SAĞLIK - 16 Ağustos 2019 Cuma 14:58

Bypass ameliyatı olan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş taburcu oldu

A
A
A
Bypass ameliyatı olan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş taburcu oldu

Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde 9 Ağustos tarihinde bypass ameliyatı olan Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof.

Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde 9 Ağustos tarihinde bypass ameliyatı olan Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş taburcu oldu.


Geçtiğimiz hafta rutin sağlık kontrolleri esnasında ortaya çıkan bir semptomdan dolayı AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde bypass ameliyatı olmuştu. Hastanede tedavi süreci tamamlanan AKÜ Rektörü Karakaş, taburcu oldu. Taburcu olmadan önce Rektör Karakaş ve AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya ameliyatı gerçekleştirilen Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necip Becit ve ekibi de katıldı.


HOCAMIZIN BÜNYESİ SAĞLAM VE ZİNDEYMİŞ


AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş yaptığı açıklamada, AKÜ Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ı taburcu ettiklerini belirterek; “Mehmet Karakaş hocamızı inşallah bugün sağ salim taburcu ediyoruz. Daha önce bir göğüs ağrısı nedeniyle hastanemizi başvurdu. Bayram öncesi kontrol amacıyla hocamızın tenkitlerini acil olarak yaptırdık. EKG’sinde geçirilmiş emay bulgusu nedeniyle hızlı bir şekilde anjiyo röflesi ve anjiyosunda kalbi besleyen 4 damarında tıkanıklığa saptandı. Onun üzerine acil ameliyat kararı alındı. Cuma günü ayın 9’unda ameliyata alındı. Uzun süren bir ameliyat sonrası hocamızın 4 ana damarı değiştirildi. Allah’a hamt ameliyat sonrası her hangi bir komlikasyon gelişmedi. Hocamızın da bünyesi gayet sağlam ve zindeymiş. Gayet hızlı bir şekilde toparladı yoğun bakım sürecinden sonra da servise aldık. Ek bir problem gelişmeden inşallah bugün itibariyle kendisini taburcu ediyoruz” dedi.


REKTÖR HOCAMIZ İKİNCİ HOCALIĞINI YAPTI


Nekahet dönemi sonrası kendisiyle tekrar el ele çalışmaya devam edeceklerini belirten Rektör Okumuş, Rektör Karakaş’a böyle büyük bir ameliyatı AFSÜ’de olduğu için teşekkür etti. Okumuş konuşmasını şöyle sürdürdü;


“Hocamızı Afyon için ilimizin eğitim faaliyetlerini hep birlikte sürdürmek için kendisini görevinin başına bekliyoruz. Hocalık hep sınıfta öğrencilere ders anlatarak olmaz, ders farklı şekilde de verilir. Ben böyle riskli böyle büyük bir ameliyat için hiç tereddüt göstermeden hastanemizi tercih ettiği ve burada ameliyat olmak istediğini belirttiği için kendisine teşekkür ediyorum. Burada üniversitemizde bu tür ameliyatların yapılamayacağını, burada hastaların öleceğini veya hasta olacağına dair geldiğimizde bir takım söylentiler vardı bence onlara karşı en güzel dersi verdi. Rektör olarak böyle büyük bir ameliyatı hastanemizde bizlere ve ekibimize güvenerek ameliyat olduğu için ben aslında güzel bir ders verdiğini düşünüyorum. İkinci hocalığını da yaptı diyorum ve o yüzden kendisine teşekkür ediyorum.”


Rektör Karakaş ise, kardiyoloji ekibine ve kalp damar ekibine ameliyat sürecinde göstermiş oldukları titiz çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Karakaş konuşmasını şöyle sürdürdü:


“Özellikle Necip hocamın varlığı bizi gerçekten memnun etti, ekibiyle birlikte gerçekten başarılı bir ameliyat oldu. Ameliyat kararı verildiğinde büyük bir ameliyat risk var, nerede yapılacağına dair. Ekibi gördüğümüz zaten tesisi biliyorduk. Yıllardır beri emeğimizde var. Dolayısıyla teşhisisin işleyişini ekibi de görünce tereddütsüz karar verdik ve sonraki süreçte doğru bir karar verdiğimizi görmüş olduk. Afyonumuz böyle bir tesise sahip olduğu için mutluyum gurur duyacağımız bir tesis. Bu tür ameliyatın burada gerçekleştirilmiş olması bizim gurur ve duymamızı sağlarken, güven duygumuzu da yükseltti.”

