DÜNYA - 09 Temmuz 2024 Salı 23:28 | Son Güncelleme : 09 Temmuz 2024 Salı 23:45

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, ABD’de konaklayacağı otelin önünde Türk vatandaşları karşıladı

A
A
A
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, ABD’de konaklayacağı otelin önünde Türk vatandaşları karşıladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, ABD’de konaklayacağı otelin önünde karşılayan Türk vatandaşları, sevgi gösterisinde bulundu.

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere ABD'nin başkenti Washington DC’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Andrews Askeri Hava Üssü'nden konaklayacağı otele geçti. Otelin önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Türkçe ve İngilizce "Hoş geldiniz" yazılı pankartlar ve Türk bayraklarıyla karşılayan vatandaşlar, "Türkiye sizinle gurur duyuyor" sloganları attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, makam aracından el sallayarak kendilerine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladı.

Otel çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otele girişi sırasında Türk heyetinde yer alan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, otel önündeki vatandaşların yanına gelerek bir süre sohbet etti. Erdoğan'ın konakladığı otelin önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Otelin çevresindeki bazı sokak ve caddeler kamyonlar da kullanılarak trafiğe kapatılırken otel çevresinde beton ve demir bariyerler kullanıldı.

Dilek Kaya

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kocaeli Modifiye tutkunları fuar alanında buluştu KOCAELİ (İHA) – Kocaeli’nin İzmit ilçesinde düzenlenen modifiyeli araçlar festivali, araç sahipleri ve meraklılarını bir araya getirdi. İnterteks Uluslararası Fuar Alanı’nda düzenlenen etkinlik, katılımcıların büyük beğenisini topladı. Sergilenen araçlar, özel tasarımlı kaplamalar, yüksek performanslı motorlar ve etkileyici ses sistemleriyle otomobil meraklılarının ilgisini çekti. Festivale katılan vatandaşlar, birbirinden farklı araçları inceleme fırsatı buldu. Bazı araç sahipleri drift alanında performanslarını da sergiledi. "Sinop’tan 15 araçla geldik" Sinop’tan 15 araçla geldiklerini söyleyen Mert Erdoğan, "Sinop’tan 600 kilometre yol kat edip 15 araçla geldik. Geldiğimize değdi. Çok güzel bir ortam var, biz modifiye tutkunları olarak buradan çok zevk aldık. Bu tür fuarlar bizim için çok değerli. Ne kadar kısa sürse de bizim için çok güzel ortamlar ve dostluklar oluşuyor. Bu tip fuarlara devam etmek istiyoruz. Yani bize devlet tarafından, trafik polisleri tarafından pek imkan verilmiyor ama elimizden geldiğince bir şeyler yapıp fuarlara katılmaya çalışıyoruz. Her şey için teşekkür ederiz" dedi. "Modifiye sadece erkeklere özel değil" Modifiyenin erkeklere özel olmadığını, kadınların da yapabileceğini belirten Beyza Erbay ise, "Arabam Tofaş, 17 yaşından beri bu işe gönül verdim. Benim için baba yadigarı bir şey. 17 yaşımda aldım ilk Tofaş’ımı. Bu da rekorsal bilinen bir araç zaten. Aracımda BBS jant, air travels, katlanır aynalar var, yani seviyoruz. Bir tek erkeklere özel bir durum değil. Kadınlar da yapabilir, kadınlar da gönül verebilir bu işe. Bütün kadınların sonuna kadar destekçisiyim" diye konuştu.
