SPOR - 24 Nisan 2023 Pazartesi 09:54

Grekoromen Milli Takımı, Avrupa şampiyonu oldu

A
A
A
Grekoromen Milli Takımı, Avrupa şampiyonu oldu

Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Grekoromen Mili Takımı, 3 altın, 1 gümüş, 2 bronz toplam 6 madalya ile Avrupa şampiyonu oldu.

Hırvatistan'ın Başkenti Zagreb'te düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Türkiye fırtına gibi esti. 82 kiloda Burhan Akbudak (İstanbul B.B.S.K) Sırp rakibi Branko Kovacevic'i (9-0) teknik üstünlükle, çeyrek finalde Alman rakibi Roland Scwarz'ı da (9-0) teknik üstünlükle yendi. Yarı finalde de Avrupa, dünya şampiyonu Azerbaycanlı Refik Hüseyinov'u (5-1) mağlup etti. Milli güreşçi finalde Ukraynalı Yaroslav Filchakov'u da (3-3) son puan avantajıyla geçerek Avrupa şampiyonu olarak altın madalya kazandı.
Bu altın madalya Türkiye'nin 112. altın madalyası olurken, Grekoromen Milli Takımı da 2006 Moskova'dan 17 yıl sonra Avrupa şampiyonu olmuştu.

60 kilosa Kerem Kamal (İzmir B.B.S.K), ilk turda Arnavut rakibi Bayram Sina'yı (9-0) teknik üstünlükle yendi. Çeyrek finalde Moldovalı Viktor Ciobanu'ya ise kaybetti. Kamal, repesajda Alman Christoper Kraemer'i (9-0) geçip, bronz madalya için Rus asıllı Sırp rakibi Georgi Tibilov ile karşılaştı. Kamal, 3-0 öndeyken sakatlığı nüksedince (7-3) maçı kaybetti ve Avrupa 5.'si oldu.

67 kiloda Murat Fırat, İsviçreli Andreas Vetsch'i (9-1) teknik üstünlükle, çeyrek finalde de Bulgar Ivo Krasimirov İliev'i (5-3) mağlup etti. Yarı finalde dünya 3.'sü Azerbaycanlı Hasret Caferov'a (7-1) kaybeden Fırat, bronz madalya için karşılaştığı Norveçli Haavard Joergensen'e (3-2) yenilince, Avrupa 5.'liği elde etti.
72 kildao Selçuk Can (Ankara Aski) da Macar rakibi Robert Atilla Fritsch'i (7-1), çeyrek finalde Alman Michael Felix Widmayer'i (6-0) yendi, yarı finalde dünya 2.'si Azerbaycanlı Ulvi Ganizade'ye (2-1) mağlup oldu. Bronz madalya için repesajdan gelen Ukraynalı Andri Kulyk'i (5-1) yenen Can, bronz madalyanın sahibi oldu.

Grekoromende

3 altın madalya

Rıza Kayaalp
Burhan Akbudak
Adem Burak Uzun

1 gümüş madalya

Ali Cengiz

2 bronz madalya

Yunus Emre Başar
Selçuk Can

Takım sıralaması

1. Türkiye 155 Puan
2. Azerbaycan 145 Puan
3. Gürcistan 113 Puan

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Şırnak Hain darbe girişiminde sokağa çıkan Cizreli, o anları anlattı Şırnak’ın Cizre ilçesinde 15 Temmuz hain darbe girişiminde arkadaşlarıyla sokağa çıkıp direnen Yunus Emre Yiğit, "Cumhurbaşkanımızın talimatları ile sokağa çıktık. Tepkimizi göstermek için güvendiğim arkadaşlarımı çağırarak Cizre Köprüsü’nde insan barikatı oluşturduk" dedi. 15 Temmuz Hain darbe girişiminden 8 yıl geçti. Darbe girişiminin seyrini değiştiren adreslerden biri de Şırnak Cizre ilçesiydi. FETÖ’cü komutanlar, darbeye destek için asker sevkiyatı yapmaya çalıştı. Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığına bağlı 300 komando, Şerafettin Elçi Havalimanına doğru yola çıktı. Ancak hesap edemedikleri bir direniş onların kirli planını boşa çıkardı. Yola çıkan darbecilerin hedefi Şırnak Şerafettin Havalimanına ulaşmaktı. Cizre’den geçip kendileri için gönderilen uçaklarla Ankara’ya gitmeyi planlayan darbeciler, önce Cizre girişinde daha sonra Cizre Köprüsü’nde halkın ve emniyetin direnişi ile karşılaştı. Darbe gecesi sokağa ilk çıkıp tankın önünde setten duvar ören vatandaşlardan olan Yunus Emre Yiğit, darbe gecesi yaşadıklarını İHA muhabirine anlattı. Yiğit, hain darbe girişiminden 8 yıl geçmesine rağmen hala nöbette olduklarını söyledi. Darbeye karşı çıkmak için Cizre Köprüsü’nde etten duvar ördüklerini belirten Yiğit, "Cizre halkı olarak bizler darbeyi duyduğumuz andan itibaren cumhurbaşkanımızın talimatları ile sokağa çıktık. Tepkimizi göstermek için güvendiğim arkadaşlarımı çağırarak Cizre Köprüsü’nde insan barikatı oluşturduk. Amacımız ülkenin her noktasında olduğu gibi darbenin karşısında durmak ve askeri unsurların şehrin merkezine hareket etmesini engellemekti. Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığına bağlı 300 komando ekibi, Şırnak Şerafettin elçi havalimanından Ankara’ya hareket edecek ve özel birliklerin merkezine doğru yol alacaklardı" dedi. Tankın üzerine çıkıp al bayrağı dalgalandırdığını belirten Yiğit, "Darbe gecesi ailemle vedalaşarak sokağa çıktım. Siyasi darbelerin olduğu vakitlerde bir daha eve geri dönmemek vardı. Bende ailemle helalleştikten sonra sokağa çıktım. Bizler, canımızı verme pahasına olsa bile o gece dışarı çıktık. Darbeyi duyup sokağa çıkan ilk insanlardan biriside bendim. Dışarıya çıktığımızda askeri unsurların olduğu 105. nokta olan Cizre Köprüsüne hareket ettik. Cizre Köprüsü’nde askeri araçların önünde insan barikatı oluşturarak askeri unsurların şehir merkezine inmelerine ve havalimanına yetişmelerini engelledik. Al bayrağımızı taşıyarak tankın üzerine çıktım ve milli iradeye hiçbir şeyin üstün gelmediğini göstermek için al bayrağımızı dalgalandırdım. Bizler her daim devlete, millete olan inancımızla darbelerin karşısında duracağız" ifadelerinde kullandı.
Manisa Başkan Balaban Laleli pazar yerinde esnaf ve vatandaşı dinledi Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban haftasonu Laleli Pazar Yerinde esnaf ziyareti yaparak pazarcı ve vatandaşları dinledi. Halk Buluşmalarıla vatandaşları dinleyen Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, bir taraftan da esnafı ziyaret ederek taleplerini yerinde dinlemeye devam ediyor. Bu çerçevede Başkan Balaban hafta sonu Laleli Pazar Yerini ziyaret ederek esnafın taleplerini ve sıkıntılarını yerinde dinledi. Ziyarette Başkan Balaban’a Belediye Başkan Yardımcıları Emine Özge Arslan, Mehmet Mesut Doğan, Ali Gök, MAYEB Genel Müdürü Cahit Kaplan, Özel Kalem Müdürü Seyit Ali Özmen, Manisa Meyve Sebze ve Umum Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Destan Bulgay, Laleli Muhtarı Yadigar Şahin ve 75. YıL Muhtarı Erhan Çavdarlı eşlik etti. Başkan Balaban’ı karşılayan Pazarcılar Odası Başkanı Destan Bulgay, pazarcılara verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Tezgahları tek tek gezen Belediye Başkanı Balaban esnafa iyi kazançlar dilerken, sıkıntı ve talepleri dinledi. Bir taraftan esnafı ziyaret eden Başkan Balan bir taraftan ise pazar yerine alışverişe gelen vatandaşlarla sohbet etti. İlçedeki pazaryerlerinin ve esnafın daha da gelişmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini vurgulayan Başkan Balaban, "Halkımızın refahı ve ilçemizin kalkınması için var gücümüzle çalışıyoruz. Esnafımızın sorunları bizim sorunlarımızdır. Onların işlerini kolaylaştıracak, pazaryerinin daha da canlanmasını sağlayacak adımları atmaya devam edeceğiz" dedi. Esnaf ve vatandaşlar ise başkanın sahada olmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, belediyenin hizmetlerinden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.