İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

BM'den ÇAD'da çatışma çıkabileceği uyarısı

BM'den ÇAD'da çatışma çıkabileceği uyarısı
BM'den ÇAD'da çatışma çıkabileceği uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), Sudanlı bazı isyancıların Çad'ın doğusundaki hükümet güçleriyle çatışma hazırlığına girdiğini bildirdi.

Katar'ın başkenti Doha'da pazar günü yapılan görüşmelerden sonra Çad'la Sudan arasındaki gerginlik yeniden tırmandı. Çad hükümeti, Sudan'ı Doha'da iki ülke arasında bir uzlaşma anlaşmasının imzalanmasından sadece 2 gün sonra askeri bir saldırı düzenlemekle suçladı. Yapılan suçlamaları reddeden Sudan Ordu Sözcüsü Osman Akbaş ise, "Olan biten şu anda Çad içinde meydana geliyor. Çad ordusu ve Çad'lı savaşçılar arasında gelişen bir olay. Meydana gelen çatışmalarda Sudan hükümetinin hiçbir alakası yoktur" dedi.

BM'den yapılan açıklamada, "Doha'da düşmanlıkların sona erdirilmesi için yapılan barış görüşmelerinin devam ettirilmesini istiyor ve BM'nin bölge halkının güvenliği için yapılacak operasyonlar için iki hükümetten saygı bekliyoruz" denildi.

Afrika Birliği Başkanı Muammer Kaddafi ise, "Sudan ve Çad arasındaki anlaşmazlık, sadece Afrika'nın düşmanlarının işine yarar" dedi. Kaddafi, "Sudan ve Çad arasındaki ilişkiler normale dönmeli. İki ülke arasındaki uyuşmazlıkların devam etmesi, NATO müdahalesinin yolunu açacaktır" diye konuşmuştu.

Darfur'daki çatışmalar, Çad sınırında 200 bin mülteci yığılmasına yol açmıştı. Bu durum, iki ülke arasındaki ilişkilerin de gerginleşmesine sebep olmuştu. İki ülke de birbirini, kendi hükümetini devirmeye çalışmakla suçluyor. Sudan'ın başkenti Hartum'a yakın bir bölgede, 2008 senesinde, silahlı isyancılarla güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanmış, isyancılar Hartum'a bağlanan köprüleri tutarak geçişleri kapatmıştı. Bunun üzerine Sudan askerleri tanklarla karşılık vermiş, 3 gün süren
çatışmalarda yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetmişti. Öldürülen isyancıların birçoğunun üzerinden Çad kimliğinin çıkması iki ülke arasındaki gerginliğin daha da artmasına neden olmuştu.

Katar'ın başkenti Doha'da pazar günü yapılan görüşmelerden sonra Sudan ve Çad, düşmanlıkların sona erdirilmesi için bir barış anlaşması imzalamışlar ve iki ülke liderinin bir zirve toplantısı yapması kararlaştırılmıştı. Fakat anlaşmanın imzalanmasından 2 gün sonra Çad, Sudan'ı askeri bir saldırı düzenlemekle suçladı.

SEDAT KÖKLÜ - HARTUM