İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Cihaner'in tutuklululuğuna itiraz reddedildi

Cihaner'in tutuklululuğuna itiraz reddedildi
Cihaner'in tutuklululuğuna itiraz reddedildi

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in tutuklanmasıyla ilgili olarak avukatı tarafından bugün mahkemeye yapılan itiraz reddedildi.


Erzincan'da Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklanarak F Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ile ilgili tutuklama kararına yapılan itiraz, mahkeme tarafından yapılan değerlendirme sonucu oy birliğiyle reddedildi. Başsavcı Cihaner'in avukatı Turgut Kazan'ın hazırlayıp vekaleten Erzurum Baro eski Başkanı Nizamettin Selçuk'a verdiği itiraz dilekçesi, 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iletildi. Mahkeme, yaptığı
değerlendirmede, tutuklama kararının kurala uygun yapıldığı gerekçesiyle itirazı reddetti.

 

"İTİRAZLARIMIZ SÜRECEK"

 

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in tutuklanmasıyla ilgili mahkemeye yapılan itirazın reddedilmesinin ardından Cihaner'in avukatları bir açıklama yaptı.


Erzincan'da Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklanarak F Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ile ilgili tutuklama kararına yapılan itiraz, mahkeme tarafından yapılan değerlendirme sonucu oy birliğiyle reddedildi. Başsavcı Cihaner'in avukatı Turgut Kazan'ın hazırlayıp vekaleten Erzurum Baro eski Başkanı Nizamettin Selçuk'a verdiği itiraz dilekçesi, 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iletildi. Mahkeme yaptığı
değerlendirmede, tutuklama kararının kurala uygun yapıldığı gerekçesiyle itirazı reddetti.


Başsavcı Cihaner'in avukatı Baki Uzun, hukuki sürecin devam ettiğini ve itirazlarının üst mahkemeyle devam edeceğini söyledi. Cihaner'in diğer avukatı Asım Kılıç ise, itiraz dilekçesinin tutuklama kararının usul ve yasaya uygun olduğu gerekçesiyle reddedildiğini bildirdi. Kılıç, ikinci itiraz dilekçelerinin de yetkisi alınan Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal ile ilgili olduğunu belirterek, cumhuriyet savcısının yetki aşımı nedeniyle görevden uzaklaştırılmasına rağmen mahkemeye yetkinin kaldırıldığına dair tebligat yapılmadığı için kanıtların mahkemeye getirilerek yetkisiz görevlilerin kanıtlara ulaşmasının engellenmesine yönelik taleplerinin reddedildiğini bildirdi. Kılıç, hukuki mücadelelerinin devam edeceğini ve hukukun asla hukuksuzluk olamayacağını söyledi. Avukatlar olarak dosyalardan habersiz olduklarını kaydeden Kılıç, mahkeme kararının HSYK kararına aykırı olduğunu savundu.

 

AYHAN TÜRKEZ-AHMET AKBOĞA-ERZURUM

 

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.