İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Büyükşehir Belediyesi 2 bin ceviz fidanı dağıttı

Büyükşehir Belediyesi 2 bin ceviz fidanı dağıttı
Büyükşehir Belediyesi 2 bin ceviz fidanı dağıttı

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Bafra ilçesinde çiftçilere 2 bin adet sertifikalı ceviz fidanı dağıtıldı.

Kırsal kalkınma yatırım ve desteklerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Bafra'da 40 üreticiye 2 bin ceviz fidanı dağıtımında bulundu. Son 3 yıl içerisinde Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Samsun ve ilçelerinde şeftali anacı 70 bin, kuşburnu fidanı 33 bin, ceviz fidanı 32 bin, kivi fidanı 2 bin 500 ve kestane fidanı 300 adet dağıtılarak meyve üreticilerine destek verildi. 

Bafra Öğretmenevinde gerçekleştirilen fidanı dağıtımında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Tarımsal üretime dönük bir çabanın içindeyiz. İçinde bulunduğumuz coğrafyada karşılaştığımız hadiselere bakarsak, eğer güçlü bir ülke değilseniz, enerji politikalarında dışa bağımlıysanız, tarımda dışa bağımlıysanız, üretimin değişik versiyonlarında dışa bağımlıysanız, sizin dışa bağımlı olduğunuzu bilen uluslararası camiadaki ülkeler hep peşin satan gibi bacak bacak üstüne atar, size tepeden bakarlar. Sana da, senin uluslararasındaki taşıyacağın rolü ve misyonu adeta buyururlar. Ama gücün varsa, iktisaden gücün varsa kendi kendine yetiyor ve ihracatın itibariyle de dış gelirlerinde yüksek bir ülkeysen, ‘o zaman onunla o kadar pazarlık kolay olmaz' derler. İşte o ikincisi gibi olmak durumundayız. Olmak durumunda olduğumuzu son bir kaç yıl içerisinde görmedik mi, başımıza gelen olaylardan, hatta ve hatta Suriye ve Irak'ta olan olaylar dolayısıyla yıllardır müttefikimiz olan Amerika ile orta Avrupa ülkeleri ile, Almanya ile, Fransa ile içinde bulunduğumuz ilişkilerin tamamen bir güç yarışı, bilek güreşine dönüştüğünü hep birlikte tanıklık etmedik mi? Niye bileğimiz kuvvetli olmasın. Bizim bileğimizi küt diye yere yatıracak cesareti hemen kendinde bulsun. Ya bir dakika onun bileği öyle kolay bükülmez dedirtecek ülke olmamızı anlamamız için acaba son bir kaç yıl içerisinde uluslararası ilişkilerde karşılaştığımız olaylar yetiyor da artmıyor mu? Onun için çok çalışmamız gerektiğini her ortamda söylüyorum. Çok üretmemiz gerektiğini ve ihracat yapmamız gerektiğini her platformda ifade ediyorum” dedi. 

Tarımsal üretimin artması gerektiğini belirten Yılmaz, “Türkiye büyük bir coğrafya. 780 bin kilometrelik bu coğrafyanın yüzde 50'si ekilebilir, biçilebilir araziye sahip. Buna rağmen geçimimizin yüzde 10'nunu tarımdan elde ediyoruz. Tarımdan elde edilen geçimin miktarını arttıracağız ama biz çiftçi olacağız demiyorum. Çiftçilikten öte tarımsal ürünümüzü tarımsal sanayiye dönüştüreceğiz. Yani enginarı üreteceğiz, sonra bundan bir sanayi mamulü yapacağız. Bundan ne yapılıyorsa onu fabrikaya sokacağız, ondan gelir elde edeceğiz. Çiftçilikle kalmayacağız. Tabii ki çiftçi olacağız, üreteceğiz ama tarımsal üretimimizi bir sanayi avantajına döndürmemiz gerekiyor” diye konuştu. 

Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle tamamladı: “Bugün burada dağıtacağız cevizlerle 150 dönümlük ceviz tarlası yapıyoruz. Bu küçük bir iş değil. Süreç içerisinde birçok konuda tarımsal üretim ve verimliliği arttırmak için sizinle beraberiz.Biz elimizi taşın altına koymaya hazırız. Samsun 1 milyon hektarlık bir şehir. Bunun 500 bin hektarı ekilebilir, biçilebilir yer. Bunun 250 bin hektarı da Bafra ve Çarşamba'da. Yani Samsun'da ekilebilir, biçilebilir arazilerin yarısı Bafra ve Çarşamba Ovalarında, geri kalan yarısı da diğer ilçelerde. Tarımsal alan faaliyetlerinde bizi teşvik eden muhtara çok az rastladım. Buna çok üzülüyorum. Zannederim ki köyde rençperlik gırla gidiyor. Ekonomi her şey geçim çok iyi gibi ‘efendim şu bizim şu yolu yap' deniyor. Bakıyorsun yol stabilize, yol stabilize olsun ne var, illa beton asfalt olmalı. Bizim geçimimiz iyi olsun, üretelim, yolu satmayacağız ki ama o topraklardan ürettiğimizi satacağız. Onunla bir zenginlik elde edeceğiz ve zenginlikle birlikte sözlerimizin başında anlattığım etrafımızda gücümüzü sınayan hainlere karşı dik duracağız ve cevap verebileceğiz. Zengin olmadan, güçlü olmadan bunu yapamayız.”

Başkan Yılmaz'ın konuşmasının ardından çiftçilere sertifikalı ceviz fidanı dağıtımı gerçekleştirildi.

“Baframızın 2. köprüsünü yılbaşına kadar hizmete sunacağız”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Bafra'da gerçekleştirilen sertifikalı ceviz fidanı dağıtımı töreninin ardından ilçede yapılan yatırımları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Yapımı devam eden 2. köprü inşaatını inceleyen Yılmaz, yüklenici firma yetkililerinden köprünün yılbaşına kadar tamamlanacağı sözünü aldı. Hızla devam eden Sedde Projesi'nin Bafra'nın çehresini değiştireceğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Sedde Projesi kapsamında Gelin Köprüsü adıyla tarihe geçen Çetinkaya Köprüsü'nün denize doğru akan iki yakasında yapılacak peyzaj ve düzenleme çalışmaları tamamlanarak Samsun halkının hizmetine sunulacak. Bu çalışmamız tamamlandığında özellikle Bafra halkının büyük bir beğenisini kazanacağını düşünüyorum. Eskiden berduşların mekanı olarak bilinen buraları temizliyor, düzenliyor ve sosyal bir alan haline getiriyoruz. Sedde Projesi sadece peyzaj ve çevre düzenlemesinden ibaret değil. Proje kapsamında bisiklet ve koşu yolları, kanal, amfi tiyatro gibi tamamen vatandaşlarımızın kullanabileceği sosyal donatılarda yer alacak. İnanıyorum ki bu proje ilçe ekonomisine ve turizmine de büyük katkılar sağlayacaktır. İnşallah önümüzdeki yılın sonlarına doğru Sedde Projesi'ni bitireceğiz” şeklinde konuştu. 

Başkan Yılmaz Sedde çalışmalarını inceledikten sonra yapımı devam eden Fener -Koşu Köprüsü'nü de ziyaret etti. Burada yüklenici firma yetkililerden yılbaşına kadar bitirme sözü alan başkan Yılmaz, “Türbe - Kalaycılı Köprümüzün ardından Bafra'mıza kazandırdığımız ikinci köprü olan Fener- Koşu Köprüsü de tamamlanmak üzere. Köprü inşaatını yapan müteahhidimizden sözü aldık. 31 Aralık akşamına kadar köprü bitirilip kullanıma açılacak. Fener ve Koşu mahalleleri çevresindeki binlerce çiftçimizin asırlık sorunları bu köprüyle bitmiş olacak. İlk köprü vatandaşlarımızı rahatlatmıştı. Ama bu köprüyle mesafeler daha da kısaldı. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” açıklamalarında bulundu.  

Ahmet Şükrü Uluçay

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.