POLİTİKA - 16 Eylül 2015 Çarşamba 18:49

Davutoğlu o kaymakam için talimat verdi

A
A
A
Davutoğlu o kaymakam için talimat verdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hakkari'de şehit olan polis memuru Mehmet Tuhal'ın ailesine kameraların karşısında haber verilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hakkari'de şehit olan polis memuru Mehmet Tuhal'ın ailesine kameraların karşısında haber verilmesine ilişkin, "Kaymakam ile vali orada haber veren bir postacı değildir, onlara yukarıdan konuşma hakkına sahip olan bir yetkili de değildir. Oraya gidip acıyı paylaşıp, emriniz nedir diye sormakla yükümlüdür" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV özel yayınında Oğuz Haksever'in moderatörlüğünde Fikrat Bila, Seda Öğretir ve Mustafa Karaalioğlu'nun sorularını cevapladı.

Şehit ailesine kameralarla haber verilmesine ilişkin tepkileri değerlendiren Davutoğlu, "Şehit haberi verilmesi olabilecek en ağır sorumluluk alanlarından biri. Ben Dışişleri Bakanıyken bazen söylüyordum, 'Dünyada üç tur atsın desinler ama bir şehit cenazesinde yüreği yaralı babayı, annenin elini öpmek çok daha zor görev' diye. Bütün kamu görevlilerinin bu zor görevi o mübarek insanların haleti ruhiyelerini anlayarak en mahrem, en ketum şekilde vermeleri, sonra da ellerini öperek talimatlarını almak lazım. Kaymakam ile vali orada haber veren bir postacı değildir, onlara yukarıdan konuşma hakkına sahip olan bir yetkili de değildir. Oraya gidip acıyı paylaşıp, emriniz nedir diye sormakla yükümlüdür. Oraya gideceksiniz, yanınızda da kameralar olacak, bu kabul edilebilir değil. Ben gerekli soruşturmanın derhal açılması talimatını verdim. Burada gösterilen tutumun izahı mümkün değil. Bu bakımdan gerekli her türlü idari işlem yapılacak. Buna göz yummamız, öyle veya böyle mazur görmemiz söz konusu değil. Kaymakam ve valiler şehit ailelerimizin yüreklerindeki acıyı dindirmek için oradalar, canlı yayın kaydı almak için değil. Vali, Kaymakam, Bakan ben de dahil herhangi bir şehit haberinin bu şekilde verilmesi konusunda sorguya açık olmam lazım. Bu haber üzerinden sürekli bunun oradaki ailelerine tekrar tekrar bu acıyı yaşatacak şekilde basında sürekli dolaşması da doğru değil. Basın organlarımızın da sürekli vererek o aileye bu acıyı yaşatması doğru değil. Ona da basının özen göstermesini bekleriz ama gerekli hukuki, idari her türlü işlem yapılacak. O şehit ailemizin acısını paylaşıyorum ve Allah'tan rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı. 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Karabük Karabük’te büfe önünde silahla ateş açılması olayında yeni görüntüler ortaya çıktı Karabük’te iddiaya göre şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybeden şahsın tabanca ile ateş açarak kaçtığı olayın yeni görüntüleri ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, Kemal Güneş Caddesi üzerinde şans oyunları hizmeti veren büfede Musa D. (38), iddiaya göre sabah saatlerinden itibaren şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybetmişti. Para kaybetmeyi hazmedemeyen şahıs, büfe önünde belinden çıkarttığı tabanca ile ateş açarak kaçmıştı. Büfe işletmecisi Mustafa Orhan ile cadde üzerindeki bir polis ile vatandaşların peşinden koştuğu şahıs, olay yerinin yakınındaki alışveriş merkezinde kıskıvrak yakalanmıştı. Büfe işletmecisi ve eşi ile vatandaşların büyük panik yaşandığı olayda iş yerine 3 kurşun isabet ederken, silahı ile birlikte gözaltına alınan şahıs Karabük Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilerek gözaltına alınmıştı. Oynadığı şans oyunlarında yaklaşık 50 bin TL kaybeden şahsın ateş açtığı o anlar ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı. Silahlı saldırının yaşandığı yerin hemen yakınındaki bir kafede oturanların panik anları da güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, silahlı saldırının yaşanmasının ardından kafeterya önünde oturan müşterilerin ayağa kalktığı ve olayı anlamaya çalıştığı, saldırganın kendilerine doğru koştuğunu gören müşterilerin panikle iş yerine kaçışmaya başladığı yer aldı. Polis ekiplerince gözaltına alınan Musa D.’nin emniyette verdiği ifadede bahis oyunları bağımlısı olduğunu ve sabah saatlerinden itibaren oynadığı oyunlarda 50 bin TL kaybettiğini, bir anlık öfkeyle belindeki tabanca ile ateş açtığını ve yaşananlardan dolayı pişman olduğunu söylediği öğrenildi.