GÜNDEM - 11 Haziran 2024 Salı 09:53

Arabalı trenle akın akın geliyorlar

A
A
A

Kurban Bayramı’nı ve yaz tatilini Türkiye’de geçirmek isteyen gurbetçiler, bin 400 kilometrelik ‘sıla’ yolculuğunda arabalı treni tercih ediyor. Avusturya’dan kalkan tren, 40 saate yakın süren yolculuğun ardından Edirne Tren Garı’na ulaştı.

Yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek için ana vatana gelmeye başlayan binlerce gurbetçi, her yıl olduğu gibi bu yıl da yolculuklarında arabalı treni tercih etti. Ana vatana geliş ve dönüşlerde yıllardan beri arabalı treni kullana da var, ilk kez deneyen de...

Arabalı trenle akın akın geliyorlar

Avusturya’nın Villach şehrinde arabalarını oto kuşet vagonlara yükleyen gurbetçiler, kompartımanda rahat şekilde yorulmadan yolculuk yapmanın keyfini çıkardı. Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan’ın ardından 40 saat süren yolculuğun sonunda Edirne Tren Garına ulaşan gurbetçiler, ana vatana kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Yolculuk sonrası Kapıkule’den Türkiye’ye giriş yapan trenden Edirne Garı’nda araçlarını indiren gurbetçiler, gümrük işlemleri sonrası memleketlerinin yolunu tutuyor.

Arabalı trenle akın akın geliyorlar

Almanya’dan gelen gurbetçilerden Ümit Ersoy, belinden rahatsızlığı olduğunu ve uzun süre araç kullanmak istemediği için ilk kez arabalı trenle geldiğini belirtti.

Arabalı trenle akın akın geliyorlar

Hollanda’dan gelen gurbetçilerden İsmail Ercan, altıncı kez arabalı trenle geldiğini ve rahat olduğunu söyledi.

Arabalı trenle akın akın geliyorlar

"Türk Bayrağı’nın dalgalandığını görünce Tüylerim diken diken oldu"

Memleketi Afyon’a gitmek üzere Fransa’dan yola çıkan İsa Gündoğan, "Vagonda 4 kişiydik. Beraber sohbet ettik yolculuğumuz iyi geçti. Özledik geldik. Türkiye’ye giriş yapınca duygulandık. Kapıkule’de Türk Bayrağı’nın dalgalandığını görünce tüylerim diken diken oldu. Neredeyse ağlayacaktım kendimi zor tuttum" dedi.

Arabalı trenle akın akın geliyorlar

Özlem Ceylan

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Afyon Cayrokopter’li denetimde 287 araç kontrol edildi Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Ankara’dan gelen cayrokopter ile yapılan trafik denetiminde 287 araç durdurularak kontrol edildi Afyonkarahisar’da Kurban Bayramı trafik tedbirleri çerçevesinde İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü tarafından Afyonkarahisar-Isparta yolu ve Çay-Dinar yolu güzergâhında denetimler yapıldı. Denetimlerde Jandarma Genel Komutanlığı’nın envanterine yeni alınan ve Ankara Jandarma Havacılık Başkanlığından gelen cayrokopter isimli hava aracı da denetimlerde yer aldı. Denetimlerde ‘sağ şeritte veya bankette uygunsuz durumda bekleme, ağır taşıtların uygunsuz şerit kullanımı, tehlikeli şerit değiştirme/makas atma, hatalı sollama, yakın takip, karayolu üzerinde zorunlu haller dışında duraklamak/park etmek’ gibi ihlallerin önlenmesi maksadıyla, havadan cayrokopter ile araçlar kontrol edildi. Cayrokopter üzerinde bulunan yüksek çözünürlükteki kamera ile kontrol notalarına anlık olarak yol üzerindeki görüntüler aktarıldı. Toplam 4 noktada bulunan trafik jandarması timlerinin kullandıkları tabletler üzerinden takip ettikleri araçları kontrol noktalarında durdurdu. Cayrokopter ile yapılan havadan trafik denetimi sonucunda 287 araç kontrol edildi. Ayrıca Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığı’ndaki köpek timleri de kontrol noktasına durdurulan araçlarda aramalar yaptı.