İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Esenler'de 'pazar' referandumu

Esenler'de 'pazar' referandumu
Esenler'de 'pazar' referandumu

Esenler'de pazar yerinde yapılması düşünülen değişiklik için referanduma gidildi.

ABBAS ULU/İSTANBUL

Vatandaşlar, 'pazar yeri değişsin' veya 'değişmesin' şeklindeki kararlarını, kurulan referandum sandığına attıkları oyla bildirdi.

Esenler Belediyesi, Havaalanı Caddesi üzerinde kurulan pazar yerinin değiştirilip değiştirilmemesi ve caddenin trafiğe kapatılıp yayalaştırılması kararını halka bıraktı. Vatandaşlar, caddenin trafiğe kapatılıp yayalaştırılmasına, pazar yerinin ise sokak aralarından çıkartılarak, Tekstilkent önündeki viyadüğün altına taşınıp taşınmamasına sandık başında karar verdi.

Yunus Emre İlköğretim Okulu'nda kurulan referandum sandığının başına geçen vatandaşlar, oylarını kullandı. Sabah 09.00'da başlayan mini seçime katılan vatandaşlardan çoğu pazar yerinin değişmesini istemediklerini bildirdi. "Pazarın kalkmasını istemiyoruz" diyen vatandaşlar, "Pazar bize yakın. Mahallemizde bir tane pazar var. Diğer yerler bize uzak" dedi.

Pazar esnafı ise "Pazarın vatandaşlara faydası çok. Pazarı başka yere almaları durumunda vatandaşlar için zor olacak. Vatandaşlar markete mecbur kılınacak. Sebze ve meyveler marketlerin yarı fiyatına göre satılıyor. Pazar kalktığında fiyatlar daha da artacaktır. Bu da vatandaş açısından kötü olacak. Başımızda GDO'lu ürünler vardı şimdi de pazar yerinin değiştirilmesi var" şeklinde konuştu.