İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Avukatlardan adliye içinde ‘Ankara' protestosu

Avukatlardan adliye içinde ‘Ankara' protestosu
Avukatlardan adliye içinde ‘Ankara' protestosu

Ankara’da meydana gelen ve 97 kişinin hayatını kaybettiği patlamaya ilişkin avukatlar İstanbul Adliyesi'nde protesto gösterisinde bulundu. Adliye içerisinde oturma eylemi yapan avukatlar iki gün duruşmaları boykot edeceklerini açıkladı.

10 Ekim Cumartesi günü Ankara'da düzenlenecek Emek, Barış ve Demokrasi mitingi öncesinde meydana gelen ve 97 kişinin hayatını kaybettiği çok sayıda kişinin yaralandığı patlama İstanbul Adliyesi'nde protesto edildi.

Saat 12.00 sıralarında adliyenin eksi 1'inci katındaki Baro odasında toplanan avukatlar daha sonra adliye içerisinde sloganlar attı. Bir süre sloganlar atarak katları dolaşan avukatlar daha sonra eksi 3'üncü katta bulunan Atrium alanında bir araya geldi. Bir süre burada sloganlar atarak oturuma eylemi yapan avukatlara güvenlik güçleri eylemlerini dışarıda sürdürmeleri konusunda uyarıda bulundu. Uyarıları dikkate almayarak eylemlerini adliye içerisinde yaklaşık yarım saat sürdüren avukatlara müdahale için güvenlik güçleri hazırlığa başladı. Çevik kuvvet ekipleri adliye içerisine girerken güvenlik güçleri avukatları son bir kez uyardı. Bir süre daha slogan atan avukatlar daha sonra adliye dışına çıktı.
Adliye önünde patlamada hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunan avukatlar iki gün boyunca duruşmaları boykot edeceklerini açıkladılar.
Açıklamanın ardından avukatlar olaysız bir şekilde dağıldı.

BAŞAK AKBULUT - YUSUF MELİKOĞLU