İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Çalışanların yüzde kaçı işinden memnun değil?

Çalışanların yüzde kaçı işinden memnun değil?
Çalışanların yüzde kaçı işinden memnun değil?

Yapılan araştırmaya göre çalışanların yüzde 84'ü işinden memnun değil. 11 bin 350 kişi arasında yapılan ankete katılanların yüzde 72'si işini değiştirmeyi düşünürken, sadece yüzde 16'sı işinden memnun.

Türkiye'nin önde gelen insan kaynakları sitesi Elemanonline.net'in çalışanlar arasında yaptığı memnuniyet anketi çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. 11 bin 350 kişinin cevapladığı ankette çalışanlara “Şu anda çalışmakta olduğunuz işinizden memnun musunuz?” sorusu soruldu. Anket sonuçlarına göre katılımcıların sadece yüzde 16'sı işini severken, yüzde 72'si işini sevmiyor ve değiştirmeyi düşünüyor. Anketi cevaplayanların yüzde 12'si ise işini sevmediği halde değiştirmeyi düşünmüyor. “Şu anda çalışmakta olduğunuz işinizden memnun musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 72’si “Hayır, işimi değiştirmeyi düşünüyorum”, yüzde 16’sı “Evet, işimi seviyorum” derken, “Hayır, ama iş değiştirmeyi düşünmüyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 12 oldu.

“ÜNİVERSİTE MEZUNLARI ARADIKLARI İŞİ BULAMIYOR”
Elemanonline.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, işini sevmeyenlerin oranının çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, çalışan mutluluğunun iş performansı açısından önemini hatırlattı. Ankete katılanların büyük çoğunluğunun çalıştıkları işleri sevmemesinin nedeninin Türkiye'nin genel istihdam sorunu olduğuna işaret eden Duyarlar, şöyle devam etti:
“İstihdamdaki bu sorun eğitim aşamasında başlıyor. Türkiye'de özellikle meslek eğitimleri hala yetersizken, çok fazla lisans mezunu işsiz var. Üniversitelerden yeni mezun olan adaylar, uzun süren iş aramalarının ardından istedikleri gibi bir iş bulamayarak sevmedikleri işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu da çalışanların memnuniyetsizlik oranını artıran en önemli etkenlerden biri.”

“TERSİNE GÖÇ İÇİN BİR FIRSAT”
İş değiştirmeyi düşünen çalışanların farklı şehirlerde daha iyi iş alternatiflerini tercih edebileceklerine değinen Özlem Demirci Duyarlar, bunun da İstanbul gibi büyük şehirlerdeki istihdam yoğunluğunu diğer illere dağıtmak için iyi bir fırsat olabileceğini belirtti. Duyarlar, “Küçük şehirlerde daha iyi iş alternatifleri yaratılarak hem çalışan memnuniyeti sağlanabilir hem de istihdamda daha dengeli bir dağılım mümkün olabilir. Burada en önemli konu illere göre ihtiyaç duyulan meslekleri belirlemek ve bu doğrultuda mesleki eğitimlerine ağırlık vermek” diye konuştu.

İSTANBUL