İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Hayatını kaybeden 10 dağcı anıldı

Hayatını kaybeden 10 dağcı anıldı
Hayatını kaybeden 10 dağcı anıldı

Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Zigana Dağı'nda geçtiğimiz yıl 25 Ocak tarihinde meydana gelen çığ felaketinde yaşamını yitiren 10 dağcı için anma töreni düzenlendi.

ERSEN KÜÇÜK-RECEP ERGİN/GÜMÜŞHANE

Yoğun kar yağışı altında yapılan törende 10 dağcı anısına yaptırılan anıt da açıldı.

Gümüşhane Valiliği tarafından bölgeye yakın bir noktaya yaptırılan anıtın açılış törenine Vali Enver Salihoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Fuat Kömürcü, Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Emniyet Müdürü Kamil Şanlı, Torul Kaymakamı Şafak Gürçam, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, Trabzon Tenis, Dağcılık, Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) yönetici ve üyeleri, GÜDAK yönetici ve üyeleri ile çığ felaketinde yaşamını yitiren sporcuların yakınları katıldı.

Törende bir konuşma yapan TEDA) Başkanı Ali Melih Tankutay, 17 yıllık bir kulüp olarak bugüne kadar binin üzerinde doğa yürüyüşleri ve kamp yaptıklarını ve 30 bin insanı dağlarla ve doğayla buluşturduklarını söyledi. Tankutay, bugüne kadar çığ felaketinin haricinde en ufak bir kazalarının bile olmadığını belirterek, "Ama maalesef az risk gördüğümüz bir ortamda sıkıntı yaşadık. Bunun sonucunda 10 arkadaşımızı kaybettik" dedi.

Çığ felaketinde hayatını kaybeden Özlem Timurcioğlu'nun annesi Sündüz Timurcioğlu ise, kızına yazdığı mektup ve şiiri okudu. Timurcioğlu mektubunda şu ifadelere yer verdi:
"Özlemim yıl 27 Ekim 1983. Bin bir güçlüklerle getirdim seni dünyaya yavrum. Hasta idin, senin için söylediğim ninniler hala yankılanıyor odanın duvarlarında. Hala inleyen bir bebeğin yeşil gözleri dolaşıyor tavanlarda. Hala büyüyen bebek Özlemim." Mektubunu okurken gözyaşlarına hakim olamayana Timurcioğlu ve yaşamını yitiren dağcı yakınları, anıtın üzerindeki Türk bayrağının açılması esnasında da fenalaştılar.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca da, "Bir hafta sonu normal bir yolda yürürken, spor yaparken, sağlıklı olmak için, bölgesini tanıtmak için, bölgeye turizmde canlılık getirmek için hiç böyle bir kazayla karşılaşmak hepimizi düşündürüyor. Türk dağcıları olarak unutmayacağız ve unutulmayacaklar. Sporumuzun riskli olduğunu biliyoruz. Bu risklerden ne kadar uzak durabilirsek o kadar uzun süre dağlarda gezebiliriz diye düşünüyorum" diye konuştu.

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Doç. Dr. Kemalettin Aydın ise yaptığı konuşmada 25 Ocak tarihinin hayatının en zor günü olduğunu belirtti. Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu da şunları söyledi:

"Dağcılık ve kayak sporları bazı riskleri taşımakla birlikte riskli sporlar. Bazen de çok acı facialarla, sürprizlerle karşılaşıyoruz. Allah tekrar göstermesin bu tür faciaları. İnşallah bu son olur diyorum. Onlar Trabzonluydu, Maraşlıydılar. Gümüşhane'nin dağlarında şehit oldular. Trabzon ile Maraş kardeş şehirdir. Diyorum ki Trabzon-Maraş kardeşliğinde şimdi birde Gümüşhane eklendi. Onlar memleketlerine defnedildiler ama aslında onlar Gümüşhane'nin dağlarına, Zigana'nın 2100 metrelik doruklarına defnedildiler. Onlar orada yatıyor ve her tarafı birden seyrediyorlar."

Vali Salihoğlu konuşmasını İlhan Erk'in bir beyti ile sonlandırdı.

Yapılan konuşmaların ardından Gümüşhane Valililiği tarafından yaptırılan anıtın, çığ felaketinde yaşamını yitiren dağcılar ve protokol üyeleri tarafından açılışı gerçekleştirildi. Tören için Türkiye Dağcılık Federasyonu ve Trabzon, Gümüşhane dağcılık kulüplerine bağlı çok sayıda sporcu bölgeye geldi. Gümüşhane Dağcılık ve Doğa Sporları (GÜDAK) tarafından Zirve Camii'nde mevlit okutularak, helva dağıtıldı.

Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Zigana Dağı'nda 25 Ocak 2009 tarihinde meydana gelen çığ faciasında TEDAK üyesi 17 dağcıdan 12'sinin üzerine çığ düşmüş, olayda Özlem Timurcuoğlu, H. Ali İsaoğlu, Gülhanım Piyale, Dursun İnan, Burçak Sevim, Erhan Terzi, Husniye Sarıbıyık, Dr. Davut Akdeniz, Yasemin Aktaş olay yerinde, Hüseyin Karaosmanoğlu ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.