SAĞLIK - 19 Aralık 2016 Pazartesi 12:15

İspanyollar saç ekimi için ülkemize akın ediyor

A
A
A
İspanyollar saç ekimi için ülkemize akın ediyor

Saç ekiminde cazibe merkezi haline gelen Türkiye’ye 2016 yılında İspanyollar damga vurdu.

Türkiye pek çok başarısı ile dünyada adından söz ettiren önemli bir ülke konumunda. Siyasi liderlerimiz, Mega starlarımız, dünya çapında güzellerimiz ve modellerimiz derken son yıllarda doktorlarımızın ve cerrahlarımızın da başarısı ülke sınırlarını aştı. Sağlık turizminde estetik, saç ekimi gibi konularda ise Dünyanın cazibe merkezi haline geldik. Türkiye sağlık turizminde Araplar ve Ortadoğu’nun yoğun ilgisini çekerken son birkaç yılda bu ilgi Avrupalılarda da yoğunlaştı. 2016 yılında ise sağlık turizmine saç ekimi alanında İspanyollar damga vurdu.

Türkiye’de yaptığı başarılı çalışmalarla ünü ülke sınırlarını aşan Saç Ekim Uzmanı Songül Alcı İspanyolların da ilgisini çekti. Türkiye’de saç ekimi konusunda tecrübeli isimlerden olan Medical Park Saç Genel Koordinatörü Songül Alcı, iyi ve kaliteli yapılan her çalışmanın Türkiye adına sağlık turizminde önemli bir yatırım olduğuna değinerek şu açıklamalarda bulundu;

“Ülkemiz sağlık turizminde cazibe merkezi haline geldi. Sadece saç ekimi için her ay yaklaşık 5 bin kişi geliyor. Dolayısıyla son yıllarda sağlık turizmi alanında en hızlı yükseliş gösteren branşların başında saç ekimi geliyor. Ülkemizin bu alandaki fiyat politikası, tercih edilmemizde önemli bir etken. Ancak en büyük etken kalite ve profesyonellik faktörü. Kalite memnuniyet demek, memnun kalan turist ülkesinde bizi anlatıyor. İyi yapılan işler kulaktan kulağa çabuk duyuluyor, ülkemize de prestij katıyor ve ülke ekonomisine ciddi getiri sağlıyor. Ancak tecrübesiz ellerde yapılan başarısız çalışmalar ve merdiven altı yerler bu itibarımıza gölge düşüyor. Biz merkez olarak kaliteli hizmet vermenin yanında, iyi yönlendirmeyi, bilgilendirmeyi, ülke itibarımıza yakışır şekilde hareket etmeyi, uzmanlığımızı uluslar arası sınırlara yaymayı misyon ediniyoruz. Bunu da başardığımızı düşünüyorum. Çünkü yıllardır Araplardan, Ortadoğu’dan, Avrupa’dan gelenler direkt ismime ve merkezimize geliyor. Son birkaç yıldır da İspanyolları ağırlamaya başladık. İspanyollar Türkiye’yi ve biz Türkleri çok sempatik ve samimi buluyor bu yüzden ülkemizi seviyorlar. Ancak herkeste olduğu gibi sağlık konusunda onlar da titizler, önce güven duymak istiyorlar.”

“İspanyollara benzemem ilgi çekti ama profesyonellik onları buraya getirdi”