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Beylikdüzü’nde tartıştığı komşusunu önce bıçakladı sonra arabasını yaktı Beylikdüzü’nde iki komşu arasında henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan tartışmada taraflardan birisi diğerini önce bıçakladı sonra aracını ateşe verdi. Şüpheli şahıs yakalanırken yaralı ise hastaneye kaldırıldı. Edinilen bilgilere göre olay Beylikdüzü Yakuplu Mahallesi’nde saat 13.00 sıralarında yaşandı. İki komşu arasında henüz bilinmeyen bir nedenle tartışma çıktı. Tartışma kavgaya dönüşürken öfkeli şahıs komşusunu bıçakla yaraladı. Şahıs ardından adamın aracına balata spreyini dökerek ateşe verdi. İhbar üzerine olay yerine sağlık, polis ve itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiye yanan aracı söndürürken polis ekipleri konuya ilişkin çalışma başlattı. Çalışmalar çerçevesinde ekipler, şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı. Öte yandan yaralı şahıs ise kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı. "Gazı aldı ve gözümün önünde arabayı yaktı" Yaşananlara şahit olan Nazlıcan Yılmaz isimli vatandaş, “Ben yukarıdan geliyordum. Bir ses duydum. Bağırıyordu. Sonra aşağı baktım. Arabaya taş attığını gördüm. Annesi ya da herhangi bir akrabası durdurmaya geldi ama bir şey yapamadı. Sonra çocuk gazı aldı ve gözümün önünde arabayı yaktı. Bende acilen polisi aradım. Polis geldi ama çocuk berbat bir haldeydi. Üstü yoktu yere diz çöküyordu. Kendinde değildi kısacası. Sonrasında zaten polis ve itfaiye geldi. Arabanın önünde başka arabalar vardı. Hepsini çektiler. Çok garip bir durum” dedi.
Kayseri Esat Öztürk’ten büyük vizyon: 70 yeni proje ile ilçemize değer katmaya devam edeceğiz Yahyalı Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Esat Öztürk, yeni hazırladıkları 70 proje hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Esat Öztürk, daha yaşanabilir bir gelecek inşa etme vizyonu doğrultusunda, ilçenin gelişimine yönelik 70 yeni projeyi insanlarla paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi. Başkan Öztürk; "İlçemizin kalkınması ve halkımızın refahı için hazırladığımız bu projelerin her biri, Yahyalı’nın potansiyelini maksimum düzeyde kullanarak ilerlemesini sağlayacak. Projelerimizde öne çıkanlar arasında 200 kişilik tekstil fabrikası, Ağcaşar Millet Parkı, yeni sanayi sitesi, kongre ve gösteri merkezi, Fevzi Çakmak Seyir Parkı, yarı olimpik yüzme havuzu ve bölge otoparkları bulunmaktadır. Bu projelerin tamamlanmasıyla, iş imkanları oluşturarak istihdamı artırmayı, sosyal ve kültürel alanlarda daha fazla hizmet sunmayı ve Yahyalı’nın genel yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, ilçemizin altyapısını güçlendirmek ve ulaşımı daha konforlu hale getirmek amacıyla ilçenin tüm yollarının asfaltlanması da bu projelerimiz arasında yer alıyor. Yolların asfaltlanmasıyla birlikte, ulaşımın daha güvenli ve rahat olmasını sağlayacak ve ilçe genelinde yaşam kalitesini artıracak bir adım atmış olacağız" dedi. Öztürk, "Yahyalı’nın geleceğine güvenle bakıyoruz ve bu projelerin ilçemizin kalkınmasına ve refah seviyesinin yükselmesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Hep birlikte, daha yaşanabilir bir Yahyalı için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Şanlıurfa Engelli çift aşklarının önündeki son engeli de aştı Şanlıurfa’da birbirlerine kavuşabilmek için memleketlerini bile değiştirmelerine rağmen tek akülü tekerlekli sandalyeleri olduğu için birlikte dışarı çıkmayan engelli çift, yapılan yeni akülü tekerlekli sandalye sürprizi ile bir engeli daha aştı. Hatay’ın Dörtyol ilçesinde yaşayan bedensel engelli 29 yaşındaki Hüseyin Adlim, 3 yıl önce Şanlıurfalı bedensel engelli 29 yaşındaki Güllü Zengin ile tanıştı. Ailelerin evlenmelerine izin vermediği çift, yaklaşık 2,5 yıl mücadele etti. Aşkı için memleketi Hatay’ı terk eden Hüseyin Adlim, Güllü