İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Hamile kadın: "Hiç bir hastaneye kabul edilmiyorum"

Hamile kadın:
Hamile kadın: "Hiç bir hastaneye kabul edilmiyorum"

İzmir'in Aliağa ilçesinde yaşayan ve hamileliğinde 40. haftaya giren kadın, yüksek tansiyon ve riskli bir doğum olduğu için kendisini hiçbir hastanenin kabul etmediğini iddia etti.

ÖZEL HABER

Aliağa ilçesinin Helvacı Mahallesi'nde yaşayan iki çocuk annesi Aygül Dizdar(34) bundan 40 hafta önce 3. çocuğuna hamile kaldı. Hamileliği normal devam ederken 119 kiloya çıkan ve yüksek tansiyon tespit edilen genç kadın, doğum zamanı gelmesine rağmen hastanelerin kendisini kabul etmediğini belirterek, "Her gün hastaneye gidiyorum ve hareket etmekte zorlanıyorum. Aliağa Devlet Hastanesi'ne gittim riskli bir doğum olduğu için Konak Doğumevi'ne sevk ederek yatış verdiler. Ancak Konak Doğumevi yatırmadığı gibi beni Yenişehir Hastanesi'ne sevk etti, orası da herhangi bir müdahalede bulunmadı. Normal doğum zamanım geçti buna rağmen gittiğim hastaneler bana bir açıklama bile yapmıyorlar. Ne yapayım ölmem mi gerekiyor" şeklinde konuştu.

119 kiloya çıkan ve vücudu şiştiği için hayati riski bulunan genç annenin İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan eşi Suat Dizdar( 37) ise, "Her gün 70 TL vererek ambulans tutuyoruz, zaten maddi durumumuz iyi değil hem işimden kalıyorum hem de eşimi ve çocuğumu kaybetme riski yaşıyorum. Anneyi ve bebeği kaybedebilirsiniz diyorlar ancak müdahale etmiyorlar. Riskli bir doğum olacağı için hiç kimse sorumluluk almak istemiyor. Aliağa Devlet Hastanesi sevk ve yatış verdi ancak sevk ettiği hastaneler bizi kabul etmedi. 3 kez Konak Doğumevi'ne, 3 kez Menemen Devlet Hastanesi'ne, Yenişehir Hastanesi'ne ve Yaşam Sağlık Merkezi'ne dahi gittik, ne yapacağımızı bilemiyoruz" diye konuştu.

Normal doğum zamanı geçmiş olmasına rağmen hastaneler tarafından kabul edilmediği iddiasına yanıt veren Aliağa Devlet Hastanesi Başhekimi Koray Durmuş, hastanelerinin yeni doğan servisinin yeterli olmadığını belirterek, "Bizim hastanemizin yeni doğan servisi bu doğum için yeterli değil. Gerekli incelemeler yapılmış ve hasta bu doğumu gerçekleştirebileceği hastaneye sevk edilmiştir. Sevk edilen hastanenin sezaryen ile doğum yaptırması gerekir" dedi.

Hastanelerin doğum zamanı gecikmiş olmasına rağmen Aygül Dizdar'ı neden kabul etmediği sorusuna cevap veren ve adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, hastanın kilo ve yüksek tansiyon sorunu olduğu için doğumunun çok riskli olduğunu bu nedenle hastanelerin sorumluluk almak istememiş olabileceğini belirtti.

2 çocuk annesi Aygül Dizdar'ın bir kız çocuğu beklediği öğrenildi.

CEM ULUCAN / İZMİR

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.