YEREL HABERLER - 16 Mart 2012 Cuma 13:32

REKTÖR MOLLAMAHMUTOĞLU, MUHTARLARLA BİRARAYA GELDİ

A
A
A
REKTÖR MOLLAMAHMUTOĞLU, MUHTARLARLA BİRARAYA GELDİ

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu, bir grup akademisyen, idari personel ve öğrenci ile birlikte Bayburt merkezindeki mahallelerin muhtarlarını ağırladı. Rektör Mollamahmutoğlu, toplantıda muhtarların üniversite ile ilgili sorularını da içtenlikle cevapladı.
Üniversitenin sürdürdüğü ‘Sosyal Dayanışma ve Dönüşüm Projesi’ çerçevesinde mahalle oda-larında gerçekleştirilen ‘kaynaşma’ toplantılarının bu seferki adresi Bayburt Öğretmenevi oldu. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Burhanettin Altan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yakup Basmacı, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Özbayoğlu, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Şevki Özbilen, Genel Sekreter Vekili Aras Ünsal’ın da aralarında bulunduğu kalabalık bir akademik ve idari personel grubuyla Bayburt Öğretmenevi’ndeki Bayburt Köşesi’nde muhtarları ağırlayan Rektör Mollamahmutoğlu, üniversite ile halk arasındaki iletişimin güçlendirilmesi için üç yıldır bu tip buluşmalar gerçekleştirdiklerini belirtti.
Çeşitli zamanlarda öğrencileri de yanına alarak mahalleleri tek tek dolaştıklarını ve mahalle odalarına misafir olduklarını, öğrencilerin burada sorunlarını ilk ağızdan dile getirme fırsatı bulduklarını kaydeden Rektör Mollamahmutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sefer de değerli muhtarlarımızı biz ağırlayalım istedik. Sağ olsunlar ilgi gösterdiler. Üç yıldır üniversite ile Bayburtlu hemşehrilerimiz arasında sağlıklı bir iletişim geliştirmek, sorunları konuşarak çözebilmek için yoğun çaba gösteriyoruz. Üniversitenin kurulması ve öğrenci sayısının hızla artmasıyla hem öğrenciler açısından hem de yerel halk açısından çeşitli sorunlar ortaya çıktı. Bu gayet doğaldır ve yeni üniversite kurulan bütün yerlerde karşılaşılan bir durumdur. Önemli olan bu sorunları konuşarak, sağlıklı bir iletişim ortamı sağlayarak ve mümkün olduğu kadar sorunun muhataplarını bir araya getirerek çözmektir. Bunun için de başta mahalle odaları toplantıları olmak üzere, paneller, öğrenci forumları, esnaf ziyaretleri gibi aktiviteler gerçekleştiriyoruz. Bu açıdan büyük bir mesafe aldığımızı da görüyorum. Üç yıl önce dile getirilen sorunlarla bugün dile getirilen sorunları karşılaştırdığımızda, münferit birkaç hadise dışında birçok sorunun halledildiğini görüyoruz.”
Toplantıda söz alan öğrenciler, karşılaştıkları sorunları dile getirerek çözüm için muhtarlardan yardım istedi. Toplantıya katılan muhtarlar ise, daha önce de Rektör Mollamahmutoğlu’yla bir araya geldiklerini ve ellerinden gelen yardımı yapacakları sözünü verdiklerini anımsattı. Kendilerine başvuran tüm öğrencilerin sorunlarını çözmeye çalıştıklarını ifade eden muhtarlar, öğrencilerden de Bayburt halkının yaşam biçimi ve değerlerine saygı göstermelerini istedi.
Çay, közlenmiş patates ve meyve ikramının yapıldığı toplantı, geç vakitlere kadar devam etti. Toplantıya Karasakal Mahallesi Muhtarı Ziya Şadan Çalışkan, Kadızade Mahallesi Muhtarı Ünal Ilıkçı, Kaleardı Mahallesi Muhtarı Arif Kalekahyası, Uzungazi Mahallesi Muhtarı Celal Fidan, Mehmet Çelebi Mahallesi Muhtarı Osman Narman, Zahit Mahallesi Muhtarı Mahmut Orun, Tuzcuzade Mahallesi Muhtarı Yusuf Öztuna, Şingah Mahallesi Muhtarı Dursun Yerlikaya ve Veysel Mahallesi Muhtarı Orhan Gülsüm katıldı.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir