KÜLTÜR SANAT - 29 Mayıs 2023 Pazartesi 09:37

Ahmet Yenilmez: “Erzurum Kongresi bilinmezse Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını layıkıyla kutlayamayız”

A
A
A
Ahmet Yenilmez: “Erzurum Kongresi bilinmezse Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını layıkıyla kutlayamayız”

Yapımcılığını Ahmet Yenilmez’in üstlendiği, yönetmenliğini ise Mustafa Yılmaz ve Satuk Buğra Yenilmez’in yaptığı, Erzurum Kongresi’ni anlatan “İlk Ses Erzurum” filminin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Yapımcılığını Ahmet Yenilmez’in üstlendiği, yönetmenliğini ise Mustafa Yılmaz ve Satuk Buğra Yenilmez’in yaptığı, Erzurum Kongresi’ni anlatan “İlk Ses Erzurum” filminin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.


Lala Mustafa Paşa Camii ve Yakutiye Medresesi çevresinde yapılan çekimlere Erzurumlular yoğun ilgi gösterdi. Zaman zaman bu ilgiden dolayı çekimlere ara verilmek zorunda kalındı. İlgiyi en çok üzerine çeken isimlerin başında ise tiyatrocu, oyuncu, şair, yazar ve filmin yapımcısı Ahmet Yenilmez geliyor.“Cumhuriyet’in temelleri Erzurum’da atıldı”


Filmin yapımcısı ve aynı zamanda oyuncularından Ahmet Yenilmez, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle önemli bir eksiği gidereceklerini belirterek, “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına birkaç ay kaldı. Hep içimde bir ukdeydi. Siz eğer Erzurum Kongresi’ni anlatmamışsanız, anlatamamışsanız, buna Erzurumlular dahildir, hep bir eksik olacaktır. Ülkenin gençleri, yaşlıları dahil Erzurum Kongresi’ni bilmiyorsa emin olun Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını layıkıyla kutlayamayız. Hani ’Ya İstiklal! Ya Ölüm’ vardı ya. İşte o sözün ilk söylendiği yerdir Erzurum’dur. Erzurum Kongresi o kadar önemlidir ki, Cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır burada. Hatta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilk buranın vekili olmuştur, seçilmiştir. Bir nevi o da bir Dadaştır, Erzurumludur. Bu yüzden Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen’in desteği ile yüzüncü yılını kutladığımız Cumhuriyeti, layıkıyla Erzurum Kongresi’ni ülke insanımıza, başka ülke insanına anlatmamız lazım” dedi.“Erzurum Kongresi’ne dair bir ilk yaşanacak”


Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in Erzurum Kongresi’ne dair bir film fikrine ve projesine destek olduğunu belirten Ahmet Yenilmez, “Erzurum’da bir ilk ortaya koyuldu ve böylece Erzurum Kongresi’nin filmi çekilmeye başlandı. Biz Çanakkale’de ‘Kınalı Kuzular’ dizisini çektik. Çok güzel oldu. Şu kadarını söyleyeyim ‘Kınalı Kuzular’ dizisine kadar Çanakkale’ye ziyaretçi sayısı 200 bin civarı iken 13 bölümlük dizi yayınlandıktan sonra iki buçuk milyona çıktı o yaz. Ben Erzurum’un da, Erzurumlunun da bu film sayesinde tanıtımının da çok güzel yapılacağına inanıyorum. Özellikle planlar, sahneler Erzurum’un gezilmesi görülmesi gereken mekanların önünde yapılmaktadır. İnşallah Allah mahcup etmez. Ben buradan Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen beye çok çok teşekkürler ediyorum. Gerçekten Erzurumlular iyi bir belediye başkanına sahip hatta kıskanılacak kadar” şeklinde konuştu.


Çekimleri yaklaşık 2 hafta önce Erzurum’da başlayan ve şehrin tarihi mekanları başta olmak üzere birçok alana misafir olan “İlk Ses Erzurum” setine zaman zaman Erzurumlu vatandaşlar da katkı yapıyor. Filmin Erzurum Kongresi’nin tarihi olan 23 Temmuz’a yetiştirilmesi hedefleniyor.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Manisa Alaşehirli üzüm üreticilerine müjde Manisa’nın Alaşehir ilçesinde ihalesi durdurulan Afşar Barajı Kapalı Devre Sulama İhalesinin 19 Aralık tarihinde yeniden yapılacağı açıklandı. Daha önce durdurulan Afşar Barajı’ndan yapılacak kapalı devre sulama sistemi ihalesi 19 Aralık tarihinde yapılacak. MHP MYK üyesi Ali Uçak’ın Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın Manisa ziyaretinde konuyu tekrar gündeme getirerek yeniden ihale için talepte bulunduğu ve Bakan Yumaklı’nın da konuyla ilgilendiği ve ihalenin 19 Aralık 2023 günü tekrar yapılacağı müjdesini verdiği bildirildi. Manisa’nın Alaşehir ilçesinde, 11 bin 830 hektar sahanın sulaması için ihale yapılacak. İhale sonunda yapılacak kapalı devre sulama sistemiyle vahşi sulama son bulacak ve su israfı da önlenmiş olacak. Üreticiler damla sulama sistemi ile bağlarını sulayabilecekler. Sulama sistemi projesinde 350 bin 660 metre uzunluğunda, muhtelif çap ve basınçlarda borular döşenerek, su israfı olmadan üzüm bağlarına taşınabilecek. Mevcut baraj su alma yapısının dubalı su alma yapısına dönüştürülmesi ve Afşar Barajı dip savağının kapalı sistem sulamaya geçişi ile sulama suyu barajdan bağlara kapalı sistemle ulaşacak. MHP MYK üyesi Ali Uçak, "Afşar Barajı ile Alaşehir sulama yenileme projesi durdurulmuştu. Bugün sayın bakanımızla yapmış olduğumuz görüşme sonucu projenin tekrar hayata geçmesi için 19 Aralık 2023 günü ihaleye çıkacağı müjdesini aldık. 19 Aralık’tan sonraki sürecin de takipçisi olacağız. Allah nasip ederse bu projenin en kısa sürede faaliyete geçip bölge halkının sulama konusunda en iyi hizmeti alabilmesi için gecemizi gündüzümüze katıp takipçisi olacağız. Bu projede emeği geçen devlet nezdindeki bakanlıklarımıza ve tüm yetkililerimize çok teşekkür ediyorum." dedi.