GÜNDEM - 15 Haziran 2024 Cumartesi 11:49 | Son Güncelleme : 15 Haziran 2024 Cumartesi 11:54

Hicri 1445 yılının hacıları Arafat'ta toplandı

A
A
A

Hicri 1445 yılının hacı adayları, hac görevlerini yerine getirmek üzere Arafat'ta toplandı.

Dünyanın dört bir yanından hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gelen 3,5 milyon hacı adayı, Rahmet Dağı'nın eteğindeki Arafat Meydanı'nda vakfeye durdu. Gözyaşları arasında Allah'a yalvaran Müslümanlar günahlarının affı ve İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşının dinmesi için dua ve niyazda bulundu, tövbeler edildi. Peygamber Efendimizin veda hutbesinin de okunduğu Arafat vakfesinde aşırı sıcağa rağmen, içi aşkla dolan yüz binlerce kişi Cebel-i Rahme'ye tırmanıp burada da dua etti. Dağın zirvesinde bulunan Hazreti Âdem ile Hazreti Havva'nın buluşup, affedildiği noktaya yoğunluk sebebiyle binlerce hacı adayı çıkamadı.

Hicri 1445 yılının hacıları Arafat'ta toplandıTepeye çıkan merdivenlerden en yüksek noktaya ulaşamayan Müslümanlar kayalıklardan tırmanarak çıktı. Duygusal anların yaşandığı Arafat'ta dili, ülkesi ve rengi ayrı olmasına rağmen herkes aynı duygu ve düşüncelerle Rabbine yönelip, niyazda bulundu. Suudi yönetimi hac vizesi olmayanları ise Kabe'ye ve Arafat'a sokmadı. Kasap gibi hizmetli olarak gelenlere Arafat'a çıkmak için otobüs verilmeyince birçok kişi hacı olamadı. Bazı vizesi olmayan müslümanlar da polis kontrollü olmayan noktalardan gece yarısı yürümeye başlayarak çıktılar. Aralarında Türkiye'nin de olduğu 11 ülke hacılarına tahsisli yoldan hızlı transfer gerçekleştirildi.

Her ülkeye ayrılan çadır ve bölümlerde olduğu gibi, Türkiye'den ve Avrupa'dan gelen yaklaşık 90 bin Türk hacı adayına ayrılan bölümde de çeşitli programlar düzenlendi. 'Lebbeyk' nidalarıyla başlayan programda hatim indirilip salat ve selamlar getirildi, ilahiler söylendi. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 500 çadırda kalan Türk hacı adaylarına vakfe duası yaptırdı. Hep bir ağızdan yapılan vakfe duasının ardından tüm Müslümanların, kardeşleri ile kucaklaşıp helalleşmesinde duygusal anlar yaşandı.
Arafat'ta bazı üniteler kalıcı hale getirilerek, betopan prefabrik yapılar inşa edildi. Elektrik tesisatlarının da güçlendirildiği görüldü.

Hicri 1445 yılının hacıları Arafat'ta toplandıArafat'ta 45 dereceye varan sıcaklıkta hacı adayları zor anlar yaşadı. Diyanet İşleri Başkanlığının kurduğu sahra hastanesi yoğun bir gün geçirdi. Türk hacılarının yüksek tavanlı çadırlarında endüstriyel klimalar ile serin bir vakfe imkanı sağlandı. Arafat çadırında her hacı için yatak, yastık ve pike ile güçlü kumanya standart haline geldi. Kalabalık çadırlarda öğle 45 derecelik sıcakta klimalar da kifayet etmedi. Arafat'a yeni yapılan tuvaletler sırayı kısmen azalttı. Hacı adayları, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın vakfe duası sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

