İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh'e Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinden fahri doktora unvanı

Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh’e, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı tevdi edildi.

Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh'e, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı tevdi edildi.


Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh'e Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı düzenlenen törenle tevdi edildi. İki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kudret Bülbül, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh'ın özgeçmişini okudu. Daha sonra bir konuşma yapan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, üniversitenin misyonu ve vizyonu gereği dünyaya ve çeşitliliğe açık bir yükseköğretim kurumu olduğunu belirterek, “Fahri doktora payesi yüzyıllar önce akademik geçmişlerinden bağımsız olarak bir eğitim kurumunu üniversite yapan değerlerle uyumlu bir biçimde verilmektedir. Bu paye fikir, sanat, kültür ve bilim dünyasına yaptıkları kıymetli katkılardan dolayı üniversite dışından şahsiyetleri onurlandırmak amacı taşımaktadır. Ancak fahri doktora unvanına layık görülen müstesna şahsiyetlerin bilimsel ve kültürel katkılarının yanı sıra üniversitemizin de temel değerlerinden olan ve kuruluşundan bu yana gücünü aldığı insani değerleri en üst düzeye taşımalarından dolayı bu unvan kendilerine tevdi edilmektedir. Bugün fahri doktora payesiyle akademik camiamıza katılacak olan Cibuti Devlet Başkanının kişiliği ifade ettiğim tüm değerleri fazlasıyla taşımaktadır” ifadelerini kullandı."Şahsıma tevdi edilmiş olan bu paye Cibuti'nin kalkınmasına olan inancım için ayrı bir motivasyon kaynağı oluşturmaktadır"


Ardından Doğan, fahri doktora unvanı belgesini Cumhurbaşkanı Guelleh'e takdim etti. Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh ise yaptığı konuşmada, şahsına tevdi edilen fahri doktora payesini almaktan büyük onur duyduğunu belirterek şöyle konuştu:


“Alçak gönüllülük ve heyecanla bu unvanı kabul ediyorum. Benden önce bu kürsüde onurlu unvanı kabul eden seçkin siyasi şahsiyetleri düşününce hassasiyetim bir kat artmaktadır. Özellikle de Türkiye Cumhurbaşkanı kardeşim Recep Tayyip Erdoğan'ı düşündüğümde. Şahsıma tevdi edilmiş olan bu paye Cibuti'nin kalkınmasına olan inancım için ayrı bir motivasyon kaynağı oluşturmaktadır. Bu sarsılmaz inancım kalkınma ve ilerlemenin uzun soluklu bir yürüyüş olduğunu kabul etmeme sebep olmuştur. Söz konusu yürüyüş yavaşlayabilir, hatta bazen duraklayadabilir ancak uzun vadede ilerleme ufuğu simgeler. Bir millet ilerleme yolundan vazgeçemez, şahsımın baş koyduğu da işte bu yoldur. Söz konusu ufuk, dostlukların ve işbirliklerinin seçiminde belli özgürlükleri de beraberinde getirir. Zira ilerleme arayışında tek bir yol, yön yoktur. Şayet bu seçime asırlardan beri süregelen ortak bir tarih ve kadim bir dostluk ilişkisi de eklenirse sonuçları mükemmel olur.”


Türk üniversiteleriyle olan işbirliklerinin her geçen yıl daha da güçlendiğini görmekten memnuniyet duyduğunu kaydeden Guelleh, "Bugün Türkiye'nin 21 şehrinde 520 Cibutili öğrencimiz eğitim almaktadır. YBÜ'de pediatri ve kardiyoloji alanında 3 doktorumuza ihtisas da dahil olmak üzere 13 öğrencimize eğitim vermektesiniz. Şahsen bilimsel ve akademik işbirliğine büyük önem vermekteyim" dedi.


Konuşmasının ardından Rektör Doğan, Guelleh'e cübbe giydirerek, Yıldırım Beyazıt'ın resminin yer aldığı bir tablo hediye etti.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.