EKONOMİ - 29 Ekim 2007 Pazartesi 17:24

Asgari ücrete zam yolda

A
A
A
Asgari ücrete zam yolda

Hükümet asgari ücreti 2008 yılı Ocak ayında yüzde 6 oranında artıracak. Emekli aylıklarına ise Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 2 oranında zam yapılacak.

2008 yılı programını yayımlayan hükümet sosyal güvenlikte hedeflerini belirledi. Programda ücret artışlarına yer verildi. Memur maaşlarında yapılan enflasyon oranındaki artışın ardından gözler asgari ücrete çevrildi. Ancak hükümet bu kez daha bonkör davranarak, enflasyon hedefinin üzerinde yüzde 6’lık bir artış yapmayı planlıyor. Brüt 585 YTL olan asgari ücrete yüzde 6’lık zam Ocak ayından itibaren uygulanacak.

Hükümet asgari ücrete geçen yıl ilk 6 ay için yüzde 5.9, ikinci altı ay için ise yüzde 4 oranında artış yapmıştı. Programa emekli aylıklarına yapılacak zam oranları da konuldu. Buna göre, aylıklara Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 2 oranında artış yapılacak.

Öte yandan 2008 yılının son çeyreğinde işsizlik sigortasından faydalanma şartlarının kolaylaştırılması ve işsizlik ödeneği tutarlarının artırılması planlanıyor. 2007’de 403 milyon YTL olan fon giderlerinin önümüzdeki yıl 649 milyon YTL olarak gerçekleşmesi hedefleniyor.

2008 programında sosyal güvenlik kuruluşlarının gelirlerinin 60.1 milyar YTL, gelirlerinin ise 88.9 milyar YTL olması öngörüldü. Bu durumda sosyal güvenlik açığı yüzde 4,02 olarak hedeflendi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Arnavutköy’de mevlit yemeğinde onlarca kişi zehirlendi Arnavutköy’de asker mevlidinde dağıtılan yemeği yiyen çok sayıda vatandaş zehirlendi. Rahatsızlanan vatandaşlar, ambulansla Arnavutköy Devlet hastanesine kaldırıldı. Olay, akşam saatlerinde Arnavutköy Durusu Mahallesi Uğuralp Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre öğle saatlerinde oğlu askere gidecek olan bir vatandaş, komşularını mevlit yemeğine davet etti. Mevlide gelip dağıtılan yemekten yiyen vatandaşlardan bazıları birkaç saat sonra rahatsızlanmaya başladı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Zehirlenen vatandaşlar, ambulanslarla Arnavutköy Devlet Hastanesine götürüldü. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişinin ambulansla hastaneye götürüldüğü öğrenildi. Konu ile ilgili konuşan mahalle sakini Tarkan Yalçın, ”Yeğenimin asker gecesini yapıyorduk. Mevlit okuttuk. Burada bir yemek verdik. Bu yemekten dolayı zehirlenme olmuş. Şu an hastanedeyiz. Tüm yaralılar şu an iyi. Sadece mide bulantısı ve kusma oldu. Hepsinde etki göstermemiş. Bünyesi zayıf olan kişilerde etki göstermiş. Doktorlar ile konuştuk. Şu an da herhangi bir sıkıntı yok” dedi. Yemekten sonra rahatsızlanan Bahar Çayır ise, “Biz de komşuyuz. Komşumuzun asker mevlidine gittik. Ben bir de mide ameliyatlıyım. Yemeği 2-3 kaşık yedim ama zehirlenmişim. Çok şükür şimdi iyiyiz. Yemekte tavuklu pilav ve helva vardı” diye konuştu. Olayı anlatan bir başka mahalleli Ahmet Hundi, “Aşağı yukarı 50 kişi rahatsızlandı. Mevlidi yapan teyzem, pilavı kendilerinin yaptığını ama tavuğu cuma günü aldıklarını söyledi. Dolaba koyduktan sonra kaynatıp pilavın üstüne koymuşlar. 16.00 sıralarında yediler. Akşam saatlerinde belirtiler başladı. Kusma, ishal gibi belirtiler oldu. Çoğunda fazla bir şey yok ama durumu ağır olanlar da var. Doktorlarımız ilgileniyor. Allah razı olsun” dedi.