İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Belarus, Polonya'yı sınırda hayatını kaybeden göçmenleri ormana gömmekle suçladı

Belarus, Polonya'yı sınırda hayatını kaybeden göçmenleri ormana gömmekle suçladı
Belarus, Polonya'yı sınırda hayatını kaybeden göçmenleri ormana gömmekle suçladı

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Polonya sınırındaki göçmen krizi ile ilgili Polonya tarafını hayatını kaybeden göçmenlerin cesetlerini ormana gömmekle suçladı.

Belarus - Polonya sınırındaki göçmen krizinde iki ülke arasındaki karşılıklı suçlamalar devam ediyor. Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko Rus basınına verdiği röportajda, soğuk ve olumsuz yaşam koşulları nedeniyle bazı göçmenlerin sınırda hayatını kaybettiğini ifade ederek, hayatını göçmenlerin sayısının açıklanandan daha çok olabileceğini belirtti.

“Ormanlarda isimsiz mezarlar denizi var”

Belarus - Polonya sınırında birçok göçmene ait mezarın bulunduğunu iddia eden Lukaşenko, bu bilginin Polonya tarafından kamuoyundan gizlendiğini öne sürdü. Uluslararası gazetecilerin ve gözlemcilerin sadece Belarus tarafında bulunduğunu ve bu nedenle Polonya tarafında olanların açığa çıkmadığını savunan Lukaşenko, "Orada, ormanlarda isimsiz mezarlar denizi var. Bu insanları kim gömüyor? Herhalde yetkililer değil. Polonya ormanlarında ölenler insan. Üzgünüm ama etrafta yatanlar kayıtsız Polonyalılar değil. Birileri ormanlarda ceset arıyor ve bu insanları gömüyor" dedi.

Polonya Sınır Muhafızları tarafından 29 Kasım'da yapılan açıklamada, Polonya sınırında şu ana kadar 8 göçmenin hayatını kaybettiği ifade edilmişti.

Erhan Altıparmak
 

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.