EKONOMİ - 03 Nisan 2023 Pazartesi 09:56

Enerji depolamada Türk-Alman iş birliği

A
A
A
Enerji depolamada Türk-Alman iş birliği

Güneş enerjisi şirketi OzEnergy ve Alman enerji depolama teknolojileri devi “Exide Teknologies”, Avrupa’da ve Türkiye’de büyük ölçekli enerji depolama pazarına hizmet etmek için birlikte çalışmak üzere stratejik ortaklık anlaşması imzaladı.

Güneş enerjisi şirketi OzEnergy ve Alman enerji depolama teknolojileri devi “Exide Teknologies”, Avrupa’da ve Türkiye’de büyük ölçekli enerji depolama pazarına hizmet etmek için birlikte çalışmak üzere stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Şirketler, yenilenebilir enerjiye dayalı enerji depolama geçişini ilerletmek için iş birliği yapacak.


Türkiye’de ve Avrupa’da güneş enerjisi alanında birçok alanda faaliyet gösteren “OzEnergy”, enerji depolamada 130 yıllık Alman devi “Exide Technologies” ile partnerlik genişletme sözleşmesi imzaladı.


Üst düzey katılımla gerçekleşen imza töreninde hem Türkiye’de hem Avrupa’daki projelerde “OzEnergy” ve “Exide Technologies”in birlikte çalışacakları ilan edildi.


Enerji depolamada Türkiye’nin ileri mühendislik ve hizmet kabiliyetleri ile Alman teknolojisinin kalitesini bir arada sunacak olan bu tam hizmet partnerlik iş birliği protokolü ile iki firma Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın birçok ülkesinde de enerji depolama süreçlerine birlikte çalışacak. Protokol ile enerji depolamada hem ürün hem de mühendislik hizmetinin tüm dünyada iş birliği ile sunulması amaçlanırken, uzun vadede ana hedef ise Türkiye’nin “Exide Technologies”in satış ve üretim portföyünde önemli bir noktaya gelmesi.


İmza törenine; OzEnergy Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, OzEnergy CFO’su (finansal işler müdürü), Fatih Serkan Albayrak ve OzEnergy Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Sarpdağ beraberinde Exide Technologies Büyük Ölçekli Depolama Sistemleri Yöneticisi Claudio Palillo, Exide Technologies Enerji Sistemleri Satış ve İş Geliştirme Direktörü Francesco Tondo ve geniş bir yatırımcı portföyü katıldı.


OzEnergy Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Serkan Albayrak, OzEnergy olarak 15 yıldan beri hem Türkiye’de hem Avrupa’da güneş enerjisi alanında birçok faaliyet gösterdiklerini belirterek, “Proje geliştirmeden tutun, inşaat ve kurulum süreçleri, yatırımlar ile bakım süreçleri derken 2017 yılına kadar farklı kimliklerle güneş enerjisi alanında farklı yatırımlar yaptık. 2017 yılından itibaren de OzEnergy kurumsal kimliği altında, Türkiye’de ve Avrupa’da güneş enerji santrali yatırımlarında EPC firması olarak yer almaya başladık. Bu anlamda Türkiye’de ve Avrupa’da 350 megavata yakın güneş enerjisi kurulumunda aktif rol almış bulunmaktayız. Malum, özellikle son dönemdeki pandemi dönemi ve Ukrayna’da yaşayanlardan sonra güneş enerjisi her zamandan daha fazla ilgi gören bir yatırım alanı haline geldi ve güneş enerjisinin yanına da depolama alanında çok iyi talep gelmeye başladı. EPDK rakamlarına göre Türkiye’de 2022 sonu itibarıyla 164 gigavatsaat güce sahip olabilecek 2 bin 753 enerji depolamalı rüzgâr ve güneş projesi için başvuru yapıldı. Bu başvurulara karşılık, enerji depolamalı yatırımlar için tahsis edilebilecek kapasitenin 30 bin megavat düzeyinde olacağı ve bunun da 40-45 milyar dolar düzeyinde bir yatırım anlamına geleceği açıklandı. Enerji depolama alanında hem globalde hem de dünyada üretim, hizmet ve ileri mühendislik hizmetlerine olan talebin hızla artacağını öngörerek adımlarımızı Türkiye’nin enerji depolamada da bir üretim üssü haline gelmesi için atıyoruz” dedi.“Güneş’te ileri teknoloji mühendislik ile hizmet ihraç edeceğiz”


