İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

"Hükümet eğitime büyük yatırımlar yaptı"

"Hükümet eğitime büyük yatırımlar yaptı"

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, AK Parti hükümetinin eğitime çok büyük yatırımlar yaptığını söyledi.


Çubukcu, Şen Piliç firması tarafından 5 milyon TL harcanarak yaptırılan Şen Piliç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetinin eğitime alanında yaptığı yatırımlarla, okullaşma oranının yüzde 96'lara çıktığını kaydetti. AK Parti'nin göreve gelmesiyle birlikte en büyük payı eğitime verdiğini belirten Çubukcu, "Göreve geldiğimiz andan itibaren eğitime büyük yatırım yaptık. 'Ana Kız Okula', 'Haydi Kızlar Okula' kampanyalarının yanı sıra ücretsiz ders kitapları ve bilgisayarlı eğitime, yani geleceğe dair çok büyük yatırımlar yapıldı. Bütün illerimiz gibi Sakarya ilimize yapılan yatırımlar sonucunda okullaşma oranları yükselmektedir. Hiç kuşku yok ki eğitimli gençlerimizle şehirlerini ve ülkelerini geleceğe taşıyacaklardır. Sakarya ilimiz ayrıca eğitimde Türkiye ortalamasının başında geliyor. 2008 yılı itibariyle adrese dayalı kayıt sistemine göre 6 yaş ve üzeri okur-yazar oranı Türkiye geneli yüzde 85.7 iken, Sakarya'da bu oran yüzde 88.8'dir. Türkiye geneli kız öğrencilerin okullaşma oranı yüzde 96 iken Sakarya'da 97.33, orta öğretimde ise Türkiye geneli yüzde 56.3 iken Sakarya yüzde 62.14'dür. Özelikle mesleki eğitimde okullaşmada ciddi bir artış gözlenmektedir. Bugün 2002-2003 yıllarında 3 ana okulu varken şimdi 20 anaokulu, 5 anadolu lisesi varken şimdi 14 Anadolu lisesi, 41 meslek lisesi sayısı ise 2009 yılı sonu itibarıyla 75'e çıktı. Meslek lisesinin devam eden öğrencilerimiz orta öğretime devam eden öğrencilerimizin yüzde 58'ini teşkil ediyor" dedi.

Türkiye genelinde 142 bin 600 derslik yaparak bir çok ilde derslik sıkıntısını çözdüklerini belirten Çubukçu, "Sakarya'da bin 996 derslik yapıldı. Özellikle 17 Ağustos depreminden sonra 66 geçici prefabrik okuldan sadece 6 prefabrik okul kaldı. Bu okullar da 2010 yılı içinde kalıcı konutlara geçecektir. Böylelikle ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 28, orta öğretimde ise 31'e düşürülmüştür. Bugün 4 lise, 8 ilköğretim okulu, bir halk eğitim merkezi bir anaokulu olmak üzere 15 okulu hizmete
açıyoruz. Bu okulların eğitim açılmasıyla eğitime kazandırılan okul sayısı 170'e ulaşıyor. Hem Türkiye genelinde hem Sakarya genelinde eğitime yönelik hedeflere hayırseverlerin desteğiyle ulaşıyoruz. Hayırseverlere teşekkür ediyoruz" diye konuştu.


METİN DEMİR-SAKARYA

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.