İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

ABD Başkanlığı Girişimcilik Zirvesi başlıyor

ABD Başkanlığı Girişimcilik Zirvesi başlıyor
ABD Başkanlığı Girişimcilik Zirvesi başlıyor

26-27 Nisan tarihlerinde Washington'da gerçekleşecek ABD Başkanlığı Girişimcilik Zirvesi'ne, 5 kıtadan 50 Müslüman ülkenin 150 girişimcisinin davet edildi.

Türkiye'den katılacak beş girişimcinin üçü ise Endeavor Girişimci Şirketleri AirTies, Pozitron ve Yemeksepeti.com olacak.

Endeavor'dan konu hakkında yapılan açıklamada ABD Başkanı Barack Obama'nın 3 Haziran 2009'da Kahire'deki konuşmasında ABD Hükümeti'nin ABD ve dünyadaki Müslüman iş dünyası arasında bağları derinleştirmek amacıyla iş önderleri, sivil toplum örgütleri ve girişimcilerin katılımıyla bir zirve toplantısı düzenleyeceğini duyurduğu hatırlatıldı.

Açıklamaya göre, 26-27 Nisan tarihlerinde Washington'da yapılacak ve Başkan Obama'nın açılışını gerçekleştireceği A.B.D Başkanlığı Girişimcilik Zirvesine katılacak Endeavor Türkiye Girişimcileri Bülent Çelebi (Airties), Fatih İşbecer (Pozitron), Nevzat Aydın (yemeksepeti.com) ile birlikte zirveye Türkiye'den katılacak diğer iki girişimci Baybars Altuntaş (Deulcom) ve Şirin Elçi (Technopolis) olacak.


Zirvede ekonomik gelişim için ortak zorlukları aşmada girişimciliğin oynayabileceği rolü vurgulamak ve Amerika / Müslüman çoğunluklu ülkeler arasında önemli fırsatlar teşkil edecek uluslararası işbirliklerinin kurulmasına ön ayak olmak amaçlanıyor.
Türk uyruklu katılımcı ve konuşmacılar arasında Kemal Derviş (Brookings Enstitüsü Başkan Yardımcısı, Eski UNDP Program Başkanı), Muhtar Kent (Coca Cola Yönetim Kurulu Başkanı) ve Ferit Şahenk (Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı) da yer alıyor. Teyit edilen diğer uluslararası konuşmacılar:

· Muhammad Yunus, Grameen Bank Kurucusu
· Fadi Ghandour, Aramex, CEO'su
· Mo Ibrahim, Celtel Kurucusu
· Obiageli Ezekwesili, Dünya Bankası Afrika Başkan Yardımcısı
· Dina Powell, Goldman Sachs, Global Kurumsal İlişkiler Direktörü
· Soraya Salti, Junior Achievement (Genç Başarı), Kıdemli Başkan Yardımcısı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika
· Putera Sampoerna, Sampoerna Strategic Kurucusu
· Naif al-Mutawa, THE 99 Kurucusu
· Shahid Ansari, Babson's Olin Business School, Provost ve Fakülte Dekanı
· Tarik Yousef, Dubai School of Government, Dekanı

Konuşmacı olarak teyit edilen A.B.D. Devlet Temsilcileri:

· Arne Duncan, A.B.D. Eğitim Bakanı
· Gary Locke, A.B.D. Ticaret Bakanı
· Rajiv Shah, Administrator, USAID (A.B.D. Uluslar arası Kalkınma Ajansı Yetkilisi)
· Valerie Jarrett, Beyaz Saray Kıdemli Danışmanı
· Larry Summers, Beyaz Saray ABD Başkanı Ekonomi Danışmanı
· Karen Mills, Küçük İşlemeler İdaresi Yetkilisi
· Fred Hochberg, A.B.D. Export-Import Bank Yönetim Kurulu Üyesi
· Melody Barnes, Beyaz Saray İş Politika Konseyi Başkanı
· Sonal Shah, Director, Beyaz Saray Sosyal İnovasyon Ofisi
· Pradeep Ramamurthy, Global İlişkiler Kıdemli Başkanı (Ulusal Güvenlik Konseyi )

Endeavor Zirve'nin ertesi günü 28 Nisan'da Washington, Aspen Institute'da Ortadoğu'da girişimciliğin desteklenmesi ve büyüyen sermaye piyasalarının oluşturulması konulu bir Endeavor Kahvaltı Etkinliği düzenliyor.

Endonezya, Fas ve Lübnan ve Türkiye'den iş liderlerinin katılması beklenen bu etkinlikte Bülent Çelebi, Fatih İşbecer, Zirveye Ürdün'den katılacak Endeavor Girişimcisi Mansour Mansour (Javna) ve Peter Kellner (Endeavor Kurucusu)'in da aralarında bulunacağı konuşmacılar yer alacak. Zirve etrafında ABD Dış İlişkiler Komitesi ve Uluslararası Finans Kurumu tarafından da uydu etkinlikler düzenlenmesi planlanıyor.

ENDEAVOR İNSAN POTANSİYELİNE EN DEĞERLİ YATIRIMI YAPIYOR


İlham verici başarı öyküleriyle rol model etkisi oluşturan Endeavor Girişimcileri Türkiye'nin girişimcilik ekosisteminin temsilcileri olarak zirveye katılmaya hazırlanıyorlar.
Endeavor Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç 3 Şubat'ta yapılan ön bilgilendirme basın toplantısında konuyla ilgili açıklamasında: "Endeavor'ın aktardığı manevi sermaye karşılığında girişimcilerden beklentisi girişimcilik ekosisteminin gelişiminde kendi deneyimlerinden yola çıkarak önderlik yapmaları. Endeavor, Brezilya'dan Ürdün'e, Güney Afrika'dan Şileye, Türkiye'den Amerika'ya ırk, din, cinsiyet, yaş ayrımı yapmaksızın yapıcı ve güvenilir bir dayanışma ortamı yaratarak ve manevi destek sağlayarak insan potansiyeline en değerli yatırımı yapıyor. Türkiye'yi temsil eden Endeavor Girişimcileri ABD Başkanlığı Girişimcilik Zirvesinde bu felsefeyi temel alarak yer alacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.