- 22 Şubat 2020 Cumartesi 11:35

(Özel) Evinin mutfağından restoran şefliğine uzanan yolculuk

A
A
A
(Özel) Evinin mutfağından restoran şefliğine uzanan yolculuk

Eskişehir’de, iki çocuk annesi Derya Könkenti, ailesine katkı sağlamak için evinin mutfağında Çerkez mantısını hazırlayıp sattığı restorana şef oldu.

Eskişehir’de, iki çocuk annesi Derya Könkenti, ailesine katkı sağlamak için evinin mutfağında Çerkez mantısını hazırlayıp sattığı restorana şef oldu. 11 yıldır Ayten Usta Gurme restoranda şeflik yapan Könkenti, restoran mutfağındaki 55 kişiyi adeta komutan edasıyla idare ederek yemek işlerini yürütüyor.


Eskişehir’de, aile ekonomisine katkı sağlamak için 12 yıl önce Ayten Usta Gurme restorana Çerkez mantısı yapan Derya Könkenti, hayallerinin peşinden koşarak evinin mutfağından restoran mutfağına geçti. Bir yıl boyunca evinde restoran için mantı hazırlayan iki çocuk annesi Könkenti, daha sonra restoranda çalışmaya başlayarak şefliğe kadar yükseldi. 55 kişilik mutfak ekibinin başına geçen şef Könkenti, çalışarak hem kızının üniversite masraflarını karşıladı hem de oğlunun düğünü için gerekli altınları aldı.“Kendimi geliştirmeyi hedefledim”


Ayten Usta Gurme restoranın başarılı mutfak şefi Derya Könkenti, evinin mutfağından restorana uzanan yolculuğunu anlatarak, “Bir yıl kendi evimde halujayı (Çerkez mantısı) yaptım. Bir yıl sonra biraz sıkıldım evde, ardından işe girerek halujayı burada yapmaya başladım. Çocuklarım büyüdü, tabii bazı ihtiyaçları doğdu. Ayrıca daha fazla kendimi geliştirmeyi hedefledim. Aslında Ayten Usta da benim için büyük bir hedefti. Fakat başta çocuklarım küçük olduğundan dolayı olmadı. Sonradan, bu benim için büyük bir şans olduğunu düşünerek buraya geldim” ifadelerini kullandı.“55 kişiyle mücadele ediyoruz”


Mücadeleci bir yapısının olduğuna da değinen Şef Könkenti, “Tabii ki bayanlarla çalışmanın zorluğu da kolaylığı da var. Fakat baş edebiliyorum, çünkü ben mücadeleci bir bayanım. Kendimi geliştirirken, bayanlarla çalışmak da bana büyük bir katkı sağladı. Güzel bir şekilde devam ediyoruz ve 55 kişiyle mücadele ediyoruz” şeklinde konuştu.“Eşime, çocuklarıma destek olmak bana çok mutluluk veriyor”


