EĞİTİM - 19 Nisan 2024 Cuma 09:32

Bitlisli öğrencilerin 8 projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi

A
A
A
Bitlisli öğrencilerin 8 projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi

Türkiye Bilimsel Araştırmalar Merkezi (TÜBİTAK), Bitlis’teki Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri tarafından hazırlanan 8 projeyi kabul etti.


Bitlis’te eğitim veren Ahmet Eren BİLSEM öğrencileri, Van’da yapılacak olan Türkiye Bilimsel Araştırmalar Merkezi (TÜBİTAK) Ortaokullar Arası Proje Yarışmasına 8 proje ile katılamaya hak kazandı. Van’da önümüzdeki hafta yapılacak olan ve 8 ilin katılacağı proje yarışmasında Türkiye finallerine katılmak hedefiyle hazırlanan projelerde son hazırlıklar tamamlandı. Bitlis’ten 20 proje başvurusunun yapıldığı, ancak TÜBİTAK tarafından 8 projenin kabul edildiği bölge yarışmasında derece yapmayı hedefleyen öğrenciler, hazırlıklarını ve sunumlarını da tamamladılar.


Bitlis Ahmet Eren Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) Müdürü Ekrem Oruk, her öğrencisinin bir projesi olması mantığıyla çıktıkları yolda bölge yarışmasına 8 proje ile en fazla proje sunan okul olma özelliğinde olduklarını söyledi. Oruk, hedeflerinin bölge yarışmasından derece ile dönerek, Türkiye finallerinde derece yapmak olduğunu belirterek, emeği geçen öğrencilerine ve danışman öğretmenlerine teşekkür etti. Oruk, “Bitlis Ahmet Eren Bilim ve Sanat Merkezi olarak her yıl olduğu gibi bu yılda her öğrencimizin bir projesi olsun mantığıyla yine yola çıktık. Bu yıl öğrencilerimizin hazırlamış olduğu projeler danışman öğretmenlerimizin gözetiminde 20’ye yakın projemiz bu yıl hazırlandı. TÜBİTAK ortaokul öğrenci araştırma yarışmalarına gönderildi. Yapılan değerlendirme neticesinde okulumuzun 8 adet projesi Van bölge finaline davet edilmeye hak kazandı. Öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerimizi bu konudan dolayı tebrik ediyorum” dedi.


