GÜNDEM - 22 Ağustos 2019 Perşembe 08:54

İki çocuğu organ nakliyle hayata dönen annenin organları başka hastalara umut oldu

A
A
A
İki çocuğu organ nakliyle hayata dönen annenin organları başka hastalara umut oldu

Bağcılar’da iki çocuğu organ nakliyle hayata dönen anne Döne Sert hayatını kaybetti. Sert'in organları ailenin kararıyla bağışlandı. Organlar iki hastaya umut olurken, kadının kocası ve çocukları organ bağışı konusunda vatandaşları bilinçlendirmek için çalışıyor.

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde Akciğer Embolisi tedavisi gördüğü sırada hayatını kaybeden Döne Sert’in kocası ve çocukları tarafından bağışlanan organları iki hastaya umut oldu. Hayatını kaybeden kadının iki çocuğu Alparslan ve Semanur Sert’in de geçtiğimiz yıllar da organ nakliyle hayata tutunduğu öğrenildi. Babasının böbreğini verdiği Alparslan ve teyzesinin böbreğini verdiği Semanur’da anneleri ölünce hiç düşünmeden babalarına annelerinin organlarını bağışlamasını istediklerini söyledi. Baba Recep Sert ve çocuklarının verdiği kararla hayatını kaybeden Döne Sert’in, karaciğer ve böbreği hemen Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi doktorları tarafından uygun hastalara nakledilmek üzere alındı. Karaciğer ve böbreği organ nakli için sıra bekleyen hastalardan uygun olan kişiye nakledildi. Şimdi kadının kocası ve çocukları organ bağışı konusunda vatandaşları bilinçlendirmek için çalışıyor.

“Biz organ beklemenin ne demek olduğunu biliyoruz”

Kendilerinin de yıllarca organ beklediklerini ve bunun ne demek olduğunu çok iyi bildiklerini belirten baba Recep Sert “Eşim Akciğer Embolisi teşhisiyle Bağcılar Eğitim ve Araştırma hastanesinde kaldı bir hafta sonra beyin ölümü gerçekleşti. Bunun için de çocuklarımızla beraber organlarını bağışlama kararı aldık. Karaciğer böbrek ve kalbini bağışladık kalbinde sorun olduğu için kalbini almadılar. Ama karaciğer ve böbreğinin biri iki tane insana hayat verdi. Benim çocuklarım da böbrek hastası. Oğlum Alparslan'a böbreğimi ben, kızım Semanur'a da teyzesi böbreğini verdi. Şükür onlar da sağlığına kavuştu. Biz organ bağışının ne demek olduğunu biliyoruz. Organ beklemenin ne demek olduğunu bildiğimiz için çocuklarımızla beraber karar verdik” dedi.

“Eşimin organları iki hastaya umut oldu”

Eşinin organlarının nakil için sıra bekleyen iki hastaya umut olduğunu belirten Sert “Eşimin organları iki kişiye umut verdi isteriz ki bütün insanlar organlarını bağışlasınlar nice ümitle organ bekleyen insanlara ümit olur diye düşünüyoruz. Canlı organ nakillerinde de insanlar sağlığından hiçbir şey kaybetmiyorlar bende bir organ bağışlayıcısıyım bende çocuğuma böbreğimi verdim. Kendine daha çok dikkat ediyorsun hastası olan insanlar akrabalarına veya çocuklarına organlarını hiç düşünmeden verebilirler” diye konuştu.

“Organ nakliyle insanlık büyür”

İnsanların organ bağışı konusunda duyarlı olmasını isteyen hayatını hayatını kaybeden Döne Sert'ini oğlu Alparslan Sert ise, “Biz de ameliyat olduğumuz için başkaları da hayata tutunsun diye kabul ettim. Ben de bunu istedim. İnsanlar böbreklerini karaciğerlerini ve kalplerini başka insanlara verirse yaşamalarını sağlarlar ve insanlık büyür” şeklinde konuştu. Kendisinin de organ nakli olduğunu belirten Semanur Sert ise herkes organlarını bağışlayabileceğini söyledi.