Gaziantep Tahmazoğlu çiftçilerle tarlada domates, topladı Çiftçilere fide desteğinde bulunan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, bu yılda fidelerin vermiş olduğu mahsulü çiftçilerle birlikte topladı. Çiftçilere toplam 43 milyon 500 bin adet domates, biber, salatalık, patlıcan ve kavun fidesi dağıtan Başkan Mehmet Tahmazoğlu, çiftçiler ile birlikte domates toplayıp, sohbet etti. “Çiftçilerimize desteğimizi sürdürüyoruz” Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, dağıtılan fidelerden bereketli ürünlerin ortaya çıktığını belirterek, “Şahinbey Belediyesi olarak uzun yıllardır çiftçiye desteğimizi sürdürüyoruz. Bu yıl dağıtmış olduğumuz fidelerin hasadını topluyoruz. Çiftçi kardeşlerimle birlikte domates hasadımızı yaptık. Yerli tohum üzerinden çiftçilere fideleri dağıtıyoruz. Kendi tohumlarımızdan üretilen domatesler şu an tarlada. Buradan pazara ulaşacak. Böylelikle üretimi arttırarak hem çiftçinin kazanmasını sağlıyoruz. Hem de vatandaşlarımızın bu ürünleri daha ucuza almasını sağlıyoruz. Tarla ve Pazar fiyatlarını yakın takipteyim. Fiyatlar birbirine çok yakın. Fakat bu fiyat farkı açılırsa biz Şahinbey Belediyesi olarak gerekli müdahaleyi yapacağız. Gerekiyorsa köylümüzden biz satın alarak pazarda biz satarak aradaki fiyat farkını kapatarak halkımızın bu ürünlere çok daha ucuz ulaşmasını sağlamak istiyoruz” dedi. “Soğuk hava deposu kuracağız” Yeni projeler için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Başkan Mehmet Tahmazoğlu, “Bu bölgeye bir tarım kooperatif kurarak çiftçilerimizin ürünlerini kooperatif üzerinden toptan satın almayı konuştuk. Ürünleri herhangi bir komisyon kesintisi olmadan doğrudan bunu da tekrar tüketiciye ulaştırmayı planlıyoruz. Şu an bunun çalışmasını yapıyoruz. Gerekiyorsa bu bölgeye soğuk hava deposu yapacağız. Çiftçilerin ürünlerini maliyetinin altına satmasını engellemiş olacağız. Hem de üreticilerin bunun 5 kat fazla pahalı almasının önüne geçmiş olacağız” diye konuştu.
Gaziantep Dondurma karavanı, Çıksorut ve Yeşilova’daki çocuklara mutluluk götürdü Ekonomik krizin etkilerini hafifletmek için Başkan Umut Yılmaz tarafından hayata geçirilen ‘Dondurma Karavanı’ projesi, çocukların yüzünü güldürmeyi sürdürüyor. Ekonomik krizin derinleştiği ve dondurma gibi çocukların vazgeçilmez lezzetlerinin fiyatlarının arttığı bu zorlu dönemde, Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz’ın önderliğinde başlatılan ‘Dondurma Karavanı’ projesi, her gün farklı mahallelerdeki çocukları sevindiriyor. Başkan Yılmaz’ın, çocuklara moral ve neşe kaynağı olmayı amaçlayan bu özel projesi, ilçe genelinde özellikle çocuklar tarafından büyük beğeni topladı. Her gün başka bir mahallede çocuklarla buluşan Dondurma Karavanı, çocuklara unutulmaz anlar yaşatıyor. Proje kapsamında, son olarak Çıksorut ve Yeşilova mahalleleri ziyaret edildi. Karavanı gören çocuklar, sevinç çığlıklarıyla karşıladıkları sürpriz ziyarette, sırayla dondurmalarını alarak büyük bir mutluluk yaşadılar. Yazın kavurucu sıcağında serinlemenin keyfini çıkaran çocuklar, Başkan Yılmaz ve ekibine teşekkürlerini ilettiler. “Yüzlerinde bir tebessüm oluşturmak bizim için çok önemli” Çocukların bu zorlu dönemlerde moral ve motivasyon bulmalarını sağlamak adına çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerini dile getiren Başkan Umut Yılmaz, “Ekonomik kriz döneminde çocuklarımızın mutlu olmasını sağlamak, onların yüzlerinde bir tebessüm oluşturmak bizim için çok önemli. ‘Dondurma Karavanı’ projesi ile çocuklarımıza küçük de olsa bir mutluluk verebilmeyi