İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Bilecik'te Müzeler Günü kutlandı

Bilecik Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından 18 Mayıs Müzeler Günü dolayısı ile bir kutlama programı düzenlendi.


Bilecik Müzesi'nde düzenlenen programa Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Bilecik Vali Yardımcısı Burhan Terzioğlu, Bilecik Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Mehmet Kocabıçak, Bilecik Müzesi Müdürü Harun Küçükaydın, ilçe belediye başkanları ve davetliler katıldı.


“Ülkemiz açık hava müzesi olarak dünyanın büyük müzesi haline gelmiştir”


İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan Bilecik Müzesi Müdürü Harun Küçükaydın, müzelerin, geçmişi bugünle ve gelecekle birbirine bağlayan uygarlığın belge ve kanıtı olan kültürel mirasın sergilendiği ve geçmişi öğrenerek bugünü anlamamıza yardımcı olan yerler olduğunu belirterek, "Kültürel değerlerin korunmasında ve geleceğe taşınmasında önemli rol oynayan müzecilik olgusu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koleksiyonculukla başlamıştır. Ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle doğal müzecilik açısından önemli bir konuma sahip olması da bizim için ayrı bir güzelliktir. Çünkü ülkemiz doğu batı yolları üzerinde bulunmasından dolayı birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bu durumda ülkemiz açık hava müzesi olarak dünyanın büyük müzesi haline gelmiştir. Bu açık hava müzesinde yapmış olduğumuz gezinti bizi tefekküre sevk ederken insanoğlunun uygarlık serüvenini gözler önüne sererek geçmiş toplumların yıkılma ve yok olma sebeplerini onlardan kalmış eserler üzerinde inceleyerek bizlere düşünme fırsatı verir. Sahip olduğumuz kültürel değerlerin korunması, saklanması ve gelecek kuşaklara aktarılması için yapılması gereken çalışmaları anlatmak, halkımızın milli kültür ve tarih bilgisini zenginleştirmek, bu değerlere sahip çıkılmasını sağlamak, özellikle gelecek kuşakları ve halkımızı bu konularda aydınlatarak toplumumuzun kültür düzeyini yükseltmek amacıyla Müzeler Günü bizlere önemli bir fırsat vermektedir” ifadelerine yer verdi.


Program, Bilecik Ertuğrulgazi Lisesi öğrencileri tarafından yapılan gösterinin izlenmesi, resim yarışmasında dereceye girenlere Bilecik Valisi Bilal Şentürk tarafından ödüllerin verilmesiyle son buldu.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.