“Organ nakli bekleyen 28 bin hastamız var”

Türkiye genelinde 28 bin hastanın organ nakli beklediğini belirten SBÜ Bağcılar Eğitim ve Araştırma ve Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ayşe Banu Esen, “Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak 2009 yılında beri organ nakli ünitemizle birlikte organ bağışı çalışmalarına devam etmekteyiz. Döne hanım bir hafta yoğun bakım ünitemizde yatmış ve bir haftanın sonunda ailesi Recep bey ve çocukları daha önce de organ nakli ile uğraştıkları için bilinçli bir şekilde organlarını bağışlamışlardır. Biz aileye müteşekkiriz ülkemizde 28 bin hastamız organ nakli beklemektedir. 1979 yılından bu yana çıkarılan kanunla ülkemiz de organ bağışı çalışmalarına devam edilmektedir. Ayrıca Diyanet İşleri Yüksek Kurulunun 1980 yılında çıkardığı bir yönetmelikle bu işin caiz olduğuna karar verilmiştir. Biz hem Döne hanımın ailesi gibi hem de organ bekleyen 28 bin vatandaşımızın ailesi gibi milletimizden bu işe hassasiyetle yönelmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Volkan Kayalar 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Rize İlhan Palut: “Biz artık bu negatif periyodu sonlandırmak istiyoruz” Çaykur Rizespor teknik direktörü İlhan Palut, “Biz artık bu negatif periyodu sonlandırmak istiyoruz” dedi. Trendyol Süper Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor, ligin 28. haftasında 2 Mart Cumartesi günü saat 16.00’da sahasında karşılaşacağı Kayserispor maçı için hazırlıklarını sürdürüyor. Antrenman Mehmet Cengiz Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Teknik direktör İlhan Palut antrenman öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Palut, "Ligin her maçı her takım için çok önemli. Çünkü ligin seyrini biliyoruz. Artık takımların puanların birbirine çok yaklaştığı ve yakalanacak bir ivmenin takımları çok iyi yere çıkaracağı ama bunun yanında bizim son dönemlerde yaşadığımız kötü periyotlarında takımları sıralama anlamında savuracağı bir lig yaşıyoruz" şeklinde konuştu. “Biz artık bu negatif periyodu sonlandırmak istiyoruz” Son 5 haftadır aldıkları kötü skorlara bir son vermek istediklerine vurgu yapan Palut, "Bizim adımıza kötü bir periyot ilerlerken rakibimiz de özellikle Burak hocanın gelmesiyle birlikte sezonun başındaki ivmesini tekrar yakalamış görünüyorlar. Hem puan olarak hem de sahada gösterdikleri mücadele olarak bir çıkış içerisindeler. Biz artık bu negatif periyodu sonlandırmak istiyoruz. Her maç bunun için bir fırsat. Samsunspor maçı da öyleydi. Başaramadık. Bu hafta Kayserispor maçında tekrar bunu sonlandırmayı deneyeceğiz. Her takımın her puana ihtiyacı var. Bizim de bu maçtan alacağımız puanlara çok ama çok ihtiyacımız var. İnşallah bizim adımıza güzel biter. Son haftalarda basit goller yiyoruz. Antrenmanlar bunun en önemli geliştiricisi. Son maçlarda gol ortalamamız son derece yetersiz. Nasıl ki kötü periyodu sonlandırmak için her maç bir fırsat ise burada da daha verimli atak yapabilmek daha skorer olabilmek adına da her maç olduğu gibi bu maçı da bir fırsat olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı. “Ligimizdeki sezonluk hakem performansları değerlendirilmesi gereken bir konu” Hakemler ile ilgili açıklama bulunan Palut, hakem performanslarının değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Ligimizdeki sezonluk hakem performansları değerlendirilmesi gereken bir konu. Bence bu sezon sonunda bunu mutlaka masaya yatırmak ve değerlendirmek lazım. Bunu bir tarafa koyuyorum. Şu an İlhan Palut olarak geçirdiğimiz periyot, puanlara olan ihtiyacımız beni sadece ve sadece bu haftaki maçla alakalı düşünmek ve değerlendirmek durumunda bırakıyor. Onun için bizim maçların dışında gelişen maçlar olduğu için ve çok fazla konsantrasyonumu bu konuya ayırmadım. Özellikle bu dönem bu soruyla alakalı ben cevap vermek istemiyorum. Görev değişimi noktasında da inşallah VAR’ın daha doğru ve adil kullanımını geliştirici bir değişim olmuştur diye sadece umut ediyorum" dedi.
