onlar hareket ettikçe pıhtı riskimiz azalır” açıklamasında bulundu.
ERÜ’de Ameliyatlar ‘Robot’ ile Yapılacak
09 Aralık 2023 Cumartesi - 09:08 ERÜ’de Ameliyatlar ‘Robot’ ile Yapılacak Hayırsever bağışı ile Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri’ne kazandırılan robotik cerrahi sistemi ‘Da Vinci’ bugün görücüye çıktı. Yeni sistemle ilk ameliyat Pazartesi günü gerçekleştirilecek. Üroloji ve kadın doğum başta olmak üzere kalp damar cerrahisi, göğüs cerrahisi gibi çok çeşitli branşlarda ameliyat yapılabilen bu cihaz, Türkiye’de 6 büyükşehirden sonra artık Erciyes Üniversitesi’nde de hizmet verecek. Bir cerrah tarafından yönetilen bilgisayar ve yazılım temelli bu cihazın kurulumu; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Erzurum ve Kocaeli’den sonra 7. olarak Erciyes Üniversitesi’nde sağlanmış durumda. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Fatih Horozoğlu, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri olarak bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını ve Pazartesi günü yapılacak ilk ameliyat için oldukça heyecanlı olduklarını söyledi. ‘Da Vinci’ robotik cerrahi sistemi hakkında bilgi veren Başhekim Prof. Dr. Horozoğlu, cihazın Türkiye’ye 2005 yılında geldiğini ve kullanıma sunulduğunu ancak 2014 ve 2017 yıllarında iki yeni versiyonun daha devreye girmesiyle yaygın olarak kullanılmaya başladığını ifade etti. Yaklaşık 1999 yılından beri dünyada kullanılan, 2005 yılından itibaren de ilk versiyonu Türkiye’ye gelen bu cihazla üroloji ve kadın doğum başta olmak üzere çok sayıda ameliyat yapılabiliyor. Kalp damar cerrahisi, göğüs cerrahisi gibi çok çeşitli branşlarda oldukça komplike ameliyatlar bu robotik cerrahi sistemi ile gerçekleştirilebiliyor. Başhekim Prof. Dr. Horozoğlu, insan eliyle ulaşılması zor olan dokulara daha kolay ulaşılmasını sağlayan, insan elinin vücudun çeşitli noktalarına ulaşmada yaşadığı sıkıntıları en aza indiren bu cihazla artık ameliyatların çok daha az kanama riskiyle ve çok daha kısa sürede yapılabileceğine dikkati çekti. Cerrahlara bir konsol yardımıyla doğrudan hastaya dokunmadan robotik kollarla uzaktan ama çok daha konforlu bir şekilde bu ameliyatları yapabilme imkanı sunan cihaz, hastalara da kısa süre içerisinde rehabilite olma ve kısa sürede normal hayatlarına dönebilme gibi avantajlar sağlıyor. Özellikle prostat cerrahisinde, mesane kanseri, böbrek tümörleri, kolon kanserleri, jinekolojik kanser ameliyatları, kalp damar cerrahisi ile ilgili çok çeşitli kapak ameliyatları hatta oftalmoloji alanında çeşitli göz ameliyatları bile bu robotik cerrahi sistemle yapılabilecek. Cihazın kullanılabilmesi için belli bir eğitimden geçilmesi gerektiğini vurgulayan Başhekim Prof. Dr. Horozoğlu, cerrahların ancak bu eğitim sürecini tamamladıktan sonra cihazı kullanabildiğini ifade etti. İlk Ameliyat Üroloji Alanında Üniversitede yıllardır yaygın olarak yapılan bütün komplike ameliyatların bu cihaz ile gerçekleştirilebileceğine işaret eden Başhekim Prof. Dr. Horozoğlu, ancak ilk etapta üroloji anabilim dalının bu cihazı yoğun olarak kullanacağını, işe ilk etapta bu alandan başlayacaklarını söyledi. Son dönemde tıp alanındaki gelişmeleri değerlendiren Başhekim Prof. Dr. Horozoğlu, yapay zekânın da gündeme gelmesiyle robotik cerrahinin yaklaşık 24 yıldır gündemde olduğunu belirterek, “Tıpta gelişmeler ışık hızıyla devam ediyor. Önümüzdeki süreçlerde uzaktan cerrahilerin yapılabildiği, bu cihazların çeşitli savaş ortamlarında kullanılabildiği durumlar ortaya çıkacaktır. Yapay zeka ile bu gelişmeler bir araya geldiğinde önemli gelişmeler olacağını düşünüyorum. Robotik cerrahi sisteminin bölgemize, şehrimize, bu bölgede bizden hizmet alan tüm hastalarımıza, bu cerrahi sistemi kullanacak olan doktorlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Cihazın hayırsever bağışı ile ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri’ne kazandırılan bir cerrahi sistem olduğunun altını çizen Başhekim Prof. Dr. Horozoğlu, “Hayırseverimiz; üniversitemiz üst yönetimi, Tıp Fakültesi Dekanlığımız ve Başhekimliğimiz ile birlikte bir irade göstererek bu cihazın hastanemize kazandırılmasını sağlamıştır. Katkıları ve bu cihazın bağışını gerçekleştirmelerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.
