DÜNYA - 10 Mart 2023 Cuma 11:19

Çin'de Xi Jinping, 3'üncü kez devlet başkanı oldu

A
A
A
Çin'de Xi Jinping, 3'üncü kez devlet başkanı oldu

Çin’de Ulusal Halk Kongresinde düzenlenen seçime tek aday olarak giren Xi Jinping, yeniden devlet başkanı seçilerek üçüncü dönemine başladı.

Çin Ulusal Halk Kongresinin başkent Pekin'de gerçekleştirilen Genel Kurul oturumunda devlet başkanı, devlet başkanı yardımcısı, meclis başkanı (Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı) ve Merkez Askeri Komisyon başkanı seçildi. Kongrenin 2 bin 977 delegesinden 2 bin 952’sinin katıldığı oylamada Xi Jinping, oy birliğiyle yeniden ülkenin devlet başkanı oldu. Anayasaya bağlı kalacağına ant içerek iktidardaki 3. dönemine başlayan Xi, aynı zamanda Merkezi Askeri Komisyon Başkanlığına da yeniden seçilerek başkomutan konumunu sürdürdü. İlk kez 2013 yılında devlet başkanı olan, 2018 yılında da oy birliğiyle görevini sürdürmeye devam eden Xi, iki dönemden fazla devlet başkanlığı yapan ilk isim oldu. İktidardaki Çin Komünist Partisi’nin geçtiğimiz yılki kongresinde yeniden Genel Sekreter seçilen ve kongreden elini güçlendirerek ayrılan Xi, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin başında olmaya en az 5 daha devam edecek.

Öte yandan 2018 yılındaki toplantıda yapılan anayasa değişikliği ile devlet başkanlığı görevinde iki dönem sınırı kaldırılmış, "Xi Jinping siyasi düşüncesi" anayasaya eklenmişti.

Devlet Başkanı Yardımcısı Han oldu

Diğer yandan 2018 yılından bu yana Birinci Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Han Zheng ise bugün yapılan oylamada oy birliğiyle Devlet Başkanı Yardımcılığı’na seçildi. İktidardaki Çin Komünist Partisi’nin en üst karar alma organı olan Politbüro Daimi Komitesi’nin üç numarası Zhao Leji de oy birliğiyle 14. Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı oldu. Politbüro üyesi Li Hongzong ise 14. Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı seçildi.

Çin'de Xi Jinping, 3'üncü kez devlet başkanı oldu

Başbakan ataması bekleniyor

Ülkede Başbakan ve Başbakan Yardımcılığı görevlerine de Xi Jinping’e yakın isimlerin gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Politbüro Daimi Komitesi’nin iki numaralı ismi olan eski Şanghay Parti Sekreteri Li Qiang’ın Başbakan olarak atanması, Politbüro Daimi Komitesi üyesi Ding Xuexiang’ın da Birinci Başbakan Yardımcılığı görevine getirilmesi bekleniyor. Diğer üç başbakan yardımcılığı için Xi Jinping'e yakın olmalarıyla bilinen He Lifeng, Liu Guozhong ve Zhang Guoqing öne çıkıyor.

Yeni birimler de kurulacak

Çin’de kabine işlevi gören Devlet Konseyi’ne bağlı kuruluşlarda reform öngören plan da Ulusal Halk Kongresi tarafından bugün onaylandı. Plana göre bilim ve teknolojiden sorumlu bir komisyon, yeni bir finansal düzenleme organı ve ulusal veri bürosu kurulacak.

Cenk Özkömür

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Muğla Avrupa Gençler Okçuluk Şampiyonası’na Büyükşehir okçuları damga vurdu Romanya’da düzenlenen Avrupa Gençler Okçuluk Şampiyonası’nda Türkiye, büyük bir başarıya imza attı. Büyükşehir Belediyesi sporcularının da yer aldığı U21 ve U18 takımları Avrupa Şampiyonluğuna ulaşırken, Hazal Burun bireyselde de aynı başarıyı yakalayarak Avrupa Şampiyonu oldu. Romanya’nın Ploiesti şehrinde düzenlenen Avrupa Gençler Okçuluk Şampiyonası’nda Türkiye, büyük bir başarıya imza attı. Büyükşehir Belediyesi sporcusu Eflal Duru Kaya’nın yer aldığı U18 Makaralı Yay Milli Takım şampiyonada Avrupa Şampiyonu oldu. Aynı turnuvada, Muğla Büyükşehir Belediyesi sporcusu Hazal Burun’un da yer aldığı U21 Makaralı Yay Milli Takımı da Avrupa Şampiyonluğu’nu kazandı. Hazal Burun Avrupa şampiyonu Şampiyonada Muğla Büyükşehir Belediyesi sporcularından Hazal Burun 21 yaş altı gençler Avrupa Şampiyonu oldu. Hazal Burun Şampiyonada farklı ülkelerden 30 sporcu ile yarıştığı şampiyonada önemli bir başarıya imza attı. Konu hakkında açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras "Okçularımız her geçen gün başarılarına yenilerini ekliyor. Romanya’da hem takım olarak hem de bireyselde şampiyon olan sporcularımızı kutluyorum. Büyükşehir bünyesindeki sporcularımız özveriyle çalışmalarını yapıyor. İnanıyorum ki bir çok branşta da önemli başarılara ulaşacağız. Spora ve sporcuya yapılan desteğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık. Bu anlayışla Türk sporunun geleceği, gençlerimizin de sporla buluşmaları için desteklerimizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.