İstanbul Beşiktaş Belediye Başkanı Akpolat basın mensuplarıyla bir araya geldi Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bayramlarda yaptığımız konserlerde düzenlediğimiz festivallerde hiçbirinde Beşiktaş Belediyesinin kasasından bir kuruş harcanmamıştır. Kesinlikle belediyenin parasını harcamadan yapmışızdır. Beşiktaş’ın iş adamları bu süreçlerin doğal paydaşı oldu ve biz bu süreci çok sağlıklı bir şekilde yönettik” dedi. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat Feriye’de basın mensupları ile bir araya geldi . Beşiktaş Belediyesi’nin 5 yılda yaptığı projeleri nasıl hayata geçirdikleri anlatılan toplantıda, daha sonra katılan basın mensuplarının soruları cevaplandı. “Festivallerde hiçbirinde Beşiktaş Belediyesinin kasasından bir kuruş harcanmamıştır” Belediye bütçesinin doğru kullanıldığını söyleyen Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, “Bayramlarda yaptığımız konserlerde düzenlediğimiz festivallerde hiçbirinde Beşiktaş Belediyesi’nin kasasından bir kuruş harcanmamıştır. Kesinlikle belediyenin parasını harcamadan yapmışızdır. Beşiktaş’ın iş adamları bu süreçlerin doğal paydaşı oldu ve biz bu süreci çok sağlıklı bir şekilde yönettik. Dolayısıyla biz bu paydaşlarımız ve sponsorlarımızla beraber bu etkinliklerin hepsini yaptık. Biz aş evimizde her gün 6 bin 7 bin adet arasında sıcak yemek çıkartıyoruz. Dolayısıyla bunların maliyetlerini ne kadar olduğunu düşünebilirsiniz. Önemli olan şudur. Kentler zengin. Önemli olan bu zenginlikleri nereye aktaracağınız. Bu zenginlikleri halka mı aktaracak başka yere mi aktaracaksınız. Bu zenginlikleri halka aktarmaya karar verdiğinizde bunların hepsini bu şekilde organize edebilirsiniz. Ana Caddelerimizde alt yapı sorunu vardı. Biz göreve gelirken bir anket yaptık. 3 tane büyük sorun tanımlandı. Birinci altyapı sorunu evleri işyerlerini yağmurda su basıyor. İkincisi kentsel dönüşüm ve deprem meselesi. Üçüncüsü ise vatandaşlarımız ucuza hizmet alamadığını ifade etmişti. Yani Beşiktaş’ta bütün ücretlendirmeler hep dışarıdan gelenlere göre ayarlanmış. Beşiktaş’ta yaşayanlar açısından bu bir dezavantaj. Beşiktaş’ta hızlıca altyapı sorununu çözdük Barbaros Bulvarı’nda Nusretiye Caddesi’nde Nispetiye Caddesi’nde Kuruçeşme’de Arnavutköy’de altyapı sorununu çözdük” dedi. “Çok sorun konuşuyoruz ve bunlara siyaset karıştırmıyoruz” Yetki karmaşası olduğunu ifade eden Akpolat, “Biz yetki paylaşıyoruz. Yetki bizde de olsa hiçbir sorun yok. Biz Beşiktaş Kaymakamlığımızla beraber çok iyi bir yönetim süreci yürütüyoruz. Devletin varlığını burada hissediyoruz. Hem eski kaymakamımız hem şimdiki kaymakamımız tam bir devlet adamı. İşbirliği çok önemli. Çünkü o kadar çok sorun konuşuyoruz ki onlarla. Biz iş konuşmaktan siyaset konuşmuyoruz” dedi.
Antalya Mesai arkadaşını bıçaklayarak öldüren zabıta tutuklandı Antalya Muratpaşa Belediyesi’nde mesai arkadaşını 7 bıçak darbesiyle sırtından ve boynundan bıçaklayarak ölümüne neden olan zabıta memuru, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Dün, Muratpaşa ilçesi Meydankavağı Mahallesi 12. Cadde üzerindeki bir işletmenin önünde yaşanan olayda, Muratpaşa Belediyesi’nde zabıta olarak çalışan Erdal Vuran (36) mobbingte bulunduğu iddiasıyla mesai arkadaşı İsmail Kanmaz’ı (60) bir büfenin önünde oturduğu sırada sırtından bıçaklamaya başladı. Erdal Vuran, 2 bıçak darbesi sonrası kaçmaya çalışan Kanmaz’ı yakalayıp yine sırt ve boyun kısmına 5 bıçak darbesi daha vurdu. Bu sırada kavgayı ayıran çevredekiler, bıçağı Erdal Vuran’nın elinden alıp çöp konteynerine attı. Kanlar içerisinde yere yığılan Kanmaz’ı görenler 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayıp yardım istedi. Sağlık ekiplerince ilk müdahalesi olay yerinde yapılan İsmail Kanmaz, hastaneye sevk edildiği sırada ambulansta hayatını kaybetti. Olay yerinden ayrılmayan Erdal Vuran ise polis ekiplerine teslim oldu. Olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlatan polis, cinayet şüphelisi zabıtayı polis merkezine götürdü. Şüphelinin ilk sözlü ifadesinde mobbing iddiasında bulunduğu ileri sürüldü. Bölgede çalışma yapan Olay Yeri İnceleme Ekipleri ise suç aleti bıçağı çöp konteynerinden çıkartıp muhafaza altına aldı. Ayrıca, olay anları güvenlik kamerası ve cep telefonu kameralarına saniye saniye yansımıştı. Tutuklandı Dün Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerince gözaltına alınan Erdal Vuran’nın emniyetteki ifadesinde cinayeti işleme sebebine ilişkin susma hakkını kullandığı öğrenildi. İşlemleri tamamlanan zanlı, savcılıktaki ifadesinin ardından çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.
