İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Coca-Cola'dan tarihi imza

Coca-Cola'dan tarihi imza
Coca-Cola'dan tarihi imza

Coca-Cola İçecek, dünya liderlerini iklim değişikliği ile ilgili güçlü, etkili ve tarafsız uluslararası önlemler almaya çağıran "İklim Değişikliğine Karşı Kopenhag Bildirisi"ni dünyada ilk kez imzalayan şirketler arasında yer aldı.

Verilen bilgiye göre 500'den fazla küresel şirketin desteğini alan Kopenhag Bildirisi, dünya liderlerini Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı 2009'da konuyla ilgili güçlü, etkili ve tarafsız uluslararası iklim çerçevesi oluşturmaya çağırıyor.

Coca-Cola İçecek CEO'su Michael A. O'Neill, küresel bir sorun olan iklim değişikliğine sorumlu dünya vatandaşlığı bilinciyle yaklaştıklarını, bu kapsamda küresel ölçekte kabul edilen en güncel adım olan Kopenhag Bildirisi'ne destek verdiklerini açıkladı. Coca-Cola İçecek olarak çevreye etkilerini azaltmak için çalışmalarına uzun zaman önce başladıklarını belirten O'Neill, "Geçtiğimiz günlerde su kaynakları yönetimi, sürdürülebilir ambalajlama ve enerji verimliliği konularında İzmir fabrikamızda yakaladığımız performansımızla "En İyi Çevre Performansı" kategorisinde "The Coca-Cola Company Grup Başkanlık Çevre Ödülü"nü kazandık. Tüm Coca-Cola sistemi içerisinde doğal kaynakların etkili kullanımı konusunda en önde gelmekten büyük gurur duyuyoruz. Çevre politikamızın bir parçası olarak verimli enerji kullanımı konusunda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek için gerekli adımları atmaya ve iklim değişikliği konusunda dünyadaki önemli oluşumlara destek vermeye devam

edeceğiz" diye konuştu.

"İklim Değişikliğine Karşı Kopenhag Bildirisi" dünya liderlerinin küresel ekonomik krizde gösterdiği koordinasyon ve kararlılığın iklim değişikliği konusunda da göstermesi gerektiğini belirtiyor. İklim sabitlenmedikçe uzun vadede ekonomik gelişimin de sürdürülemeyeceğini vurgulayan bildiri, Aralık 2009'da Kopenhag'da yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nda iklim değişikliği ile mücadele için oluşturulacak anlaşmanın temel yapısının nasıl olması gerektiğine ilişkin öneriler de sunuyor.