KÜLTÜR SANAT - 24 Mayıs 2024 Cuma 21:54

22. Uluslararası Kültür ve Sanat Turizm Festivali başladı

A
A
A
22. Uluslararası Kültür ve Sanat Turizm Festivali başladı

Alanya Belediyesi tarafından bu yıl 22.’si düzenlenen Alanya Uluslararası Kültür Sanat ve Turizm Festivali, açılış töreniyle başladı. Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, “Festivalimizi uluslararası bir niteliğe dönüştürme hayalimizi hayata geçirdik. Önümüzdeki yıllarda, yurtdışından daha geniş katılımların ve içeriğin olacağı festivaller yaşayacağız” dedi.


Alanya Belediyesi’nin düzenlediği 22. Alanya Uluslararası Kültür Sanat ve Turizm Festivali kortej yürüyüşüyle başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Bandosu, Türk bayrakları ve flamalar eşliğindeki yürüyüşe, CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, CHP Milletvekili Aliye Coşar, CHP Parti Meclisi Üyesi Şengül Yeşildal, Kaymakam Dr. Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, Daire Müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Üç gün sürecek festivalin ilk gününde Atatürk Anıtı önünde toplanan coşkulu kalabalık, Atatürk Caddesi ve İskele Caddesi üzerinden kortej yürüyüşünü gerçekleştirdi. Yerli ve yabancı binlerce vatandaşın katıldığı yürüyüşte, Alanya’nın kültürel pek çok değeri de yer aldı. Şarkılar ve marşlar eşliğinde yürüyen vatandaşlar, festival coşkusunu doyasıya yaşadılar. Geniş katılımlı kortej, İskele’deki Şelale Meydanı’nda son buldu.


Burada sahneye çıkan Akdeniz ve Vokal Müzik Dinletisi Grubu, yerli ve yabancı şarkılardan oluşan keyifli konseriyle, vatandaşlara muhteşem bir müzik ziyafeti sundu. Belediye Başkan Yardımcısı Murat Levent Koçak, Çökertme türküsüyle zeybek oynadı. Koçak, protokol üyeleri ve izleyenlerden büyük alkış aldı. Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, sanatçılara plaket takdim etti.Başkan Özçelik:" Alanyamız marka bir şepir haline gelecek"


Festivalin açılış konuşmasını yapan Başkan Osman Tarık Özçelik, "Tüm zorluklarına rağmen gelişerek, güzelleşerek büyüyen ve markalaşan festivalimizde sizlerle buluşmanın mutluluğu ve heyecanı içindeyim. Bildiğiniz üzere, kentimiz; ev sahipliği yaptığı yaklaşık 400 bin insanımızla, her yıl ağırladığı yerli ve yabancı milyonlarca turistiyle, 130’u aşkın ülkeden yaklaşık 50 bin yerleşik yabancısıyla, doğal güzellikleriyle, sahip olduğu üç büyük imparatorluğun kültürel mirasıyla, yakın tarihin mimari şaheserleri Kızılkulesi, Tersanesi, Tophanesi ve Kalesiyle çok kültürlü bir yaşam alanı oluşturuyor. Bizim amacımız, burada yaşayan insanlar için, hepimiz için Alanya’mızın yaşam kalitesini yükseltmek. Ancak o zaman ülkemizde ya da diğer ülkelerde yaşayan insanlar için Alanya’mız tercih edilen marka bir şehir haline gelecektir” ifadelerini kullandı."Festivalimizi uluslararası bir niteliğe dönüştürüyoruz"


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözleriyle konuşmasına devam eden Başkan Özçelik, "Kültür sanat organizasyonlarını bu nedenle çok önemsiyoruz. İlk organizasyonuna gönüllü destek vermiş olmaktan dolayı kişisel olarak gurur duyduğum festivalimizi 22. kez düzenliyoruz. Festivalimizi bu yıl uluslararası bir niteliğe dönüştürme hayalimizi hayata geçirdik. Önümüzdeki yıllarda, yurtdışından daha geniş katılımların ve içeriğin olacağı festivaller yaşayacağız. Festivalimize bu sene çok önemli bir kategori ekledik. Alanya’mıza fark oluşturacak şekilde değer katan hemşehrilerimize “Yaşam Boyu Başarı” adıyla ödül verilmesini kararlaştırdık. Bu konuda oluşturduğumuz seçici kurulumuz oldukça detaylı çalışmalar yaptıktan sonra oy birliğiyle karar verdi. Yaşam Boyu Başarı ödülümüzün kazananı çoğumuzun öğretmeni Haşim Yetkin Hocamızdır" diye konuştu.Kaymakam Ürkmezer’den teşekkür


Kürsüye gelen Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer ise, “Akdeniz’in incisi olan, Selçuklu‘ya başkentlik yapmış olan Alanya’mız yılın 12 ayı, yerli ve yabancıları misafir edebilme kapasitesiyle sadece bölgemizin değil Akdeniz’in en önemli destinasyonlarından biridir. Alanya’nın tanıtımına katkı sağlayan sanatsal, kültürel, sportif bütün faaliyetlerde burada yaşayan bütün hemşerilerimiz, STK’lar, Kaymakamlığımız ve Belediyemiz işbirliği içerisinde güzel çalışmalar ortaya koymaktadır. Bu festival de bu çalışmaların en önemlilerinden biridir. Festivalde emeği geçen başta Sayın Belediye Başkanımız ve ekibi olmak üzere tüm kurum, kuruluş ve STK’lara teşekkür ediyor hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.


Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü almak için sahneye, Alanya’nın yaşayan değerlerinden Eğitimci, Araştırmacı Yazar, Fotoğraf Sanatçısı ve Tarihçi Haşim Yetkin davet edildi. Kaymakam Ürkmezer ve Başkan Özçelik, Haşim Yetkin’e ödülünü takdim etti. Festivalin kendisine doping olduğunu belirten Yetkin, mutluluğunu dile getirdi. Daha sonra festivale katılan protokol üyeleri ve yabancı temsilciler günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.22. Uluslararası Kültür ve Sanat Turizm Festivali başladı

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Gaziantep Tahmazoğlu vatandaş ve esnaf ile iç içe Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, esnaf ve vatandaşlar ile bir araya geldi. Esnaf ve vatandaşlar ile bir araya gelerek istişare eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, çalışmaları hakkında bilgilendirme yapmaya devam ediyor. İşyerlerine gerçekleştirdiği ziyarette, esnafa hayırlı işler ve bereketli kazançlar dileyen Başkan Tahmazoğlu, esnaf ve vatandaşla sohbet ederek talepleri dinliyor. Göreve geldiği ilk günden itibaren ilçenin sokaklarını adım adım dolaşıp, esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yaşlıların duasını alırken gençlerin de isteklerini dinledi. “Çalışmalarımızı arttırarak devam ettiriyoruz” Genç, yaşlı herkesin ilgi gösterdiği Başkan Tahmazoğlu, Şahinbey’in gelişmesinde önemli rol oynayan esnafla ve vatandaşlarla yapılan istişarenin önemine vurgu yaparak, “Belediyemizin yaptığı çalışmaları esnafımızla paylaştık. Vatandaşlarımızın yapılan hizmetlerden memnuniyetini gördükçe mutlu oluyoruz. Onların isteklerini ve taleplerini dinledik. Yaptığımız hizmetleri esnaflarımızın, vatandaşlarımızın taleplerini göz önünde bulundurarak gerçekleştiriyoruz. Daha modern ve güzel bir şehirde yaşamak adına ortak akıl anlayışıyla hareket ederek, hizmetin en iyisine layık olan Şahinbey’imize hep birlikte katkı sunuyoruz. Çalışmalarımız artarak devam edecektir” dedi. İlçeyi esnaf ve vatandaşlarla birlikte yönetmeye devam ettiklerini belirten Başkan Tahmazoğlu,” Esnafımız ve vatandaşlarımızla her zaman olduğu gibi bundan sonra da hep iç içe olacağız” diye konuştu.
Bursa Kadının silahla tehdit edildiği ihbarı her şeyi ortaya çıkardı : 6 gözaltı Bursa’da bir kadının silahla tehdit edildiği ihbarına giden Merinos Polis Merkezi Amirliği ekipleri, uyuşturucu tacirlerinin üs olarak kullandığı çatıyı tespit ederek operasyon yaptı. Ekipler 6 şüpheliyi gözaltına alırken 1 kilo 100 gram uyuşturucu madde, pompalı tüfek ve fişeği ele geçirdi. 6 şüpheli adliyeye sevk edildi. İl Emniyet Müdürlüğü Osmangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Merinos Polis Merkezi Amirliği ekiplerinin suç ve suçluyla mücadelesi aralıksız sürüyor. Geçtiğimiz gece saat 03.00 sıralarında Soğanlı Mahallesi Durak Sokak üzerinde bir kadının silahla tehdit edildiği ve yine o bölgede ateş açıldığı ihbarı üzerine Merinos Polis Merkezi Amirliği’ne bağlı ekipler harekete geçti. Bölge abluka altına alındı, şüpheliler yakalandı Polisler bölgede yaptıkları çalışmada aynı sokak üzerinde 1 adet boş kartuş buldu. Bunun üzerine bölgede araştırmalarını sürdüren polis ekipleri şahısların kaçtığı binayı tespit ederek çatısına çıktı. Çatıyı kontrol eden ekipler saklanırken İ.Ü. (28) 17 suç kaydı var, Y.K. (10 suç kaydı var) şahısları kıskıvrak yakalarken olayda kullanılan pompalı bir tüfeği ve 8 adet fişek ele geçirdi. Çıkan uyuşturucu miktarı polisi bile şaşırttı Alınan izinlerin ardından yapılan aramalarda, 1 kilo 100 gram metamfetamin ve hassas terazi bulunarak ele geçirildi. Olayla ilgili olan S.Ç., K.İ., H.Ç. ve E.İ.’de gözaltına alındı. Gözaltına alınan 6 şüpheli Merinos Polis Merkezi Amirliği’nde işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte adliyeye sevk edildi. Emniyet yetkilileri, halkın güven ve huzuru için suç ve suçluyla mücadelenin aralıksız süreceğini bildirdi.