Van’da yenidoğan bebeklerin yüzde 80’inin nüfus işlemleri hastanede yapılıyor
08 Aralık 2023 Cuma - 17:02 Van’da yenidoğan bebeklerin yüzde 80’inin nüfus işlemleri hastanede yapılıyor Van’da geçtiğimiz dönem başlatılan sistemle yeni doğan bebeklerin nüfus cüzdanı başvuruları hastane tarafından oluşturuluyor. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘e-rapor sistemi’ sayesinde yeni doğan bebeklerin nüfus kaydı il nüfus müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan hastanede tarafından yapılıyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de yeni doğan bebeklerin doğum tescil işlemleri anne taburcu olmadan hastanede yapılabiliyor. Aileler uygulamadan yaralanmak için il veya ilçe nüfus müdürlüklerine gitmeden doğum raporunu hastanedeki ilgili birime iletmesi gerekiyor. Hastanede hizmet veren ilgili birim, ailelerin resmi nikah ve kayıtlı bir ikametgah adresleri olup olmadığını kontrol ettikten sonra nüfus müdürlüğünün de görebildiği sistem üzerinde işlem yapıyor. İşlemleri tamamlanan aileler, yeni doğan bebeğin ismini de belirledikten sonra başka bir işleme gerek kalmadan başvuru işlemlerini tamamlıyor. Başvuru tamamlandıktan sonra yeni doğan bebeklerin nüfus cüzdanları daha sonra ikametgah adreslerine gönderiliyor. “Yüzde 80’inin nüfus işlemlerini direkt hastanede gerçekleştirebiliyoruz” Konuya ilişkin konuşan İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Muhammed Tosun, yenidoğan bebeklerin kimlik başvurularının hastanede alınmasının 2 yıldır devam ettiğini belirtti. Hasta yakınlarının son zamanlarda uygulamaya ilgisinin arttığını ifade eden İl Müdürü Tosun, “Bu işlemlerin üzerine düşerek sayıları arttırdık. İlimizde kamu hastanelerinde aylık yaklaşık olarak bin doğum gerçekleşmektedir. Biz aylık bu kimlik işlemlerini 100’lerden, 795’lere kadar çıkardık. Yani elimizde doğan bebeklerin yüzde 80’inin nüfus işlemlerini direkt hastanede gerçekleştirebiliyoruz” dedi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar ile ikiz bebeklerin nüfus işlemlerinin hastanede yapılmadığının altını çizen Tosun, "Bunun dışındaki tüm normal doğum ve sezaryen doğumlar, bebeklerin isimleri aileler tarafından belirlenmişse nüfus işlemleri hastanelerde kurduğumuz bürolarda yapılmaktadır. Aile evine ya da yaşadığı ilçenin nüfus müdürlüklerine kimliği istediği takdirde direkt adresine gönderilmektedir. Bu uygulamayla beraber aileler tekrar nüfus müdürlüklerine gitmeden ve yoğunluğa maruz kalmadan hastanede kimlik işlemlerini tamamlıyor” diye konuştu.
- Van’da yenidoğan bebeklerden yüzde 80’inin nüfus işlemleri hastanede yapılıyor
08 Aralık 2023 Cuma - 16:54 - Van’da yenidoğan bebeklerden yüzde 80’inin nüfus işlemleri hastanede yapılıyor Van’da geçtiğimiz dönem başlatılan sistemle yeni doğan bebeklerin nüfus cüzdanı başvuruları hastane tarafından oluşturuluyor. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘e-rapor sistemi’ sayesinde yeni doğan bebeklerin nüfus kaydı il nüfus müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan hastanede tarafından yapılıyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de yeni doğan bebeklerin doğum tescil işlemleri anne taburcu olmadan hastanede yapılabiliyor. Aileler uygulamadan yaralanmak için il veya ilçe nüfus müdürlüklerine gitmeden doğum raporunu hastanedeki ilgili birime iletmesi gerekiyor. Hastanede hizmet veren ilgili birim, ailelerin resmi nikah ve kayıtlı bir ikametgah adresleri olup olmadığını kontrol ettikten sonra nüfus müdürlüğünün de görebildiği sistem üzerinde işlem yapıyor. İşlemleri tamamlanan aileler, yeni doğan bebeğin ismini de belirledikten sonra başka bir işleme gerek kalmadan başvuru işlemlerini tamamlıyor. Başvuru tamamlandıktan sonra yeni doğan bebeklerin nüfus cüzdanları daha sonra ikametgah adreslerine gönderiliyor. “Yüzde 80’inin nüfus işlemlerini direkt hastanede gerçekleştirebiliyoruz” Konuya ilişkin konuşan İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Muhammed Tosun, yenidoğan bebeklerin kimlik başvurularının hastanede alınmasının 2 yıldır devam ettiğini belirtti. Hasta yakınlarının son zamanlarda uygulamaya ilgisinin arttığını ifade eden İl Müdürü Tosun, “Bu işlemlerin üzerine düşerek sayıları arttırdık. İlimizde kamu hastanelerinde aylık yaklaşık olarak bin doğum gerçekleşmektedir. Biz aylık bu kimlik işlemlerini 100’lerden, 795’lere kadar çıkardık. Yani elimizde doğan bebeklerin yüzde 80’inin nüfus işlemlerini direkt hastanede gerçekleştirebiliyoruz” dedi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar ile ikiz bebeklerin nüfus işlemlerinin hastanede yapılmadığının altını çizen Tosun, "Bunun dışındaki tüm normal doğum ve sezaryen doğumlar, bebeklerin isimleri aileler tarafından belirlenmişse nüfus işlemleri hastanelerde kurduğumuz bürolarda yapılmaktadır. Aile evine ya da yaşadığı ilçenin nüfus müdürlüklerine kimliği istediği takdirde direkt adresine gönderilmektedir. Bu uygulamayla beraber aileler tekrar nüfus müdürlüklerine gitmeden ve yoğunluğa maruz kalmadan hastanede kimlik işlemlerini tamamlıyor” diye konuştu. (YLM-MSA-Y)
Mevsimsel hastalıklara karşı doğal destek
08 Aralık 2023 Cuma - 16:10 Mevsimsel hastalıklara karşı doğal destek Kış ayları, soğuk havalar ile birlikte birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Hastalıklardan korunmaya çalışan vatandaşlar ise bitkisel ürünlere yöneliyor. Kış aylarında yaşanan soğuk hava, en başta soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara neden olurken, kimi vatandaşlar da eklem ve kemik ağrılarına neden oluyor. Kış aylarında alınan fazla kilolar da vatandaşları rahatsız ediyor. Hastalıklardan ve fazla kilolardan kurtulmak isteyenler bitkisel ürünleri tercih ediyor. Sinop’ta 13 yıldır aktarlık yapan Tamer Şahin, hastalıklara karşı doğal destek sunan şifalı bitkiler ve karışımlar hakkında bilgiler vererek vatandaşları uyardı. Soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi problemlerin çok sık rastlanan sorunlar olduğunu söyleyen Şahin, bitkisel çözümleri sıraladı. Şahin, “Soğuk algınlığı, grip ve öksürükte kullanılan hibiskus, zencefil, zerdeçal, tarçın ve hatmi çiçeği gibi gribal sorunlara, geniz akıntısı gibi sorunları ortadan kaldıracak bitkiler ön planda. Öksürük ve ciğer hastalıklarına kullanılan kozalak pekmezi, kendi hazırladığımız macunlar içerisinde zencefil, zerdaçal olduğu gibi ısırgan tohumu ve kozalak pekmezinin olduğu macunlar