Zengin’in yaşadığı Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine yerleşti. Burada tezgahtarlık da dahil birçok iş yapan Adlim, 3 Aralık 2023 Dünya Engelliler Günü’nde Güllü Zengin ile evlendi. Hayırseverlerin yardımıyla evlenerek bir ev tutan çift, birlikte yaşamaya başladı. Engelli çift, yaklaşık 3 yıl mücadele ederek her güçlüğün üstesinden gelmeyi başardı. Kısa süre içerisinde evdeki eksik eşyalarını tamamlayan çift, tek akülü tekerlekli sandalyeleri olduğu için dışarıya sırayla çıkmak zorunda kalıyordu. Çiftin talebine İstanbul’dan cevap geldi İhlas Haber Ajansı’nın yaptığı haberin ardından İstanbul’da yaşayan bir grup gönüllü, Hüseyin ve Güllü çiftinin talebine duyarsız kalmadı. Kendi aralarında topladıkları paralarla akülü tekerlekli sandalye alan gönüllüler, Ceylanpınar ilçesine bağlı Turgut Özal Mahallesi Muhtarı Rıdvan Aydın’a gönderdi. Muhtar Aydın ise eşi ve ilçedeki yardımseverlerle birlikte akülü tekerlekli sandalyeyi süsledi. Minibüse yüklenen sandalye, Hüseyin ve Güllü çiftinin yaşadığı eve götürüldü. Akülü tekerlekli sandalyeyi gören çift büyük bir mutluluk yaşadı. Dışarı çıkan çift, ilk defa birlikte gezme imkanı buldu. "İkimizin aklı birbirimizde kalıyordu" Tekerlekli sandalyeye kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Hüseyin Adlim, “Başta Elif Bulut olmak üzere bu güzel günü bize yaşattıkları için herkese teşekkür ederiz. Allah hepinizden razı olsun. Eşim evde kalıyordu, ben çıkıyordum. Ben kalıyordum, o çıkıyordu, olmuyordu. İkimizin aklı birbirimizde kalıyordu ve artık aklımız birbirimizde kalmayacak. Bir birbirimizin yanında olacağız. Beraber ve birlikte olacağız” dedi. "Allah her iki cihanda da sevindirsin" Akülü tekerlekli sandalyesine binerek eşiyle birlikte gezme imkanına kavuşan Güllü Adlim de kendisine tekerlekli sandalyeyi armağan eden Elif Bulut’a teşekkür ederek, "O bizi sevindirdi, Allah da onu her iki cihanda sevindirsin” ifadelerini kullandı. "Haberlerde görünce kayıtsız kalamadım" İstanbul’dan tedarik ettikleri tekerlekli sandalyeyi Hüseyin ve Güllü çiftine gönderen hayırsever grubun temsilcisi Elif Bulut ise “Haberlerde Güllü ve Hüseyin çiftini görünce kayıtsız kalamadım. Şanlıurfa’daki ekip arkadaşlarımızla irtibata geçtik. Neler yapabiliriz diye düşünürken çok hızlı bir şekilde akili tekerlekli sandalye siparişi verdik. Sandalyemiz şu anda çifte ulaştı” diyerek herkese teşekkür etti.
Yalova Çiftlikköy’de öğrenciler Sıfır Atık Getirme Merkezi’ni gezdi Çiftlikköy Belediyesi Sıfır Atık Getirme Merkezi, Masal Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin 55 minik öğrencisini misafir etti. Minik öğrencilere geri dönüştürülebilen atıkları hangi renk konteynerleri atabilecekleriyle ilgili uygulamalı eğitim verildi. Sıfır Atık Atölyesinde görsel becerilerini arttırmak için boyama etkinliği yapan minikler, daha sonra ‘Maviden Yeşile Sürdürülebilir Bir Geleceğe Projesi’ çerçevesinde kurulmuş olan kompost tesisini de gezerek, deniz yosunları ve organik atıkların nasıl verimli toprağa dönüştürüldüğü hakkında bilgiler aldı. Ardından etkinliğe katılan minik öğrencilere organik toprak hediye edildi. Çiftlikköylülerin geri dönüştürülebilir atıklarını getirerek yeniden üretim sürecine katkı sağlayabildikleri tesiste kağıt, karton, plastik, metal, cam, tekstil, elektronik malzeme, kurşunlu pil, floresan ve bitkisel atık yağlar toplanıp ayrıştırılmış bir şekilde yeniden üretime hazır hale getirilecekleri endüstriyel tesislere gönderiliyor. Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, “Çevrenin kirletici atık maddelerden azaltılmasına ve korunmasına katkı vermek amacıyla devreye almış olduğumuz tesisimizi, çevre bilincini kazanmalarına yardımcı olmak ve farkındalık sağlamak amacıyla öğrencilerimizin de ziyaretine açıyoruz. Ziyaret eden öğrencilerimize atıklar ve atık yönetimi ile ilgili bilgiler veriliyor” dedi.