İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

"Artık büyüme trendine girdik"

"Artık büyüme trendine girdik"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin son 60 yılın en büyük krizlerinden birini kendi imkanlarıyla aştığını belirterek, "Artık büyüme trendine girdik" dedi.

Gaziantep'e gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gıda Bankası ve Yaşam Hastanesi'nin açılış törenlerine katıldı. İlk olarak Şehitkamil Belediyesi'nin Gıda Bankası açılış töreninde konuşan Bakan Şimşek, "Türkiye yoksulluğu kapatmada önemli mesafeler katediyor. Ayrıca mevcut ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için de projeler üretiyoruz. Gaziantep'te bugün birçok yerde açılış törenlerine katılacağız. Hükümetimiz birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da bir devrimi yaşadı. Bu alanda inanılmaz mesafeler katetti. Ülkemizin çoğu yerini geziyorum. Gittiğimiz her yerde bizleri coşku ile karşılıyorlar" dedi. Türkiye'nin son 60 yılın en büyük krizlerinden birisini kendi imkanlarıyla aştığını belirten Şimşek, şunları söyledi:


"Türkiye bu kriz sınavını başarıyla geçti. Türkiye olarak kendi çabamızla düzlüğe çıktık. Artık büyüme trendine girdik. Hükümet olarak her türlü sorunu çözmek için uğraşıyoruz. Türkiye bölgesinde güçlü bir ülke durumundadır. Önümüzdeki 40 yıl içerisinde birçok ülkeyi geride bırakacağız. Birçok sorunu 7-8 yıl içerisinde çözüme kavuşturduk. Sorunlarımız var, bunları da çözme noktasında projelerimiz var. Bunların başında da işsizlik sorunu geliyor. Türkiye gelişiyor, değişiyor, dönüşüyor. Buradan hayırsever vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bu gibi hayır işlerine destek olsunlar."


Bakan Şimşek, konuşmasının ardından beraberindekilerle birlikte Gıda Bankası'nın açılış kurdelesinin keserek, tesisi gezdi. Bakan Şimşek daha sonra açılış için Düztepe Özel Yaşam Hastanesi'ne geçti.


Açılışa, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile beraber Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Gaziantep AK Parti milletvekilleri Fatma Şahin, Mehmet Erdoğan, Mehmet Sarı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa, ilçe belediye başkanları, Emniyet Müdürü, GTO Başkanı, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin sağlıkta yaşadığı değişimi ve dönüşümü anlatan Maliye Bakan Şimşek, "Türkiye'de 2003 yılı öncesinde sağlıkta ciddi problemler yaşanmıştır ve bu vatandaş memnuniyetine de yansımıştır. 2003 yılında yüzde 40'ın altında olan sağlık hizmetlerinden duydukları memnuniyet oranı, 2009 yılında yüzde 65.1 civarına ulaştı. Demek ki bir takım şeyler artık doğru yapılıyor" dedi.


2010 bütçesinde aldıkları kararla 35 ilde başlattıkları aile hekimliği uygulamasını bütün illere yaygınlaştırdıklarını ifade eden Şimşek, "Vatandaşların tamamına eşit, adil, kolay ulaşılabilir sağlık hizmeti sunabilmek için genel sağlık sistemini de geçen sene uygulamaya geçirdik. Geçen sene sağlığa 37 milyar lira (37 katrilyon lira) harcadık, bu sene sadece Sağlık Bakanlığımızın yapacağı rakam 14 milyar liradır. Sağlıkta yapılan uluslararası çalışmalarda Türkiye'de sağlık konusunda yapılan çalışmalara kolay erişim, devletin verdiği sağlık hizmetlerinin kapsamı anlamında Kuzey Avrupa ülkeleri ile yarışıyoruz. Avrupa'nın sosyal devlet anlayışının uygulandığı en ileri ülkelerle yarıştığımızı söyleyebilirim" diye konuştu.
Sağlıkta bugün gerek belediyeler çapında, gerekse genelde değişimler olduğunu kaydeden Bakan Şimşek, "Kamu-özel sektör işbirliğini destekliyoruz. Önümüzdeki son 7 yıl içerisinde de çok önemli değişik projeleri hayata geçireceğiz. Özel sektöre gelin hastaneyi yapın, gerekiyorsa devlete kiralayın ya da devredin diyoruz. Gaziantep bunun çok farklı bir örneği ortaya koymuştur, nispeten fakir olan bir bölgeye çok güzel bir tesis kazandırmıştır. Büyükşehir Belediye Başkanımızı bu inisiyatifi ve vizyonu için tebrik ediyorum. 30 yıl sonra belediyeye devredilecek bu yeri inşa eden arkadaşlarımı da tebrik ediyorum. Bu Gaziantep'in ve Türkiye'nin çok önemli bir kazanımıdır. Kaliteli ve sağlıklı hizmeti biz vatandaşımızın ayağına getiriyoruz, vatandaşımızın çok temel ve zaruri ihtiyacının karşılanmasını sağlayan bu türden yaklaşımları her zaman destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz. Devletin sağlığa harcadığı her kuruş rasyonel olmak koşulu ile son derece yararlıdır" şeklinde konuştu.


Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de, "Türkiye'nin sağlıkta katettiği mesafeyi görmek için bu hastanenin çok büyük bir örnek teşkil ettiğini düşünüyorum. Sağlık, insanların en temel ihtiyacıdır, yıllardır sağlık sorunları ertelenmiş, vazgeçilmiştir. Oysa AK Parti iktidarı ile beraber sağlıkta kat edilen mesafe göz kamaştırıcı bir seviyeye ulaşmıştır" dedi.
36 yıllık hekimlik geçmişi olan bir olarak sağlıkta esas başarının maliye bakanlarına ait olduğunu düşündüğünü söyleyen Güzelbey, "Bu işi başka yerlere çekmesinler, gerçekten maliyenin bu işe gösterdiği hassasiyet sonucu Türkiye'de sağlıkta baş döndürücü ilerlemeler olmuştur. Yıllar önce olanaklar olmadığı için zor koşullar altında çalıştığımız ortamdan bu günlere geldik" diye konuştu.


Yerel yönetimler olarak üzerlerine düşenleri yapmaya gayret ettiklerini söyleyen Güzelbey, "5216 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Yasası ile yap-işlet devret modeli sağlık ve turizm tesisi yapma imkanına sahibiz. Yerel yönetimler artık modern hastaneler yapıp, halkın sağlığı ile ilgilenebilmektedirler. Yap-işlet devret modeli ile yapılan bu hastanenin yapımında belediyenin cebinden tek kuruş çıkmamış, yatırımın tamamı hekim arkadaşların yasaların kendilerine tanıdığı çerçevede kendi imkanları ile karşılanmıştır. Bugün Gaziantep'te dar gelirli vatandaşların yaşadığı Düztepe semtinde inşa edilen 87 yataklı modern bir hastaneye kavuşmuştur. Alevi vatandaşların yoğunlukta yaşadığı Düztepe semtinde böyle bir projenin gerçekleştirilmiş olması hükümetin son dönemde uyguladığı açılım projesine de son derece uygun olur. Bu insanları kendi arka bahçesi olarak gören insanların bugüne kadar buradaki halk için hiçbir yatırım yapmadıkları, sağlıkları ile ilgilenmedikleri bir alana cesaret gösterip
yatırım yaptık" dedi.


29'u uzman olmak üzere toplam 35 hekimin çalıştığı hastanede 220 personelin görev yaptığını söyleyen Güzelbey, "Hastane ile birlikte bu bölgeye sağlık hizmeti sunmanın yanı sıra 220 insana ve dolayısıyla ailelerine olmak üzere binlerce insana ekmek kapısı imkanı da sağladık. Bu hastane bu bölgenin olduğu kadar Gaziantep'in sağlık sorunlarına önemli katkılar sağlayacaktır" diye konuştu.


Konuşmaların ardından Başkan Şimşek ve beraberindekiler, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Düztepe Özel Yaşam Hastanesi'nin açılışını gerçekleştirerek, hastaları ziyaret edip sohbet etti.

 

HANİFİ ÖZER / GAZİANTEP

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.