Sakarya SUBÜ Filipinler’den 4 üniversite ile iş birliği yaptı SUBÜ ile Filipinler Cumhuriyeti’nin dört üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokollerle üniversiteler arasında eğitim-öğretim, Ar-Ge ve topluma hizmet çatısı altında birçok ortak çalışma yürütülebilecek ve öğrenci ile personel hareketliliği gerçekleştirilebilecek. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ile Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE) için Türkiye’de bulunan Filipinler Cumhuriyeti’nin dört üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol imzalanan üniversiteler arasında Mariano Marcos Devlet Üniversitesi, Caraga Devlet Üniversitesi, Iloilo Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Mindanao Devlet Üniversitesi yer aldı. Protokollerin imza töreninde Filipinler Cumhuriyeti Yükseköğretim Komisyonu Başkanı Dr. J. Prespero de Vera da bulundu. İmza töreninin ardından yapılan birim ziyaretleri ile misafirlere SUBÜ’nün laboratuvarları, atölyeleri, uygulama ve araştırma merkezleri, stüdyoları ve Teknoloji Yarışmaları Koordinatörlüğü tanıtıldı. Protokollerle üniversiteler birlikte akademik teşvik, Ar-Ge ve topluma hizmet çalışmaları gerçekleştirebilecek. Ayrıca ortak konferanslar, araştırma faaliyetleri, kapasite geliştirme girişimleri, akademik materyal ve yayın paylaşımları, öğrenci ve personel hareketliliği yapılabilecek. Ulus ötesi eğitim ve kısa süreli kurslar geliştirilebilecek ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri teşvik edilecek. Uluslararasılaşmaya özel bir önem verdiklerini ve kuruluşlarından itibaren çok sayıda ülkeden çok sayıda üniversite ile ikili iş birliklerine imza attıklarını vurgulayan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Bu iş birliklerimizi aktif bir şekilde işleterek ülkemiz ve diğer ülkeler arasında başta bilimsel ve eğitimsel faaliyetler olmak üzere insani ilişkileri de geliştirerek gönül köprüleri oluşturuyoruz. Bunun faydasını ise birçok noktada görüyoruz. Üniversitelerin faaliyetleri ve ufku dar bir alana ve belli sınırlara hapsedilemeyecek kadar geniş. Bugün imzaladığımız protokoller aslında çok uzak coğrafyalardan iki ülkenin birlikte hareket edebilme kararlılığının ve üniversitelerin geniş ufkunun göstergesi oldu. Filipinler’den gelen hocalarımızı ve Yükseköğretim Komisyonu Başkanı Sayın Vera’yı şehrimizde ve üniversitemizde ağırlamaktan memnuniyet duyduk. İmzaladığımız protokollerin hayırlı işlere ve birlikteliklere vesile olacağına yürekten inanıyorum. İlerleyen süreçte yeni iş birlikleri geliştirmeyi sürdüreceğiz. Protokollerimiz tüm paydaş üniversiteler için hayırlı olsun” diye konuştu. Türkiye’de bulunmaktan memnuniyet duyduklarını kaydeden Filipinler Cumhuriyeti Yükseköğretim Komisyonu Başkanı Dr. J. Prespero de Vera, “EURIE’de yer alarak Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile bir araya gelme fırsatı bulduk. Marmara Kariyer Fuarı’nı da ziyaret ederek oldukça dolu ve hareketli bir gün geçirdik. Bölgedeki üniversitelerin rektörleri ile görüşme ve fikir alışverişinde bulunma şansı yakaladık. Programımızda davetleri üzerine SUBÜ’ye ayrı bir yer ayırdık. Üniversitenin çözüm ve beceri odaklı eğitim sistemine ilişkin bilgiler aldık ve birimlerde yürütülen çalışmaları inceleme fırsatı bulduk. Üniversitelerimizin SUBÜ ile iş birliği protokolü imzalamasını son derece kıymetli buluyorum. Hemen hemen her sahada farklı coğrafyalardan ekoller olarak birbirimize katacağımız çok değer ve birlikte yürüteceğimiz çok çalışma olduğuna inanıyorum. Nazik davetleri ve misafirperverlikleri için Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.