“OzEnergy” olarak güneş enerjisi alanında Avrupa’nın en büyük yatırımcısı olan Enerparc AG ile uzun yıllardır işbirliği içerisinde olduklarını dile getiren Albayrak, “Enerji depolamada Türkiye’ye know-how transferini yaparken dünyadaki en güçlü partnerlerden biri olarak ’Exide Technologies’ firması ile beraber bir iş birliğine gitme kararı aldık. Bu anlamda hem Türkiye’de hem Avrupa’daki projelerle beraber hareket edeceğiz. EPDK’nın açıkladığı rakamlara göre enerji depolama alanında yaklaşık 20-25 milyar dolar yatırım beklendiğine dair bir açıklama yaptı. Enerji depolama alanında zaten yapılan başvura baktığınızda güneş enerji santrali lisans yatırımından daha fazla miktarda enerji alanında yatırım talebi söz konusu. Özellikle elektrikli otomobillerin gelmesiyle ve güneş enerji santral yatırımlarının artmasıyla depolama teknolojileri enerjinin şebekedeki dağınıklığının ve dengesizliğin de yönetimini sağlayacak bir alan olacak. Bu anlamda önümüzdeki yatırımlarda biz ’Exide Technologies’ şirketi ile çok güzel bir iş birliğine gittiğimize inanıyoruz. Çok heyecanlı ve büyümekte olan bir sektördeyiz. Enerji projelerinde ’Exide Technologies’ ile birlikte aktif olarak yer alacağız. Ayrıca Türkiye’deki mühendislik altyapımızla beraber ’Exide Technologies’in Avrupa’daki müşterilerine de hizmet vermeye başlayacağız. Bu anlamda hizmet ihracı anlamında ülkemize güzel katkılarda bulunacağını düşünüyoruz” diye konuştu.“Türkiye’de de depolama pazarına aktif olarak Ozenergy ile birlikte giriyoruz”


Exide Technologies Enerji Sistemleri Satış ve İş Geliştirme Direktörü Francesco Tondo, OzEnergy ile yenilebilir enerji teknolojilerinde iş ortağı olmaktan heyecan duyduklarını belirterek, “Enerji depolama çözümlerimiz, OzEnergy’nin anahtar teslim güneş enerjisi santrali sistemlerinin önemli bir oyuncusu olacak. Bu değerli ortaklığın müşterilerin temiz ve sürdürülebilir enerji hedeflerine ulaşmalarına daha verimli ve daha üstün teknolojilerle ulaşmalarına yardımcı olacağına inanıyoruz. Türkiye’de de büyük ölçekli depolama pazarına aktif olarak gireceğiz ve ortağımızı desteklemek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız" şeklinde konuştu.“Yatırım potansiyelinden maksimum faydalanacağız”


OzEnergy Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Sarpdağ, yatırımcılarının kaliteye önem verdiklerini aktararak, “Her işe talip olan bir firma değiliz. Dev Türk şirketlerimizin güneş enerjisi yatırımlarına OzEnergy olarak imza attık. Uluslararası birçok firmanın Türkiye’deki yatırımlarına öncülük ettik. Tüm Türkiye’de çok farklı yerlerde arazi tipi güneş enerjisi santralleri kurulumları gerçekleştirdik. Bizim yaptığımız tüm tasarımlar Almanya’da mühendisler tarafından gözden geçiriliyor. Kullandığımız tüm ekipmanlar yerli ya da yabancı olsun Alman mühendislerimiz tarafından kontrol edilmektedir. OzEnergy olarak iş birliğimizi dünya çapında daha da genişleterek özellikle güneş enerjisi ve enerji depolamadaki bu yatırım potansiyelinden maksimum şekilde faydalanmak için elimizden geleni yapacağız. Enerji depolama sistemlerinde yaklaşık olarak 500 bin euro civarında bir megavat saatlik bir yatırım yapabilirsiniz. Enerji depolama sistemlerinde amortisman süresi de aynı güneşte olduğu gibi beş yılın altında olacaktır. Bizler de yenilenebilir enerji teknolojileri ile birlikte bu değerli yatırım potansiyelinden maksimum şekilde faydalanmak için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.“Exide Technologies Türkiye’de üretim planlıyor”


