İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Biota Laboratuvarları'na "Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri" ödülü

Biota Laboratuvarları, "Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri" ödülüne layık görüldü.

Biota Laboratuvarları, "Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri" ödülüne layık görüldü.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün katılımı ile "6. Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi" gerçekleştirildi. ATO Congresium'da düzenlenen zirvenin açılış konuşmasını yapan Bakan Özlü, Ar-Ge ve tasarımın dijital dönüşüm sürecinin anahtar kavramları olduğunu dile getirerek, "Ar-Ge'ye yatırım en kazançlı yatırımdır. Her fırsatta ifade ettiğim gibi Ar-Ge'ye yatırım, külfet değil nimettir. Yapılan araştırmalar, net olarak şunu göstermektedir ki ihracat ile Ar-Ge harcamaları arasında doğrudan bir ilişki vardır. Yani Ar-Ge'ye yatırım yaptıkça ihracat artmaktadır. Sürdürülebilir ihracat için Ar-Ge ve inovasyon zorunludur. Türkiye'nin lokomotifi ihracat, ihracatın lokomotifi Ar-Ge ve inovasyondur. İhracat yapan firmalar, rekabet güçlerini korumak ve gelirlerini artırmak için yenilikçi olmak ve yenilikleri takip etmek zorundadırlar. Bizler, hükümet ve Bakanlık olarak bütçe içindeki Ar-Ge ödeneklerini her bütçe döneminde artırmaya devam ediyoruz. Özel sektörün de Ar-Ge, inovasyon ve tasarıma daha fazla yatırım yaptıklarını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Özel sektörümüzü Ar-Ge yatırımları konusunda destekliyoruz" diye konuştu.Biota Laboratuvarları'na ödül


Zirvede özel sektörden 25 Ar-Ge ve tasarım merkezine de ödülleri verildi. Ödül alan şirketlerden biri de Biota Laboratuvarları oldu. Biota Laboratuvarları hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Dündar, bu markanın bilinenin aksine yüzde yüz Türk sermayeli bir şirket olduğunu kaydetti. Firmanın dermokozmetik, gıda takviyesi ve bitkisel ilaç alanında faaliyet gösterdiğini ifade eden Dündar, "Bilinen Bioxcin, Bioder ve Nutraxin gibi markalarıyla şuanda eczanelerde yer alıyor" dedi.


Firmanın en büyük özelliğinin Ar-Ge'ye ve Ar-Ge yatırımlarına yapmış olduğu harcama ve vermiş olduğu önem olduğuna değinen Dündar, "Gerek Türkiye'de, gerek dünya çapında girdiği rekabette başarı elde etmesi, Biota'nın Ar-Ge'ye verdiği öneme ve bu alanda yapmış olduğu yatırıma borçlu" şeklinde konuştu.


Dündar, 6. Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi'nin önemine de değinerek, bu kapsamda hükümetin bu alana verdiği desteğin hissedildiğini söyledi. Hükümetin bu alana yatırım yapan şirketleri teşvik ettiğinin de altını çizen Dündar, "Hükümetin teşviği ile bizim gibi şirketler bu alanda daha cesurca yatırım yapıyor. Biliyoruz ki yapmış olduğumuz yatırımların önemli bir kısmını biz devletimizden geri alacağız. Önemli olan bu yatırımlarla ürünler geliştirebilmek" ifadelerini kullandı.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.