İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için eksi 2 derecede sokak tiyatrosu yaptılar

Gümüşhane’de eksi 2 derecede kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için ‘Kadın olmak’ adlı sokak tiyatrosu yapıldı.

Gümüşhane'de eksi 2 derecede kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için ‘Kadın olmak' adlı sokak tiyatrosu yapıldı. Oyuncuların soğuk havada dakikalarca hiç kıpırdamadan sahneledikleri ‘canlı heykel' oyunu büyük beğeni topladı.


Gümüşhane Gençlik Merkezi, Halk Eğitimi Merkezi ve Gümüşhane Sanat Tiyatrosu işbirliğiyle gerçekleştirilen sokak tiyatrosu 15 Temmuz Zafer Meydanında yere serilen platformun üzerinde sahnelendi.


Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için gerçekleştirilen oyunda 7 tiyatrocu hava sıcaklığının sıfırın altında 2 derece olduğu ortamda hiç kıpırdamadan oyununu sahnelerken, bu sırada başka bir oyuncu sürekli toplumsal mesajlar içeren mektupları okudu. Aile içi şiddet, intihar eden kadın, tacize uğramış iş kadını, sırtında yük taşıyan Anadolu kadını, töre cinayeti ve çocuk gelinleri ele alan oyun vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.


Beton zemin üzerine serilen platformda rollerine uygun kostümleri giyerek efekt makyajı yapılı halde yaklaşık 20 dakikada hiç kıpırdamadan duran oyunculardan Ceren Kahraman, üşüdüklerini fakat topluma önemli bir mesaj verdiklerini söyledi.“Kadınları bir birey olarak, insan olarak görün ve bu şekilde davranın mesajı verdik”


Oyundayken üşümenin akıllarına gelmediğini kaydeden Kahraman, “Donuyorsunuz ve kalıyorsunuz. Zaten o rolünüzü hissediyorsunuz oradayken. Onu hissettikten sonra başka hiçbirşey gözünüze gelmiyor. Soğuk, kar, kış. Hepimiz incecik şeyler giyindik zaten. Ama herkes büyük bir özveriyle yaptı bu işi. Biz daha önce de karda kışta yaptığımız da oldu. Bu iş bizim işimiz ve işimizi sevdiğimiz için üşümüyoruz. Bugün topluma kadın olmanın, kadınları görmeleri gerektiğini, kadın olmanın ne kadar zor olduğunu, aslında toplumu var edenin kadın olduğunu, buna rağmen kadınların hor görüldüğü ve ikinci plana atıldığını vermeye çalıştık. Kadınları bir birey olarak, insan olarak görün ve bu şekilde davranın mesajı verdik” dedi.“Soğuk havada oynadık ama yapmamız gereken birşeydi”


Oyunculardan Gümüşhane Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 2. sınıf öğrencisi Hanifi Duymaz da “Soğuk havada oynadık ama yapmamız gereken birşeydi. Her gün kadına yönelik şiddet haberleri gündeme gelirken biz de böyle bir sosyal sorumluluk projesi yapmak durumundayız” şeklinde konuştu.“Kadına yönelik şiddet Türkiye'nin kanayan yarasıdır”


Oyunun yönetmeni ve Gümüşhane Sanat Tiyatrosu sahibi Mesut Budak ise Türkiye'nin birkaç ilinde yapılan bir oyunu Gümüşhane'de sosyal farkındalık olması açısından yaptıklarını belirterek, “İnsan olmanın eşitliği, adaleti, özgürlüğü, özgür ve hür bir şekilde huzurlu bir şekilde yaşamasının sıkıntısını dile getirdik. Kadın erkek diye ayırdığımız cins ile kadının Türkiye'deki yeriyle ilgili yaşamış olduğu sıkıntıları aktarmaya çalıştık. Kadına yönelik şiddet Türkiye'nin kanayan yarasıdır. İnsanlarımızın zarar görmesini burada ele alarak vurgulamak istedik” ifadelerini kullandı.“Tiyatromuzu bu soğukta sergiledik”


Gümüşhane'nin iklim koşulları itibariyle zor bir şehir olduğunu ve 7 oyuncuyla hava sıcaklığı eksi 2 derece dolayında olduğu bir ortamda oyunu sahnelediklerini dile getiren Budak, “Biz her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının sorumluluğunu yerine getirmesi gibi bizde sorumluluğumuzu yerine getirerek soğuk, kış, yaz, ayaz fark etmeden işimizi yapıyoruz. Bizim katkımız bu olur memlekete. Tiyatromuzu bu soğukta sergiledik. Burada kritik olan konuları ele almak istedik. Türkiye'de bir istatistik doğrultusunda ilerleyerek aile içi şiddeti, intihar eden bir kadını, tacize uğramış bir iş kadınını, sırtında yük taşıyan Anadolu kadını, töre cinayeti ve çocuk gelinleri ele aldık” dedi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.