SAĞLIK - 05 Nisan 2024 Cuma 12:02

5 binde bir görülen hastalıkla dünyaya geldi, Elazığ’da sağlığına kavuştu

A
A
A
5 binde bir görülen hastalıkla dünyaya geldi, Elazığ’da sağlığına kavuştu

5 binde bir görülen Konjenital (doğuştan) Diyafragma Hernisi hastalığı ile dünyaya gelen bebek, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde sağlığına kavuştu.


Erzincan’da solunum sıkıntısı ve akciğerinde çekilmeler ile doğan bebeğe, yapılan tetkikler sonucunda Konjenital Diyafragma Hernisi teşhisi kondu. Karın boşluğunda olması gereken organların göğüs boşluğunda olan bebek, Elazğ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Burada Op. Dr. Fikret Ersöz ve Dr. İbrahim Akdeniz tarafından ameliyata alınan bebek, sağlığına kavuştu.


Operasyon hakkında bilgi veren Op. Dr. Fikret Ersöz, “Yaklaşık 5 gün önce hastanemize Erzincan’dan bir telefon geldi. Bir bebek doğduğunu, bebeğin solunum sıkıntısı olduğunu, akciğerlerinde çekilmeler olduğu söylendi. Çektikleri filmlerden ve yaptıkları tetkiklerde doğuştan Konjenital Diyafragma Hernisi tanımlandığı bize bildirildi. Tabii biz hastayı kabul ettik. Hasta bize geldikten sonra 2 gün boyunca hastanede uyuttuk. Çünkü böyle hastalarda hastaların bir 48 saat uyutmak gerekiyor. Daha sonra Dr. İbrahim Akdeniz ile birlikte hastamızı iki gün önce ameliyat ettik" dedi.


Diyafragma Hernisi’nin yaklaşık 2 ile 5 bin doğumda bir görüldüğünü aktaran Dr. Ersöz, "Diyafragma zarı dediğimiz karın boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran bir zar var. Bu durumlarda özellikle sol tarafta zarın bir kısmı ya da komple olmuyor. Ya da orada bir delik oluyor. Dolayısıyla karın boşluğunda olması gereken organlar; bağırsaklar, dalak, mide, karaciğer, kalın bağırsaklar, göğüs boşluğunda oluşabiliyor. Bizim hastamızda bağırsakların hemen hemen yüzde 90’ı göğüs boşluğundaydı. Bu durum akciğerin gelişmesine engel oluyor. Tabii göğüs boşluğunu, karın içinde bulunması gereken organlar doldurduğu için akciğerimiz normalden çok küçük olarak gelişiyor. Bu da ileride hastanın yaşamını tehdit ediyor. Tabii bizim hastamızda akciğer hemen hemen yarısı kadar gelişmişti. Şu anda hastamız yoğun bakımda takip ediliyor. Genel durumu iyi, gayet iyi bakılıyor. Konjenital diyafragma hernisi cerrahisi gerçekten bir ekip işi. Hastanemizde yenidoğan yoğun bakım, anestezi ve ameliyat ekibimiz gerçekten bu konuda deneyimli kişiler. Bu ameliyatı İbrahim Bey ile birlikte yaptık. Hastamızın şu an genel durumu iyi. İnşallah 4-5 gün sonra besleyeceğiz. Besledikten sonra taburculuğunu düşüneceğiz" diye konuştu.


Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Gaziantep GAGİAD’ın 31’inci yılını kutladı Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yiğitcan Konukoğlu, derneğin 31. kuruluş yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yiğitcan Konukoğlu, ‘’1993 yılında, Gaziantep’in dinamik ekonomisinin daha da güçlendirilmesi amacıyla genç iş insanlarının öncülüğünde başladığı Gaziantep Genç İş İnsanları Derneğimiz (GAGİAD), bugün 31. yaşını gururla karşılamaktadır. Dernek olarak, ilk günkü heyecanımızı ve topluma hizmet misyonumuzu sürdürmekte kararlıyız. Bu yıl dönümünde, kuruluşumuzun temelini oluşturan değerlere; inovasyona, sürdürülebilir kalkınmaya, iş etiğine ve sosyal sorumluluğa olan bağlılığımızı yinelerken, başarılarla dolu geçmişimizden edindiğimiz bilgelikle, Gaziantep ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunma vizyonumuzu tekrar etmekten mutluluk duyuyoruz. Misyonumuz, Gaziantep’in zengin kültürel mirasını, dinamik sanayisi ve inovatif bakış açısıyla iş dünyasını, ülkemizin yanı sıra global düzeyde de öne çıkarmak ve üyelerimiz arasındaki sinerjiyi artırarak bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak olmuştur. Bugün geldiğimiz noktada, yüksek amaçlara ulaşmada atılmış değerli adımlarla geriye dönüp baktığımızda, başarının sadece maddi kazanımlarla ölçülmediğini, dayanışma ve gelişimin hepimizin ortak başarısı olduğunu görüyoruz. Şehrimizin, bölgesinde düzenli yükselişi bunun en güzel sonucudur. GAGİAD olarak, üyelerimiz ve iş dünyası için önemli çalıştaylar, eğitim programları ve sektörel analizler gerçekleştirmekteyiz. Sürdürülebilir çevre politikalarından, dijitalleşmeye kadar tüm alanlardaki yenilikleri, derneğimizin ve iş dünyamızın gelecek stratejisinde önemli bir noktada konumlandırmaktayız” ifadelerine yer verdi. “Şehrimizin her türlü gelişimine katkı sunacak projelere katkı vermeye ve oluşturmaya devam edeceğiz” Konukoğlu mesajının devamında, “Gaziantep’in zengin kültürel mirasını ve tarihi değerlerini koruma noktasında sosyal sorumluluk projelerimizle aktif rol almayı sürdürmekteyiz. Şehrimizin turizm potansiyelini maksimize etmek üzere düzenlediğimiz etkinlikler ve çalışmalar, bu anlamda bizleri daha da motive etmektedir. Aktif rol aldığımız sosyal sorumluluk projeleri, GAGİAD’ın önemli önceliklerinden olan toplumsal dayanışmayı ve bölgedeki huzurun tesis edilmesini hedeflemektedir. Bu anlamda şehrimizin her türlü gelişimine katkı sunacak projelere katkı vermeye ve oluşturmaya devam edeceğiz. GAGİAD olarak, geçmişte olduğu gibi gelecekte de, şehrimizin ve bölgemizin ekonomik kalkınmasına, sanayi ve ticaret hayatına, genç girişimciliğe yönelik sürdürdüğümüz projelerle değer katmayı hedefliyoruz. Sürdürebilir kalkınma ve toplumsal dayanışma anlayışımızı bir adım daha ileriye taşıyacak girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle, GAGİAD’ın 31 yıllık serüveninde emeği geçen tüm yönetim kurullarına, değerli üyelerimize, iş ve sosyal ortaklarımıza en derin şükranlarımızı sunarız” ifadelerini kullandı.