GENEL - 13 Kasım 2018 Salı 10:32

Başkan Genç’e teşekkür belgesi

A
A
A
Başkan Genç’e teşekkür belgesi

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Oğuz Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Özer, Marmara Yörük ve Türkmen Dernekleri yöneticilerini ağırladı.

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Oğuz Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Özer, Marmara Yörük ve Türkmen Dernekleri yöneticilerini ağırladı.


Başkan Turgay Genç, dernek yöneticilerine Döşemealtı Yörük Kültürü ile ilgili bilgiler verdi. İlçenin tarihi ve kültürel yapısı hakkında mini bir sunum yapan Belediye Başkanı Turgay Genç, kaybolmaya yüz tutmuş değerlere sahip çıktıklarını bu bağlamda, Yörük kültürünü ilçede yaşatmak için çalışmalar yaptıklarını anlattı.


Gebze Yörük Türkmen Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü işbirliğiyle, ’Kaybolan Değerlerimiz Yörük Kültürü ve Antalya Gebiz’de Yaşayan Yörükler’ başlıklı çalıştay için Antalya’da bulunan Oğuz Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Özer ve dernek yöneticilerini kabul eden Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç’e Genel Başkan Özer, Yörük kültürüne ve kültürel değerlere sahip çıktığı için teşekkür belgesi verdi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Arnavutköy’de mevlit yemeğinde onlarca kişi zehirlendi Arnavutköy’de asker mevlidinde dağıtılan yemeği yiyen çok sayıda vatandaş zehirlendi. Rahatsızlanan vatandaşlar, ambulansla Arnavutköy Devlet hastanesine kaldırıldı. Olay, akşam saatlerinde Arnavutköy Durusu Mahallesi Uğuralp Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre öğle saatlerinde oğlu askere gidecek olan bir vatandaş, komşularını mevlit yemeğine davet etti. Mevlide gelip dağıtılan yemekten yiyen vatandaşlardan bazıları birkaç saat sonra rahatsızlanmaya başladı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Zehirlenen vatandaşlar, ambulanslarla Arnavutköy Devlet Hastanesine götürüldü. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişinin ambulansla hastaneye götürüldüğü öğrenildi. Konu ile ilgili konuşan mahalle sakini Tarkan Yalçın, ”Yeğenimin asker gecesini yapıyorduk. Mevlit okuttuk. Burada bir yemek verdik. Bu yemekten dolayı zehirlenme olmuş. Şu an hastanedeyiz. Tüm yaralılar şu an iyi. Sadece mide bulantısı ve kusma oldu. Hepsinde etki göstermemiş. Bünyesi zayıf olan kişilerde etki göstermiş. Doktorlar ile konuştuk. Şu an da herhangi bir sıkıntı yok” dedi. Yemekten sonra rahatsızlanan Bahar Çayır ise, “Biz de komşuyuz. Komşumuzun asker mevlidine gittik. Ben bir de mide ameliyatlıyım. Yemeği 2-3 kaşık yedim ama zehirlenmişim. Çok şükür şimdi iyiyiz. Yemekte tavuklu pilav ve helva vardı” diye konuştu. Olayı anlatan bir başka mahalleli Ahmet Hundi, “Aşağı yukarı 50 kişi rahatsızlandı. Mevlidi yapan teyzem, pilavı kendilerinin yaptığını ama tavuğu cuma günü aldıklarını söyledi. Dolaba koyduktan sonra kaynatıp pilavın üstüne koymuşlar. 16.00 sıralarında yediler. Akşam saatlerinde belirtiler başladı. Kusma, ishal gibi belirtiler oldu. Çoğunda fazla bir şey yok ama durumu ağır olanlar da var. Doktorlarımız ilgileniyor. Allah razı olsun” dedi.