Ayrıca Şef Derya Könkenti, işe başladığından bu yana değişen hayatını da anlatarak, “Tabi bu zamana kadar çok şey değişti. Kızım üniversiteye başladı. Kızım ve oğlumun eğitim hayatına katkıda bulundum. Oğlum şuan 24 yaşında Haziran ayında düğünümüz var, evlenecek. Onun altınlarını ben kazanarak alıyorum. Bu benim için büyük bir gurur. Tabii ki eşim bana çok yardımcı oluyor. Fakat ben de ona çok yardımcı oluyorum. Eşime, çocuklarıma destek olmak bana çok mutluluk veriyor” dedi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ankara TŞOF Başkanı Apaydın’ın Kurban Bayramı mesajı Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. TŞOF Başkanı Apaydın’ın mesajında, “Sevgi, huzur ve bereket dolu bir Kurban Bayramı’na daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu mübarek günlerde manevi değerlerin ön planda olduğu bir birlikteliğe adım atıyoruz. Kurban Bayramı kalplerimizi bir araya getirip paylaşma ve dayanışma duygularımızı yoğunlaştırdığımız özel bir zamandır. Bu vesileyle birbirimize daha çok sarılmak, hoşgörü dolu bir ortamda bulunmak için güzel bir fırsat sunar. Kurban Bayramı vesilesiyle dargınlıkları ve küslüğü bir kenara bırakıp affetmeyi, barışmayı ve tüm güzel duyguların kalplerimize hakim olmasını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle şoför camiası adına tüm Müslümanların Kurban Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyorum. Bu müstesna günlerde seyahat ederken olası yoğunluğun göz önünde bulundurulmasını, trafik kurallarına azami derecede riayet ederek, daha dikkatli ve duyarlı olunmasını özellikle istirham ediyorum. Ailelerimize, dostlarımıza, komşularımıza ve büyüklerimize bayram sevinci içinde nice güzel günler temenni ediyorum” ifadeleri yer aldı. “Baba bir çınardır gölgesi yeter” Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk gelen Babalar Günü’nü de kutlayan Apaydın, “Her yıl dünya genelinde Haziran ayının üçüncü Pazar günü olarak kutlanan Babalar Günü bu yıl Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk geliyor. Hem bayram tatili hem de karne tatili derken babalarımın gönlünü hoş etmeyi unutmayalım. Nitekim anne ve babaya hürmet, millî ve manevi değerlerimizin de bir gereğidir. Ailenin temel direği olan, gücün ve güvenin sembolü olan babalarımız bir çınar ağacı gibidir, gölgesi yeter. Ömrünü evlatlarına adayan kıymetli babalarımızın Babalar Günü’nü en içten duygularla kutluyor, tüm babalara sevdikleriyle birlikte sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir ömür diliyorum” ifadelerini kullandı.
Muğla Yetenekli sporculara destek olacaklar Bodrum İş İnsanları Derneği, çeşitli imkansızlıklar nedeniyle tenis sporu ile tanışamayan yetenekli sporculara ulaşmayı hedeflediği “Minik Raketler” projesinin galasını yaptı. Bodrum’da iş dünyasında bir yandan ticareti geliştirip diğer yandan da sosyal sorumluluk projeleri ile ilçeye fayda sağlamayı hedefleyen Bodrum İş İnsanları Derneği, "Minik Raketler’’ Projesi’ni hayata geçiriyor. Çeşitli imkansızlıklar sebebiyle tenis sporuyla tanışamayan çocuklara ulaşmayı hedefleyen proje, tenis sporunda başarılı olabilecek yetenekli gençlere bu alanda eğitim ve ekipman desteği sağlayarak başarılı sporcular yetiştirmeyi amaçlıyor. “Minik Raketler” projesinin ilk etabı, 7-16 Haziran’da düzenlenen Bodrum İş İnsanları Derneği T200 Master Tenis Turnuvası’yla başladı. Bir yandan turnuva devam ederken projenin galası gerçekleştirildi. Çok sayıda davetlinin katıldığı galada “Single Ladies” müzik grubu ve DJ Erbil Ellez sahne aldı. Tüm gelirin “Minik Raketler” projesine aktarılacağı gecede konuşan Bodrum İş İnsanları Derneği Başkanı Mete Yılanlı, şunları dile getirdi; “Tenis, maddi imkan gerektiren bir spor. Proje çerçevesinde Bodrum’da devlet okullarında okuyan çocuklarımızın İlçe Gençlik Spor Müdürlüğümüzle birlikte taramasını yapacağız, tenise yeteneği olan çocuklarımızı tespit edeceğiz. Onları Bodrum Tenis Kulübü’nde eğitip turnuvalarına sponsor olacağız. Biz işinsanları onları, elleri ekmek tutana kadar destekleyeceğiz. Türkiye’de 4’üncü spor olan tenisi Bodrum’da daha ileri taşımamız lazım. Biz dernek olarak bunun öncüsü olmak