DÜNYA - 16 Nisan 2024 Salı 20:41 | Son Güncelleme : 16 Nisan 2024 Salı 20:42

İsrail saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 10 binden fazla kadın öldü

A
A
A
İsrail saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 10 binden fazla kadın öldü

Birleşmiş Milletler (BM) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 10 binden fazla kadının hayatını kaybettiğini belirterek, hayatını kaybeden kadınların 6 bininin arkalarında 19 bin yetim çocuk bıraktığı ifade edildi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 193 gündür devam ediyor. BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi, Gazze Şeridi’ndeki kadınlar hakkında yeni rapor yayınladı. Raporda, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 10 binden fazla kadının hayatını kaybettiğini belirterek, hayatını kaybeden kadınların 6 bininin arkalarında 19 bin yetim çocuk bıraktığı ifade edildi.
Söz konusu savaşın "kadınlara yönelik bir savaş olmaya devam ettiği" vurgulanan raporda, hayatta kalan kadınların yerlerinden edildiği, dul kaldığı ve açlıkla karşı karşıya olduğu belirtildi.
Raporda, Gazze'de 1 milyondan fazla kadın ve kız çocuğunun "neredeyse hiç yiyeceğinin olmadığı, güvenli suya, tuvaletlere ya da hijyenik pedlere erişiminin olmadığı” belirtilerek, insanlık dışı yaşam şartlarında mücadele verdikleri aktarıldı.
İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde bugüne kadar 33 bin 843 kişi hayatını kaybetti, 76 bin 575 kişi de yaralandı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Erzurum İran Ticaret Heyetinden ETSO’ya ziyaret Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO), İran’ın Kazvin şehrinden gelen bir ticaret heyetini ağırladı. Kazvin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanayi ve Maden Komisyonu Başkanı Ehsan Babaeı başkanlığındaki 10 kişilik heyeti ETSO’da, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Serhat Kılıç ve Muharrem Özdemir karşıladı. İranlı heyette ayrıca Kazvin Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji ve Petrol Ürünleri Komisyonu Başkanı Jafarallah Verdıha, İran İslam Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı Kazvin İli Temsilciliği Başkanı Hosseın Amıdı, farklı sektörlerden iş insanları ve Kazvin’deki kamu kurumlarının ilgili bürokratları yer aldı. ETSO Yönetim Kurulu üyeleri; Haşim Koç, Murat Gacıroğlu ve Tamer Sırmacı ile TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı İsmail Suci ve TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Kübra Alioğulları’nın da eşlik ettiği konuk ticaret heyetiyle ETSO Yönetim Kurulu Salonu’nda bir toplantı düzenlendi. Toplantının açış konuşmasını yapan ETSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serhat Kılıç, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazası sonucu hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek baş sağlığı diledi. Erzurum’un İran’la ticaretinin köklü tarihi bir geçmişi olduğunu ifade eden Kılıç, günümüzde Erzurum ve İran’ın ticaretinin artması için potansiyel sektörler arasında işbirliğinin güçlendirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Konuşmasında, Erzurum ekonomisinin lokomotif sektörlerinden söz eden Kılıç, iki ülke arasındaki ticaretin daha da gelişmesi için bankacılık, taşımacılık, taahhüt ve karşılıklı yatırım alanlarında işbirliğinin arttırılması gerektiğini belirterek, Kazvin ile Erzurum’daki firmalar arasında tesis edilecek işbirliğinin de iki ülke ticaretine katkı sağlayacağının altını çizdi. Toplantıda daha sonra konuşan, Kazvin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanayi ve Maden Komisyonu Başkanı Ehsan Babaeı de, Kazvin’in ekonomisi ve potansiyel sektörleriyle ilgili bilgi verdi. Erzurum’daki firmalarla işbirliği kurmak ve potansiyel sektörlerdeki iş fırsatlarını değerlendirmek istediklerini kaydeden Babaei, 1 milyon 300 bin nüfusa sahip Kazvin’de yaklaşık 4 bin işletmenin faaliyet gösterdiğini ve İran’ın yedinci büyük endüstrisine sahip ili olduğunu dile getirdi. İhraç edilen ürünlerin başında kimyasal ürünler, cam, beyaz eşya ve otomotiv yedek parçaları olduğunu söyleyen Babaei, en çok üretilen ürünlerin seramik, deterjan, temel yağlar ve parafin olduğunu belirtti. Toplantıda daha sonra ETSO ve Kazvin Ticaret Odası heyetleri iki şehir arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için yapılabilecek çalışmalar istişare etti ETSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serhat Kılıç’ın, Kazvin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanayi ve Maden Komisyonu Başkanı Ehsan Babaeı’ye ziyaretin anısına plaket verdiği toplantı sonrası heyetler birlikte fotoğraf çektirdi.
Muğla Kavaklıdere’de vatandaşlara yangın bilgilendirme eğitimi verildi Kavaklıdere Orman İşletme Müdürlüğü, orman köylerine yönelik yangın bilgilendirme toplantıları düzenlemeye başladı. İşletme Müdürü Mehmet Akbıyıkoğlu ve İşletme Şefleri, Topçam, Kurucova, Çamlıyurt, Nebiler, Çatak ve Menteşe mahallelerinde vatandaşlarla bir araya gelerek orman yangınları hakkında bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yürüttü. Toplantılarda, orman yangınlarının önlenmesi, yangınlara karşı alınacak önlemler ve yangın anında yapılması gerekenler hakkında ayrıntılı bilgiler verildi. Ayrıca, yangın riskinin yüksek olduğu yaz aylarında dikkat edilmesi gereken hususlar ve vatandaşların üzerine düşen sorumluluklar vurgulandı. İşletme Müdürü Mehmet Akbıyıkoğlu, eğitimlerin amacının orman köylerinde yaşayan vatandaşları yangın riskleri konusunda bilinçlendirmek ve muhtemel yangın durumlarında hızlı ve etkili müdahale sağlamak olduğunu belirtti. Akbıyıkoğlu, "Orman yangınları, hem doğal hayatı hem de köylülerin geçim kaynaklarını tehdit eden ciddi bir sorundur. Bu nedenle, vatandaşlarımızın yangınlara karşı bilinçli ve hazırlıklı olmaları büyük önem taşımaktadır" dedi. Toplantılar sırasında orman köylerinin ihtiyaçları ve yangınla mücadeleye katkı sağlayacak öneriler de ele alındı. Kavaklıdere Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, bu tür bilgilendirme toplantılarının devam edeceğini ve yangın riskinin azaltılması için vatandaşların bilinçlendirilmesine yönelik çalışmaların süreceğini ifade etti. Eğitimlere katılan köylüler, bu tür bilgilendirme toplantılarının faydalı olduğunu belirterek, yangınlarla mücadelede daha bilinçli hareket edeceklerini söyledi.