Yaptığı işte hem Türkiye’yi doğru temsil etmek hem de saç ekimi konusunda insanları doğru bilgilendirmek ve yönlendirmek adına çok ciddi uluslararası tanıtım ve yatırımlara imza attıklarına değinen Songül Alcı, “Saç ekim alanı suistimale çok açık bir alan. Bundan dolayı biz kurulduğumuz yıldan itibaren çok ciddi tanıtıcı ve bilgilendirici çalışmalara da yatırım yaptık. Arap, Ortadoğu ve Avrupa’daki televizyon kanallarında sürekli bilgilendirici yayınlarda yer aldık, farkındalık yaratmaya çalıştık. Bunları bizzat uyguladık da. Bundan dolayı uluslararası bir güven sağladık. Bu güven politikası Türkiye’deki tüm saç ekim merkezlerinde geçerli olmalı, çünkü söz konusu olan ülke itibarımız aynı zamanda. Bu alanda yaptığım samimi ve doğal açıklamalar İspanyolların da ilgisini çekmiş. Fiziki olarak onlara benzemem sempatiyi arttırıyor tabi. Ancak yüz yüze iletişimlerden ve yapılan profesyonel uygulamalardan sonra memnuniyetleri ve mutlulukları kat kat artıyor. Ülkelerine gittiklerinde bizi anlatıyorlar. İspanya’da bu anlamda en çok konuşulan Türklerden oldum. Bu gurur verici tabi hem kendi adıma, hem merkezim adına hem de ülkem adına” şeklinde konuştu.
 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Bursa Üretici pazarlarıyla hem çiftçi hem Nilüferli kazanıyor Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, üreticiyle tüketiciyi aracısız bir şekilde buluşturan üretici pazarını gezdi. Nilüfer’in dört farklı mahallesinde kurulan üretici pazarlarının çiftçilere destek olduğunu söyleyen Başkan Şadi Özdemir, “Nilüferli hemşerilerimiz de bu pazarlarda taze ürünlere kolayca erişebiliyor” dedi. Nilüfer Belediyesi, yerel üreticileri desteklemek ve vatandaşların doğrudan ürünlere ulaşmasını sağlamak için hayata geçirdiği ’üretici pazarları’ hem çiftçilere hem de tüketicilere kazandırıyor. Nilüfer’in dört ayrı mahallesinde haftanın dört günü düzenlenen üretici pazarları, üretici ve tüketiciyi aracısız olarak bir araya getiriyor. Her hafta salı günleri Görükle, çarşamba günleri Konak, cumartesi günleri Çamlıca ve pazar günleri Karaman Mahallelerinde kurulan üretici pazarlarında tezgah açan çiftçiler, tarlalarında yetiştirdikleri ürünleri aracısız ve komisyonsuz satma fırsatı yakalarken, vatandaşlar da en taze ürünlere erişebiliyor. Konak Mahallesi’nde kurulan üretici pazarını ziyaret ederek tezgahları tek tek dolaşan Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, hem vatandaşların hem de çiftçilerin sorun ve talepleriyle yakından ilgilendi. Nilüfer Belediyesi olarak tarımda katma değeri ve verimi artırarak yerli üreticiyi desteklemeye devam edeceklerinin altını çizen Başkan Şadi Özdemir, tarımın canlanması ve çiftçinin emeğinin karşılığını alması için çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı. Üretici pazarlarının bu amaca hizmet eden güzel bir örnek olduğuna dikkat çeken Başkan Özdemir, şunları söyledi: "Üretici pazarlarımızda çiftçilerimiz, tarlalarında ürettikleri sebze ve meyveleri doğrudan tezgaha getirerek, vatandaşlarımıza taze ürünler sunuyor. Üretici pazarlarına dışarıdan ürün getirilmesine kesinlikle izin vermiyoruz. Böyle bir durumun tespit edilmesi halinde, ilgili kişilerin tezgah açma izinlerini iptal ediyoruz. Bu sayede yerli çiftçimizi de destekliyoruz.” Başkan Şadi Özdemir, ziyaretinde pazarcı esnafının kurduğu sofraya da konuk olarak onlarla bir süre sohbet etti. Çiftçiler de Nilüfer Belediyesi’nin üretici pazarlarında tezgah açan yerli üreticilerden herhangi bir kira, elektrik ve su ücreti talep etmemesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.
İstanbul Yabancıya satışta önemli düzenleme Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’te düzenlemeye gidildi. Yapılan değişikliğe göre, vatandaşlık talebi dışında yabancı satışlarında değerleme raporu istenmeyecek" dedi. Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’te düzenlemeye gidildi. Yapılan değişikliğe göre, vatandaşlık talebi dışında yabancı satışlarında değerleme raporu istenmeyecek. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Global Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Taşınmaz yatırımı yolu ile Türk vatandaşlığı kazanmak amacıyla taşınmazın belirtilen süre içerisinde devrinin yapılmayacağı taahhüdüne ilişkin beyan tesisi işlem talepleri hariç olmak üzere taşınmaz değerleme raporu aranılmamasına ilişkin düzenleme 13 Haziran tarihi itibarı ile yürürlüğe girdi. Düzenleme öncesinde yabancı gerçek kişilerin alıcı olduğu işlemlerde taşınmaz değerleme raporu düzenlenmesi zorunluluğu bulunuyordu. Yapılan düzenleme ile vatandaşlık talebi dışında yabancı satışlarında artık değerleme raporu istenmeyecek” dedi. "Değerleme raporundan istisna tutulan satışlar" Taşınmaz değerleme raporundan istisna tutulan tüzel kişiler tarafından yapılan satış veya satış vaadi işlemleri sonrasında yapılacak olan taşınmaz yatırım tespiti incelemesi sadece döviz alım belgesi, resmi senet ve havale dekontu kapsamındaki 2 değer üzerinden yapılacağını belirten Özelmacıklı “Bu işlemlerde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı’nın gerekli gördüğü durumlarda taşınmaz değerleme raporu talep edilecek. Taşınmaz yatırımı yolu ile Türk vatandaşlığı kazanmak amacıyla taşınmazın yönetmeliklerde belirtilen süre içerisinde devrinin yapılmayacağı taahhüdüne ilişkin beyan tesisi işlemi taleplerinde kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler ve bunların iktisadi teşebbüsleri, müesseseleri, iştirak ve bağlı ortaklıkları ve bunların iştirakleri ile bunların hasılat paylaşım sözleşmeleri kapsamında yapılan satış veya satış vaadi işlemleri ile gayrimenkul yatırım ortaklıkları tarafından yapılan satış veya satış vaadi işlemleri hariç olmak üzere değerleme raporu aranmaya devam edecek” dedi. "Antalya yabancılara konut satışında ilk sırada" 2024 yılı Ocak-Mayıs döneminde yabancılara yapılan konut satışlarının toplamda 9 bin 21 adet olduğunu ifade eden Özelmacıklı, “Bu yılın ilk beş ayında illerimize göre yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırada 3 bin 275 satış ile Antalya ilk sırada yer aldı. Antalya’yı 3 bin 128 satış ile İstanbul takip ederken, Mersin’de 826 konut satıldı. Ankara sıralamada 221 ile dördüncü sırada yer aldı. Yalova 210 satışla beşinci, Bursa 207 satışla altıncı, İzmir ise 158 satışla yedinci sırada. Bu illerimizi 150 satış ile Kocaeli, 134 satışla Aydın ve 121 satışla Trabzon takip etti. Toplam konut satışları içinde aynı dönemde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 1,9 olarak gerçekleşti” dedi.
Aydın Başkan Sürücü: “Atıl havuzlara dikkat” Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, yılan, kirpi, oluklu kertenkele gibi canlıların su bulmak amacıyla dibinde su olan atıl durumdaki havuzlara girdiğini ve mahsur kaldığını ifade ederek “Atıl durumda olan havuzlara dikkat edilmeli “ dedi. Hava sıcaklıkların artmasıyla birlikte birçok canlı türü de su kaynaklarına ulaşmak için arayışa girerken, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, atıl durumda bulunan havuzlara dikkat çekti. Özellikle inşaat halindeki yapılarda bulunan havuzların diplerinde su birikintisi olduğunu ve kirpi, yılan, oluklu kertenkele gibi canlıların da su bulmak hedefiyle bu havuzlara girdiğini söyleyen Sürücü, yükseklik dolayısıyla geri çıkamayan canlılara karşı dikkatli olunması gerektiğini ve havuzların diplerinde su birikintisi bırakılmamasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtti. Her yaz döneminde çok sayıda benzer vakalarla karşılaştıklarını ve ihbarlar üzerine canlıları havuzlardan kurtararak doğal yaşam alanlarına kavuşturduklarını belirten Sürücü; “40 derecenin üzerine çıkan boğucu hava sıcaklıkları doğadaki su kaynaklarını kuruttuğundan, yaban hayvanlarını su konusunda çaresiz bırakmaktadır. Yaban hayvanları ve sürüngenler su ihtiyaçlarını gidermek için kendilerine en yakın yerleşim yerlerinde çare aramaktadır. Kuşadası’nda inşaat halinde olan ya da oturulmayan villaların önünde atıl vaziyetteki havuzların içinde bir miktar suların olduğu görülmektedir. Su ihtiyacı olan yaban hayvanlarından bazı türler havuza inip susuzluklarını giderdikten sonra, yukarı çıkamadıklarından burada mahsur kalmaktadır. Bugüne kadar sansar, tilki, kirpi, oluklu kertenkele gibi birçok yaban hayvanını atıl vaziyette içinde su birikintisi olan havuzlardan çıkardık. Bugün de yabancıların zeytin yılanı dedikleri, ince yılan veya ok yılanı olarak bilinen bir yılanın su içmek amacıyla havuza girdiğini ancak yukarı çıkamadığı ihbarını aldık. Bir kepçe yardımıyla sudan çıkarılan yılan yerleşim yerlerinden uzak doğal bir alana bırakıldı. Atıl vaziyette olan bu tür havuzların içinde su birikintisi varsa yaban hayvanları içine girer ancak yüksek olduğundan yukarı çıkamaz. Yukarı çıkamayan hayvanları biri görüp ihbar etmezse, beslenemediklerinden yaşamlarını yitirirler. Kullanılmayan havuzların içinde su bırakmamak lazım. Özellikle şehrin kıyı kesimlerinde yaşayanlar sıcak havalarda bu tür canlılar için kendi yaşam alanlarına yakın yerlere bir kap içinde su bırakırlarsa, doğada yaşayan canlıların su ihtiyaçlarını karşılamış olurlar” dedi.