İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Büro Memur-Sen Kamu Görevlilerinin Sorunlarını Yerinde İnceledi

Büro Memur-Sen, Ağrı Gürbulak Gümrük Bölge Müdürlüğü ve Van Kapıköy Sınır Kapısı'nda kamu görevlilerinin sorunlarını yerinde inceledi.Büro Memur-Sen…

Büro Memur-Sen, Ağrı Gürbulak Gümrük Bölge Müdürlüğü ve Van Kapıköy Sınır Kapısı'nda kamu görevlilerinin sorunlarını yerinde inceledi.
Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Vecdi Yanbaz ve Nihat Tunç, Ağrı Gürbulak Gümrük Bölge Müdürlüğü ve Van'da bulunan Kapıköy Sınır Kapısı'nı ziyaret etti. Buralarda kamu görevlileriyle bir araya gelen genel başkan yardımcıları, onların sorunlarını yerinde inceledi. Bölge müdürlüğü ve sınır kapısındaki birimleri teker teker gezen Vecdi Yanbaz ve Nihat Tunç, kamu görevlilerinin yaşadıkları sorunları ve fiziki ortamlardaki eksiklikleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na iletmek üzere not aldı.
Yaptıkları incelemeler hakkında açıklamalarda bulunan Genel Başkan Yardımcısı Nihat Tunç, personel eksikliğinin en büyük sorun olduğunu söyledi. İncelemelerde gördükleri sorunları ‘insanca yaşam yok' şeklinde niteleyen Nihat Tunç, “Yaptığımız incelemelerde gördüğümüz manzaralar karşısında şoke olduk. Gürbulak sosyal tesisleri binası ömrünü tamamlamış. Sosyal tesisler yaşamaya müsait değil. Lojmanlar çok eski ve yetersiz. Kapıköy Sınır Kapısı'ndaki durum daha da vahim. Sosyal tesislerdeki yataklar daha önce hastanelerde kullanılmış ve atılmış yataklar. Personelin can güvenliği yok. Sınır kapısı şehir merkezine 200, en yakın ilçeye 100 kilometre uzaklıkta. Personelin işe geliş gidişi için servis hizmeti yok. Koskoca sınır kapısında iki tane lavabo var. Günde ortalama bin kişinin kullandığı lavabolar pislik içerisinde. Personel ise lavabo ihtiyacı için 4 kilometre yol yürümek zorunda kalıyor. Çalışma ortamları içler acısı, her yer harabe durumda. İnsanca yaşam neredeyse yok. Isınma olanağı yok, mutfağın her yeri dökülüyor. Otomatik kapı yok, kapılar elle açılıyor. Havalar eksi 30'u gördüğünde kapıları açmak neredeyse imkansız hale geliyor. Komşu ülkelerin sınır kapıları Avrupa standartlarındayken bizim sınır kapımızın durumu içler acısı. Allah, kamu görevlilerimizin yardımcısı olsun” dedi.
Tunç, “Bakanlık en kısa zamanda sınır kapısındaki personelin sorunlarını çözüme kavuşturmalı. Personel eksikliği en kısa zamanda giderilmeli. Sosyal tesisler zaman kaybetmeden yapılmalı. Kapılar yeniden modernize edilmeli. Sınır kapısındaki fiziki ortamlar insanların yaşayabileceği hale getirilmeli. Personelin ulaşımı için acilen güvenlikli servis hizmeti uygulamaya konulmalı. Bakanlık yetkilileri gözlerindeki siyah örtüyü çıkararak personelin sorunlarıyla ilgilenmeli. 2023'ü hedefleyen ülkemize böyle kapıları yakışmıyor” diye konuştu.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.