İrfan Altıkardeş

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kayseri Geleneksel Bekir Çakmak Trap Yarışması 21 Temmuz’da yapılacak Kocasinan Argıncık Avcılık ve Atıcılık Derneği tarafından geleneksel hale getirilen Trap yarışları bu yıl 8. kez düzenlenecek. Bekir Çakmak ismi ile yapılacak Trap Yarışları, 21 TemmuzPazar günü gerçekleştirilecek. Kayseri Kocasinan Argıncık Avcılık ve Atıcılık Derneği tarafından 8. GelenekselBekir Çakmak Trap Yarışları 21 Temmuz Pazar günü Erkilet KurbanKesim Alanı’nda yapılacak. Yarışmalar amatör trap, profesyonel trap, duble trap, tavşan atışı ve tek kurşun atışları olmak üzere 5 ayrı kategoride yapılacak. Kategorilerinde ilk 6 sırayı alanlara çeşitli ödülleri verilecek. Kategorisinde birinci olan otomatik tüfek, ikinci olan 1 koli fişek, üçüncü olan havalı tüfek, dördüncü olan olta makinası, beşinci olan olta kamışı ve tüfek kılıfı, altıncı olan ise yan çanta ve tüfek kılıfı ile ödüllendirilecek. Kocasinan Argıncık Avcılık ve AtıcılıkDerneği Başkanı Kemal Çelik, organizasyonun sadece trap yarışı olmayacağını ve tüm doğaseverleri beklediklerini söyledi. Çelik, “Organizasyonumuzda mehter gösterisi, off-road gösterileri ve motosiklet gruplarının gösterileri olacak. Organizasyon alanımıza gelen tüm misafirlerimize yemek, ayran ve su ikramımız olacak. Trap yarışmalarına katılacak olan sporcularımız 20 Temmuz Cumartesi günü 13.00-18.00 arasında alanımızda deneme atışları yapabilecek” diye konuştu.
Ankara ATO Başkanı Baran: "Ankara iş dünyamız darbeci zihniyetin ülkemiz ekonomisine sinmesine izin vermemiştir" Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, “Ankara iş dünyamız 15 Temmuz gecesi ve sonrasında darbeci zihniyetin ülkemiz ekonomisine sinmesine izin vermemiştir” dedi. Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Fethullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirdiği hain darbe girişimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Baran, darbe girişiminin demokrasiyi, milli birlik ve beraberliği, Türkiye’nin büyümesini ve gelişmesini hedef aldığını belirterek, “Ülkemizin istiklaline ve istikbaline yapılan bu saldırıyı unutmayacağız. Darbeciler ve iş birlikçileri de bu milletin demokrasiden asla vazgeçmeyeceğini unutmasın” dedi. Türk milletinin, 15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında verdiği kahramanca mücadelenin içerde ve dışarda hainlerin oyununu bozduğunu belirten Baran, “Ülkemizi bölmek isteyen güçlerle iş birliği yapan hain terör örgütünün 15 Temmuz gecesi kalkıştığı ihanet karşısında, milletimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ve çağrısıyla meydanlara inerek canını ortaya koymuş, demokrasiye, istiklal ve istikbaline sahip çıkmış ve demokrasiden vazgeçmeyeceğini bütün dünyaya ilan etmiştir” diye konuştu. “Ankara iş dünyamız darbeci zihniyetin ülkemiz ekonomisine sinmesine izin vermemiştir” 15 Temmuz’un demokrasinin yanı sıra ekonomiye, yerli ve milli üretim anlayışına yönelik bir darbe olduğunun da altını çizen Baran, Türkiye’nin büyük ve müreffeh bir ülke haline gelmesini engellemeye çalışan demokrasi düşmanlarına, dün olduğu gibi bugün de yarın da geçit verilmeyeceğini söyledi. Baran, “Ankara iş dünyamız 15 Temmuz gecesi ve sonrasında darbeci zihniyetin ülkemiz ekonomisine sinmesine izin vermemiştir. 15 Temmuz hainlerinin ekonomide oluşturmaya çalıştığı tahribata karşı daima teyakkuz halindeyiz” açıklamasında bulundu. “Milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutluyorum” Türkiye Cumhuriyeti’ni gelişmiş ülkeler düzeyinin üzerine çıkartmak için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan ve bu gayretin Türkiye üzerinde emelleri olan hainlere verilecek en büyük mesaj olduğunu ifade eden Baran, “Bu önemli günün yıl dönümünde vatanımıza ve demokrasimize sahip çıkmak için canını veren şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyor, aziz milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutluyorum” ifadelerine yer verdi.
Ankara TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “15 Temmuz’da demokrasimize ve milli irademize yapılan hain saldırıyı unutmayacağız” Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminin 8. yıl dönümündeyiz. Ülkemizin istiklaline ve istikbaline yapılan bu alçakça saldırıyı unutmadık ve unutmayacağız” dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Hisarcıklıoğlu, TOBB ve Oda-Borsa Camiası olarak, demokrasinin, milletin ve devletin daima yanında olduklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bu demokrasi mücadelesinde hayatını kaybeden, milli direnişin kahraman şehitlerine Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar diliyor, gazilerimizi minnetle anıyoruz” ifadelerini kullandı. Hisarcıklıoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi: “15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminin 8. yıl dönümündeyiz. Ülkemizin istiklaline ve istikbaline yapılan bu alçakça saldırıyı unutmadık ve unutmayacağız. Türkiye, 15 Temmuz 2016 gecesi demokrasisine ve hukuk devleti yapısına kasteden hain ve alçakça bir saldırıyı geri püskürterek şunu açıkça göstermiştir ki, gücünü sandıktan, yetkisini milletten almayan bir idareyi asla meşru kabul etmeyiz. Demokrasi ve milletin iradesi dışında bir seçeneğe de boyun eğmeyiz. TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak darbe girişimine karşı ilk harekete geçen, ilk inisiyatif alan meslek örgütü olduk. ‘Milletin iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyoruz. Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür’ dedik. Türk iş dünyası, her zaman milletimizin, devletimizin ve demokrasinin yanında olmuştur, olmaya da devam edecektir. Demokrasi mücadelesinde hayatını kaybeden, milli direnişin kahraman şehitlerini minnetle anıyoruz.”