GÜNDEM - 04 Mart 2012 Pazar 00:29

Davutoğlu, Yusuf Çetin'i ziyaret etti

A
A
A
Davutoğlu, Yusuf Çetin'i ziyaret etti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk Süryani Kadim Kilisesi Metropoliti Yusuf Çetin'i ziyaret etti.

DENİZ AYAS
İSTANBUL

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul'daki dini liderlere nezaket ziyaretleri kapsamında Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi'nde Türk Süryani Kadim Kilisesi Metropoliti Yusuf Çetin'i, ziyaret etti. Süryani geleneğinin medeniyet tarihi içindeki önemine değinen Davutoğlu, "Bugün çağdaş devlet anlayışı içinde bütün vatandaşlar gibi Süryani vatandaşlarda eşit haklara sahiptir ve asli unsurlardır" diye konuştu.
 

Süryanilerin, din özgürlüğünden de en kapsamlı şekilde yararlanma hakkı olan bir topluluk olduğunu söyleyen Davutoğlu, ''Süryani toplumunun bölgesel barışa da büyük katkılar yapacağına inanıyorum'' ifadelerini kullandı.
 

Metropolit Yusuf Çetin ise, kilisenin yapısı, tarihi ve cemaati hakkında bilgi verdi. Süryanilerin, İslam dinine de önemli katkılarda bulunduğunu belirten Çetin, ''Biz bu ülkeyi çok seviyoruz. Osmanlı döneminde olsun, Cumhuriyet kurulduktan sonra olsun devletimizin yanında yer aldık" diye konuştu.
 

Lozan antlaşması döneminde patriklerinin kendilerini azınlık kabul etmediklerini ifade ettiğini anımsatan Çetin, ''Biz Süryaniler kendimizi azınlık kabul etmememizle beraber, sanki bir nevi cezalandırıldık Cumhuriyet tarihinde. Ne azınlık haklarından yararlanabildik ne de normal vatandaş haklarından yararlanabildik. Artık 21. asra gidiyoruz. Biz Türkiye'de kalan farklı inanç sahipleri 100 bini aşmıyoruz. İnşallah bu yeni anayasada bu da halledilir. Kendimizi bu ülkenin parçası olarak görüyoruz. Ülkemizin büyümesi, barışı için dua ediyoruz. Dünya barışı için dua ediyoruz'' dedi.
 

Çetin, yurtdışındaki Süryanilerin de Türkiye için çaba harcadığını, kendilerini bu ülkenin bir parçası olarak gördüklerini sözlerine ekledi.
 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ankara TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan "yeni anayasa" açıklaması TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Bütün siyasi partilerin çoğunluğunun kabul edebileceği yöntemi olması gerekiyor. İnşallah bu samimi gayretleri ortaya koyduktan sonra TBMM’de büyük bir çoğunlukla referanduma gitmeden bir çoğunlukla anayasa değişikliği yapılır” dedi. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’nin açılışının 104. yıl dönümü dolayısıyla Tören Salonu’nda verilen resepsiyonda konuştu. Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin, en kısa zamanda Meclis’te grubu olan partilerle başlayacaklarını belirterek, “Temasları arttıracağız, partiler birbirlerine gidecekler. Meclis Başkanı olarak grubu olan partileri ve grubu olmayan partilerin görüşlerini, Türkiye’de STK’ların, üniversitelerin, hukuk camiasının görüşlerini alarak, fikri olan herkesin bu sürece katkı sağlamasını temin edeceğiz. Burada birlik ve bütünleşmeyi sağlayacak Anayasa çalışmalarının, bir ayrışma vesilesi olmamasını tercih ederiz” ifadelerini kullandı. Kurtulmuş, Anayasa’nın yöntemine ilişkin soruya, “Bütün siyasi partilerin çoğunluğunun kabul edebileceği yöntemi olması gerekiyor. İnşallah bu samimi gayretleri ortaya koyduktan sonra TBMM’de büyük bir çoğunlukla referanduma gitmeden bir çoğunlukla anayasa değişikliği yapılır” dedi. Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özel’in görüşmesine ilişkin soru üzerine, “Sayın Cumhurbaşkanı en kısa süre içinde, muhtemelen önümüzdeki hafta Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’i kabul edecektir. Gayet güzel samimi Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ruhuna uygun biçimde gerçekleşti” diye konuştu. Kurtulmuş, 1921 Anayasasının bir benzetme olduğunu belirterek, 64 maddeyi esas alma gibi konuşması olmadığını ifade etti.
Ankara Milli Eğitim Bakanı Tekin: "Öğretmen atama sayılarını önümüzdeki hafta içerisinde açıklayacağız" Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarına ilişkin, "Atama sayılarını Hazine ve Maliye Bakanımızla birlikte önümüzdeki hafta içerisinde açıklayacağız" dedi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 104. yıl dönümü nedeniyle Meclis Tören Salonu’nda verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Müfredatla ilgili yapılan çalışmalara ilişkin bir soruyu cevaplayan Tekin, Talim ve Terbiye Kurulunun ön incelemeleri yaptığını; süreç biter bitmez askıya çıkarılacağını belirtti. “2 kat fazla müfredat yüklüyoruz çocuklara” Müfredatla ilgili çalışmaların gelecek hafta tamamlanacağını dile getiren Tekin, şunları kaydetti: "OECD’nin yaptığı derecelendirme mekanizmaları var. Kamuoyunun bizimle yarıştırdığı ülkelerdeki müfredat yoğunluğu ile bizimkini karşılaştırdık. Oradaki yoğunluğa yaklaştırmaya çalıştık. O ülkelerden yaklaşık 2 kat fazla müfredat yüklüyoruz çocuklara. Birincisi, çocuklara daha fazla müfredat yüklüyoruz, ikincisi ise orada olduğu gibi beceri temelli değil, bilgi, kazanım temelli veriyoruz. Bahsettiğimiz ülkelerde çocukların aldıkları eğitimi gündelik yaşam becerilerine dönüştürüp dönüştüremediği ölçülürken biz normal bilgi olarak veriyoruz. Halbuki bahsedilen sınavlarda bunlar ölçülüyor. Hem müfredat olarak daha fazla hem de farklı bir mantıkla verdiğiniz zaman rekabet edemiyorsunuz." Müfredatı seyrelteceklerini vurgulayan Tekin, "Halbuki biraz bunu seyreltsek, çocuklarımızın kapasitelerine uygun, öğretmenlerimizin süresinde yetiştirebileceği hale getirebilsek hem çocuklarımız daha rahat öğrenecek hem de sistem rahatlayacak hem öğretmen arkadaşlarımız koştura koştura müfredatı yetiştirmek için çaba harcamak zorunda kalmayacak. Dolayısıyla ortalama yüzde 35 bandında bir seyreltme var" diye konuştu. Bakan Tekin, öğretmen atama rakamlarına ilişkin bir başka soruya ise "Öğretmen atama sayılarını Hazine ve Maliye Bakanımızla birlikte önümüzdeki hafta içerisinde açıklayacağız" cevabını verdi.