daha çok önerdiğimiz ürünler oluyor” dedi. Eklem ve kemik ağrılarına yönelik bitkisel çözümleri açıklayan Şahin, “Soğuk aylar ile daha çok artan şikayetler arasında eklem ağrıları ve kemik sorunları oluyor. Bunlar için en sıklıkta verdiğimiz iğde çekirdeği tozu, son zamanlar çok ön planda, bamya tohumu ve sığır jelatinini bunları bir araya getirerek ya da ayrı ayrı kullanarak yoğurt yardımıyla eklem ve kemik ağrılarında ciddi sonuçlar veriyor” diye konuştu. Kış aylarında alınan fazla kilolara ödem attırıcı çayların etkili olduğunu ifade eden Şahin, “Yaz aylarından sonra günlerin kısalması ve iştah açılmasıyla birlikte kilo alma problemleri daha çok artıyor. Bununla ilgili de hem ödem attıran hem de iştah kontrolünü sağlayan, tokluk hissi veren çaylar ön planda oluyor. Hazır ürünler ile birlikte bizim bir araya getirdiğimiz biberiye, yeşil çay, açlık otu gibi sindirim sistemini ve bağırsakların faaliyetlerini arttıran bitkilerin bir araya gelmesiyle kilo vermeye yardımcı ürünler hazırlıyoruz” şeklinde konuştu. Çocuklarda meydana gelen odaklanma eksikliklerine karşı bitkisel yağların faydalarını anlatan Şahin, biberiye, lavanta, nane yağlarının odaklanma problemlerine karşı etkili olduğunu sözlerine ekledi.
Kapalı akciğer kanseri ameliyatıyla normal hayatına hızlıca döndü
08 Aralık 2023 Cuma - 16:07 Kapalı akciğer kanseri ameliyatıyla normal hayatına hızlıca döndü Kocaeli Şehir Hastanesi’nde doktorlar, 65 yaşındaki kadına yaptığı kapalı akciğer kanseri operasyonu sayesinde hasta normal hayatına hızlıca geri döndü. Kocaeli Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde Doç. Dr. Hasan Oğuz Kapıcıbaşı başkanlığında Uzm. Dr. Adil Avcı, Uzm. Dr. Sibel Salman Biltekin, Uzm. Dr. Alper Tabur, seçilmiş tüm akciğer operasyonlarını kapalı yöntemle (VATS) başarılı şekilde gerçekleştiriyor. Son olarak 65 yaşında kadın hasta Şaziye Kabaloğlu’nun kapalı yöntemle akciğer kanseri operasyonunu gerçekleştiren Doç. Dr. Hasan Oğuz Kapıcıbaşı ve Uzm. Dr. Adil Avcı, "Akciğer kanserinde erken tanı çok önemli. Özellikle akciğer tümör ameliyatında en başarılı yöntem tümörün köken aldığı lobun tamamen çıkarılmasıdır. Akciğer kanseri cerrahisinde kapalı yöntem olarak bilinen VATS Lobektomi olarak adlandırılan bu işlem, Kocaeli Şehir Hastanesi’nde güvenli şekilde uygulanmaktadır. İşlem, göğüs duvarında kaburgalar arasından küçük boyutlu ya da birkaç kesi ile yapılmaktadır. Kamera yardımıyla göğüs kafesinin her yerinin görüntülenip, monitöre yansıtılarak cerrah ve tüm ekip tarafından işlem gerçekleştirilmektedir. Özellikle erken evre akciğer kanserinde standart tedavi yöntemi olarak önerilmiştir" açıklamasında bulundu. "Kapalı olarak yapılan akciğer kanseri ameliyatlarının bazı avantajları vardır" Kapalı olarak gerçekleştirilemeyen ameliyatlar ise göğüs kafesi açıldığını açıklayan doktorlar, "Bu işleme ’Torakotomi’ denir. Halk arasında açık ameliyat olarak bilinen bu işlemde de lobektomi işlemi uygulanır. Kapalı olarak yapılan akciğer kanseri ameliyatlarının bazı avantajları vardır. Daha az ağrı olduğu için gereksiz ilaç kullanımını önler. Hastalar da daha çabuk iyileşme, dolayısıyla hasta 3-5 gün içinde taburcu olmaktadır. Kalp ve solunum fonksiyonlarının daha az etkilenmesi, günlük hayata çok daha çabuk dönüş mevcuttur. Ayrıca hasta ek tedavi alacaksa kemoterapi, radyoterapi, immünoterapi gibi bu tedavilere başlama süresi kısalır" vurgusunda bulundu. "Zorlu operasyondan sonra bu kadar mutlu çıkmak harika bir duygu" Ameliyattan çıkan 65 yaşındaki Şaziye Kabaloğlu "Zorlu operasyondan sonra bu kadar mutlu çıkmak gerçekten harika bir duygu. Birkaç gece boyunca doktorum hakkında araştırma yaptım. Hakkında güzel şeyler gördükçe ameliyat öncesi endişelerim azaldı. Doktorum ve ekibine çok teşekkür ederim. İyi ki Kocaeli Şehir Hastanesi’nde böyle işinde uzman doktorlarımız var" ifadelerini kullandı.
