İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Çevre felaketi büyüyor

Çevre felaketi büyüyor
Çevre felaketi büyüyor

Meksika körfezinde geçtiğimiz salı günü meydana gelen patlama ve yangının ardından batan petrol platformundan çevreye yayılan kirliliğin, eğer ham petrol sızıntısı durdurulamazsa Amerikan tarihinin en kötü çevre felaketlerinden birisi olacağı bildirildi.

Meksika Körfezi'ndeki petrol platformunun geçen hafta batması üzerine denize günde 160 bin litre ham petrol aktığı, 900 kilometrekarelik alana yayılan petrol tabakasının yüzeyinin hızla genişlediği açıklandı.

Amerikan sahil güvenlik yetkilisi Tuğamiral Mary Landry, düzenlediği basın toplantısında, "Samimi olacağım. Platformu işleten İngiliz petrol şirketi BP'nin sızıntıyı durdurmak için şimdiye kadar yürüttüğü çabalar başarılı olmadı" diye konuştu.

New Orleans sahil güvenlik komutanı Landry, kazayı Alaska kıyılarında karaya oturan ve 1300 km mesafeye 40 milyon litreden fazla hampetrol yayılmasına neden olan Exxon Valdez tankerinin neden olduğu kaza ile kıyaslamayı reddederken, "Ama, eğer kuyuyu güvenliğe alamazsak, evet, bu Amerikan tarihinin en kötü deniz kirliliklerinden biri olacaktır" dedi.


Meksika Körfezi'nde yaşayan balıklar ve kıyı şeridinin boydan boya petrole bulanma tehlikesi ortaya çıkarken 1500 metre derinlikteki petrol deliğindeki supaplı özel kapakların su altı robotların yardımıyla çalıştırılmasına çalışıldığı açıklandı.

Otomatik kapakların çalıştırılamaması durumunda tali tünellerden sızıntı bölgesine ulaşılmaya çalışılacak. Sızıntı yapan kuyunun çevresinde yeni kuyular açarak basıncın düşürülmesine çalışılacağı belirtildi.

Tali platformların yardımıyla, çöken platformla petrol kuyusu arasında yeni bir bağlantı kurulup sızıntı yapan bağlantının tıkanması ve sızan petrolün, deliğin üzerine oturtulacak dev boyutlardaki bir kubbede toplanarak yüzeye pompalanması düşünülüyor.

Olayın gelişimi

Meksika körfezinde geçtiğimiz salı günü meydana gelen patlama ve yangının ardından perşembe günü batan petrol platformundan çevreye ham petrol yayılmasını ve çevre felaketini önlemek için İngiliz BP şirketine ait robot denizaltılar devreye girmişti.

Platformu işleten BP'den yapılan açıklamada, yaklaşık 1,5 km derinlikten günde bin varil (159 bin litre) civarında ham petrolün sızdığı belirtilerek, bu sızıntıyı ve bir çevre felaketini önlemek için bölgeye filtre gemilerinin yanı sıra robot denizaltılar gönderildiği kaydedilmişti.

Petrol sızıntısını önlemek için ilk kez bu tip denizaltılar kullanılıyor. Uydu görüntülerine göre, hızla yayılan petrol örtüsü 1550 km2 alana ulaşıyor ve Amerikan kıyılarını tehdit ediyor.

Yetkililer, buna karşın asıl kirliliğin deniz yüzeyinde ince bir tabaka halinde olduğunu belirtiyorlar.

Transocean şirketine ait günde 8 bin varil petrol çıkaran ABD'nin Louisiana kenti açıklarındaki platformun perşembe batmasından sonra petrolü dev metal yapının enkazından ayırmak için BP bölgeye çok sayıda filtraj gemisi göndermişti.

Kazadan yaklaşık bir hafta sonra platformda görevli kayıp 11 kişi hala bulunamadı. Yetkililer, kayıpları bulma ümidinin neredeyse yok olduğunu belirttiler.

cnntürk

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.