KÜLTÜR SANAT - 29 Mayıs 2023 Pazartesi 09:37

Ahmet Yenilmez: “Erzurum Kongresi bilinmezse Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını layıkıyla kutlayamayız”

A
A
A
Ahmet Yenilmez: “Erzurum Kongresi bilinmezse Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını layıkıyla kutlayamayız”

Yapımcılığını Ahmet Yenilmez’in üstlendiği, yönetmenliğini ise Mustafa Yılmaz ve Satuk Buğra Yenilmez’in yaptığı, Erzurum Kongresi’ni anlatan “İlk Ses Erzurum” filminin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Yapımcılığını Ahmet Yenilmez’in üstlendiği, yönetmenliğini ise Mustafa Yılmaz ve Satuk Buğra Yenilmez’in yaptığı, Erzurum Kongresi’ni anlatan “İlk Ses Erzurum” filminin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.


Lala Mustafa Paşa Camii ve Yakutiye Medresesi çevresinde yapılan çekimlere Erzurumlular yoğun ilgi gösterdi. Zaman zaman bu ilgiden dolayı çekimlere ara verilmek zorunda kalındı. İlgiyi en çok üzerine çeken isimlerin başında ise tiyatrocu, oyuncu, şair, yazar ve filmin yapımcısı Ahmet Yenilmez geliyor.“Cumhuriyet’in temelleri Erzurum’da atıldı”


Filmin yapımcısı ve aynı zamanda oyuncularından Ahmet Yenilmez, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle önemli bir eksiği gidereceklerini belirterek, “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına birkaç ay kaldı. Hep içimde bir ukdeydi. Siz eğer Erzurum Kongresi’ni anlatmamışsanız, anlatamamışsanız, buna Erzurumlular dahildir, hep bir eksik olacaktır. Ülkenin gençleri, yaşlıları dahil Erzurum Kongresi’ni bilmiyorsa emin olun Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını layıkıyla kutlayamayız. Hani ’Ya İstiklal! Ya Ölüm’ vardı ya. İşte o sözün ilk söylendiği yerdir Erzurum’dur. Erzurum Kongresi o kadar önemlidir ki, Cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır burada. Hatta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilk buranın vekili olmuştur, seçilmiştir. Bir nevi o da bir Dadaştır, Erzurumludur. Bu yüzden Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen’in desteği ile yüzüncü yılını kutladığımız Cumhuriyeti, layıkıyla Erzurum Kongresi’ni ülke insanımıza, başka ülke insanına anlatmamız lazım” dedi.“Erzurum Kongresi’ne dair bir ilk yaşanacak”


Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in Erzurum Kongresi’ne dair bir film fikrine ve projesine destek olduğunu belirten Ahmet Yenilmez, “Erzurum’da bir ilk ortaya koyuldu ve böylece Erzurum Kongresi’nin filmi çekilmeye başlandı. Biz Çanakkale’de ‘Kınalı Kuzular’ dizisini çektik. Çok güzel oldu. Şu kadarını söyleyeyim ‘Kınalı Kuzular’ dizisine kadar Çanakkale’ye ziyaretçi sayısı 200 bin civarı iken 13 bölümlük dizi yayınlandıktan sonra iki buçuk milyona çıktı o yaz. Ben Erzurum’un da, Erzurumlunun da bu film sayesinde tanıtımının da çok güzel yapılacağına inanıyorum. Özellikle planlar, sahneler Erzurum’un gezilmesi görülmesi gereken mekanların önünde yapılmaktadır. İnşallah Allah mahcup etmez. Ben buradan Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen beye çok çok teşekkürler ediyorum. Gerçekten Erzurumlular iyi bir belediye başkanına sahip hatta kıskanılacak kadar” şeklinde konuştu.


Çekimleri yaklaşık 2 hafta önce Erzurum’da başlayan ve şehrin tarihi mekanları başta olmak üzere birçok alana misafir olan “İlk Ses Erzurum” setine zaman zaman Erzurumlu vatandaşlar da katkı yapıyor. Filmin Erzurum Kongresi’nin tarihi olan 23 Temmuz’a yetiştirilmesi hedefleniyor.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ağrı Ağrı’da ilk defa sinemaya giden çocuklar unutulmaz bir 23 Nisan yaşadı Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı köylerde yaşayan çocuklara unutulmaz bir şekilde kutlattı. İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek’in talimatıyla sinema ve park keyfi yaşayan çocuklar, bayramı coşkuyla kutladı. Köylerde yaşayan ve ilk defa sinemaya giden çocuklar, sinema salonunda mısır ikramıyla keyifli bir film izleme imkanı buldu. Filmin ardından yemeğe götürülen çocuklar, daha sonra Millet Bahçesi’ne götürüldü. Burada oyunlar oynayarak, eğlenen çocuklar, 23 Nisan’ı doyasıya kutladı. Heyecan ve mutluluklarını İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle paylaşan çocuklar, bu özel gün için kendilerine unutulmaz bir deneyim yaşatan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek’e teşekkür etti. Etkinliğe katılan çocuklar, sinema ve Millet Bahçesi’nde yaşadıkları keyifli anları aileleriyle de paylaşarak 23 Nisan’ı unutulmaz kıldı. Kökrek ise yaptığı açıklamada, 23 Nisan’ın sadece bir bayram değil, aynı zamanda milli egemenliğin ve çocuklara armağan edilmiş bir bayram olduğunu vurguladı. Köylerde yaşayan çocukların da bu coşkuyu yaşaması için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirten Kökrek, "Bu vesileyle tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlar, onlara sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat dilerim" dedi.
Denizli Başkan Arslan, Çamelili çocukların 23 Nisan coşkusuna ortak oldu TBMM’nin 104. kuruluş yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Denizli’nin Çameli ilçesinde de coşkuyla kutlandı. İlçe Kaymakamı Hüseyin Şamil Sözen, Belediye Başkanı Cengiz Arslan, İlçe Jandarma Komutanı Atilla Acarer, İlçe Emniyet Amir Vekili Volkan Mıdık, protokol üyeleri, öğrenci, öğretmen ve vatandaşların katılımlarıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıldönümü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı. Çelenklerin sunulması ve İstiklal Marşının büyük bir coşkuyla okunması sonrasında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde okullar tarafından Çameli Stadyumu’nda gerçekleştirilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı renkli görüntülere sahne oldu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıldönümüne özel düzenlenen programda ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Sonrasında öğrencilerin okuduğu şiirler dinlendi ve öğretmenleri ile birlikte hazırlamış oldukları gösteriler büyük bir ilgiyle izlendi. Program sonunda şiir, resim, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Kutlama programı sonrasında Çameli Belediyesinin düzenlediği çocuklara özel program büyük beğeni topladı. Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan ve eşi İlkin Arslan, AK Parti İlçe Başkanı Cengiz Yılmaz’ın katılımlarıyla Çameli İlçe Stadyumu’nda kurulam oyun parkı ve gelen animasyon ekibi ile 23 Nisan Çocuk Şenliği gerçekleştirildi. Çocukların 23 Nisan coşkusuna ortak olan Başkan Arslan, "Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açılışının 104. yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm çocuklarımıza ve milletimize kutlu olsun" dedi.