OzEnergy Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Sarpdağ, konuşmasına şöyle devam etti:


“Bir sonraki aşamada OzEnergy olarak Exide Technologies ile hedefimiz enerji depolamada üretimin Türkiye’de de bir parçasının olması yönünde olacak. Biliyorsunuz son dönemde dünya daha çok yerel üretime doğru kayıyor. Halihazırda biz de Türkiye’nin hem insan kaynağı gücü, hem mühendis altyapısı, hem teknik altyapısı gücünü göz önüne alırsak Avrupa’da birçok uluslararası firma ile yaptığı gibi biz Exide Technologies ile Türkiye’de benzer bir çalışma yapmak istiyoruz ve enerji depolamada üretimin Türkiye’de de bir parçasının olması yönünde ilk adımlarımızı atmak üzere harekete geçiyoruz.”“Santrallerin verimliliği depolama ile yükseliyor”


Elektrik depolama sistemlerinin diğer faydalarına değinen OzEnergy Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, “Türkiye’de 1 megavatlık bir güneş enerjisi santrali kurulumunun 750 bin dolar civarında olduğunu örnek verelim, bir de yanına bir enerji depolama koyduğumuz zaman yaklaşık 500 bin dolar ek bir maliyet getirecektir. Fakat enerji depolama teknolojilerinin üretimini Türkiye’de gerçekleştirdiğimizde maliyet avantajımız olacak. Bu teknolojileri daha geniş bir kitleye ulaştırdığımızda bir ülkenin yeni kurulacak elektrik enerjisi santrali ve elektrik üretim ihtiyacı optimize edilecek ve bu sebepten dolayı enerjide dışa bağımlılığımız da azalmış olacak. Maliyetler yine işletme sahibinin hesabına geri dönecektir” ifadelerine yer verdi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Bağcılar’da işlenen çifte cinayetin sanığı hakim karşısına çıktı Bağcılar’da aralarında ilişki olduğundan şüphelendiği eşi Yeliz Keleş ile üvey amcası İsa Ergün’ü silahla ateş ederek öldüren İslam Keleş hakim karşısına çıktı. Duruşmada savunma yapan sanık, daha önce eşi ile amcası arasında herhangi bir ilişki olduğuna dair bir şey görmediğini belirterek, “Hiç konuşmak istemiyorum aslında herkes acısını yaşasın ben de cezamı çekeyim istedim” dedi. Öte yandan, duruşmada mahkeme başkanı, maktuller İsa Ergün ile Yeliz Keleş arasında herhangi bir mesajlaşma ve arama kaydının olmadığının bilirkişi raporu ile tespit edildiğini belirtti. Bağcılar’da 10 Eylül 2023 tarihinde meydana gelen olayda, İslam Keleş (41) üvey amcası İsa Ergün (45) ve eşi Yeliz Keleş’i (32) silahla ateş ederek öldürmüştü. Hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen sanık hakim karşısına çıktı. Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık İslam Keleş hazır bulundu. Duruşmaya taraf avukatları ile müştekiler de katıldı. “Hiç konuşmak istemiyorum aslında herkes acısını yaşasın ben de cezamı çekeyim istedim” Duruşmada savunma yapan sanık İslam Keleş, kasten ve tasarlayarak bir suç işlemediğini söyleyerek “Hiç konuşmak istemiyorum aslında herkes acısını yaşasın ben de cezamı çekeyim istedim. Yeliz eşim, İsa üvey amcam olur. Olay günü eve gittim, kapıyı eşim açtı. Eşim çocuk odasına geçti. Ben yatak odasına geçtim. Kıyafetlerimi bulamayınca çekmeceye baktım. Eşimin telefonu kapalı bir vaziyette orada duruyordu. Telefon açılır açılmaz 5-6 adet mesaj gördüm. Mesajların İsa’dan geldiğini anladım. Eşime mesajları sesli olarak okudum