hedefliyoruz. Her gün farklı mahallelerdeki çocuklarımızı ziyaret ederek, onların bu sıcak yaz günlerinde serinlemelerini sağlıyoruz. Çocuklarımızın mutluluğu, bizim mutluluğumuzdur” ifadelerini kullandı. Projeye katılan mahalle sakinleri de Başkan Yılmaz’a ve ekibine teşekkür ederek, bu tür projelerin devam etmesini dilediler. Çocukların mutluluğunun mahalleye de yansıdığını söyleyen mahalle sakinleri, ekonomik zorlukların etkisini hafifletmek adına bu tür etkinliklerin önemli olduğunu vurguladılar. ‘Dondurma Karavanı’ projesi, her gün farklı bir mahallede devam edecek ve Şehitkamil’in dört bir yanındaki çocukların yüzünü güldürmeye devam edecek.
Manisa Manisalı çocuklar yazı dolu dolu geçiriyor Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Şehzadeler Belediyesi işbirliği ile 6-13 yaş arası çocuklara hizmet vermeye başlayan, portatif yüzme havuzları büyük ilgi görüyor. Öte yandan Manisa Büyükşehir Belediyesi Çocuk Kültür Sanat Merkezi’nde eğitim gören minik öğrenciler 20 Temmuz Dünya Satranç Günü’nü bir etkinlikle kutladı. Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Şehzadeler Belediyesi işbirliği ile kent merkezindeki okul bahçelerine kurulan portatif yüzme havuzları büyük ilgi görüyor. Necati Bey İlköğretim Okulu ve Ahmet Tütüncüoğlu İlköğretim Okulu bahçesine kurulan portatif havuzlarda, ücretsiz olarak yüzme kursu hizmeti veriliyor. Eylül ayına kadar sürecek olan kurslardan 6-13 yaş arası çocuklar faydalanabiliyor. “Vatandaşlarımızdan yoğun ilgi var” Kurslar hakkında bilgi veren Şehzadeler Belediyesi yetkilisi Salih Avdal, kursların gördüğü ilgiden memnun olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Eğitimlere 6 yaştan, 13 yaşa kadar olan çocuklarımız katılabiliyor. Derslerimiz ücretsiz. Tüm talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Gerekirse yeni programlar açıyoruz. Kursiyer öğrencilerimize haftada iki gün, birer saat olmak üzere eğitim veriyoruz.” Yüzme eğitmeni Muhammet Acar da eğitimlerde öncelikle çocuklardaki su korkusunu yenmeye çalıştıkları belirterek, “Sonrasında nefes alıp verme eğitimleri, denge eğitimleri veriyoruz. Suya alışan çocukları ise yüzmeye teşvik etmek için çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu. Eğitmenlerden Yağız Berk Candan da, “Kursumuza heyecanla başladık, hayırlısı olsun. Çocuklar projeden çok memnunlar. 45 gün boyunca onlarla keyifli zamanlar geçireceğiz ve her birinin doğru şekilde yüzebilmesini sağlayacağız” dedi. Yüzme kurslarından halen 500’e yakın çocuk faydalanıyor. Yurttaşlardan gelen yoğun ilgi ve talep nedeniyle yüzme kurslarının daha fazla noktada hayata geçirilmesi planlanıyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi ilk etapta Nurlupınar ve Horozköy bölgelerinde portatif yüzme havuzlarını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Öte yandan yüzme kurslarına kayıtlar Kurşunla Han’da devam ettiği bilgisi verildi. Minik eller satrançla buluştu 20 Temmuz Dünya Satranç Günü sebebi ile Çocuk Kültür Sanat Merkezi’nde eğitim gören minik öğrenciler için satranç etkinliği düzenledi. Düzenlenen etkinliğe Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Şube müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte öğrencilere satranç kuralları anlatıldı, temel bilgiler verildi. Minikler öğretmenleri ve arkadaşları ile satranç oynadı. Etkinlik sonunda öğrencilere üzüm dağıtılarak, günün anısına fotoğraf çekildi.