İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

YARGININ YÜKÜ BU KANUNLA AZALACAK

AK Parti Bursa Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabulucuk Kanun Tasası'nın yasalaşması…

AK Parti Bursa Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabulucuk Kanun Tasası'nın yasalaşması halinde yargının yükünün azalacağını ve yargılama hizmetlerinin hızlanacağını söyledi.
TBMM Adalet Komisyonu üyeleri, hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk uygulamasını yerinde görmek için Amerika Birleşik Devletlerinde bir dizi temas ve incelemelerde bulundu. Adalet Komisyonu Başkan Vekili Hakkı Köylü başkanlığındaki heyette, 5 AK Partili, 2 CHP'li milletvekilinin yanı sıra Adalet Bakanlığı bürokratları da yer aldı.
Adalet Komisyonu Üyesi Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, temaslara ilgili değerlendirmede bulunurken görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini söyledi. Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanun Tasarısı'nın halen alt komisyonda görüşüldüğünü hatırlatan Şerbetçioğlu, bu yasanın yaklaşık 30 yıldır ABD'de uygulandığını kaydetti. Arabuluculuk müessesesini yerinde incelemek ve bilgi almak için ABD'ye gittiklerini vurgulayan Şerbetçioğlu, Washington, New York ve Wisconsin eyaletlerinde konunu uzmanlarıyla görüşme
imkanı bulduklarını ifade etti. Şerbetçioğlu, temaslar sırasında ABD Başkanı Barack Obama, ABD Adalet Bakan Danışmanı Joanna M. Jacobs, ABD Senatosu Temsilciler Meclisi Üyesi Henry Jonhson, Wisconsin Anayasa Mahkemesi Başkanı Shırley Abrahamson, Amerika Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı bürokratları ile yasayı uygulayan hakim ve savcılarla da bir araya geldiklerini kaydetti.
Alt komisyonda görüşülmekte olan Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanun Tasarısı'nın Türkiye'de özel hukuk alanında uygulanacağını anlatan Şerbetçioğlu, ABD'de olduğu gibi Türkiye'de de yasanın avukatlar tarafından uygulanması yönünde bir eğilim olduğunu belirterek, tasarısın yasalaşmasıyla birlikte mahkemelerin iş yükünün azalacağını ve yargı hizmetlerinin hızlanacağını söyledi.
AK Parti Bursa Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ekonomik ve sosyal problemler nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yargının yükü giderek artmakta. Bu artışın sonucu olarak yargının işleyişi yavaşlamakta, geciken adalet nedeniyle de başka uyuşmazlıklar doğmaktadır. Yargıda yaşanan bu durum, uyuşmazlıkların dava yoluyla çözümü yerine, insanların kendi iradeleriyle uzlaşması sonucu olayların adliyeye intikal etmeden çözülebileceği bir
sistem arayışını başlatmıştır. Arabuluculuk sistemi, davaların hızlı, basit, en az giderle ve etkin bir biçimde görülmesine imkan tanımaktadır. Türkiye'de Adalet Bakanlığı tarafından bu konuyla ilgili 2007 yılında bir komisyon kurulmuştur. Hukuk sistemimize getirilecek yeni düzenleme ile tarafların sulh olabilecekleri bir uyuşmazlığın, serbest iradeleri ile anlaşarak çözümlenmesi hedeflenmektedir."

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.