YEREL HABERLER - 01 Mart 2012 Perşembe 14:21

GTO ŞUBAT AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

A
A
A
GTO ŞUBAT AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Avrupa Birliği’ndeki (AB) resesyonun ülkemiz dış ticaretini olumsuz etkileyebileceğini belirterek, “Önümüzdeki dönemde bu anlamda sıkıntı yaşayabiliriz. Gerekli tedbirler biran önce alınmalı” dedi.
KOSGEB Gaziantep Hizmet Merkez Müdürü Said Şahiner’in konuk olduğu GTO’nun Şubat ayı olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Zeki Yağcı’nın yönetiminde yapıldı. Meclis toplantısında konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Oda faaliyetleriyle ilgili olarak Meclis Üyelerini bilgilendirirken, gündemdeki gelişmelerle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Ortadoğu ülkelerinde yaşanan olaylar, Ermeni Soykırımını İnkar Yasası Tasarısı’nın Fransa Anayasa Konseyi tarafından iptal edilmesi, ekonomideki gelişmeler, iş dünyasının merakla beklediği teşvikler, Türkiye’nin dış ticareti ve cari açık başta olmak üzere öne çıkan konularda değerlendirmeler yapan Başkan Aslan, özellikle Türkiye’nin cari açığının önümüzdeki süreçte ülke ekonomisi için tehdit oluşturduğuna dikkat çekti.
Türkiye’nin dış ticaretinin artarken, Avrupa Birliği’ne ihracatın düştüğünü, ithalatın ise arttığını dile getiren Aslan, bu konuda da acil tedbirlere ihtiyaç olduğunu kaydetti. Avrupa Birliği pazarındaki daralmanın ülkemizin dış ticaretinde önemli tehdit oluşturduğunu, Euro bölgesinden gerçekleştirilen ithalatın artış hızını koruduğunu buna karşın bölgeye yapılan ihracatın hız kestiğini ve ihracattaki payın her geçen gün gerilemeye devam ettiğine dikkat çeken Aslan, Avrupa Birliği pazarındaki daralmanın dış ticarette ülkemiz açısından handikap oluşturduğunu ifade etti. Türkiye’nin toplam ihracatının yarısını, ithalatının ise üçte birini Euro ile gerçekleştirdiğine dikkat çeken Aslan, “Özellikle 2011 yılının ikinci yarısından itibaren Euro’nun dolar karşısında değerlenmesinin ülkemiz dış ticaretine etkisi negatif oldu. Çünkü ülkemiz ihracatının yüzde 48’ini, ithalatının ise yüzde 33’ünü Euro ile gerçekleştiriyor. Son verilere göre 2011 yılı Ocak ayında yüzde 47,7 olan AB’nin ihracattaki payı yüzde 2012 yılı Ocak ayında yüzde 43,5’e geriledi. Avrupa Birliği’ndeki resesyon ve pazardaki daralma büyüme başta olmak üzere genel ekonomik performansımızı olumsuz etkileyecektir” dedi.
Başkan Aslan, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelere ilişkin ise şu değerlendirmeleri yaptı:
”Özellikle Suriye’de yaşanan gelişmeler endişe verici. Suriye’de olaylar her geçen gün tırmanıyor. Ne yazık ki fiziki müdahale sinyalleri alıyoruz. Bu noktada Beşar Esad’ın demokratikleşme adına süratli adımlar atması gerektiğini düşüyoruz. Aksi taktirde fiziki bir müdahale durumunda en fazla zarar görecek ülkelerin başında Türkiye geliyor. Temennimiz bir an önce olayların sona ermesi ve bölgenin huzura kavuşması yönündedir.”
Meclis Toplantısı’na konuk olarak katılan KOSGEB Gaziantep Hizmet Merkez Müdürü Said Şahiner de, KOSGEB’in destek programları hakkında Meclis Üyelerine bilgiler vererek, sorularını yanıtladı.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Balıkesir Altıeylül’de Aquatlon heyecanı yaşanıyor Altıeylül Belediyesi, genç sporcular için bir ilki gerçekleştirerek koşu, yüzme ve koşu parkurundan oluşan Aquatlon yarışı düzenledi. Altıeylül Belediyesi, genç sporcular için düzenlenen Aquatlon etkinliğiyle bir kez daha spor ve rekabet dolu bir gün yaşandı. Belediye Başkanı Hakan Şehirli’nin öncülüğünde gerçekleşen etkinlik, yüzme ve koşu parkurundan oluşan zorlu yarışlarla gençlerin heyecanını doruk noktaya çıkardı. Başkan Şehirli, etkinliğin açılış konuşmasında, "Gençlerimizin spora olan ilgisini artırmak ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek amacıyla düzenlediğimiz bu etkinlikte gösterdikleri ilgi ve performans için tüm katılımcılara teşekkür ederiz" dedi. Etkinlik, İda spor, Karesi Belediyespor, Çelpaspor gibi yerel spor kulüplerinin ve bireysel katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği bir organizasyon olarak öne çıktı. Aquatlon yarışmalarının yanı sıra dart, masa tenisi ve satranç gibi ek etkinliklerin de yer aldığı gün boyu süren etkinlik, gençlerin farklı spor dallarını deneyimlemelerine ve yeteneklerini sergilemelerine imkan tanıdı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri ve Spor Daire Başkanı Aytekin Durmaz’ın da katıldığı etkinlik, bölgedeki gençlerin sporla daha yakın temas kurmalarını sağlamayı ve sağlıklı yaşam bilincini artırmayı hedefliyor. Altıeylül Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü ise gelecek günlerde daha geniş katılımlı ve çeşitli etkinliklerle gençlerin sporla buluşmalarını desteklemeye devam edeceklerini belirtti.