SAĞLIK - 24 Şubat 2016 Çarşamba 10:44

Yüksek Risk Taşıyan Hastalar İçin Obezite Ameliyatı

A
A
A
Yüksek Risk Taşıyan Hastalar İçin Obezite Ameliyatı

Obezite, gelişmiş dünya ülkelerinin en önemli sağlık problemlerinden biri olarak gösteriliyor. Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli, diyet ve egzersiz yöntemleriyle kilo veremeyen ve vücut kitle endeksi 40’tan fazla olanların obezite ameliyatı olabileceğini söyledi.
Morbidobezite, yani hastalık boyutundaki şişmanlık, kişinin vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olma durumu olduğunu belirten Koru Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Abdulkadir Bedirl,i “Morbid obezite kronik bir hastalık olup, yıllar içerisinde beraberinde hayat kalitesinde düşüş, psikolojik fonksiyonlarda bozulma ve morbidite-mortalite taşımaktadır. Morbid obeziteye bağlı başlıca sağlık problemleri; kardiak hastalıklar, diabetesmellitus, uyku apnesi, hipertansiyon, lipid bozuklukları, reflü hastalığı, idrar tutamama, eklem hastalığı ve kısırlıktır” dedi.
Morbid obezitenin ideal tedavisinin diyet ve egzersiz olduğunu ifade eden Bedirli, “Diyet ve egzersiz programları bazı hastalarda etkin olabilmesine karşın, konservatif yaklaşımlardaki asıl problem devamlılıktır. Konservatif yaklaşımlarla maalesef morbidobez yani hastalık boyutundaki şişman kişilerin ancak yüzde 5 ile yüzde 10’u kilo vermede devamlılık göstermektedir. Bu nedenle ilk kez 1991 yılında Amerika’da ki Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından diyet ve egzersiz yöntemleriyle kilo vermede başarısız olan ve vücut kitle indeksi 40’dan fazla olan hastaları yüksek riskli olarak tanımlamış ve bu hastalarda cerrahiyi önermiştir” dedi.
“Vücut kitle indeksiniz 40’ın üzerinde ya da vücut kitle indeksiniz 35’in üzerinde ve beraberinde hipertansiyon, diabet, solunum apnesi, dizde osteoartrit benzeri obezite ile alakalı hastalıklarınız var ise obezite ameliyatı için aday bir hastasınız” diyen Bedirli, “Çünkü obezitenin bugün için bilinen en etkin ve sürdürülebilir tedavisi cerrahi yaklaşımdır. Uygulanan cerrahi tekniklerle hastalar total vücut kilolarının yüzde 65-70’ini verilebilmektedir. Ameliyat sonrası en fazla kilo verme ilk 6 ayda olmakla beraber, kilo verme ameliyattan sonraki 24 ay süresince devam etmektedir. Kozmetik amaçlarla cerrahi işlem uygulamak ciddi bir karardır. Bu cerrahiyi uygulamayı düşünen her hasta, yapılacak cerrahi işlemin kendilerinde oluşturacağı anatomik ve fizyolojik etkileri en önemlisi alacakları total kalori miktarının azalacağını bilmelidir. Cerrahiden maksimum yarar sağlamak için hastaların, ameliyat sonrası kendilerine önerilen yaşam tarzlarını ve diyetlerini sürdürmeleri önemlidir” diye konuştu.
Morbid obezite cerrahisi geçiren hastaların beklenen yaşam sürelerinde artma, obeziteye eşlik eden diyabet benzeri metabolik hastalıklarda düzelme olduğunu kaydeden Bedirli “Obez tip 2 diyabet hastalarının tedavisinde, cerrahi yöntemlerin çok daha etkili ve sürdürülebilir olduğunu ortaya koyan pek çok çalışma bulunmaktadır” diye konuştu.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Balıkesir Vali Ustaoğlu, genç sporcularla spor yaptı Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, ’Yaza Hareketli Giriyoruz’ sloganıyla düzenlenen Gençlik Spor Bakanlığı Spor Okulları ve yakında açılacak Engelsiz Gençlik Merkezi’ni ziyaret etti. Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Özalp’tan detaylı bilgi aldıktan sonra İsmail Akçay Atletizm Pisti Spor Salonu’nda antrenman yapan genç sporcularla bir araya geldi. Vali Ustaoğlu ziyaretinde, gençlerin fiziksel ve sosyal gelişimine büyük katkı sağlayan spor tesislerinin önemini vurgulayarak, bu tesislerin Balıkesir halkının yaşam kalitesini önemli ölçüde artıracağına inandığını belirtti. Sporun gençler için hayatlarında kritik bir rol oynadığını ifade eden Vali Ustaoğlu, gençlerin bu tesisler sayesinde yeteneklerini keşfetmelerini teşvik etti. Buradan dünya çapında adını duyuracak birçok başarılı sporcu yetiştirileceğine olan inancını dile getirdi. Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Özalp ise Vali Ustaoğlu’nun ziyaretinden büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, Spor Okulları ve Engelsiz Spor Okulları’nın gençler için sağlıklı ve aktif bir yaz geçirmelerine önemli katkı sağladığını, Balıkesir’deki gençler için sporun yanı sıra çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerle dolu bir yaz programı sunduklarını dile getirdi. Özalp, Spor Okulları’nın gençlerin bireysel gelişimine ve sosyal becerilerine katkı sağladığını ve her yeni dönemde spora ve sporcuya gösterilen destekler ile gençlerin hedeflerini daha da ileriye taşıdıklarını ifade etti. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Spor Okulları ve Engelsiz Spor Okulları, "Hareketlilik Yılı" kapsamında çocuk ve gençlerin yaz tatillerini sporla değerlendirmelerini sağlıyor. Spor eğitimleri, tüm ilçelerdeki spor tesislerinde büyük bir katılımla gerçekleştiriliyor. 33 farklı branşta uzman antrenörler eşliğinde ve hijyen standartlarına uygun olarak yapılan bu eğitimler, gençlerin fiziksel ve zihinsel gelişimine destek oluyor. Ayrıca spor tesislerindeki yüzme havuzları ve kırsal kesimde kurulan Portatif Yüzme Havuzları, gençlere su sporlarını öğrenme imkanı sunarak hem eğlenceli zaman geçirmelerini hem de spor yapmanın keyfini yaşamalarını sağlıyor.
Balıkesir Altıeylül’de Aquatlon heyecanı yaşanıyor Altıeylül Belediyesi, genç sporcular için bir ilki gerçekleştirerek koşu, yüzme ve koşu parkurundan oluşan Aquatlon yarışı düzenledi. Altıeylül Belediyesi, genç sporcular için düzenlenen Aquatlon etkinliğiyle bir kez daha spor ve rekabet dolu bir gün yaşandı. Belediye Başkanı Hakan Şehirli’nin öncülüğünde gerçekleşen etkinlik, yüzme ve koşu parkurundan oluşan zorlu yarışlarla gençlerin heyecanını doruk noktaya çıkardı. Başkan Şehirli, etkinliğin açılış konuşmasında, "Gençlerimizin spora olan ilgisini artırmak ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek amacıyla düzenlediğimiz bu etkinlikte gösterdikleri ilgi ve performans için tüm katılımcılara teşekkür ederiz" dedi. Etkinlik, İda spor, Karesi Belediyespor, Çelpaspor gibi yerel spor kulüplerinin ve bireysel katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği bir organizasyon olarak öne çıktı. Aquatlon yarışmalarının yanı sıra dart, masa tenisi ve satranç gibi ek etkinliklerin de yer aldığı gün boyu süren etkinlik, gençlerin farklı spor dallarını deneyimlemelerine ve yeteneklerini sergilemelerine imkan tanıdı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri ve Spor Daire Başkanı Aytekin Durmaz’ın da katıldığı etkinlik, bölgedeki gençlerin sporla daha yakın temas kurmalarını sağlamayı ve sağlıklı yaşam bilincini artırmayı hedefliyor. Altıeylül Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü ise gelecek günlerde daha geniş katılımlı ve çeşitli etkinliklerle gençlerin sporla buluşmalarını desteklemeye devam edeceklerini belirtti.