karşımdayken. ‘Allah belanı versin, eşyalarını toparla git’ dedim. Tartışmaya başladık” dedi. “Eşim ile amcam arasında herhangi bir ilişki olduğuna dair bir şey görmedim ve tartışmadık” Sanık Keleş savunmasının devamında, “Ben sakinleşmek için dışarı çıktım. O esnada boşanma aşamasında mesajları kullanabileceğimi düşünüp eve geri döndüm. Eşimle tartışmaya başladık tekrar. Daha sonra dışarıda olan kızım eve geldi. Ben, eşim İsa’yı çağırır ve bana zarar verirler diye telefonları topladım. Daha sonra evden çıktım. Dışarıda İsa’nın bana doğru geldiğini gördüm. Ben onu görünce geri döndüm. Arkamdan ‘beklesene’ şeklinde bir söz işittim. Ben ‘bekle geliyorum’ dedim. Eve girdim silahımı aldım. İsa’yla beraber benim arabama bindik. İsa ‘beni öldürecekmişsin’ gibi cümleler kullandı. Ben üzerimdeki silahı çıkardım. İsa araçtayken korkutma amaçlı 2 el ateş ettim. Ama üzerime doğru saldırınca maalesef hazin son. 2 kez daha ateş etmek zorunda kaldım. Eve tekrar çıktım. 2-3 el de eşime ateş ettim. Daha sonra çıktım gittim. Olay bu şekilde olmuştur. Ben kasten tasarlayarak bu işi yapmadım. Daha önce eşimle amcam arasında herhangi bir ilişki olduğuna dair bir şey görmedim ve tartışmadık” dedi. Sanık savunmasının ardından mahkeme başkanı, maktuller İsa Ergün ile Yeliz Keleş arasında herhangi bir mesajlaşma ve arama kaydının olmadığının bilirkişi raporu ile tespit edildiğini belirtti. Müşteki Alihan Ergün ise beyanında “Rahmetli İsa babam olur. Olay günü halam anneme ‘İslam Yeliz’i vurmuş gidin çocuklara bakın’ diye söylemiş. Ben babamın orada olduğunu bilmiyordum. Oraya gittiğimde İslam’ın çocuklarından babamın vurulduğunu öğrendim” şeklinde konuştu. “Anneme ‘polisi ararsan çocukları ve seni öldürürüm’ demiş” Maktul Yeliz Keleş’in kızı B.K. ise “Olay günü teyzem, eniştem ve ben bizim evin kapısının önüne gittik. Annem kapıyı açtı. Annemle teyzem mutfağa geçti, ben de üstümü değiştirmek için kendi odama geçtim. Annem kolumdan tutup bana ‘polisin numarasını telefonunda hazır tut’ dedi. Daha sonra yatak odasına gitti. Alışık olduğumuz için bir şey soramadık. Sanık ‘neyin ne olduğunu biliyorum beni kandırmaya çalışma karşında salak yok’ şeklinde şeyler söyledi. Annem bizim odamıza geldi ‘KADES yükle’ dedi. Daha sonra telefonumu kilitleyip yastığın altına koydum. 2-3 dakika sonra İslam Keleş anneme ‘kızın telefonunu ver’ dedi. Bu esnada sanığın kötü bakışını gördüm telefonu alıp verdim. Sanık, anneme ‘polisi ararsan çocukları ve seni öldürürüm’ demiş. Sanık silahını aldı çıktı. 5 el dışardan silah sesi duydum. Annem sakince oturuyordu tepki vermiyordu. Sonra mutfağa yöneldim ve bıçak aramaya başladım. Sanık yukarı çıktı annem ona kapıyı açtı. Açar açmaz ateş etti. Hepsini gördüm. O sırada elimden bıçak düştü. Annem yere düştükten sonra da babam silahı doğrulttu, ben babamı ittim. Ben küçük kardeşimi arkama aldım babama ‘git’ diye bağırdım. Ben kapıyı kapatmak için yöneldiğimde beni itti. Apartmanda ‘yardım’ diye bağırdım. Polisler geldi. Biz o evde hapis gibiydik. Her akşam acaba bugün ne olacak diye korkuyorduk. Her akşam bir sorun çıkarıyordu” dedi. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık İslam Keleş’in tutukluluk halinin devamına karar vererek eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi. İddianameden Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 10 Eylül 2023 tarihinde Bağcılar’da meydana gelen olay anlatılmıştı. İddianamede İslam Keleş’in, eşi Yeliz Keleş ile amcası İsa Ergün arasında bir ilişki olduğundan şüphelendiği ve önce amcasına 4 el ardından ise eşine 4 el ateş ederek öldürdüğü belirtilmişti. Sanık İslam Keleş’in ‘eşi kasten öldürmek’ ve ‘tasarlayarak öldürmek’ suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edilmişti.
Gaziantep Gaziantepli baklavacılardan bayram yoğunluğu Gaziantep’te bayramların vazgeçilmez lezzeti Antep baklavasının üretimi Kurban Bayramı öncesinde 4 katına çıktı. Vatandaşlardan yoğun talep gelirken, baklava ustaları ise talepleri karşılamaya çalışıyor. Türk mutfağının en önemli tatlıları arasında yer alan, coğrafi işaret almış olup adı Gaziantep ile özdeşleşen baklava üretimi Kurban Bayramına sayılı günler kala 4 katına çıktı. Bir taraftan üretimi arttıran Hamido Baklavaları bir taraftan da bayram kampanyası yapınca vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Bayram öncesi herkesin bu eşsiz lezzetleri tatması için başlatılan kampanya ile Gaziantep’te Hamido baklava İşletmelerinde oturup, baklava yiyenler için, içerisinde 3 dilim baklava, 1 tabak kavrulmuş tuzlu fıstık, dondurma ve 1 fincan kahvenin yer aldığı menü yer alıyor. Fiyatı ise 120 TL’den satışa sunuluyor. “Günde yaklaşık 4 ton baklava üretiyoruz” Bayram döneminde yaklaşık 4 tona yakın baklava ürettiklerini söyleyen Hamido Baklavaları İşletme Sahibi Behzat Bozkurt, “Kurban bayramına sayılı günler kala Türkiye’nin birçok şehrinden ve dünyanın birçok ülkesinden siparişleri almaya başladık. Ustalarımız siparişlere erken cevap vermek için çalışmalarını sürdürüyor. Şuan ki mevcut üretimimiz normal üretime oranla 3-4 kat arttı. Bayram döneminde günde yaklaşık 4 ton baklava üretiyoruz” dedi. Kalitesiz baklavaya dikkat Vatandaşları kalitesiz baklavalara dikkat etmesi yönünde uyaran Behzat Bozkurt, baklavanın fiyatına ve içerisinde kullanılan ürünlerin kalitesine dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Bozkurt, “Baklavada öncelikle fiyatına bakabiliriz. Fiyatı bize birçok noktada kalitesiyle ilgili bilgi verebilir.1. sınıf Gaziantep baklavası zamanında hasat edilmiş boz iç fıstık, zamanında üretilmiş sadeyağ ile imal edilir. Aynı zamanda doğal pancar şekeri ile imal edilir. Yediğiniz zaman mideyi bozmaması baklavanın kaliteli olduğu anlamına gelir” ifadelerini kullandı. “Kampanyalar ile vatandaşların baklavaya kolay ulaşmasını sağlıyoruz” Fiyat artışlarına rağmen kampanyalar düzenleyerek vatandaşların baklavaya kolay ulaşmasını sağladıklarını belirten Behzat Bozkurt, “Şu an fıstıklı baklavanın kilogram fiyatı 950 TL ancak enflasyonist bir dönemde yaşadığımız için bu dönemde insanların baklavaya ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla Gaziantep’teki şubelerimizde kampanyalar yaparak vatandaşların baklavaya kolay ulaşmasını ve tüketmesini sağlıyoruz. Müşterilerimizin aldığımız geri dönüşler çok olumlu. Bizler de çok mutluyuz. Gaziantepli vatandaşlarımızın baklava tüketmesi için elimizden gelen her türlü desteği de vermeye hazırız” diye konuştu.