8 ilin katılacağı yarışmaya 8 proje ile en fazla projesi davet edilen okul olduklarının altını çizen Oruk, “Okulumuz 8 ilin yer aldığı bölgede 8 projeyle en fazla projesi davet edilen okul oldu. Aynı zamanda Türkiye’de de proje daveti alan okulumuz, okullar arasında Türkiye 15’incisi olmuştur. Sürekli olarak öğrencilerimizin bilime olan meraklarını geliştirmek, bu doğrultuda onları daha üst hedeflere yönlendirmek gayesi ile elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Zaten Bilim Sanat Merkezlerinin kuruluş gayesi de bu yönde. Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı bu kurumlarda öğrencilerimizin ilgi alanları doğrultusunda yeteneklerini geliştirmek için çalışmalar yürütülmektedir. Okulumuzda 3 alanda öğrencilerimiz eğitimlerine devam etmekteler. Genel zihinsel yetenek, resim yetenek ve müzik yetenek olmak üzere 3 alanda öğrencilerimiz yeteneklerini geliştirmek için eğitim almaktalar. Öğretmenler ve idareciler olarak öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmeleri için çabalıyoruz” şeklinde konuştu.Bitlisli öğrencilerin 8 projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Van Nesli tehlike altında olan yaralı dağ keçisi sağlığına kavuşuyor Hakkari’de duyarlı vatandaşlar tarafından ayak kırığına bağlı bitkin halde bulunan dağ keçisi Van’daki tedavisinin ardından sağlığına kavuşuyor. Hakkari Kırıkdağ Gümüşlü Köyü sakinleri tarafından ormanlık alanda arka sol ayağı kırık hlde bir dağ keçisi bulundu. Vatandaşlar, nesli tehlikede altında olan yarlı dağ keçisinin yakalayarak Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Hakkari İl Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim etti. Burada veteriner hekimlerce ilk müdahalesi yapılan dağ keçisi, daha sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğüne getirildi. Burada da Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan tarafından başarılı kırık operasyonu geçiren dağ keçisi, daha sonra rehabilitasyon için merkezin bahçesine salındı. Sağlık durumu iyiye giden yaban keçisi, rehabilitasyonun ardından doğaya salınacağı günü bekliyor. “Beslenememiş ve bitkin düşmüştü” İHA muhabirine konuşan Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, merkez olarak Van Gölü Havzasında yaşayan bütün yaban hayvanların sorunlarıyla ilgilendiklerini belirtti. Son olarak Hakkari’de doğaseverler tarafından yaralı halde bir dağ keçisinin bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Aslan, “DKMP Hakkari İl Şube Müdürlüğünce 8 yaşındaki dağ tekesi ayağı kırılmış halde bize getirildi. Ayağı kırıldığı için beslenememiş ve bitkin düşmüştü. Korum altına alarak tedavisine başladık. Kırık operasyonundan sonra gerekli bakımlarını yaptık” dedi. “Durumu gayet iyi” Merkezin yerleşkesini her türlü yaban hayvanın yaşayabileceği şekilde düzenlendiğini dile getiren Aslan, “Dağ keçisini rehabilitasyonunu sağlamak için bahçemize saldık. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmasak bir-iki ay içinde tam olarak iyileşecektir. DKMP ile beraber karar verildikten sonra doğaya salınıp salınmayacağı yönünde karar verilecektir. Bu rehabilitasyonun sonunda belli olacak ama şu an durumu gayet iyi durumdadır” diye konuştu.
Denizli Pamukkale Turizm ile yolculuk keyfi 3 kente daha uzanıyor Türkiye’nin önde gelen şehirlerarası kara yolu ulaşım firması Pamukkale Turizm, turizm ve yaz sezonu hazırlıklarını tamamladı. Hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetiyle her geçen gün daha da güçlenen Pamukkale Turizm, 24 Mayıs itibariyle Karabük, Safranbolu ve Bolu’yu da ulaşım ağına dahil etti. Turizm ve yaz sezonu hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Pamukkale Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mazlum Bababalım, "Pamukkale Turizm olarak, 61 yıldır olduğu gibi bu yaz sezonunda da yolcularımıza en iyi hizmeti sunacak olmanın gururunu yaşıyoruz. Yolculuklarınızda güvenli ve konforlu bir deneyim yaşamanız için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Yaz sezonu öncesinde filomuza katılan yeni araçlarımız ile deneyimli kaptanlarımız, güler yüzlü ve profesyonel araç içi ekiplerimiz ile yolcularımızın seyahat ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için titizlikle çalışıyoruz" dedi. 3 nokta daha Pamukkale Turizm ağına eklendi Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte turizm hareketliliğinin artmasını beklediklerini kaydeden Mazlum Bababalım, "Yaz mevsiminin getirdiği tatil heyecanı, yolculuklarımızda da kendini hissettirecek. Her yıl geleneksel hale gelen dondurma ikramımız, yakın zamanda başlayacak ve bu yaz da yolcularımızı serinletecek ve yolculuklarına tat katacak. 2+1 Pamukyol araçlarımıza ek olarak ‘Jumbo’ araçlarımız 75 cm diz mesafesi ile Türkiye’nin en geniş koltuk aralığına sahip ilk ve tek aracı olma özelliğini taşıyor. Baldır dayama aparatı, ayak koyma aparatı, baş/boyun desteği ve geniş açıyla ayarlanabilir koltuk dizaynı ile daha da ‘keyifli yolculuk’ imkanı sağlıyor. Ayrıca sürpriz güzergâhlar ile daha çok noktaya sefer düzenlemeye ve daha çok ilimizi Pamukkale ile buluşturmaya devam edeceğiz. Pamukkale kalitesini ve yılların tecrübesini Bolu, Karabük ve Safranbolu ile buluşturmak için gün sayıyoruz. Her zamanki gibi misafirlerimize en iyi hizmeti sunma konusundaki kararlılığımızla, bu yaz da sevdiklerine ve tatil noktalarına ‘keyifli yolculuklar’ ile ulaşmalarını sağlayacağız” diye konuştu. 4 - 5 Şubat 1931’de Denizli ziyaretinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ü, tren garında karşılayan TBMM 1. Dönem Denizli Milletvekili Hüseyin Mazlum Bababalım’ın sohbet esnasında Atatürk’e aktardığı kara yolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı fikrinden yola çıkılarak başlayan ve 1962 yılında kurulan Pamukkale Turizm, sektörünün referans markası olmaya devam ediyor. 61 yıldır aynı heyecan ile büyümeye devam ettiklerini belirten Bababalım, sezon öncesi çok fazla talep aldıkları Karabük, Safranbolu ve Bolu seferleri için hazırlıkların tamamladığı ve 24 Mayıs itibariyle bu güzergahlarda seferlerine başlayacağını müjdeledi.