istiyoruz. Türkiye’de tüm işinsanlarına örnek olmak istiyoruz. Biz dernek olarak İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü ve Bodrum Teni Kulübü ile birlikte bu işi organize edeceğiz. Sizler de destek olduğunuz için teşekkür ederiz” Bodrum İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Oktay Dumruk ilçenin spor anlamında büyük bir ivme kazandığının altını çizerek “Profesyonel şubelerimizin altında çok ciddi bir güç olan amatör şubelerimiz var. Bölge düzeyinde ve Türkiye düzeyinde çok ciddi başarılara sahibiz. Spor, her anlamda sürdürülebilirlik ister. Bodrum İşinsanları Derneği gibi yardımsever sivil toplum kuruluşlarının devreye girmesi ve çocuklarımıza sponsor olması gerekiyor. Derneğimize desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu işi diğer tüm STK’lara da sirayet etmesini diliyorum” ifadelerini kullandı. Sahneye gelen milli tenisçi Utku Madran, kendisine destek veren herkese teşekkür etti. Gecede projeye destek veren kişilere ve kuruluşlara teşekkür plaketleri verildi.
Düzce Düzce’de 9 bin büyük, 3 bin 500 küçükbaş hayvan kesilecek Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden derlenen bilgilere göre, Düzce’de Kurban Bayramı’nda 9 bin büyük, 3 bin 500 adette küçükbaş hayvan kesimi yapılması öngörülüyor. Yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Kurban Hizmetlerinin yürütülmesinde gerekli olan tüm önlemler alındı. Kurban Bayramı’nda kurbanlık hayvan satış yerlerinden sağlıklı hayvan temin edilmesi ve iller arası muhtemel salgın hastalıkların bulaşma ve yayılmasının önlenmesi önemi çerçevesinde ekipler çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede müdürlük verilerinden derlenen bilgilere göre, Düzce’ye diğer şehirlerden 3 bin adet büyükbaş hayvan ve bin 500 adet küçükbaş hayvan olmak üzere toplamda 4 bin 500 adet kurbanlık hayvanın giriş yaptığı belirlendi. Düzce’de ki mevcut hayvanlarla birlikte yaklaşık 9 bin büyükbaş ve 3 bin 500 adet küçükbaş hayvan kurbanlık olarak kesilmesi öngörülüyor. Tarım ve Orman İl Müdürü Esra Uzun “İl Müdürlüğümüz olarak yetiştiricilerimizin Kurban Bayramı’nı yakınları ve sevdikleriyle birlikte huzur ve güven içerisinde gönül rahatlığıyla geçirmesi için valilik koordinasyonunda müdürlüğümüzce gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Bu duygularla Kurban Bayramı’nın ülkemize ve tüm dünyaya öncelikle barış, huzur ve istikrar getirmesini temenni ediyoruz ve tüm tarım sektörü çalışanlarının ve çiftçilerimizin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, sağlık, mutluluk ve huzur içinde bir Bayram geçirmelerini diliyoruz" dedi.
Muğla Köyceğiz Fen Lisesi’nde mezuniyet coşkusu yaşandı Muğla’nın Köyceğiz ilçesi Fen Lisesi’nde düzenlenen törende mezuniyet coşkusu yaşandı. Köyceğiz Fen Lisesi son sınıf öğrencileri için okul bahçesinde mezuniyet töreni düzenlendi. Köyceğiz Fen Lisesi’nde 120 son sınıf öğrencisi 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılını mezuniyet sevinci yaşayarak tamamladı. Köyceğiz Fen Lisesi 2023-2024 eğitim-öğretim yılı mezuniyet töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Köyceğiz Fen Lisesi Müdürü İbrahim Turgut günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. İbrahim Turgut şöyle dedi: “Sevgili gençler, bugün burada 4 yıllık emek, büyük bir azim ve çabayla yazdığınız geleceğinizin ön sözünü ve son noktasını hep birlikte koyuyor sizi okulumuzun 7. mezunları olarak mezun ediyor, okulumuzdaki günlerinizi, okul hatıralarına dönüştürüyoruz. Çıktığınız bu yolda bizimle birlikte yürüyen siz gençleri tanımış olmaktan gurur duyuyor, sağlık, mutluluk ve başarılarınızın daim olmasını temenni ediyorum. Yolunuz, bahtınız açık, başarılarınız daim olsun” Ardından okul birincisi öğrenci mezunlar adına duygu ve düşüncelerini belirten konuşmayı yaparak, emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmalardan sonra plaket törenine geçildi. Okul birincisi öğrenci ismini yaş kütüğüne çaktı. Mezunlara belgeleri verildi. Pasta kesimi yapıldı. Sahnede müzik şov eşliğinde öğrenciler keplerini havaya fırlattı. Balonlar bırakıldı. İkramların ardından öğrenciler gönüllerince eğlendi.