Ünlü Sudanlı Ressam, Medical Point’te sağlığına kavuştu
08 Aralık 2023 Cuma - 14:49 Ünlü Sudanlı Ressam, Medical Point’te sağlığına kavuştu Sudan’da ünlü bir ressam olan Hussein Merghani Hussein, karın ağrısı ve şişkinlik nedeniyle Türkiye’deki tanıdıkları vasıtasıyla geldiği Medical Point Gaziantep hastanesinde kavuştu. Etiyopya’da karın ağrısı, şişkinlik nedeniyle oradaki bir hastaneye başvuran 58 yaşındaki Hussein Merghani Hussein‘in yapılan tetkikler sonucunda sol bağırsağında tümör olduğu belirlendi. Sudan’da ünlü bir ressam olan Hussein Merghani Hussein, Türkiye’deki tanıdıkları vasıtasıyla Sudan’dan Medical Point Gaziantep Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği’ne gelerek muayene oldu. Genel Cerrahi ekibinin gerçekleştirdiği çalışma ile hastanın Etiyopya’daki ön tetkikleri incelendi. Uzman genel cerrahi ekibi, tomografi ve biyopsi raporlarıyla hastanın kalın bağırsağının sol kısmında yer alan tümoral kitlenin bağırsağını tıkamış olduğunu tespit etti. Medical Point Gaziantep Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanları Prof. Dr. Ahmet Balık, Doç. Dr. Ersin Borazan, Doç. Dr. Mesut Gül ve Op. Dr. Mehmet Ali Melik tarafından hastanın ileri tetkik ve ameliyat öncesi değerlendirmeleri yapıldı. Bu değerlendirmenin ardından, hastaya ameliyat olması gerektiği bilgisi verilerek, Genel Cerrahi hekimleri Prof. Dr. Balık, Doç. Dr. Borazan, Doç. Dr. Gül ve Op. Dr. Melik tarafından hasta ameliyata alındı. Onkolojik cerrahi ile kolon tümörü olan hastanın kalın bağırsak segmenti ve çevresel lenf bezleri üç saatlik başarılı bir ameliyat ile tamamen çıkarıldı. Kalan sağlam kısımdaki bağırsaklar birbirine dikildi. Ameliyatın ardından, Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ersin Borazan yaptığı açıklamada, 58 Yaşındaki erkek hastanın ameliyat sonrası bağırsaklarının sağlıklı bir şekilde çalıştığını ve ameliyatın üçüncü gününde hastanın ağızdan normal beslenmeye başladığını kaydetti. Sudanlı hastanın ameliyatın beşinci gününde ise şifa ile taburcu edildiği bildirildi. Medical Point Gaziantep Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ersin Borazan, ‘’Kolon kanserlerinin çoğu bağırsağın iç duvarından kaynaklanan poliplerden gelişmektedir. Bu poliplerin bazı tipleri genellikle 10 yıl içerisinde kansere dönüşmektedir. Poliplerin erken tespit edilmesi ve kolonoskopi ile çıkarılması kolorektal kanser riskini düşürebilmektedir. Aşırı kırmızı et ve işlenmiş et tüketimi, sigara ve alkol tüketimi, karbonhidrattan zengin beslenme, obezite, yetersiz fiziksel aktivite bu hastalıkta en önemli ve değiştirilebilir risk faktörleridir. Kolorektal kanserler, Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri baz alındığında; ülkemizde görülme sıklığı, Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen taramalarda yer alan her üç kanser türünden biridir. Bu hastalığın tanısında, 50-70 yaş aralığındaki kişilerin her on yılda bir kolonoskopi ve iki yılda bir gaita da gizli kan taraması yaptırması önerilmektedir’’ diye konuştu.